Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Znaci mene samiot Petar Kolev mi rece da gi dostavam original dokukentite ovie be negovite zborovi -"Za pisuvajne pisuva no e podobro da go imas dostaveno I originalot na uvid za da nemas problemi ponatamu." I dodeka posrednikot me ubeduvase deka samo trosok ke si napravam jas mu rekov deka jas taka sakam I se soglasi da mi gi odnese ova bese letoto juli 2015 :)
 
Член од
27 јануари 2016
Мислења
9
Поени од реакции
3
Znaci mene samiot Petar Kolev mi rece da gi dostavam original dokukentite ovie be negovite zborovi -"Za pisuvajne pisuva no e podobro da go imas dostaveno I originalot na uvid za da nemas problemi ponatamu." I dodeka posrednikot me ubeduvase deka samo trosok ke si napravam jas mu rekov deka jas taka sakam I se soglasi da mi gi odnese ova bese letoto juli 2015 :)
Jas bev vo avgust 2014 na intervju i morav da dostavam originalen dokument i eve sega mi se smeni statusot da odam da si go zemam ukazot. Ke moze li nekoj da mi kaze kako se zakazuva cas ?
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
233
Според законот немаат право да ви земат оригинални документи какви и да са., но мора да ги видат оригиналите на место и да вземат копија. Тоа е сеедно да ви вземат и пасошите кога поднесете документи :).
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Znaci mene samiot Petar Kolev mi rece da gi dostavam original dokukentite ovie be negovite zborovi -"Za pisuvajne pisuva no e podobro da go imas dostaveno I originalot na uvid za da nemas problemi ponatamu." I dodeka posrednikot me ubeduvase deka samo trosok ke si napravam jas mu rekov deka jas taka sakam I se soglasi da mi gi odnese ova bese letoto juli 2015 :)
Znaci drugo e na uvid, pa da ti go vratat a drugo e da go ostavis vo ministerstvo originalot, na uvid skoro site go imaat dostaveno originalot ;) mene licno bi mi bilo vo misla da go ostavam originalot(mozat da go izgubat), ama ako mora kje go ostavam, a ne znam so tolku ste zapnale so toa originalot pa orginalot, na koj mu pobarale dostavil, nie ne gi krieme vo sef originalite, zasega na site skoro im bile pobarani na uvid, ako pobaraat da se ostavat u ministerstvo originalite site kje zemat i kje gi ostavat, sto tolku problem e toa zasega ne pobarale, ne dostavuvame, zboram za tie sto ni bile pobarani samo na uvid, a ne i da bidat ostaveni, i dosta vekje za toa originalite, dosadna tema e, i ednostavno ako pobaraat- dostavuvame! tolku za toa, ne deka sea nema da dobieme nie sto sme dostavile original samo na uvid, ednostavno ne ni bil pobaran da go ostavime.
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Da ne znae nekoj kakva e situacijata so brojcinjata od 2013, do kaj se stasani? Rabotat li gi voopsto? Oti na dopolnitelna proverka sum vejke 2 godini?!?! Od prvi bratucedi pustat li? Oti jas imam dostaveno od prv bratuced no seuste nema izmeni
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Da ne znae nekoj kakva e situacijata so brojcinjata od 2013, do kaj se stasani? Rabotat li gi voopsto? Oti na dopolnitelna proverka sum vejke 2 godini?!?! Od prvi bratucedi pustat li? Oti jas imam dostaveno od prv bratuced no seuste nema izmeni
PUSTAAT DRUZE IMA NEKOJ PROBLEM ZA 2012 I 2013 SPORO IDE INACE PUSTAAT SO BRATUCEDI CICKOVCI .....
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Znaci drugo e na uvid, pa da ti go vratat a drugo e da go ostavis vo ministerstvo originalot, na uvid skoro site go imaat dostaveno originalot ;) mene licno bi mi bilo vo misla da go ostavam originalot(mozat da go izgubat), ama ako mora kje go ostavam, a ne znam so tolku ste zapnale so toa originalot pa orginalot, na koj mu pobarale dostavil, nie ne gi krieme vo sef originalite, zasega na site skoro im bile pobarani na uvid, ako pobaraat da se ostavat u ministerstvo originalite site kje zemat i kje gi ostavat, sto tolku problem e toa zasega ne pobarale, ne dostavuvame, zboram za tie sto ni bile pobarani samo na uvid, a ne i da bidat ostaveni, i dosta vekje za toa originalite, dosadna tema e, i ednostavno ako pobaraat- dostavuvame! tolku za toa, ne deka sea nema da dobieme nie sto sme dostavile original samo na uvid, ednostavno ne ni bil pobaran da go ostavime.
Мн наивно размислувате дека ако не ви го побарале оригиналот као ок е.... јас лично од целава процедура сфатив дека ако сам не си се испозамараш и не си направиш стратегија во глава, до каде би одел, ништо не правиш.... Не можеш ни на тетка од шалтер да се потпреш за информација, ниту пак на посредник...... Јас лично кога ги доставував документите на шалтер во министерство го предадов и оргиналот од книшка, без оглед што происходот ми е од 2015, плус предадов ориганал потврда од Бкк.......... си пресметав и сфатив дека ништо немам од тоа да ми седи книшката во фиока, сега ми е шансата и се потрудив 100% се да предадам.... Посредникот ме убедуваше да не ги давам чак ни изводите од баба ми, зошто происходот е легален.....меѓутоа прашање е колку добро се поврзани ДАБЧ и Министерството, и зошто би се наслонѕвала на тоа, кога вака е најсигурно. А не дај боже некој да се врати на дополнителна, а го чувал оригиналот дома, ќе трчате да го предадете, со молби и 300 чуда.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Мн наивно размислувате дека ако не ви го побарале оригиналот као ок е.... јас лично од целава процедура сфатив дека ако сам не си се испозамараш и не си направиш стратегија во глава, до каде би одел, ништо не правиш.... Не можеш ни на тетка од шалтер да се потпреш за информација, ниту пак на посредник...... Јас лично кога ги доставував документите на шалтер во министерство го предадов и оргиналот од книшка, без оглед што происходот ми е од 2015, плус предадов ориганал потврда од Бкк.......... си пресметав и сфатив дека ништо немам од тоа да ми седи книшката во фиока, сега ми е шансата и се потрудив 100% се да предадам.... Посредникот ме убедуваше да не ги давам чак ни изводите од баба ми, зошто происходот е легален.....меѓутоа прашање е колку добро се поврзани ДАБЧ и Министерството, и зошто би се наслонѕвала на тоа, кога вака е најсигурно. А не дај боже некој да се врати на дополнителна, а го чувал оригиналот дома, ќе трчате да го предадете, со молби и 300 чуда.
Poubav odgovor ne sum slusnal ne samo so ke trca d's go dava originalot tuku I ke ceka uste edna godina ke zaglavi kako tie od 2012/2013 I so si napravil posle tolku trud se a si go cuval dok u fioka pa I mene 2014 na Intervju I nikade ne mi baraa dokument original ama jas si svativ deka toj dok so mi sedi doma poarno tamu da sedi I si go odnesov so e sigurno sigurno e mene toj dok ne mi vrsi rabota so ke sedi doma pa tie dokumenti se za toa fala.bogu da gi odneses tamu da sedat I taka na kraj ke ti gi vratat nisto ne gubis samo ke dobies I nema da se jadis odvnatre koga znaes deka e tamu jas licno se jadev odvnatre dodeka ne go dostaviv pa mi se smiri dusata I se cuvstvuvam po siguren sega od koga znam deka se mie komplet tamu kako sto treba :)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Мн наивно размислувате дека ако не ви го побарале оригиналот као ок е.... јас лично од целава процедура сфатив дека ако сам не си се испозамараш и не си направиш стратегија во глава, до каде би одел, ништо не правиш.... Не можеш ни на тетка од шалтер да се потпреш за информација, ниту пак на посредник...... Јас лично кога ги доставував документите на шалтер во министерство го предадов и оргиналот од книшка, без оглед што происходот ми е од 2015, плус предадов ориганал потврда од Бкк.......... си пресметав и сфатив дека ништо немам од тоа да ми седи книшката во фиока, сега ми е шансата и се потрудив 100% се да предадам.... Посредникот ме убедуваше да не ги давам чак ни изводите од баба ми, зошто происходот е легален.....меѓутоа прашање е колку добро се поврзани ДАБЧ и Министерството, и зошто би се наслонѕвала на тоа, кога вака е најсигурно. А не дај боже некој да се врати на дополнителна, а го чувал оригиналот дома, ќе трчате да го предадете, со молби и 300 чуда.
Немам доверба таму на некој си теткици да им оставам оригинал,(иначе оригиналот беше доставен на увид ама не и оставен плус немало потреба да го оставам( ако не да земев таму да го фрлев оригиналот, така требало според вас, они ми викаат не е потребно да го оставаш ама јас неееееееее никако еве ви го оргиналот и да го џитнам оргиналот таму во некој прашњав куп), а вие останатите ако сакате давајте си ја судбината во рацете на службеничка некоја си што може и да ви го изгуби скапоцениот документ, па после не дополнителна во траење од месеци до година, туку свети дополнителна не ве спасува, и никад нема да добиете пасош, поарно бавно но сигурно неголи никогаш;)

Значи кога службеничката ви вика нема потреба да оставате оргинал, ЗНАЧИ НА НЕА НЕ И ТРЕБА ОРГИНАЛ И ГОЛЕМА Е ВЕРОЈАТНОСТА ДА ГО ИЗГУБИ, што и е гајле на неа за некаков си документ таму што воопшто не ви го ни побарала, затоа реков, кога ќе го побараат тогаш а не со наметнување па да го пометнат таму да го збутат во некој куп, они ќе си ги земат тие документи што ви ги побарале ама тука не спаѓа и оргиналот кој што ВИЕ со сила сте и го наметнале д аго земе а не и треба абрееее како не сфаќате не знам ама секој со својот памет и среќа.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Различна е процедурата преку амбасада и директно во министерството. Амбасадата гарантира за сите документи и ги заверува. А во министерството поднесуваат како лично така и со посредување. Во амбасада никој не се дере и на сите дипломатски преставници на Бугарија им е кажано од министерството дека старите документи може да побараат на увид, а не да ги земаат оригинални документи.Ако има некој од 2015 година на кого му земале оригиналот на интервју во амбасада нека каже. Ако се менува политичка сцена тогаш и целото раководство на ВМРО не е запознаено. Па пишете им, на мене ми оставија впечаток дека се манува на подобро. Дај боже да не грешам......
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
2
Zdravo Kako da proveru do kude mi e stignato sas dokumenti na ovj nov sistem ne mozu da se snajdu broj na protokol e12936/2913 .Ja imase dostavku na dokumenti i odnese 7april a jos nema nisto a i ne znam kako da proveru .Ako nekoj znae kako neka pise. Fala
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom