Конфликтот во Сирија

Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
И кога ќе влезат натовците во Сирија. Русите преку ноќ ќе си заминат. А на форумот пак ќе се величат русите дека победиле.:icon_lol: Абе врти сучи истото сценарио ќе се случи како во Косово. Во времето србите беа пуштени низ вода, сега со иста судбина се соочуват и сиријците. Тоа е секој кој што бил сојузник со Русија на крајот си го јадел стапот. Тоа се виде и со Милошевиќ и со Гадафи и со Садам Хусеин. Жал ми е за Асад што нема да остане жив.
 
Последно уредено:
?

..........

Гостин
И кога ќе влезат натовците во Сирија. Русите преку ноќ ќе си заминат. А на форумот пак ќе се величат русите дека победиле.:icon_lol: Абе врти сучи истото сценарио ќе се случи како во Косово. Во времето србите беа пуштени низ вода, сега со иста судбина се соочуват и сиријците. Тоа е секој кој што бил сојузник со Русија на крајот си го јадел стапот. Тоа се виде и со Милошевиќ и со Гадафи и со Садам Хусеин. Жал ми е за Асад што нема да остане жив.
Штом ти предвидуваш таков редослед на настаните тогаш 1000% ќе се случи обратното:icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.336
Поени од реакции
40.146
И кога ќе влезат натовците во Сирија. Русите преку ноќ ќе си заминат. А на форумот пак ќе се величат русите дека победиле.:icon_lol: Абе врти сучи истото сценарио ќе се случи како во Косово. Во времето србите беа пуштени низ вода, сега со иста судбина се соочуват и сиријците. Тоа е секој кој што бил сојузник со Русија на крајот си го јадел стапот. Тоа се виде и со Милошевиќ и со Гадафи и со Садам Хусеин. Жал ми е за Асад што нема да остане жив.
http://www.mkd.mk/svet/vesti/sad-i-porachaa-na-turcija-ako-rusite-pripukaat-nato-nema-da-ve-spasuva
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.067
Поени од реакции
80.968
И кога ќе влезат натовците во Сирија. Русите преку ноќ ќе си заминат. А на форумот пак ќе се величат русите дека победиле.:icon_lol: Абе врти сучи истото сценарио ќе се случи како во Косово. Во времето србите беа пуштени низ вода, сега со иста судбина се соочуват и сиријците. Тоа е секој кој што бил сојузник со Русија на крајот си го јадел стапот. Тоа се виде и со Милошевиќ и со Гадафи и со Садам Хусеин. Жал ми е за Асад што нема да остане жив.
Што је баби мило, то јој се снило.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.200
Поени од реакции
16.602
И кога ќе влезат натовците во Сирија. Русите преку ноќ ќе си заминат. А на форумот пак ќе се величат русите дека победиле.:icon_lol: Абе врти сучи истото сценарио ќе се случи како во Косово. Во времето србите беа пуштени низ вода, сега со иста судбина се соочуват и сиријците. Тоа е секој кој што бил сојузник со Русија на крајот си го јадел стапот. Тоа се виде и со Милошевиќ и со Гадафи и со Садам Хусеин. Жал ми е за Асад што нема да остане жив.
Мечето се заигра доле јако, а? :icon_lol:
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Курот ми го пукнавте со таа Турција. Темата ко да не е за Сирија туку за Турција. Инаку незнам колку си информиран неколку воени бродови од други членки се стационирани во Турција и Грција. Русија нема никакви шанси за напад. А инаку сега побарав во странски медиуми да најдам нешто за ова, ама ништо не најдов освен на твојот линк што го имаш постирано. Русија бато имаше многу големи шанси да објави војна против една земја членка на НАТО. Кога ситуацијата беше многу вжештена поради соборениот авион, но русите не направија ништо освен галама. Така да после ова само курот можат да си го јадат. Џон Кери почна да дава сигнали за напад.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Незнам што му реплицирате јас, 100% на секој таков газолижачки без свој мозок пост што го пишува да речеме зема по 50денари од некоја газолижачка сајбер платена НВО и сега ако тој денес напиши нешто зема 50 ако реплицира на ваша реплика зема 30 тогаш вади за леб(тешко на лебот што го јади) Пример:
Пост: Русија ке се уништи за 5 дена хехе - 50ден
Реплика(од рандом член)
: Како да не ти не знајш шо збораш надвор си од контекст.
Реплика на репликата ( Од газолижачов) Хехе гори а, што ви реков дека Вселенската интергалактичката Турција на чело со САД и нивната тупаница Грчка ќе праат партали хаха. 30ден.
Реплика(од рандом член)
Кое говедо, не знае кај се наоѓа
Реплика на Репликата на Репликата (од лижачов) Оти вреѓаш? Кај се Админите? ааа добро добро и тие се за Русија, ќе се жалам во САД. 30ден.

Се на се за неколку минути тој заработил 110 денари а вие нерви, каде му укажувате дека не знае кај му е глата, па тој не знае каде му е кога друг му ја раководи главата тој да имаше своја глава немаше да се резили тука каде форумов го следат иљадници луѓе.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.336
Поени од реакции
40.146
Курот ми го пукнавте со таа Турција. Темата ко да не е за Сирија туку за Турција. Инаку незнам колку си информиран неколку воени бродови од други членки се стационирани во Турција и Грција. Русија нема никакви шанси за напад. А инаку сега побарав во странски медиуми да најдам нешто за ова, ама ништо не најдов. Русија бато имаше многу големи шанси да објави војна против една земја членка на НАТО. Кога ситуацијата беше многу вжештена поради соборениот авион, но русите не направија ништо освен галама. Така да после ова само курот можат да си го јадат. Џон Кери почна да дава сигнали за напад.
им мафта со рака кери, у напад:vozbud:
 
?

..........

Гостин
Курот ми го пукнавте со таа Турција. Темата ко да не е за Сирија туку за Турција. Инаку незнам колку си информиран неколку воени бродови од други членки се стационирани во Турција и Грција. Русија нема никакви шанси за напад. А инаку сега побарав во странски медиуми да најдам нешто за ова, ама ништо не најдов освен на твојот линк што го имаш постирано. Русија бато имаше многу големи шанси да објави војна против една земја членка на НАТО. Кога ситуацијата беше многу вжештена поради соборениот авион, но русите не направија ништо освен галама. Така да после ова само курот можат да си го јадат. Џон Кери почна да дава сигнали за напад.
Русите тепат, помири се со реалноста.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Aljazeera said to air a documentary about the Syrian rebel group Ahara al-Sham soon
Полека почнуваат да ги пропагираат како главна опозициона група, се повеке медуимски замав земаат. Иако сите знаеме дека се работи за тврдокорни исламисти. Е сега интересно е дека они се дел од Високиот Преговачки Совет - група од исламистички организации и некои опозициони фракции која беше формирана од Сауди за да преговара како единствено тело со Асад. Иако припага на овој таканаречен совет, тие не го прифатија примирјето, што значи судирите во предградијата на Дамаск, Идлиб, Алепо и Јужна Сирија ке продолжат...што значи Примирјево не ветува многу. Причината поради која не го прифатиле примирјето е поради тоа што нивните брака од Нусра не биле вклучени во него.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.122
Поени од реакции
4.770
Џабе примирјето, Русија ќе продолжи да ги бомбардира позициите на скоро сите групи кои се против Асад. Особено оние поддржани од Турција. Борбата против ИСИС и некои групи ќе продолжи, Курдите сигурно нема да прекинат со дејствијата против ИСИС. Примирјето нема да трае долго.

Единствено примирјето може да функционира меѓу дел од тоа што се нарекува ФСА и Асад.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.340
Џабе примирјето, Русија ќе продолжи да ги бомбардира позициите на скоро сите групи кои се против Асад. Особено оние поддржани од Турција. Борбата против ИСИС и некои групи ќе продолжи, Курдите сигурно нема да прекинат со дејствијата против ИСИС. Примирјето нема да трае долго.

Единствено примирјето може да функционира меѓу дел од тоа што се нарекува ФСА и Асад.
Јас и искрено не гледам дека некои други, освен западните сили кои губат тло, се заинтересирани за примирје. Исламистичкото крило не е опфатено со примирјето. Војната нема да престане, примирјето не е општо, има само прекин помеѓу ФСА и Асад. Ако ФСА дозволи да и се инфилтрираат исламисти, и да извршат напади врз војската на Асад тоа би значело инстант продолжување на офанзивата, во сите правци.

Па затоа јас мислам дека нема да има ништо од ова примирје, претпоставувам дека набргу ќе се обноват воените судири.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Јас и искрено не гледам дека некои други, освен западните сили кои губат тло, се заинтересирани за примирје. Исламистичкото крило не е опфатено со примирјето. Војната нема да престане, примирјето не е општо, има само прекин помеѓу ФСА и Асад. Ако ФСА дозволи да и се инфилтрираат исламисти, и да извршат напади врз војската на Асад тоа би значело инстант продолжување на офанзивата, во сите правци.

Па затоа јас мислам дека нема да има ништо од ова примирје, претпоставувам дека набргу ќе се обноват воените судири.
ФСА е Мит, најголем дел од територијата што не е под контрола на Асад е под окупација од групации како Ахрар ал Шам, Џаиш ал Ислам, во Идлиб таканаречената Џаиш ал Фаташ или во англиски превод Army of Conguest, Исламски Фронт, Ал Нусра и други групации составени од милитанти од Египет, Мароко, Ирак, Јордан и другите арапски земји. Друга работа ФСА е во сојуз и соработка со Ал Нусра, што според договоротја прави легитина мета. Инаку Ахрар ал Шам изгуби највеке територија на северот на Алепо ( џебот на Турската граница) па го одби примирјето. Единствено кај Дараа, да има нешто што е ФСА ама и таму е матно бидејки има големо присуство на Ал Нусра и ИСИЛ
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Многу поздрав за вас експертите за воена стратегија. Путин, Асад, Сириската опозиција, Ердоган треба сериозно да размислуваат да ве ангажират како консултанти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom