Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Druze ne mi i na mene do zezancija ali ako si ispadnal ubavo na slikickite sto ti se vo dosie mines 100%.Sala na strana denes vidovme znaci nas kolega go prekratija so stari dokumenti.Znaci ne e toa sto go vikaat.moze i lepotata igrae uloga:цицки:Znam deka ke me kritikuvat za posto ama aj od so mi e maka moram da pisam.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Druze ne mi i na mene do zezancija ali ako si ispadnal ubavo na slikickite sto ti se vo dosie mines 100%.Sala na strana denes vidovme znaci nas kolega go prekratija so stari dokumenti.Znaci ne e toa sto go vikaat.moze i lepotata igrae uloga:цицки:Znam deka ke me kritikuvat za posto ama aj od so mi e maka moram da pisam.
Треба и да се сликаме и слики има во досието.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.913
Mislam deka za dve nedeli najkasno so ova tempo ke pocne 2014 da se razgleduva ti najverojatno si 3xx -2014 otprilika nekade
Абе убаво вака со претпоставките ама незнаеш каде аплицирала, пример јас бев во бугарска амбасада во скопје на 3ти јануари и имам бројче 43хх/2014, а другарка беше во софија последната недела од јануари има бројче 44х/2014. До некаде си прав со претпоставката ама само ако идела преку софија, ако идела преку амбасада или преку конзулат во битола тогаш има сигурно поголем број.

А за ова со враќањево и прекинувањево ете @bobi-skk лично ги доставил дополнителните документи кажа и го прекратиле (се надевам не си доставил оригиналите зашто не ги враќаат). А замислете сега колкаво е прашањето дали некој од вашите ценети посредници ги доставува кога и сами можете да прочитате мислења на форумов дека има луѓе спремни да дадат убава сума на пари за да добијат фалсификуван документ. Цела постапка терајте си ја со посредник, ама бар дополнителни документи носете лично и исклучиво копија заверена на нотар.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
@wiksa a sto mislis zosto posrednicite izbegavaat da se pojavat pred pravosudie ne li si zapiznat so slycajot kade eden predal dokument na posrednikot a ovoj sobral parite ni dostavil dokumentot ni nisto.Covekov videl ne videl osetil deka go matat direk Sofija vo pravosudie objasne im ja rabotata sto I kako prijave go posredniko deka go izmamil.Ama pameten covek.A I tie so falsifikat gi isfakaa kako vrapci ima nekoj gi posluzi sreka ama golem del si krkaa krivicna za tie dokumenti.Jas zosto mu turiv K....na mojot posrednik.Toa posrednicite se se nepisneni stvorenija so pozadi niv ima dvajca trujca advokati I nisto drugo a tie advokati ako im e se nadrobeno ke zavrsat rabota a ako malku e pokompliciran slucajot da receme ima razvod pa treba da dokazes deka koga se pravilo promena na prexime I sl ili izvodo t I zgresen treba nov da odneses I takvi sl raboti toa e spansko selo za niv.I veke pisrednicite nikoj ne gi slive tamu.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
@wiksa a sto mislis zosto posrednicite izbegavaat da se pojavat pred pravosudie ne li si zapiznat so slycajot kade eden predal dokument na posrednikot a ovoj sobral parite ni dostavil dokumentot ni nisto.Covekov videl ne videl osetil deka go matat direk Sofija vo pravosudie objasne im ja rabotata sto I kako prijave go posredniko deka go izmamil.Ama pameten covek.A I tie so falsifikat gi isfakaa kako vrapci ima nekoj gi posluzi sreka ama golem del si krkaa krivicna za tie dokumenti.Jas zosto mu turiv K....na mojot posrednik.Toa posrednicite se se nepisneni stvorenija so pozadi niv ima dvajca trujca advokati I nisto drugo a tie advokati ako im e se nadrobeno ke zavrsat rabota a ako malku e pokompliciran slucajot da receme ima razvod pa treba da dokazes deka koga se pravilo promena na prexime I sl ili izvodo t I zgresen treba nov da odneses I takvi sl raboti toa e spansko selo za niv.I veke pisrednicite nikoj ne gi slive tamu.
ima sekakvi posrednici i nemozis da mu veruvas na sekogo.. toa e tocno.. no jas mislam ako bobi-skk gi dostavese dokumentite preku posrednik ke svrsese rabota i vo najlos slucaj dokolku go odbieja posrednikot so molba ke go vratese na pre-razgleduvanje... Mojot posrednik dodeka me nosese bugarija mi kazuvase za eden negov slucaj, tatko i sin podnesile dokumenti so bg dokaz od dedoto od tatkova strana... na sinot mu davaat passos, a tatkoto go odbivaat, prezel mojot posrednik nekoj cekori i vo 2 dena mu se menuva statusot deka e prifaten... znaci sepak zavisi od posrednik do posrednik, i da toa sto go kazuvate tuka na forumot deka licottata igralo uloga, i toa e tocno.. drug primer od mojot posrednik, odnesol nekoja fufa/pufla prv pat vo bg da podnesi dokumenti... se nacekale so togasniot direktor na dabc taja puflata si go iskoristila izgledot, haha hihi.. poosrednikot si zaminal da si brka raboti taa ostanala kaj direktorot vo kancelarija, veli: koga se vrakam da ja zemam za da si odime, taja mi go dava proizhodot i mi veli da odime da se zakam za na intervju, ja zakazvam na intervju i za 2 nedeli ja vrakam na intervju, znaci vo rok od 2 nedeli i intervju si pominala...
ima se i sesto...........
p.s. a eve jas 1 mesec na 27mi cekam za proizhod........
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
66хх од 2012. Имав поднесено изводи од баба и дедо македонски. после тоа најдов свидетелство од дедоми кој учел во бг школо,но и тоа не помогна.
Se zavisit od toa na svidetelstvoto kako e izjasnat dali bugarin ili makedonec toa vidi i ako e izjasnat kako makedonec poradi toa e , a ako e izjasnat kako bugarin togas nema pravda .
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Abe ono starite dzabe ne rekle na volkot mu debel vratot oti sam si ja brka rabotata.@
SWAT na koe svidetelstvo da pisi deka e bugarin jas kako sto znam nema grafa za toa na svidetelstvoto ili pa mos toa vreme e imalo.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
396
Поени од реакции
212
prv pat odnesov vo vo septebar eden dukoment od dedo kopija no mi bara orginal nemozev da najdam otidov na druga opcija sobirav podatoci da pronajdam nekoj rodnini i uspejav ..vtora tura odnesov na tatkomi vtor bratucet koj e ziv i ima 90 godini ziveje vo sofija zemav negova licna karta kopija zaverena na notar so negova izjava vo bugarija ,potvrda od drzaljastvo negovo isto taka,dostaviv kopija od licna karta na moj prv bratuced ,pronajdov uste eden dedo para koj go ima vo kniga i pisuva deka bil bugarski ucitel deka turcite go macile dostaviv i negov dukomenti pa sega nesznam dali se ova ke mi pomogne toest dukomentacijava .
блазе си ти друже со лесно ке ти е а за мене тешко иако знам некои податоци за дедовците сепак не можат да пронајдат ништо тоа ти е
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2015
Мислења
11
Поени од реакции
4
Дали досега некој добил пасош или знаете некој што добил пасош, врз основа на поднесени документи за бугарско државјанство од вујко, тетка, чичко? Фала дечки
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
ima sekakvi posrednici i nemozis da mu veruvas na sekogo.. toa e tocno.. no jas mislam ako bobi-skk gi dostavese dokumentite preku posrednik ke svrsese rabota i vo najlos slucaj dokolku go odbieja posrednikot so molba ke go vratese na pre-razgleduvanje... Mojot posrednik dodeka me nosese bugarija mi kazuvase za eden negov slucaj, tatko i sin podnesile dokumenti so bg dokaz od dedoto od tatkova strana... na sinot mu davaat passos, a tatkoto go odbivaat, prezel mojot posrednik nekoj cekori i vo 2 dena mu se menuva statusot deka e prifaten... znaci sepak zavisi od posrednik do posrednik, i da toa sto go kazuvate tuka na forumot deka licottata igralo uloga, i toa e tocno.. drug primer od mojot posrednik, odnesol nekoja fufa/pufla prv pat vo bg da podnesi dokumenti... se nacekale so togasniot direktor na dabc taja puflata si go iskoristila izgledot, haha hihi.. poosrednikot si zaminal da si brka raboti taa ostanala kaj direktorot vo kancelarija, veli: koga se vrakam da ja zemam za da si odime, taja mi go dava proizhodot i mi veli da odime da se zakam za na intervju, ja zakazvam na intervju i za 2 nedeli ja vrakam na intervju, znaci vo rok od 2 nedeli i intervju si pominala...
ima se i sesto...........
p.s. a eve jas 1 mesec na 27mi cekam za proizhod........
Па што не влезе и ти кај директорот?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom