Факултет за Електротехника и информациски технологии

Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Да ама без просек или ако нема слободно место автоматски паѓаш у приватни. А овие другиве смерови не ми се баш интересни, така да ваљда останувам на ова.
Нема врска ова,лани беше као најди човек од друг смер да се смените со места ама на крај сите ги пуштија кај сакаат да идат. И онака сите смерови се полупразни после 3 семестар.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Се зависи што ти се учи,ако не ти иде програмирање џабе ќе се мачиш на кти. Никој не може да ти каже што е боље,се е до тебе што сакаш поише :)
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
179
Поени од реакции
158
Очекував таков одговор. Па што знам за програмирањето. Океј е, ама па и не ми се учи нешто посебно. А овде има предмети од повише области, така да ваљда ќе останам. На крај крајева и економисти запослуваат да работат како електро инжињери така да...
 
Член од
25 јули 2015
Мислења
243
Поени од реакции
95
сменвај, ич не му ја мисли. Јас завршив КСИА и сум ептен незадоволен од смерот од страна на вложено време и труд и колку од тоа што ќе научиш ќе можеш да го искористиш дури и ако работиш по струка, како мене.
Автоматика или теоријата на управување сегде во светот се учи на мастер ниво, а само кај нас на додипломски. Фактички ти ќе учиш напредна математика (лапласови и фуриеви трансформации, функции на љапунов, стабилност на љапунов, најквист крива, бодеови дијаграми) уште во 2ра, а уште калкулус нема да ви е поминат како што треба.

Додека на другите смерови ќе учат практични работи како FPGA, микроконтролери, PIC, програмски јазици, бази итн инт работи со кои подоцна во животот би работел, спотивно на тоа во КСИА ќе си учите некои безвезе математики кои благе везе немаат со тоа што ќе го работите во иднина и работи што ни професорите незнаат убо да ги предадат оти никогаш не ни биле во индустријата за да знаат практично таа математика да ви ја објаснат што значи. Тука ги изоставам Горан Стојаноски и Миле деканот.
А вистина ли е дека КСИАР е најтежок смер на електро?
 
Член од
7 септември 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Може ли некој да ми каже мислење за професорката Билјана Јолевска-Тунеска ?
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
179
Поени од реакции
158
Najlosa profesorka po matematika na feit definitivno. Ne vredi da ides kaj nea na predavanja, sve prepisuva od skripta, a pojma nema od toa sto go predava. Dve brojki ne znae da izracuna a i vaka e odvratna i antipaticna. Gledaj ako mozes na kolokviumi da polozis, togas e najlesno kaj nea, posle ona odlucuva kogo ke pusti na ispit.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Оваа нема ни знаење, ни харизма, ни шарм, ни пристап студент - професорка, целосна спротивност на Бучковска. Има само црвен кармин на забите. Ако уште го дава тоа тестчето нејзино недела пред колоквиум, како знаеш и умееш положи го, зошто тоа ти е усното. После тоа и да положиш на испит математика, на табла ќе те тормози со теоремите зошто тие се единствени од сферата на математиката кои таа ги разбира.
За задачи е дудук, среќа Сања ни беше на нас кога бев прва па лесно појде работата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Сеа праат заеднички тестови и теорија и задачи,и намалија простор за маневар. Мада тоа што ќе напишеш теорија за 20 бода кај друга професорка тука ќе ти биде 5.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom