Конфликтот во Сирија

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Има разлика од аргументирано мислење и сопствено мислење на база на свои лични убедувања и желби кои немаат допирна точка со реалноста.
Секако за почит е првото, второто е веќе малски муабет и лична сопствена желба.
Слично за теориите дека Русија ќе се подели на 4ри дела, дека Русија економски е готова, тоа се дел од теориите на Реален, Амон, Дарданија и немаат никаква допирна точка со реалните факти и економски показатели за такви биднувања.


Е сега имаме аргументирани факти од повеќе извори започнувајќи со сателитски снимки за криумчарење на нафта преку Турција од страна на Руското МОД, имаш истражувачки новинари од Турција кои после репортажа за вмешаност и подршка на Турскиот ешалон кон ИСИС мистериозно исчезнуваат, имаш видеа од гранатирање на суверена земја при тоа јавен повик од страна на ООН и Америка да се престане со истото.

Тоа според тебе не е достоен аргумент и ме прави мене или било кој спроведувач на Руска пропаганда?
На овие факти ако се останува слеп, тогаш не се работи за ништо друго освен за намерно замижување и давање отворена подршка на целосната агресија која ја спроведуваат одредените земји кои и овозможија да се создаде ИСИС.

Има една народна изрека. "Човек кој се преправа дека спие, никогаш нема да можеш да го разбудиш"
Оооо друже со извинење ама кур не ми боли ни за Русија, ни за САД, ни за Израел, ниту пак за Турција.Како држави можам само како пример да ги земам. Како воинствени земјии. Но немам симпатии кон никого. Бидејќи сепак ние како македонци немаме пријатели во светот.[DOUBLEPOST=1455748849][/DOUBLEPOST]
Се претпоставува дека ова ќе му биди изговор на султанот за копнена инвазија во Сирија
И јас мислам така.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.468
Поени од реакции
12.240
Оооо друже со извинење ама кур не ми боли ни за Русија, ни за САД, ни за Израел, ниту пак за Турција.Како држави можам само како пример да ги земам. Како воинствени земјии. Но немам симпатии кон никого. Бидејќи сепак ние како македонци немаме пријатели во светот.[DOUBLEPOST=1455748849][/DOUBLEPOST]
И јас мислам така.
Пријателе јас само ти реплицирав за исказот твој околу немањето докази за подршката на Турција кон ИСИС.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
оон и реален се торбеши од дебарските/струшките села
сите знаме дека овие се поголеми турци од турците така да побрзо би се разбрале со чистокрвен турчин однего со овие двајца
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.218
Поени од реакции
4.842
Впрочем, Турција се повеќе наликува на Ирак, бомбашките напади станаа скоро секојдневие, секојдневно се убиваат припадници на Турските сили итн.
Веднаш стаса потврдата.
Ова е уште еден во низата (Сурук, Анкара во октомври, Истанбул) поголеми бомбашки напади во Турција.
Во Кабул е побезбедно...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.423
Веднаш стаса потврдата.
Ова е уште еден во низата (Сурук, Анкара во октомври, Истанбул) поголеми бомбашки напади во Турција.
Во Кабул е побезбедно...
Самоубиствен бомбашки напад врз Турски воени сили мене не ми личи баш на ИСИС. Повеќе ми личи на некој Сириски Курд .
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
оон и реален се торбеши од дебарските/струшките села
сите знаме дека овие се поголеми турци од турците така да побрзо би се разбрале со чистокрвен турчин однего со овие двајца
Ахх бее дете како сакаш прекрстиме. Многу ми е жал за тебе, млад човек да има толкава омраза. Па и да бев торбеш или муслиман како смееш да ги вреѓаш луѓето ? Незнам дали има торбеши на форумот но ова е голема навреда за нив.[DOUBLEPOST=1455784156][/DOUBLEPOST]
Самоубиствен бомбашки напад врз Турски воени сили мене не ми личи баш на ИСИС. Повеќе ми личи на некој Сириски Курд .
Јас мислам дека ова е некоја прљава игра на Ердоган. За да има повод за влез во Сирија. Или пак за да ги легитимира операциите на турската војска во курдските села.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.423
Турција може само економски да биде поразена. А не со војна или со окупација како што се филмат некои членови. Турција може да биде Виетнам за секоја земја во светот. Односно исто како САД што беше поразена во Виетнам и СССР во Авганистан. Без нуклеарки без тешка артилерија ниту една светска сила неможе да влезе воено во Турција. Тие се големи фанатици за војување. До некаде и иранците се такви но овие се по будали.
Исто како што и СФРЈ не можеше да биде поразена. Збориме за внатрешна логистика од 16 милиони Курди. Курдистан внатре во границите на денешна Турција може да стане Виетнам за Турската држава.... Не и треба директна интервенција.

А за воинственоста и непобедливоста на Турците тоа важело кога имале стрелци на коњи во средниот век. Со развојот на технологијата, борбеноста може да им се сведе на збор и желба и никако на ефикасност. Впрочем во последните 300 години имаат победено само 2 војни Кримската и втората Балканска. Секако кога имале моќни сојузници. Све што останало од воената сила Турција, е само ехо од минатото. Турција е неприродна јаничарска држава со неприроден јазик за поднебјето генетски неиздржана и како таква и ќе исчезне. Несомнено подсетува на Византија. Впрочем 300 години само губи територии и не гледам дека тоа ќе престане во иднина, поготово не со политиката на Ердоган, кој ја ослабна хиреархиски војската.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Се претпоставува дека ова ќе му биди изговор на султанот за копнена инвазија во Сирија
Тука се согласувам со тебе, апсолутно. И паметен потег додуша му е ова на Ердоган. Ама нажалост јавноста ќе поверува сега дека терористи биле тие, кои ги кренале во воздух овие „жртвени јагниња“. Мислам дај, тоа што го дознав во врска со жртвите (од германските медиуми) е дека во автобусот имало офицери и дека исто така имало цивили кои припаѓале на армијата (најверојатно таму биле вработени). Кој ќе се осмели жити се да влезе на паркинг кој припаѓа на армијата и да постави бомба под автобус? Згора на тоа тој терен е сигурно добро чуван од страна на турската војска. Тоа значи дека некој од тајната служба си создал пристап до теренот и го поставил експлозивот намерно. И сега ќе се тврди на пример дека тоа биле ИД (а сигурно не Курдите зошто ќе биде повеќе од очигледно) и ќе навлезат после тоа Турците да се борат (преку територијата на Курдите која се наоѓа долж границата со Турција ;) ) против ИД. Две муви со еден удар. Да видиме Русија како ќе реагира на ова.

Ниту еден терористички напад ширум светот не може да се случи без „амин“ од тајните служби.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: oon

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Тука се согласувам со тебе, апсолутно. И паметен потег додуша му е ова на Ердоган. Ама нажалост јавноста ќе поверува сега дека терористи биле тие, кои ги кренале во воздух овие „жртвени јагниња“. Мислам дај, тоа што го дознав во врска со жртвите (од германските медиуми) е дека во автобусот имало офицери и дека исто така имало цивили кои припаѓале на армијата (најверојатно таму биле вработени). Кој ќе се осмели жити се да влезе на паркинг кој припаѓа на армијата и да постави бомба под автобус? Згора на тоа тој терен е сигурно добро чуван од страна на турската војска. Тоа значи дека некој од тајната служба си создал пристап до теренот и го поставил експлозивот намерно. И сега ќе се тврди на пример дека тоа биле ИД (а сигурно не Курдите зошто ќе биде повеќе од очигледно) и ќе навлезат после тоа Турците да се борат (преку територијата на Курдите која се наоѓа долж границата со Турција ;) ) против ИД. Две муви со еден удар. Да видиме Русија како ќе реагира на ова.

Ниту еден терористички напад ширум светот не може да се случи без „амин“ од тајните служби.
И турците го користат рецептот на американците. Сами се напаѓаат за да има повод за војна.
 
B

Borg_Drone

Гостин
И турците користат рецептот на американците. Сами се напаѓаат за да има повод за војна.
Да, затоа пишав дека е паметен потегот на Ердоган. Зошто да води инает против двете најмоќни држави на светот не оди. Сега вака сака да си создаде причина за влез во Сирија. Ама колку ќе му успее ќе видиме.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Нов напад


7 dead, many injured as blast hits military convoy in southeast Turkey – reports
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Да, затоа пишав дека е паметен потегот на Ердоган. Зошто да води инает против двете најмоќни држави на светот не оди. Сега вака сака да си создаде причина за влез во Сирија. Ама колку ќе му успее ќе видиме.
Нема да успее ако од турската опозиција нема поддршка.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Нема да успее ако од турската опозиција нема поддршка.
Како што пишав. Давутоглу ги прави сега одговорни PKK и сириските курдски воени формации виновни за нападот. Додуша јас мислев дека ќе ги направат ИД одговорни за тоа и дека ќе ги искористат како изговор за да ги нападнат Курдите, ама директно удрија на Курдите.

http://www.spiegel.de/politik/ausland/anschlag-in-ankara-tuerkischer-premier-macht-pkk-fuer-attentat-verantwortlich-a-1078002.html
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Тероторијата на Турција константно се намалува од 17 век наваму...
Тој тренд изгледа ќе продолжи во 21 век кога ќе го изгубат и Курдскиот дел.
Знаат што прават.
Не треси зелени. Точно да 21 век сме...не се играат со играчки за така лесно да се губат територии.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Како што пишав. Давутоглу ги прави сега одговорни PKK и сириските курдски воени формации виновни за нападот. Додуша јас мислев дека ќе ги направат ИД одговорни за тоа и дека ќе ги искористат како изговор за да ги нападнат Курдите, ама директно удрија на Курдите.

http://www.spiegel.de/politik/ausland/anschlag-in-ankara-tuerkischer-premier-macht-pkk-fuer-attentat-verantwortlich-a-1078002.html
Да де но поентата ми беше дека Ердоган и Давутоглу можеби и нема да успеат да влезат во Сирија ако турската опозиција не се согласи со нивните воинствени политики.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom