Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
дали мора да е оригинален документ од прадедо/дедо или може фотокопија?
Зависи кој документ.. Македонски ако е мора да биде оригинал со превод и легализиран, а ако е бугарски, или оригинал или фотокопија заверена на бугарски нотар, инаку баш ме интересира дали на некого му одобриле до сега кој однел фотокопија заверена на нотар бидејќи јас бев со оригинал
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Abe na stranava za brojcinjata radikalen apdejt li pravat ili sto.
kucam kucam brojki pise error.
aj neka e na arno.
исто вака имаше ист случај во јануар преку викенд не работеше страната ко по еден ден имаше бројки со сменет статус.
иначе при разговор со овластениве преведувачи разбрав дека март ќе почнат со 2014 секако. па сега како ќе биде нз само споделувам она што го слушнав.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
исто вака имаше ист случај во јануар преку викенд не работеше страната ко по еден ден имаше бројки со сменет статус.
иначе при разговор со овластениве преведувачи разбрав дека март ќе почнат со 2014 секако. па сега како ќе биде нз само споделувам она што го слушнав.
Naskoro ke stavat soopstenie na dopolnitelna ili denes ili ponedelnik i mislam deka momentalno rabotat na brojkite i im go menuvaat statusot zatoa pisuva error.
Inaku tocno spored brojkite razgledani ke ima uste dve soopstenija i ja pocnuvaat 2014.
kazuvam spored toa sto gledam kako odi rabotava.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
Кај вас може да се провери статусот на бројчето?Јас пробувам веке 5-6 часа
исто вака имаше ист случај во јануар преку викенд не работеше страната ко по еден ден имаше бројки со сменет статус.
иначе при разговор со овластениве преведувачи разбрав дека март ќе почнат со 2014 секако. па сега како ќе биде нз само споделувам она што го слушнав.
Od tvoi usta u bozji usi ajde site forumgii da si zememe drzavjanstvo
 
B

Blade Torch

Гостин
ако може да споделат луѓе што се од Струмица во кој полк најчесто биле нивните дедовци/прадедовци ? Јас пробав со 48ми дека во тој е наброена Струмица , но добив негативен одговор. :(
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Ништо не е во ред дури има нови протоколи со важно сообштение/дополнителна проверка
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Ништо не е во ред дури има нови протоколи со важно сообштение/дополнителна проверка
На нас највеќе ни одговора, од старт за сите нови времето до државјанство е скратено,од сите што аплицираат молдавци руси срби и мн др, македонците се најпривилегирани,
најдоа начин како да не пуштаат со црно на бело, се што треба е да најдеш само документ кој скоро секој македонец го има, во ред е се додека нас не нема во важното соопштение work your way
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Ништо не е во ред дури има нови протоколи со важно сообштение/дополнителна проверка
Site si gledaat za sebe toa e najnormalno nie so dokumenti sto sme na nas ni odgovara ovoj proces.
Plus kako sto kaza @ragnarock nie sme najpreveligirani i bojko borisov ima kazano deka za nas makedoncite procedurata e preveligirana i deka vo negovo vreme mnogu pobrzo se stiga do drzavjanstvo.. plus racunajte deka ne sme samo nie ima mnogu narod od drugi drzavi sto apliciraat i gi prekratuvaat otkazuvaat ili gi vrakaat nie sme so najnizok stepen na ovie prekratenite vratenite i otkazanite.
E sega sekoj so svoja sreka jas mislam bar 90 posto od naselenieto nase gi ima potrebnite dokumenti i treba da se potrudi malku poveke zatoa sto na poslozavnik nikade nisto ne davaat a pogotovo ovaa situacija za drzavjanstvo.
Jas poznavam primeri na mnogu luge sto na pocetok se nemale nadez ali megutoa se se potrudila dosta poveke i se dobile.
NEKA NI E ZIV I ZDRAV BOJKO BORISOV.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ако може да споделат луѓе што се од Струмица во кој полк најчесто биле нивните дедовци/прадедовци ? Јас пробав со 48ми дека во тој е наброена Струмица , но добив негативен одговор. :(
батка каде ли ги најде полковите????????јас ке ти пратам некои други,ако и ти имаш некои испратимиги!!
http://www.boiniznamena.com/?action=cat&id=7&page=0
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Site si gledaat za sebe toa e najnormalno nie so dokumenti sto sme na nas ni odgovara ovoj proces.
Plus kako sto kaza @ragnarock nie sme najpreveligirani i bojko borisov ima kazano deka za nas makedoncite procedurata e preveligirana i deka vo negovo vreme mnogu pobrzo se stiga do drzavjanstvo.. plus racunajte deka ne sme samo nie ima mnogu narod od drugi drzavi sto apliciraat i gi prekratuvaat otkazuvaat ili gi vrakaat nie sme so najnizok stepen na ovie prekratenite vratenite i otkazanite.
E sega sekoj so svoja sreka jas mislam bar 90 posto od naselenieto nase gi ima potrebnite dokumenti i treba da se potrudi malku poveke zatoa sto na poslozavnik nikade nisto ne davaat a pogotovo ovaa situacija za drzavjanstvo.
Jas poznavam primeri na mnogu luge sto na pocetok se nemale nadez ali megutoa se se potrudila dosta poveke i se dobile.
NEKA NI E ZIV I ZDRAV BOJKO BORISOV.
На нас највеќе ни одговора, од старт за сите нови времето до државјанство е скратено,од сите што аплицираат молдавци руси срби и мн др, македонците се најпривилегирани,
најдоа начин како да не пуштаат со црно на бело, се што треба е да најдеш само документ кој скоро секој македонец го има, во ред е се додека нас не нема во важното соопштение work your way
Јас не реков дека имам нешто против вас дека имате док. за Бојко нема потреба да ми кажвате кој е и шо праел и шо прај. БИТНО е шо законо е само предлог дури не се ИЗГЛАСА па после 2 недели од гласање да излези во службен весник па по 3 дена да почни да се спроведва ќе си има со дополнителна проверка и прекратени. А и да не заборам не бидете сигурни дека ние шо сме на дополнителна 90% имаме док. ако имавме немаше да чекаме без гајле. Сјајна е состојбата ако имаш док. стари прашајте ги постарите членови на форумот пред една година дискутиравме уште на старата тема ќе видиш шо ќе ви речат од нив 90% не ни постираат на форум едноставно му е шо ќе биди нека биди. Мислам не е во ред да зборате како демек ние шо не сме однесле документи стари или од архива НЕ БАРАВМЕ чекаме од небо да ни падни. Не го пишам ова да навредам некој само сакав да ви кажам дека ништо не е сменато и пред Борисов се добиваше со ПОТЕКЛО така да АКО се среди фалете го сега за сега е по старо. Поздрав
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Јас не реков дека имам нешто против вас дека имате док. за Бојко нема потреба да ми кажвате кој е и шо праел и шо прај. БИТНО е шо законо е само предлог дури не се ИЗГЛАСА па после 2 недели од гласање да излези во службен весник па по 3 дена да почни да се спроведва ќе си има со дополнителна проверка и прекратени. А и да не заборам не бидете сигурни дека ние шо сме на дополнителна 90% имаме док. ако имавме немаше да чекаме без гајле. Сјајна е состојбата ако имаш док. стари прашајте ги постарите членови на форумот пред една година дискутиравме уште на старата тема ќе видиш шо ќе ви речат од нив 90% не ни постираат на форум едноставно му е шо ќе биди нека биди. Мислам не е во ред да зборате како демек ние шо не сме однесле документи стари или од архива НЕ БАРАВМЕ чекаме од небо да ни падни. Не го пишам ова да навредам некој само сакав да ви кажам дека ништо не е сменато и пред Борисов се добиваше со ПОТЕКЛО така да АКО се среди фалете го сега за сега е по старо. Поздрав
Jas te potpuno svakam ama znaj deka ne ti replicirav konkretno na tebe za sosotojbata so dokumenti tuku si zborev opsirno moja procenka. Toa deka 90% imaat dokumenti go kazav onaka cisto radi toa sto poznavam mnogu slucaevi deka se se prasuvale sto da pravat a potoa se se potrudile i se nasle dokumenti i da mislam seuste deka poveketo znaci od tie sto se vrateni ke dostavat ali tocno znam deka ima i luge sto nemaat za zal dokumenti.
I ne rekov deka ne se trudi narodot bas tie sto se se potrudile da si gi najdat dokumentite od tie sto imaat zborat se dobile.
plus ima slucaevi sto luge se dobile i so brat od dedo i so brat sesetra (ima nekoi takvi) znaci i toa so koreni samo sto se zbori od baba dedo majka tatko ne drzi voda ne se znae tocno zosto na nekoj izleguvaat a nekoj se odbieni..i prethodno tuka nekoj kazavme deka tie si imaat nekoj zako i nekoja taktika sto si rabotat i zatoa e toa taka.
Druga rabota ne zna kolku ja sledis stranata so brojcinja ali nie site tuka sto ja sledime zabelezavme gooolemi promeni od januari otkako se smena vladata so doaganjeto na bojko borisov znaci zboram deka od negovoto doaganje procezot za pregled na brojki odi pobrzo a ne deka ne baraat dopolnotelni.
znaci toa bese vo vrska so bojko borisov sto sakav da kazam deka ima promeni na stranata i toa vidni..i toa na nas nie vo polza.
Mene licno mi e nekako dosta logicno da baraat dokumenti za grazdanstvo poso ona so bese porano nekako nemase mi smisla i najiskreno ne veruvam ni deka ke se smeni zakonot za dopolnitelni dokumenti za poteklo znaci ke ima izmebi no pak ke barat nekakvo poteklo normalno poolesnitelno.[DOUBLEPOST=1425137600][/DOUBLEPOST]
moze da se gledaat brojcinja ama nema smeneto kaj mene nisto :(
Valter veke ti replicirav vcera deka od mart ke treba da cekas izmena na brojceto ..uste gi razgleduvaat brojki te od 2013 sto se okolu 1500 .
pa da gi pocekame co soopstenie i posle ke odat so 2014.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
Jas te potpuno svakam ama znaj deka ne ti replicirav konkretno na tebe za sosotojbata so dokumenti tuku si zborev opsirno moja procenka. Toa deka 90% imaat dokumenti go kazav onaka cisto radi toa sto poznavam mnogu slucaevi deka se se prasuvale sto da pravat a potoa se se potrudile i se nasle dokumenti i da mislam seuste deka poveketo znaci od tie sto se vrateni ke dostavat ali tocno znam deka ima i luge sto nemaat za zal dokumenti.
I ne rekov deka ne se trudi narodot bas tie sto se se potrudile da si gi najdat dokumentite od tie sto imaat zborat se dobile.
plus ima slucaevi sto luge se dobile i so brat od dedo i so brat sesetra (ima nekoi takvi) znaci i toa so koreni samo sto se zbori od baba dedo majka tatko ne drzi voda ne se znae tocno zosto na nekoj izleguvaat a nekoj se odbieni..i prethodno tuka nekoj kazavme deka tie si imaat nekoj zako i nekoja taktika sto si rabotat i zatoa e toa taka.
Druga rabota ne zna kolku ja sledis stranata so brojcinja ali nie site tuka sto ja sledime zabelezavme gooolemi promeni od januari otkako se smena vladata so doaganjeto na bojko borisov znaci zboram deka od negovoto doaganje procezot za pregled na brojki odi pobrzo a ne deka ne baraat dopolnotelni.
znaci toa bese vo vrska so bojko borisov sto sakav da kazam deka ima promeni na stranata i toa vidni..i toa na nas nie vo polza.
Mene licno mi e nekako dosta logicno da baraat dokumenti za grazdanstvo poso ona so bese porano nekako nemase mi smisla i najiskreno ne veruvam ni deka ke se smeni zakonot za dopolnitelni dokumenti za poteklo znaci ke ima izmebi no pak ke barat nekakvo poteklo normalno poolesnitelno.[DOUBLEPOST=1425137600][/DOUBLEPOST]
Valter veke ti replicirav vcera deka od mart ke treba da cekas izmena na brojceto ..uste gi razgleduvaat brojki te od 2013 sto se okolu 1500 .
pa da gi pocekame co soopstenie i posle ke odat so 2014.
Vo red procitav ok si e toa e sto e
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Jas te potpuno svakam ama znaj deka ne ti replicirav konkretno na tebe za sosotojbata so dokumenti tuku si zborev opsirno moja procenka. Toa deka 90% imaat dokumenti go kazav onaka cisto radi toa sto poznavam mnogu slucaevi deka se se prasuvale sto da pravat a potoa se se potrudile i se nasle dokumenti i da mislam seuste deka poveketo znaci od tie sto se vrateni ke dostavat ali tocno znam deka ima i luge sto nemaat za zal dokumenti.
I ne rekov deka ne se trudi narodot bas tie sto se se potrudile da si gi najdat dokumentite od tie sto imaat zborat se dobile.
plus ima slucaevi sto luge se dobile i so brat od dedo i so brat sesetra (ima nekoi takvi) znaci i toa so koreni samo sto se zbori od baba dedo majka tatko ne drzi voda ne se znae tocno zosto na nekoj izleguvaat a nekoj se odbieni..i prethodno tuka nekoj kazavme deka tie si imaat nekoj zako i nekoja taktika sto si rabotat i zatoa e toa taka.
Druga rabota ne zna kolku ja sledis stranata so brojcinja ali nie site tuka sto ja sledime zabelezavme gooolemi promeni od januari otkako se smena vladata so doaganjeto na bojko borisov znaci zboram deka od negovoto doaganje procezot za pregled na brojki odi pobrzo a ne deka ne baraat dopolnotelni.
znaci toa bese vo vrska so bojko borisov sto sakav da kazam deka ima promeni na stranata i toa vidni..i toa na nas nie vo polza.
Mene licno mi e nekako dosta logicno da baraat dokumenti za grazdanstvo poso ona so bese porano nekako nemase mi smisla i najiskreno ne veruvam ni deka ke se smeni zakonot za dopolnitelni dokumenti za poteklo znaci ke ima izmebi no pak ke barat nekakvo poteklo normalno poolesnitelno.
Eve za inf. za tebe forumo go pratam i postiram (ne stalno) skoro 1 godina a stranata na ministerstvoto na pravosadieto 2 godini ti verovatno togas ne ni mislese drzavjanstvo da vadis. Druga rabota 20 000 + so se na dopolnitelna imaat proizhod dobieno so izjava jas imam takov proizhod vo septemvri 2012 e dobien i intervju januari 2013 togas bese Bojko na vlast i se bese OK ama posle dojde BSP na vlast i tie mislea kako tebe deka treba dopolnitelni pa zaradi to e sega vaka.
Treto ke ima izmeni i dopolnuvanja vo zakon ne celosna promena. Samo so ako pod tocka broj 3 na predlog zakonot veli deka proizhod se dokazuva i so deklaracija od bg organ vo stranska drzava?? Pa deklaracijata e ista kako izjavata so sme ja dale jas i uste 20 000 + drugi lugje ima nekoja razlika?
Cetvrto POTEKLO ne e ako pradedo ti se borel za bugarija vo prva svetska vojna. Prinudno se borel 1-2 godini pa pak si ziveel na x mesto vo mk to e isto kako prosetav 2 meseci vo Germanija kupiv kola na D tablica i sea sum germanec.
Mnogu raboti nemaat logika vo celata procedura mene me nervira so cisto nekoj lugje predvreme sudat i solat pamet vie vaka nie onaka. Nekam da se raspravam so nikoj taka da ne repliciram poke samo ti kazvam ne si vo pravo za mn raboti i ne se rabotite taka kako so gi gledas od 2010 tie so omat BG drzavjanstvo da ne imaat poteklo slucajno? Strasni gluposti se prat jas licno mislam deka treba da se znaj ili DA ili NE a ne dopolnitelna 1 god nekoj 2 i ti cekajsi CRNA HRONIKA e cela procedura STRASNO
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom