Каде да наjдам? [Food Edition]

Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Каде би можела да купам вафли:

Другарка ми ги донесе од Гронинген, Холандија
Оригинал Белгиски и Холандски вафли се овие
Тука нема, не сум видела инаку ке купевме до сеа ке се утепавме од јадење ептен ги бендисавме

Лоша, мн лоша копија има во КАМ, ама со МЕД наместо со оригиналниот карамел крем.
Бев во Полска за нова година, и таму си купив (на опаковката пишуваше - увезено од Холандија - холандски вафли) - прекрасни беа.
Да се надеваме дека некој ден ке ги донесат[DOUBLEPOST=1422049541][/DOUBLEPOST]
Каде може да се најде Киноа низ скопјево?
Па во сите продавници за органска храна - мар мар, биокулт у гтц и биокосмос у буњаковец
(исто така - истите продавници имаат отворено тезги на зелен пазар)[DOUBLEPOST=1422050781][/DOUBLEPOST]
Чичко Илија , ако ви треба број пишете :))))
само не сум сигурна дали уште продава
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Каде можам да најдам ранч дресинг? Предлози за некој добар?
Кај нас не знам дали го има, мислам дека е под други имиња ама не сум сигурна, еднаш купив нешто од Heinz ама не беше ни блиску до ранч дресинг, повеќе на мајонез личеше. :confused:
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Не најдов соодветна тема за моето прашање па ќе го поставам овде, кое е најквалитетно кравјо млеко кај нас во моментов? Смачено ми е од бимилк, се расипаа..
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.505
Не најдов соодветна тема за моето прашање па ќе го поставам овде, кое е најквалитетно кравјо млеко кај нас во моментов? Смачено ми е од бимилк, се расипаа..
Најквалитетно е она одма одкога ќе ја измолзиш кравата, без никакви додатоци. Иначе денес нема некое квалитетно млеко, скоро се е мешавина со вода.
Ама веќе кога бараш некое друго добро млеко освен Бимилк, би ти го препорачал Алпи:)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Не најдов соодветна тема за моето прашање па ќе го поставам овде, кое е најквалитетно кравјо млеко кај нас во моментов? Смачено ми е од бимилк, се расипаа..

Алпско тетрапак, а свежо за варење Здраво Радово и Бучен Козјак.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.133
Поени од реакции
1.943
Не најдов соодветна тема за моето прашање па ќе го поставам овде, кое е најквалитетно кравјо млеко кај нас во моментов? Смачено ми е од бимилк, се расипаа..
На пазарче од некоја баба или дедо што си имаат кравичка дома(село) и што си продаваат по неколку литри (уште подобро и ако ги знаеш), јас со години пијам домашно млеко и бебенцето мое и немаме никакви проблеми, дури и ни се гади од купечките млека.
П.С. имам другар што работи ДДД служба и има прскано низ млекарите, од тоа што ми кажува он нема видено млеко, само магацини со прашоци :confused:
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Друже зависи во кој град живееш,еве кај мене си имам човек од кој купувам кравјо млеко веќе петта година,ми го носи до куќа млекото два пати во неделата во дволитарско шише по 30 денари му плаќам за литар.
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
8
Поени од реакции
1
Каде има да се купи мавровска или калифорниска пастрмка од базен
 
I

[In]kognito

Гостин
Каде има ванила екстракт и готварски бои? (за колачиња)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Каде има ванила екстракт и готварски бои? (за колачиња)
Во продавницата на Бит Пазар кај што има фондан. :) Иста таква има и до кафаната Дорјана, а можеш и во Веро/Рамстор/Карфур да најдеш ама за квалитетот не знам.
 
I

[In]kognito

Гостин
А каде да најдам свежи билки во саксии? (босилек, магдонос такви)
@CafeDelMar многу те мачам :noze:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom