Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
Дечки, каде ги легализирате документите што ги давате во ДАБЧ за издавање произход?
Во Македонија ги преведувате на овластен судски преведувач и потоа ги легализирате во Бугарија, или?...
Види сеа имаш неколку варијанти амбасадата во Скопје сигурно ти е најблискиот варијант има листа на овластени преведувачи мислам дека беше 250 денара на страна тоа е само преводот после ги носиш у амбасада за легализација нема врска тоа што си ги легализирал во амбасада постапката можеш да ја продолжиш во Софија, другата варијанта ти е да идеш пример до Ќустендил дека најблиску и ако сакаш превод и легализација по побрза постапка ќе те фати околу 50 лв на документ и ќе треба да почекаш 2 - 3 дена , и последен варијан ти е да идеш у Софија таму имам слушнато дека побрзо станува преводот и легализацијата да останеш ден два кај другар или хостел и од коа ќе ги добиеш документите ги земаш и дирекно у дабч ги носиш.Пошто имаш кажано дека го збориш блгарскиот според мене нема да имаш проблеми да се снајдеш , посредници не ти требаат !
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Види сеа имаш неколку варијанти амбасадата во Скопје сигурно ти е најблискиот варијант има листа на овластени преведувачи мислам дека беше 250 денара на страна тоа е само преводот после ги носиш у амбасада за легализација нема врска тоа што си ги легализирал во амбасада постапката можеш да ја продолжиш во Софија, другата варијанта ти е да идеш пример до Ќустендил дека најблиску и ако сакаш превод и легализација по побрза постапка ќе те фати околу 50 лв на документ и ќе треба да почекаш 2 - 3 дена , и последен варијан ти е да идеш у Софија таму имам слушнато дека побрзо станува преводот и легализацијата да останеш ден два кај другар или хостел и од коа ќе ги добиеш документите ги земаш и дирекно у дабч ги носиш.Пошто имаш кажано дека го збориш блгарскиот според мене нема да имаш проблеми да се снајдеш , посредници не ти требаат !
Фала многу.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Za tie sto cekame da se glasa predlog zakonot za promena na drzavjanstvoto do momentov od predlog zakonite za promena i dopopnuvanje se stignati do 554-01-14 a predlog zakonot za drzavjanstvoto e so broj 554-01-20 taka da bi trebalo vo skoro vreme da znaeme sto ke bide :)
 
Член од
28 август 2011
Мислења
30
Поени од реакции
38
Honkonk , дали ќе можеш во приватна порака да ми објасниш околу барање на сведителство од основно училиште во Агенција државни архиви. Што да побарам и какви документи ? Ти благодарам однапред
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Honkonk , дали ќе можеш во приватна порака да ми објасниш околу барање на сведителство од основно училиште во Агенција државни архиви. Што да побарам и какви документи ? Ти благодарам однапред
Moze i ovde site da procitame veruvam deka ima takvi so gi interesira.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Honkonk , дали ќе можеш во приватна порака да ми објасниш околу барање на сведителство од основно училиште во Агенција државни архиви. Што да побарам и какви документи ? Ти благодарам однапред
Вака... Јас само прашав дали имаат било какви црковни документи за родното место на прадедо ми, и кажав дека се викал ____ (име и презиме), роден ____ година во _____ село/град... Ми одговорија потврдно - дека имаат документи за неговото родно место, само дека треба да им дадам попрецизни податоци што би им помогнале во пребарувањето. Не им пратив ништо затоа што немав никаква друга информација. Тие сепак ми пишаа повторно за нешто што успеале да најдат, и имав среќа тоа да е баш за фамилијата на мојот прадедо. Тоа е сѐ, не им побарав ништо конкретно, ниту свидетелства ниту било што, затоа што имав премалку податоци. Сфатив дека шансите ми се најдобри ако барам црковни документи, затоа што сите деца се крштевани. Толку.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Член 3 се менува по следниот начин:

Чл.3(1)
Бугарски произход се докажува
со документ/и, издаден/и од:
1. бугарски или стран државен орган;
2.
организација на бугари, живеешти вон Република Бугарија, призната
от компетентниот бугарски државен орган за подржување на врски со нив;
3. Бугарската православна црква.
(2) Освен со
документите по ал.1, бугарски произход може да се
докажува и со писмена декларација по смисла на чл.39, ал.1 во врска с чл.43 от
Административнопроцесуалниот кодекс со заверени дата и подпис.
(3
) Бугарски произход може да се докажува и по општ исков ред

По предлогот на новиот закон, излегува дека валиден документ е
-происходот од ДАБЧ .
-документ, издаден од БКК.

Е сега, најверојатно БКК е избришан заради статутот, каде што изричито не е наведено дека членови можат да бидат само бугари. Дали пак ќе биде примен, или ќе се формира некое ново здружение, којзнае.
Како и да е, нема да иде бргу, се прават крупни промени, и не верувам дека ке се среди за неколку недели, како што сите очекуваме.
.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
6
Значи ке биде по старо, за да докажеш происход ке мора да приложиш стари документи, а од министерството пак ке ги бараат на увид врз која основа си добил происход? Зошто ќе нема која организација која ке издава доказ за происход. А таа писмена гаранција и тој административен кодекс каде ќе се потпишува и кој ќе го озваничи?
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Член 3 се менува по следниот начин:

Чл.3(1)
Бугарски произход се докажува
со документ/и, издаден/и од:
1. бугарски или стран државен орган;
2.
организација на бугари, живеешти вон Република Бугарија, призната
от компетентниот бугарски државен орган за подржување на врски со нив;
3. Бугарската православна црква.
(2) Освен со
документите по ал.1, бугарски произход може да се
докажува и со писмена декларација по смисла на чл.39, ал.1 во врска с чл.43 от
Административнопроцесуалниот кодекс со заверени дата и подпис.
(3
) Бугарски произход може да се докажува и по општ исков ред

По предлогот на новиот закон, излегува дека валиден документ е
-происходот од ДАБЧ .
-документ, издаден од БКК.

Е сега, најверојатно БКК е избришан заради статутот, каде што изричито не е наведено дека членови можат да бидат само бугари. Дали пак ќе биде примен, или ќе се формира некое ново здружение, којзнае.
Како и да е, нема да иде бргу, се прават крупни промени, и не верувам дека ке се среди за неколку недели, како што сите очекуваме.
.
BKK vo strumica e izbrisano a toa vo skopje ne e[DOUBLEPOST=1424108482][/DOUBLEPOST]eve go uste edna predlog zakonot za dopolnuvanje pod promena za dobivanje na drzavjanstvo. Dokolku se usvoi poteklo ke moze da i dokaze i da zboruvanje bugarski jazik ili nekoj dijalekt a pod dijalekt spaga makedonski jazik
 

Attachments

Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
BKK vo strumica e izbrisano a toa vo skopje ne e

Тоа во Скопје не е ни впишано. Избришано е и здружението во Србија, во Босилеград.
Во моментов, нема впишано ниедно здружение во ДАБЧ ( http://www.aba.government.bg/index.php?show=registur).
Може новиот претседател да ги пререгистира. Овие од клубот го напаѓаат сегашниов, Владимиров, како на своја рака да го направил тоа.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Член 3 се менува по следниот начин:

Чл.3(1)
Бугарски произход се докажува
со документ/и, издаден/и од:
1. бугарски или стран државен орган;
2.
организација на бугари, живеешти вон Република Бугарија, призната
от компетентниот бугарски државен орган за подржување на врски со нив;
3. Бугарската православна црква.
(2) Освен со
документите по ал.1, бугарски произход може да се
докажува и со писмена декларација по смисла на чл.39, ал.1 во врска с чл.43 от
Административнопроцесуалниот кодекс со заверени дата и подпис.
(3
) Бугарски произход може да се докажува и по општ исков ред

По предлогот на новиот закон, излегува дека валиден документ е
-происходот од ДАБЧ .
-документ, издаден од БКК.

Е сега, најверојатно БКК е избришан заради статутот, каде што изричито не е наведено дека членови можат да бидат само бугари. Дали пак ќе биде примен, или ќе се формира некое ново здружение, којзнае.
Како и да е, нема да иде бргу, се прават крупни промени, и не верувам дека ке се среди за неколку недели, како што сите очекуваме.
.
Ако е вака тогаш стариот произход добиен со изјава ќе ни се признава. За БКК шо е избришан добив информација НЕ официјална дека можно е здружението на бугарите во Битола да добие функција каква шо имаше БКК
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom