Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Znaci prijatele,nikoj ne go mrzi i ovaa tema od forumov ja znam na pamet veke od pocetok do kraj i nemoj da delis filozofii tuka.Bas zatoa sto Sperminator i nekoi drugi tuka spomnaa nekolku pati deka od prekrateni bile vrateni vo procedura barav ubavo da objasnat i posle nivnoto objasnuvanje e mnogu jasno deka tie odnele dopolnitelni dokumenti pa dobile status prekrateni pa za kratko vreme se vrateni vo procedura.Znaci ne e isto,ne znam so ne ti e jasno ,da mozev da nacrtam,ke nacrtav.celo vreme e prasanjeto dali moze da se odnesat dokumenti otkako ke bides prekraten,a ne da odneses prvo pa da te prekratat.Znaci oni go spazile rokot za podnesuvanje na dopolnitelni dokumenti i zatoa se vrateni vo procedura.A tie sto velat deka se prekrateni pa odnele dopolnitelni dokumenti i gi vratile vo procedura,jas samo mozam da kazam deka lazat i sirat dezinformacii.Licno jas so uste dvajca prijateli odevme do Sofija i odgovorot e NE MOZE!Se pojavija i posrednici koi posreduvaat za prekratenite.Eve slobodno proverete po reklama5 na fb barajte "bugarski pasos" isto ke najdete posrednici koi javno oglasuvaat deka posreduvaat za prodolzuvanje na procedurata za onie koi se prekrateni.A znaete koja e procedurata?Vadenje duplikat proizhod so dopolnitelni dokumenti za poteklo,pa novo lekarsko,pa potvrda deka ne si osuduvan itn,itn...a toa e bukvalno procedura od novo,so vremetraenje isto kako od pocetok da pocnuvas i so pari isto kako od pocetok da pocnuvas,zimi prodolzuvanjeto na procedurata.Neka dokaze nekoj so dokaz deka bil prekraten,pa posle mesec,dva odnel dopolnitelni dokumenti za poteklo i deka go vratile vo zadolzitelna procedura so istoto brojce.Eve licno jas ke go castam i milo ke mi bide zosto toa ke bide nadez za stotici prekrateni ovde.Jas se krstam nesto da se smeni pa da dozvolat prekratenite da prodolzuvaat inaku vaka kako sto e sega nema sansi!
Apsolutno se e tocno vo tekstot!!! Jas bev "prekraten"vo Maj i toa 18(petok) >>>dva dena vikend >>>u ponedelnik 21Maj go dobivam dokumentot i vednas se javuvam vo Min.za Pravosudie i da kazam deka docnam "samo"eden vikend(dva dena)no ljubezno mi odgovorija deka prekratenata prepiska e stavena ad acta t.e. nemoze da se reaktivira.Bev upaten na vtorata varijanta:duplikat proizhod,novi uverenija,molba,intervju itn.Pojdov po toj pat i eve u Noemvri imam zakazano intervju vo Skopje.Ako nesto se sluci pozitivno u taa nasoka ke e OK.Si go cuvam kartonceto so broj 9XX4/2012.
So srekja na site koi imaat ist problem...
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
pa neznam dali e taksa ili bilo sto posto moj drugar bese isto od 2012 si semase drzavjanstvo i mi rece deka kostalo 170 evra zatoa mi padna malku cudno pozz
Neznam,bidi konkreten bidejki ako e toa celata procedura do licna karta i pasos,mozno e zavisi.Ako bil preku posrednik.I mene posrednikot mi rece 185 evra.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
pa neznam dali e taksa ili bilo sto posto moj drugar bese isto od 2012 si semase drzavjanstvo i mi rece deka kostalo 170 evra zatoa mi padna malku cudno pozz
Значи нема шанси да е 185 евра државјанство. Може да е државјанство со матичен број и пасош/лична карта вкупно 185.
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Значи нема шанси да е 185 евра државјанство. Може да е државјанство со матичен број и пасош/лична карта вкупно 185.
kako so mi kaza i dobro go peasav posto koga podavavme nie dokumenti posredniko ni kaza deka e 50 evra baska vo toj period sto imase sto si zemaja drzavjanstva isto i tie potvrdija deka bilo 50 evra a sega drugarov mi vika deka e 170 evra neznam sto da reca kako i da e da dojdime do drzavjanstvo pa ke vidime kolku e pozz
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
kako so mi kaza i dobro go peasav posto koga podavavme nie dokumenti posredniko ni kaza deka e 50 evra baska vo toj period sto imase sto si zemaja drzavjanstva isto i tie potvrdija deka bilo 50 evra a sega drugarov mi vika deka e 170 evra neznam sto da reca kako i da e da dojdime do drzavjanstvo pa ke vidime kolku e pozz
Мене ми кажа посредникот мој дека кошта 35 евра. Мој другар беше пред 2 месеци му земаа 200 евра влупно за се од државјанство пасош матичен лична карта со 2 пати превоз. Вкупно 200 евра.
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Мене ми кажа посредникот мој дека кошта 35 евра. Мој другар беше пред 2 месеци му земаа 200 евра влупно за се од државјанство пасош матичен лична карта со 2 пати превоз. Вкупно 200 евра.
daj boze da e taka
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Мене ми кажа посредникот мој дека кошта 35 евра. Мој другар беше пред 2 месеци му земаа 200 евра влупно за се од државјанство пасош матичен лична карта со 2 пати превоз. Вкупно 200 евра.
Vo taa suma e i zarabotkata na posrednikot
 
Член од
3 август 2015
Мислења
74
Поени од реакции
66
Pisav email na arhivata vo veliko trnovo so podatoci od pra dedo mi. Vo odgovorot mi napisale da im pratam moja adresa na ziveenje, a nemaat kazano dali ima najdeno nesto, kolku i kako da se plati ili sl.
Spodelete nekakvo iskustvo...
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Vaka soprugot dobi proishod juli 2015 i sega kje odi na intervju kraj na dekemvri, me interesira (posto veke ima zemeno proishod- bi trebalo da nema dopolnitelni zadrzuvanja i precki do zemanje na drzavjanstvoto) znaci kolku vreme posle intervjuto bi trebalo da zeme drzavjanstvo?
SE IZVINUVAM AKO MOZE KRATOK ODGOVOR PRVO SE NOSAT DOKUMENTI PA SE DOBIVA PROISHOD PA SE IDE NA INTERVJU[DOUBLEPOST=1444659287][/DOUBLEPOST]
Зависи,јас бев на интервју октомври 2012,а дури сега по три години го земам државјанството.Некои имаа среќа и го земаа по година време од интервјуто.
STO DOPOLNITELNI DOKUMENTI ODNESE
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom