Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Вас што ве гризаат, ги глодаат жлебините затоа што се на возраст на менување заби. Решение е да најдете замена за вашите раце и малку дресура. Кога ќе почне да гриза строго не и активноста(дали играте, дали се галите) прекинува.

@Erich Zann тоа кај тебе е од љубов, да не кажам од милост. И Пепа знае така да ми ја земе раката и како демек гриза али не гриза. Искажува милост.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Како мислиш гриза? Гриза во буквална смила на зборот, чувствуваш болка или си игра?
Пример песот мој ретривер обожава да ја стави раката моја меѓу заби, ама во ниту еден момент не загрузува, него си игра така.
Ona griza nekogas ja trgam vednas rakata no me ima fateno i malce me zdobole. Ne znam dali ke prestane dali e do toa sto i rastat zabi...
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Epa toa mi e problemot sto ne znam kako da ja dresiram. Zatoa ako znaete objasnete
купи и играчки,нека ги гризе нив.Нормално е да си играте и да гризе,јас со Лара која е крава,и има 9 месеци,цело време се "тепам" но кога ќе кажам доста е,знае дека е доста.

мало е,го болат запчињата,+ е весело и не знае како да си игра.Ако претера со гризење,искарај го и дај му играчка,да ја гризе неа.

Со тек на време ќе сфати дека ако сака да гризе,треба да гризе играчка,а не вас.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
купи и играчки,нека ги гризе нив.Нормално е да си играте и да гризе,јас со Лара која е крава,и има 9 месеци,цело време се "тепам" но кога ќе кажам доста е,знае дека е доста.

мало е,го болат запчињата,+ е весело и не знае како да си игра.Ако претера со гризење,искарај го и дај му играчка,да ја гризе неа.

Со тек на време ќе сфати дека ако сака да гризе,треба да гризе играчка,а не вас.
Ke probam da go napravam se ova sto kazavte i se nadevam ke se nauci. Ona e isto taka mnogu palava dali so tek na vremeto koga ke raste ke se smiri?
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Имам самојед ( женка ) повеќе од 1 месец и тече крв од носот дали некој се има соочено со тој проблем..? Ми кажа лекар дека ќе се пари и од топлото време.. ок си викам ќе помине . Процесот и помина овие денови убаво залади и на неа пак и тече крв , и давав витамин Ц но немаше никаков ефект да и прекрати . Ве молам некој ако знае како да се спречи нека пише .
Ви благодарам
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Имам самојед ( женка ) повеќе од 1 месец и тече крв од носот дали некој се има соочено со тој проблем..? Ми кажа лекар дека ќе се пари и од топлото време.. ок си викам ќе помине . Процесот и помина овие денови убаво залади и на неа пак и тече крв , и давав витамин Ц но немаше никаков ефект да и прекрати . Ве молам некој ако знае како да се спречи нека пише .
Ви благодарам
И ја имаш ли проверено крвта , ако не провери и ја крвта за секој случај да не си имаш после многу големи проблеми, се надеам дека не и е ништо :)
Moжели да ми кажеш кај кој вет ја носиш?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Лара вчера ја шетале,и ја пуштиле да трча во еден парк,тревник...иако им е кажано да не го прават тоа сега бидејќи има добиено,али они ја пуштиле,..и,избегала госпожата,ја барале,после некое време си се вратила на истото место.

Е сега,прашањето ми е,дали може да направила нешто дур ја немало,и како може да се провери тоа ?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Лара вчера ја шетале,и ја пуштиле да трча во еден парк,тревник...иако им е кажано да не го прават тоа сега бидејќи има добиено,али они ја пуштиле,..и,избегала госпожата,ја барале,после некое време си се вратила на истото место.

Е сега,прашањето ми е,дали може да направила нешто дур ја немало,и како може да се провери тоа ?
Moze. Najrano za 30 dena na eho.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
@man46 baraj da se ispita krv na erlihijja, lajsmanija, i od tie dve bolesti moze krv da i tece od nosot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom