Ценовник за веб услуги

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Сакаш да кажиш дека гугл адс за рандом публика без одреден ниш и со лимитиран број на посети во ранг на некоја илјадарка дневно се исплаќа?
Зависи од CPC. Реклама за здравје и реклама за некој специфичен микрониш не се вреднува исто.
Според овој текст http://www.wordstream.com/articles/most-expensive-keywords
има реклами и по 50 долари од клик (мада некако не ми се верува).
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Зависи од CPC. Реклама за здравје и реклама за некој специфичен микрониш не се вреднува исто.
Според овој текст http://www.wordstream.com/articles/most-expensive-keywords
има реклами и по 50 долари од клик (мада некако не ми се верува).
То е то ниш шо го зборам. Ако имаш салам сајт кој збора за размножување на зајаци и со 500 посети дневно ќе бидиш на коњ, оти тие шо се заинтересирани на темата ќе плаќаат за нивната реклама да е баш на таков сајт како твојот. Ако имаш микиев забавник, ќе имаш очајни домаќинки и пубертетлии кои тепаат време за бадијала и имаат 0 куповна моќ.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
То е то ниш шо го зборам. Ако имаш салам сајт кој збора за размножување на зајаци и со 500 посети дневно ќе бидиш на коњ, оти тие шо се заинтересирани на темата ќе плаќаат за нивната реклама да е баш на таков сајт како твојот. Ако имаш микиев забавник, ќе имаш очајни домаќинки и пубертетлии кои тепаат време за бадијала и имаат 0 куповна моќ.
Егзектли.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.644
То е то ниш шо го зборам. Ако имаш салам сајт кој збора за размножување на зајаци и со 500 посети дневно ќе бидиш на коњ, оти тие шо се заинтересирани на темата ќе плаќаат за нивната реклама да е баш на таков сајт како твојот. Ако имаш микиев забавник, ќе имаш очајни домаќинки и пубертетлии кои тепаат време за бадијала и имаат 0 куповна моќ.
Нема врска куповната моќ на посетителите со AdSense.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.644
Ама затоа рекламите шо ти се сервираат имаат врска со демографијата на посетителите.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Во ред тоа, муабетот ми беше без разлика дали посетителите ти се очајни домаќинки и пубертетлии кои тепаат време, и со такви посетители можеш да заработиш солидно. Не мора да се конкретно посетители заинтересирани за специфичен ниш. Нормално, пожелно е посетителите да се од Тиер 1, отколку од Индија. Тоа се подразбира, мислам нема потреба дополнително да се напоменува.

Баш таквите "микиеви забавници" заработуваат најмногу од AdSense, бидејќи немаат специфична таргет група, туку таргетираат све живо и диво. Многу е битно позиционирањето на рекламите.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Сакаш да кажиш дека гугл адс за рандом публика без одреден ниш и со лимитиран број на посети во ранг на некоја илјадарка дневно се исплаќа?
Илјада посети дневно не е лошо, да речиме дека имаш просечна публика, значи мешана не сета од топ земји со CPC од 0.14 центи, да имаш прилично просечен број на pageviews од 100%, што би значело 2000 pageviews, со да речиме просечен rpm од 4еур, можи да заработуваш некаде 8 евра дневно.

Иако сум видел луѓе да прават и повеќе пари со само 500 посети дневно.

Ама content is the king, не секој текст прави кликови :)
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Во ред тоа, муабетот ми беше без разлика дали посетителите ти се очајни домаќинки и пубертетлии кои тепаат време, и со такви посетители можеш да заработиш солидно. Не мора да се конкретно посетители заинтересирани за специфичен ниш. Нормално, пожелно е посетителите да се од Тиер 1, отколку од Индија. Тоа се подразбира, мислам нема потреба дополнително да се напоменува.

Баш таквите "микиеви забавници" заработуваат најмногу од AdSense, бидејќи немаат специфична таргет група, туку таргетираат све живо и диво. Многу е битно позиционирањето на рекламите.
Па работата е што таквиѕе сајтови таегетираат све живо и вредноста на импресија или клик ти е мизерна во споредба со таргет. Значи ти треба 10 , 100 или 1000 пати повеќе посети да имаш за иста пара.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.644
Па работата е што таквиѕе сајтови таегетираат све живо и вредноста на импресија или клик ти е мизерна во споредба со таргет. Значи ти треба 10 , 100 или 1000 пати повеќе посети да имаш за иста пара.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
И едниот и другиот начин си имаат свои предности и недостатоци. Искрено, ме мрзи да навлегувам во детали и да објаснувам надолго и нашироко, само ќе ти кажам дека не треба да ги потценуваш сајтовите кои немаат конкретна таргет група.

Ако една таква статија се прошири вирално, ќе ги извадиш парите колку за цел месец работа на сајтот за глувци.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
И едниот и другиот начин си имаат свои предности и недостатоци. Искрено, ме мрзи да навлегувам во детали и да објаснувам надолго и нашироко, само ќе ти кажам дека не треба да ги потценуваш сајтовите кои немаат конкретна таргет група.

Ако една таква статија се прошири вирално, ќе ги извадиш парите колку за цел месец работа на сајтот за глувци.
Немораш да објаснуваш јасно е. Веројатноста за вирално ширење е ... и то немораме да го дискутираме.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.644
Немораш да објаснуваш јасно е. Веројатноста за вирално ширење е ... и то немораме да го дискутираме.
Веројатноста за вирално ширење е... огромна, доколку сајтот е со clickbait содржина и наслови. :D
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Малку да споделам од искуството што го имам со веб-услугите... Значи пред 2-3 години бев сопственик на страна со флеш игри ранкирана на ниче со CPC oд околу 1.7$ (според Ad Words). По конкретно страната ранкира сеуште на тоа ниче ("dentist games"). Малку се заебав но јбг. Страната ја продадов за 8x месечните примања бидејќи беше стара само 4 месеца. Така да ако страната е постара повеќе од 1 година цената ќе се покачи x16 и се ќе се качува според староста и нејзините примања.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
853
Поени од реакции
451
Малку да споделам од искуството што го имам со веб-услугите... Значи пред 2-3 години бев сопственик на страна со флеш игри ранкирана на ниче со CPC oд околу 1.7$ (според Ad Words). По конкретно страната ранкира сеуште на тоа ниче ("dentist games"). Малку се заебав но јбг. Страната ја продадов за 8x месечните примања бидејќи беше стара само 4 месеца. Така да ако страната е постара повеќе од 1 година цената ќе се покачи x16 и се ќе се качува според староста и нејзините примања.
Добра зделка за „млада“ веб страна.
Во иднина, за „постара“ веб страна имаш право да бараш 18х-24х од месечните примања (па ако не и повеќе).

Верувам дека паметно си ги потрошил/-ла парите. ;)
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
43
Поени од реакции
24
Планирам да отворам мк сајт - Имам купено домејн, 500мб хостинг што идеше со домејнот и во тек сум со изработка на сајтот на Вордпрес.
Сега, треба да се решам и да купам хостинг...нова сум во овие работи и незнам точно колку простор ќе ми биде доволен за сајтот а и реално незнам колку ќе ми биде посетеноста.

Вршев споредба на компаниите кои нудат хостинг услуги (само во мк) горе-доле цените се исти, но најголем впечаток ми остави Го Хост од каде и го купив домејнот и планирам да земам хостинг.

http://www.gohost.mk/hosting/linux - еве ја страната јас планирам да го земам СОПСТВЕН ПАКЕТ па потоа дополнително да го надградам на НЕОГРАНИЧЕН S.

Цената за НЕОГРАНИЧЕН S е 3.000 денари и се добива Неограничен веб простор и Неограничен месечен трансфер. - Дали има некоја финта тука и дали доколку го земам овој пакет и во иднина тргне добро со сајтот ќе може да поддржи пристап на голем број на корисници??? Воедно сајтот е специјализиран портал со информативна содржина и ќе има мнооогу слики. Дали на пример ваков хостинг може да користи сајт како Точка или ЦрноБело и други познати сајтови.

И доколку одговорот е не - каков хостинг би ми препорачале за опслужување на голем број на корисници како кај поголемите веб портали.

Поздрав
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Моја најтопла препорака е Ухост за хостинг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom