Марихуана?

G

Goldie

Гостин
Чекај сега кој кого овде прае будала,сега уште и ќе испадне дека била и корисна,дај не заебавајте.Ок немам ништо против они што ја користат,али пропагирање,дека била добра и разни глупости:tapp:.
И алкохолот и цигарите не се корисни па се легални така да и да нема некаков “корисен“ бенефит од неа не гледам зошто не би била легализирана.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
марихуаната е дрога
дечињата ја пушат за да им текни да напишат некоја пеcмичка и да се издигнат над својата здодевност која ја шират околу себе. Дур се издрогирани се интересни и можат и женска да си фатат но шом помини дејството стануваат тажни ќутливи и неинтересни. Најјаките песми Битолси ги компонираа под дејство на марихуана и други опијати а кога престанаа да се дрогираат се растури бендот ото нишо ново не им текнуваше да испеат
Грамофонска плоча не ти е рамна. Само лупна Битлси во претходниот пост и го постираше повторно. Со нулта аргументација.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Грамофонска плоча не ти е рамна. Само лупна Битлси во претходниот пост и го постираше повторно. Со нулта аргументација.
најверен читател си ми, јас не следам толку што каде и како сум напишал колку ти.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
најверен читател си ми, јас не следам толку што каде и како сум напишал колку ти.
И да не сакам, не можам да не видам. Сегде те има. 20 илјади мислења не се градени од вчера.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.790
марихуаната е дрога
дечињата ја пушат за да им текни да напишат некоја пеcмичка и да се издигнат над својата здодевност која ја шират околу себе. Дур се издрогирани се интересни и можат и женска да си фатат но шом помини дејството стануваат тажни ќутливи и неинтересни. Најјаките песми Битолси ги компонираа под дејство на марихуана и други опијати а кога престанаа да се дрогираат се растури бендот ото нишо ново не им текнуваше да испеат
With all due respect. Ама свесен ли си што пишуваш?Ја користеле за да напишат некоја песмичка? Сериозен си?
Канабисот, дури и ако се пуши има милион дејства, влијаниа и милион бенефити.
Пази, значи секој ебан ден народ се кљука до 2-3 дијазепама и антидепресиви, ќе ми кажеш дека боље тоа отколку канабис?
Секој ден луѓе пијат минимум 1 ракија од оброк за "циркулација", ќе ми кажеш боље е тоа!?

Пушењето автентични strain-ови, со даден сооднос тхц-цбд, има толку многу бенефити што многу од вас не се ни свесни. Пази, има видови ганџа кај кои и преку пушење се добива(позитивен) медицински бенефит - против болка, анксиозност,несоница, намален апетит, депресија, грчеви у мускулатура, артритис и милион други состојби за кои што е корисна и помалце штетна од фармаколошките продукти, дури на ваша жалост и преку пушење.
За епилепсии, канцери чуда-врагови не дебатирам, пошо ако не си запознаен дека луѓе се лечат од канабисово масло, не сметам дека си достоен да збориш на темава.
Значи билкава постои,се користи, се пуши откако човекот знае за себе си, а ти ја сведуваш на муабет "битлси под дејство на неа пишуеле песни"!?!?
Но постојат и во Македонија и светот луѓе немузичари кои пушејќи ја билката совесно и рационално се подобри,покреативни,поискулирани и шират многу позитивна енергија .
Друго нешто. Свесни ли сме сите, какви криминални срања се дешаваат по македонијава, а некој со пола грам трева лежи затвор? Можеш ли да ми одговориш колку тој закон (што ја праи тревата нелегална) е рационален!?

Што му фали на нормален и обичен човек кој после работа,факс,читална,спорт што и да е сака да си пашне една двојка? Наркоман е!?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Што му фали на нормален и обичен човек кој после работа,факс,читална,спорт што и да е сака да си пашне една двојка? Наркоман е!?
Како што кажа некој погоре - зависи дали ја шмрка или у вена директно ја боцка.Ако ја боцка у вена и е жута или накај кафеавка - тогаш наркоман е.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
With all due respect. Ама свесен ли си што пишуваш?Ја користеле за да напишат некоја песмичка? Сериозен си?
А за шо ја користеле?
за заебавање?
која потреба ги втурнала членовите на таа група да уживаат во наркотици? Биле болни? имале раковои? запек? која невоља ги натера да се бодат у вени и пушат треви?

А то за корисноста на пушење на мариуаната, требаше да му кажеш на Боб марли кој се роди со запален џојнт и место кислород во плуќата најчесто имаше тие ТХТ СМС од растенијата па си умре од рак кутричкиот.
И Џими Хендрикс кој се прослави како музичар беше славен и познат се додека го снадбуваја со дроги и ко немаше појќе дрога си умре
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.790
А за шо ја користеле?
за заебавање?
која потреба ги втурнала членовите на таа група да уживаат во наркотици? Биле болни? имале раковои? запек? која невоља ги натера да се бодат у вени и пушат треви?

А то за корисноста на пушење на мариуаната, требаше да му кажеш на Боб марли кој се роди со запален џојнт и место кислород во плуќата најчесто имаше тие ТХТ СМС од растенијата па си умре од рак кутричкиот.
И Џими Хендрикс кој се прослави како музичар беше славен и познат се додека го снадбуваја со дроги и ко немаше појќе дрога си умре
Гледам Томи Чонг и Вили Нелсон имаат 80 години и пушат по 10 џоинти дневно па уште се живи и здрави. И што сеа?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Гледам Томи Чонг и Вили Нелсон имаат 80 години и пушат по 10 џоинти дневно па уште се живи и здрави. И што сеа?
да не пушеа дрога немаше да бидат смешни и ќе беа сиромашни и непознати, ко ќе се издрогираат праеа комедии и луѓето им се смееја ко ќе се отрзнеа никој ги есапеше пошто си стануваа пак безначајни.
Се дрогираат да бидат интересни и славни исто како и Битолси, Џими Хендрикс, Лед Цепелин, Секс Пистолс...
Без дроги не функционираат
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Јас кога ќе се напушам не функционирам. Се онеспособувам и сум тотално незиантресиран за било што околу мене. Тревата ми ја одзема енергијата, ме прави сонлив, лесно заборавам и имам бесконечен апетит поради што се прејадувам и буквално физички се дотепувам.

Секако дека има две подгрупи на треви, Indica и Sativa од кои првата откачува во глава, а втората го снемоштува телото, но мене и едната и другата негативно ми влијаат.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.790
да не пушеа дрога немаше да бидат смешни и ќе беа сиромашни и непознати, ко ќе се издрогираат праеа комедии и луѓето им се смееја ко ќе се отрзнеа никој ги есапеше пошто си стануваа пак безначајни.
Се дрогираат да бидат интересни и славни исто како и Битолси, Џими Хендрикс, Лед Цепелин, Секс Пистолс...
Без дроги не функционираат
Значи ако веќе така гледаш они се интересни од ДРОГИ, а не од канабис. Прави разлика малце од малце.
И уште бе не ми е јасно зашто уопште поистоветуваш канабис со популарни личности? Која е целта!?
Алооо значи прво и основно, они се епски музичари благодарение на музиката која што ја правеле и у која што вложиле мбогу многу труд време и работа, а не ради тоа што биле наркомани у вистинска смисла на збор (што е космичка разлика од човек што пуши трева и тревата in general како "дрога").
И претходно за битлси, дечко таа билка постои многу многу години пред они да се појават за да ја маргинализираш на таков глуп начин.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Значи ако веќе така гледаш они се интересни од ДРОГИ, а не од канабис. Прави разлика малце од малце.
И уште бе не ми е јасно зашто уопште поистоветуваш канабис со популарни личности? Која е целта!?
Алооо значи прво и основно, они се епски музичари благодарение на музиката која што ја правеле и у која што вложиле мбогу многу труд време и работа, а не ради тоа што биле наркомани у вистинска смисла на збор (што е космичка разлика од човек што пуши трева и тревата in general како "дрога").
И претходно за битлси, дечко таа билка постои многу многу години пред они да се појават за да ја маргинализираш на таков глуп начин.
Maрихуаната е дрога. Пред ист суд и во ист затвор идат и дилери на марихуана и на хероин и на кокеин. Нема башка ќелија за марихуанистите а башка за опиумисти. Се е то наркотик.
Голем дел од музиќки звезди сега на стари години признаваат дека постојано биле уживатели на опијати, кој бил на спид кој печурки кој мариуана, тоа значи дека во кариерата им бил потребна помош од дроги за да бидат успешни и популарни, јас не знам во нормални занимања толку да е потребна помош од наркотици, или да е раширено и распространето дрогирањето, пример книговодител, бакалин, електричар, зидар, сточар, милиционер, водоводџија, атомеханичар .... да им биде толку потребна мариуаната за да живеат и работат додека музичарите скоро секогаш се дрогираат и кријат цели пакети дрога во гитарите.
И си има правило, шо појќе се дрогира то е пославен.
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Maрихуаната е дрога. Пред ист суд и во ист затвор идат и дилери на марихуана и на хероин и на кокеин.
Е тука е проблемот, треба измена во законот. Треба скроз да се легализира али ајде со оглед на тоа дека живееме овде во затуцаново државиче, ова ќе се случи за едно 500 години.

Инаку какво време стигна, хероинот е поефтин или скоро иста цена со тревава. :cautious:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Е тука е проблемот, треба измена во законот. Треба скроз да се легализира али ајде со оглед на тоа дека живееме овде во затуцаново државиче, ова ќе се случи за едно 500 години.
имаш потреба да се дрогираш секојдневно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom