ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
@Miss Paranoia
Се слагам дека не требаше Карадај/Марадај да даваат и дека требаше повеќе да информираат, ама не си во право за одредени работи.
Прво, во екот на една акција која е од доста сериозен карактер не може да се даваат информации што и како. Со тоа се откриваат детали на непријателот и си ја отежнуваат сами работата.

Второ, мислиш дека така едноставно се чисти теренот, без разлика што поминале 24 часа? Многу лош терен е ова, центар на Куманово, многу тесни улички, збиени куќи, наоколу цивили, терористите со ПРЕМНОГУ оружје во нив... Верувај да можеле за 5 минути ќе ги решеле, ама не е така едноставно.

Трето, напоменав во мојот претходен пост, ќе кажам и сега, исклучително ја мразам Јанкуловска, мизерен министер е, мизерен човек е, ама вчера не направи ништо погрешно. Верувај, не е глума тоа што зборуваше како потиштена, ипак загинаа нејзини луѓе, граѓани на Македонија. Ја прашуваа и новинарите она што ти сакаш да го дознаеш ама кажа дека не смее да дава одредени информации затоа што тоа е во интерес на операцијата.
Омг, не верував дека некогаш ќе напишам пост во кој ќе ја бранам Јанкуловска. :confused:

П.с. Ако има грам човечност и совест во себе ќе си даде оставка после ваквите настани.
Реков јас дека не се разбирам и си давам мое лаичко мислење. Како и да е, нема оправдување што информација за загинати протече од изјава на америчка амбасада. Медиумите ако не добиваа информации за тоа што се случува можеа у најмала рака барем да не даваат музики цел ден додека фамилии остануваа завиени во црно. Се знаеше за повредени и загинати.
За Јанкуловска не реков дека нешто лошо изјавила. Знам дека не може да дава повеќе информации. Ама нејзината потиштена фаца ствара поголема паника него нејзиното избегнување на одговори. Според мене, секако.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
@ZOTE експерту, Волците не учествуваат во оваа акција тие се припадници на армијата.
Па знам дека не учествуаат затоа прашувам дали војската е псопремна од полицијата? Дали специјалната полиција е спремна како што се спремени волците кои се прочуени и наградувани. Тоа коментирам да беа они дали исто вака ќе беше. Затоа што се гледа од сателит дека тој што командувал со оваа операција и специјалците на терен од полиција не ги совладале терористите сеуште.
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Од официјални извори .. Околу 400 Албанци се обиделе да пребегаат во Србија но биле вратени и најверојатно пребегале во Косово .. Границата со Србија е Затворена
 
W

wicked_1

Гостин
Кој прејудицира од нас двајца? Ај препрочитај се или замоли некој одстрана да те прочита што пишуваш - пошто од адреналин тешко ти оди расудувањето. Ти реков веќе - способност за разумно расудување еднаква на разјарен бик од кој дузина матадори прават циркус. МУУУУ!


Зошто секогаш кога некој еднакво ги пцуе политичарите, и власт и опозиција - секогаш има вакви збунети ликови како тебе, со сериозна когнитивна дисонанца. Душевен немир ви се јавува, зошто некој ја чепнал и опозицијата - таа демек е исклучена од критики, смее само да се фали и возвишува.
Не ми пречи никој што критикува, ама твоево критикување е смешно и вреѓа интелигенција, таков си ти како производ готов напраен за некого да вреѓа. Ти форумскиот живот го помина тука промовираш дебилни теории на заговор и да збориш како иде армагедон ако паднат твоите. Ми е гајле мене за опозицијата, у сите текстови таа ти е на таргет у 80% од пишаното.
Тежнееш ти кон некоја објективност, ама векови си од истата оддалечен, немаш мајндсет таков не се труди.
 
V

viktora

Гостин
имаше пукање од хеликоптер над моја глава испали и тоа беше негде около 10 до 6 или 6 и 10 не видов него требаше како пукаше да продолжи него комплицирано е тамо пошто се збиени куќите и има наши па да не се повтореше 2001 во рововите каде што загина наш војник од хеликоптер
Она тврди дека е воен а не полициски.
 
Член од
11 октомври 2009
Мислења
79
Поени од реакции
30
Ни јас не сакам да прејудицирам - не пред да излезат повеќе информации (ако воопшто се случи тоа). Но морам да признаам дека оволку загинати и ранети, мора да е резултат или на лошо изведена акција, или на предавство.
Секако сметам дека требало да се употребат побезбедни методи, со опколување и опсада, или со евакуација на цивили па потоа со механизациски воени средства.
Но ајде сепак да не прејудицираме.
да да реално не направија попара, план за акција Fail
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
не го глуши и ти бе,војската не смее да се користи додека не се прогласи воена состојба.
Дебакл било,кретен.
Не разбираш макеоднски затоа ваков одговор добив од тебе. Јас само споредувам дека арм и волците се повеќе проефсионални и се примаат најдобрите во нивните редови. А после ова што се случи у куманово во полиција можам да замислам дека се примаат набилдани а не оние кои исполнуваат критериум за ваква работа. Тоа е мојот закључок од бројките на теренот. 30 ранети у втора светска војна немало кај партизаните.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Па знам дека не учествуаат затоа прашувам дали војската е псопремна од полицијата? Дали специјалната полиција е спремна како што се спремени волците кои се прочуени и наградувани. Тоа коментирам да беа они дали исто вака ќе беше. Затоа што се гледа од сателит дека тој што командувал со оваа операција и специјалците на терен од полиција не ги совладале терористите сеуште.
Би требало да се. Колку што знам Тигрите 90% тоа вежбаат справување со терористи во урбана средина. Ги вбројуваа сто пати меѓу најдобрите во Европа. Ти го пуштив линкот да видиш за урбани борби. Ако има бројност и ако имаш фанатици како овие речиси невозможно е да заврши без загинати. Ама сеуште немаме потврда дека акцијата е завршена дури тогаш може анализа да се прави и тоа не од мене и од тебе туку од експерти мада од сега знам што ќе биде едните ќе викаат грешка другите добра акција.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.452
Поени од реакции
31.356
ја би да се собере народот спонтано и да ги срамни со земја британската, америчката и холандската амбасада!
Многу ме интересира... Зошто холандската? :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Прво, оваа операција е многу посложена од Арачиново од 2001ва. Терористите биле во слична бројка, слично утврдени, со цивилно население околу нив. Во 2001ва со сета силна артилериска и воздушна поддршка за 3 дена само 100 метри напредуваа. Денес, за нецели 24 часа ја разбија групата со употреба на пропорционална сила. Од тој аспект, операцијата е успех и специјалците се поспремни.

И дајте не коментирајте гнасни шпекулации и ефтини препукувања на црви како Миленко или Тричковски. Уште мртвите не се оладени и не се погребани. Може да почека тоа.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.622
Поени од реакции
43.469
Ни јас не сакам да прејудицирам - не пред да излезат повеќе информации (ако воопшто се случи тоа). Но морам да признаам дека оволку загинати и ранети, мора да е резултат или на лошо изведена акција, или на предавство.
Секако сметам дека требало да се употребат побезбедни методи, со опколување и опсада, или со евакуација на цивили па потоа со механизациски воени средства.
Но ајде сепак да не прејудицираме.
Вчера другар мој праел муабет на оваа тема со човек информиран за акцијава, не разбрав точно дали и учествувал или негови пријатели учествувале, не е ни битно, убеден е дека некој откуцал за акцијава, зашто сабајлето во 4 саат ги чекале спремни, знаеле кој од каде доаѓа и ги начекале фино лепо подготвени.
Допрва ќе излегуваат детали од цела оваа акција, но факт е дека 6 души еј, 6 семејства завиени во црно, тука нема никаква основа да се пропагира триумф, каков и да е епилогот, матер да им се ебало на тие кои нападнаа, ова е страшно за нас, 6 ... сега за сега, за цивили сеуште нема никаква информација.
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Зашто нема ниедна информација за тоа колку мртви има на нивна страна ?
П.С баш ме интересира што ке прават со тие што се предале, нема да е ништо чудно ако ги пуштат на слобода,абе требало да ги убијат сите на лице место кога им излегле со бели чаршафи да се предаваат тогаш требало рафална паљба да им ебам крвта терористичка
Со законот за амнест(з)ија пак ќе ги пуштиме и ќе глумиме соживот.По мое случајно треба сите самоубиство да извршат.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Ни јас не сакам да прејудицирам - не пред да излезат повеќе информации (ако воопшто се случи тоа). Но морам да признаам дека оволку загинати и ранети, мора да е резултат или на лошо изведена акција, или на предавство.
Секако сметам дека требало да се употребат побезбедни методи, со опколување и опсада, или со евакуација на цивили па потоа со механизациски воени средства.
Но ајде сепак да не прејудицираме.
можеби лошо изведена акција,но повеќе и мене ми мириса на предавство бидејќи мешана полиција има веќе години наназад и цинкарат одма.
Вчера прочитав дека сите што биле на терен или поголемиот дел биле од Скопје и не го познавале многу многу теренот,немале ни време да го научат.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Прво, оваа операција е многу посложена од Арачиново од 2001ва. Терористите биле во слична бројка, слично утврдени, со цивилно население околу нив. Во 2001ва со сета силна артилериска и воздушна поддршка за 3 дена само 100 метри напредуваа. Денес, за нецели 24 часа ја разбија групата со употреба на пропорционална сила. Од тој аспект, операцијата е успех и специјалците се поспремни.

И дајте не коментирајте гнасни шпекулации и ефтини препукувања на црви како Миленко или Тричковски. Уште мртвите не се оладени и не се погребани. Може да почека тоа.
Тогаш официјално учествувале 15.000 војници!? (арачиново) и 350 терористи - епилог 2 загинати наши полицијаци непознат број терористи убиен а другите однесени со автобус. Целосно се согласувам. Затоа треба да се почека крајот и да ги видиме сите елементи и бројки.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.575
Поени од реакции
20.843
ситуацијава повеќе личи на "двајца се караат третиот користи" ... не се филмајте ни едни ни други нема теоретски шанси да организираат вакво сценарио нели гледате дека не се способни ни да украдат мастика без да се дознае за тоа. инаку за загинатите во потполност одговорност треба да сноси оној кој ги командува, а ова не може да биде успешна акција со толкав број на загуби на наша страна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom