Среќа

S

smart ass

Гостин
епа тешко е...јас знам тифози зјапаат 4 саати дневно во билтен и само бројки бројки и бројки...па математичарот од филмот ПИ не се замараше толку со бројки.:toe:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
епа тешко е...јас знам тифози зјапаат 4 саати дневно во билтен и само бројки бројки и бројки...па математичарот од филмот ПИ не се замараше толку со бројки.:toe:
добро, како го дефинираш ова:

трефнам бројки и фатам на лото, без размислување без ништо...

??
 
S

smart ass

Гостин
па така е најдобро....ако фатиш-коинциденција...ај кешки фати па да частиш:helou:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
па така е најдобро....ако фатиш-коинциденција...ај кешки фати па да частиш:helou:
ама глеј сеа, ми бегаш од тема...

викаш не постои среќа, само неверојатно лесна работа која изгледала релативно тешка...
јас ти го демантирам тоа, ти викаш дека не е среќа-коинциденција е...
па секако дека секоја среќна случка е коинциденција...
СЕ` што е направено без намера е коинциденција...
 
S

smart ass

Гостин
добро, како го дефинираш ова:

трефнам бројки и фатам на лото, без размислување без ништо...

??
овде имаш намера или без размислување..без ништо

ама глеј сеа, ми бегаш од тема...

..
СЕ` што е направено без намера е коинциденција...
????
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
овде имаш намера или без размислување..без ништо



????
oкеј, ти очигледно не ми ги читаш цели постовите...
јас не негирам дека среќата е коинциденција...јас демантирам дека таа псотои, за разлика од тебе...
среќата постои
среќата е коинциденција
среќата не е неверојатно лесна работа која изгледа релативно тешка

ме сфати ли што пробувам да кажам сеа?
 
N

navivacka

Гостин
Среката е најубавото нешто...се чуствуваш одлично,само што јас сум го заборавила тоа чуство...последен пат бев срекна пред 4 години и од тогаш само мрак е кај мене...се смеам на зор,се ми е џабе...се прашувам кога ке сум пак срекна.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Srekata postoi. samo sto jas zaboraviv kako izgkeda.ne se sekavam koga posleden pat bev sreken. Ama nema vrska. Sepak znam deka postoi i deka nekogas povtorno ke me poseti, barem toa bilo i na edna sekunda.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Shto mislite vie? Koi se osnovnite uslovi za dolgorochna srekja i spokojstvo?
Да даваме се најдобро од себеси, посебно во остварувањето на нашите желби. Да не се плашиме од пораз или неуспех бидејќи немаме контрола над тоа. Но за да бидеме чисти пред себеси мораме само максимално да се потрудиме. Тогаш се воздигнуваме и над победата и над поразот :), и тогаш не можеме да ја изгубиме војната. :)

Пример: Пријди и, само пријди и! Можеш да се разочараш само ако не и пријдеш. :smir:
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
oкеј, ти очигледно не ми ги читаш цели постовите...
јас не негирам дека среќата е коинциденција...јас демантирам дека таа псотои, за разлика од тебе...
среќата постои
среќата е коинциденција
среќата не е неверојатно лесна работа која изгледа релативно тешка

ме сфати ли што пробувам да кажам сеа?
Среќата постои, но не би се сложил дека е коинциденција. И сите ја имаме, само зависи во колкава доза. Има луѓе што се големи среќковци и има ко мене луѓе малери. Она што мене најмногу ме нервира, единствената работа која никако да разберам зошто е така е тоа што јас докажано и покажано сум еден од најголемите малери. До сега немам сретнато некој што може да ми парира. Па добро бе мајка му стара, играме јамб и ризик (мислам дека знаете како се играат) седум ебани години и мене седум години малер ме прати:toe:. На ризик треба да фрлаш што поголеми коцки, а јас од кецови гла не можам да кренам. И на јамб е истата работа. Имаме играно 3-4 денови по 10 часа дневно, јас не можам партија да победам од проклети коцки. Ајде мислев со коцкиве си неам среќа, пред две години почнавме покер да играме со чипови, со влогови, кој и да влезе на рака против мене само на ривер победува. Затоа не верувам дека е коинциденција. Ако играте со коцки приближно 17% се шансите да застане коцката на било која бројка. Тоа значи од 100 фрлања, треба да имаш 17 шески или кецови, што било. Но ако во една вечер над 40% фрлаш само кецови е тогаш си малер како мене. Од 30 вечери играње, јас во просек по 2 пати сум имал среќа приближна на онаа од останатите.

Затоа викам, некој си се родил среќник, некој малер. :toe:
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Коинциденција може да биде само онаа среќа што ја фантазираме :) Во меѓувреме поради тие мисли и очекувања забораваме да живееме ведро и среќно (колку што можеме) сега и овде. А ако постои начин да се достигне идеализираната среќа кога немаме план за неа тоа би бил овој - живеј сега.
Баунти, ако си меланхолик во душа редовно ќе те бие малер. Ако го промениш тоа ќе почнеш да ги забележуваш работите за кои не си ни мислел дека ќе те исполнуваат. Јас ова само си го велев често па конечно решив да го применам. :)

Пријди и, само пријди и! Можеш да се разочараш само ако не и пријдеш. :smir:
Таман го напишав најдобриот ебан совет у цел мој живот а ниедно зеленко или „така е’’ да видам. :nerv:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ако играте со коцки приближно 17% се шансите да застане коцката на било која бројка. Тоа значи од 100 фрлања, треба да имаш 17 шески или кецови, што било. Но ако во една вечер над 40% фрлаш само кецови е тогаш си малер како мене. Од 30 вечери играње, јас во просек по 2 пати сум имал среќа приближна на онаа од останатите.

Затоа викам, некој си се родил среќник, некој малер. :toe:
Глупости трескаш....Глу-пос-ти...:)
Немоеш ти фрлањата математички да ги пресметаш, пошто кондициите не ти се потполно исти, т.е. треба раката ПОТПОЛНО исто да ја движи, коцките во ПОТПОЛНО исто време да ги фрлаш со ПОТПОЛНО иста јачина, па те уверувам дека тие 17% се твои...Не ми мешај такви математики со вистинскиот живот :)

Значи....коинциденција :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Среќата постои, но не би се сложил дека е коинциденција. И сите ја имаме, само зависи во колкава доза. Има луѓе што се големи среќковци и има ко мене луѓе малери. Она што мене најмногу ме нервира, единствената работа која никако да разберам зошто е така е тоа што јас докажано и покажано сум еден од најголемите малери. До сега немам сретнато некој што може да ми парира. Па добро бе мајка му стара, играме јамб и ризик (мислам дека знаете како се играат) седум ебани години и мене седум години малер ме прати:toe:. На ризик треба да фрлаш што поголеми коцки, а јас од кецови гла не можам да кренам. И на јамб е истата работа. Имаме играно 3-4 денови по 10 часа дневно, јас не можам партија да победам од проклети коцки. Ајде мислев со коцкиве си неам среќа, пред две години почнавме покер да играме со чипови, со влогови, кој и да влезе на рака против мене само на ривер победува. Затоа не верувам дека е коинциденција. Ако играте со коцки приближно 17% се шансите да застане коцката на било која бројка. Тоа значи од 100 фрлања, треба да имаш 17 шески или кецови, што било. Но ако во една вечер над 40% фрлаш само кецови е тогаш си малер како мене. Од 30 вечери играње, јас во просек по 2 пати сум имал среќа приближна на онаа од останатите.

Затоа викам, некој си се родил среќник, некој малер. :toe:
Математиката и логиката не ти идат баш најдобро а? :)
Еве, едно, боза прашање, ако го одговориш ќе сватиш зашо твојот пример е неадекватен за темава.
- Имаш, паричка, пет-денарка, и ја фрлаш брат 100 пати, и 100 пати се паѓа 5ката, 101пат коа ќе ја фрлиш, шо ќе се падне?

StatusQuO, bounty_hunter, темата е јасна, малце мешате поими, среќа е Среќа на македонски, факат, али поимите на англиски се различни, а вие дискутирате за погрешниот :) Темата е за happyness а вие зборите за luck :)

кога ке видиш се е релативно.
Освен брзината на светлината XD
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
За тебе се некој меша поими.Среќа е емоција која се добива со спој на позитивно мислење и убаво чуство.:toe:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
За тебе се некој меша поими.Среќа е емоција која се добива со спој на позитивно мислење и убаво чуство.:toe:
Тоа е хепинес, а лак шо е? :)
Они зборат за Luck, а не за happyness ко шо треба да зборат :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom