Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Sovet do site sto se na dopolnitelna proverka da napisat molba do ministerstvoto na pravosudie i da se napise broj na prepiska i kakvi dokumenti imate prilozeno i za nekolku dena ke vi se smeni statusot vo zadolzitelna
adresata e Aksakov 5 Direkcija Blgarsko Grazdanstvo Sofia 1040. So srekja na site!
eve za nekolku dena 1 mesec kako licno dostaviv doplnitelen dokument original plus kopija zaverena na notar i ostanati dokumenti legalizirani prevedeni(bugarska licna karta od pra dedo 1912) i se sto treba licno vo pravosudie na salter mi dadoa kartonce so istoto brojce sto go imam i eden pecat na nego vo vid na datumot koga se dostaveni dokumentite i tolku nema nis do denes inaku od 2013 sum 138.. se nadevam kako i ste ovde deka ke se mrdnat rabotite od mrtva tocka pozzzzz
 
Член од
29 април 2015
Мислења
26
Поени од реакции
36
Vaka sega na eden drugar nekni mu se javi posrednikot mu rece da vadi lekarsko uverenie i uverenie za neosuduvan. Dosega ne e osuduvan nema nikakvi krivicni presudi t.e ne e osuduvan krivicno megutoa ima krivicna postpka protiv nego dali ke mu napravat nekakov problem so uverenievo ne e osuduvan megutoa ima krivicna postapka vo tek nekoj ima nekoe iskustvo vakvo ?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Vaka sega na eden drugar nekni mu se javi posrednikot mu rece da vadi lekarsko uverenie i uverenie za neosuduvan. Dosega ne e osuduvan nema nikakvi krivicni presudi t.e ne e osuduvan krivicno megutoa ima krivicna postpka protiv nego dali ke mu napravat nekakov problem so uverenievo ne e osuduvan megutoa ima krivicna postapka vo tek nekoj ima nekoe iskustvo vakvo ?
Porano bese samo edinstven dokument za neosuduvanost....sega vo osnovniot sud Skopje se podeleni na : Krivicna i Kazneno uverenie..... Site vadat za krivicna zosto tamu pokraj neosuduvanost pisuva deka vo momentov nema nikakva Krivicna prijava preku sud.....ama imase na forumov i takvi sto vikaa moze samo so Kaznena potvrda da se pomine ( vo taa pisuva samo dali e osuden ili ne )...... Neka se konsultira najdobro so posrednikot, jas kolku sto procitav na sajtot na min za pravosudie od dokumenti se bara i da nema krivicna prijava, pokraj neosuduvanost....
 
Член од
1 декември 2015
Мислења
20
Поени од реакции
17
Zdravo Imam edno prasajne ne e povrzano so temava no mislam deka e zapoznat nekoj so mojov problem. Od 2015 godina od vtorite tri meseci koi Mi se dozvoleni vo EU Imam iskoristeno 2.5 i Imam uste dve nedeli da bidam vo eu. Do Nova godina ce gi potrosam tie 15tina dena Prasajneto Mi e dali Po Nova godina smeam da ostanam odnosno da koristam novi tri meseci (bez dve nedeli) i da ja napustam Eu po 90 dena od koga vlegov. Fala na odgovorote ne znaev kaj da prasam pa izvinite sto moevo prasajne malce bega od temava. Pozdrav
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Zdravo Imam edno prasajne ne e povrzano so temava no mislam deka e zapoznat nekoj so mojov problem. Od 2015 godina od vtorite tri meseci koi Mi se dozvoleni vo EU Imam iskoristeno 2.5 i Imam uste dve nedeli da bidam vo eu. Do Nova godina ce gi potrosam tie 15tina dena Prasajneto Mi e dali Po Nova godina smeam da ostanam odnosno da koristam novi tri meseci (bez dve nedeli) i da ja napustam Eu po 90 dena od koga vlegov. Fala na odgovorote ne znaev kaj da prasam pa izvinite sto moevo prasajne malce bega od temava. Pozdrav
Najdobro da si prasas vo ambasadata na zemjata kade sto si, ako si so mk pasos.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Zdravo Imam edno prasajne ne e povrzano so temava no mislam deka e zapoznat nekoj so mojov problem. Od 2015 godina od vtorite tri meseci koi Mi se dozvoleni vo EU Imam iskoristeno 2.5 i Imam uste dve nedeli da bidam vo eu. Do Nova godina ce gi potrosam tie 15tina dena Prasajneto Mi e dali Po Nova godina smeam da ostanam odnosno da koristam novi tri meseci (bez dve nedeli) i da ja napustam Eu po 90 dena od koga vlegov. Fala na odgovorote ne znaev kaj da prasam pa izvinite sto moevo prasajne malce bega od temava. Pozdrav
Nebidejki limitot e 90 dena, a ti veke gi imas iskoriteno i morash da se vratis nazad vo makedonija i da cekas da pominat tie 90 vo makedonija i pak da odis, inaku mozat na granica da ti pravat problem, zavisno vo koja drzava si i kolku sakaat da se zamaarat!
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Nebidejki limitot e 90 dena, a ti veke gi imas iskoriteno i morash da se vratis nazad vo makedonija i da cekas da pominat tie 90 vo makedonija i pak da odis, inaku mozat na granica da ti pravat problem, zavisno vo koja drzava si i kolku sakaat da se zamaarat!
Jas vo spanija bev 3 meseci I plus 2 dena I koga se vrakav ne mi praveja problem nitu spanija nitu vo svajcarija a koga dojov na grcka granica zosto vo solun sletav na granicta so grcija I mkd mi praveja problem sakaa da im platam 700 evra kazna arno so toj covekot csrinarnik od grcija go pozna tatkomi deka tatkomi pee po restorani I go znael tatkomi pa ne pusta bez problem a dr sakase da ne kazni zborot mie nema nikade da ti pravat problem za nekoj den za poveke nez Samo grciite se Ti3 so praaat problemi a kaj nas na aerodromo ako zakasnis neznam kako ke bide sepak spodeliv edno iskustvo :D
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Zdravo Imam edno prasajne ne e povrzano so temava no mislam deka e zapoznat nekoj so mojov problem. Od 2015 godina od vtorite tri meseci koi Mi se dozvoleni vo EU Imam iskoristeno 2.5 i Imam uste dve nedeli da bidam vo eu. Do Nova godina ce gi potrosam tie 15tina dena Prasajneto Mi e dali Po Nova godina smeam da ostanam odnosno da koristam novi tri meseci (bez dve nedeli) i da ja napustam Eu po 90 dena od koga vlegov. Fala na odgovorote ne znaev kaj da prasam pa izvinite sto moevo prasajne malce bega od temava. Pozdrav
Eve ovaka znaci zakonot e deka vo rok od 6 meseci umas pravo da bides 3 meseci vo eu,ti si biras dali ke gi koristis site 3meseca odednas ili ne,ako gi koristis odednas togas ke moras da cekas i 3meseci da bides vo mkd,primer ako na 1 februari dojdes vo eu ti imas rok do 1avgust da gi iskoristis tie 3meseci,da kazeme deka odednas gi koristis tie 2 ipol meseci i potoa na 15 april se vrakas vo mkd odprilika ti ostanuvaat uste 15 dena prestoj do 1avgust,odis da kazeme na 15 juli vo eu i se vrakas za dve nedeli i cekas da pomine 1 avgust i od 2 avgust ti pocnuvaat novite 6 meseci sto znaci pak mozes da odis vo eu veke od 2avgust,ova e milion posto taka zatoa sto jas polni 5 god go praktikuvav ova normalno se rasprasav pred toa sto i kako i nemav nikakov problem mislam deka e razbirliv primerot ako nesto ti e nejasno pisi mi vo poraka.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
Dali nekomu mu se ima sluceno da bide na dopolnitelna, pa vo zadolzitelna pa po 1 mesec povtorno na dopolnitelna...ve molam spodelete mislenje ako ste vo ista situacija
Баш би сакал мене да ми се случи тоа мене, од доплнителна да ме вратат на задолжителна... отприлика кое бројче си и која година?
 
Член од
26 септември 2015
Мислења
8
Поени од реакции
3
Samo da javim,neko je skoro pitao kad ce da mu se promeni status od iscakva se finalen status za proishod...I ja sam predao 29.10. u DABC-u i danas se promenio status u Издадено удостоверение...:)
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Eve ovaka znaci zakonot e deka vo rok od 6 meseci umas pravo da bides 3 meseci vo eu,ti si biras dali ke gi koristis site 3meseca odednas ili ne,ako gi koristis odednas togas ke moras da cekas i 3meseci da bides vo mkd,primer ako na 1 februari dojdes vo eu ti imas rok do 1avgust da gi iskoristis tie 3meseci,da kazeme deka odednas gi koristis tie 2 ipol meseci i potoa na 15 april se vrakas vo mkd odprilika ti ostanuvaat uste 15 dena prestoj do 1avgust,odis da kazeme na 15 juli vo eu i se vrakas za dve nedeli i cekas da pomine 1 avgust i od 2 avgust ti pocnuvaat novite 6 meseci sto znaci pak mozes da odis vo eu veke od 2avgust,ova e milion posto taka zatoa sto jas polni 5 god go praktikuvav ova normalno se rasprasav pred toa sto i kako i nemav nikakov problem mislam deka e razbirliv primerot ako nesto ti e nejasno pisi mi vo poraka.
Ајде ако може мене конкретно со датум да ми објасниш:Влезено во ЕУ на 28.06.2015 а излезено на 19.09.2015 Кога е првиот ден од кога може повторно да се влезе во ЕУ? Фала :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom