Утопистички оптимизам

Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Интересно нели!?
Едно е да сакаш и да бидеш оптимист дека ќе стигнеш до целта,а друго е какви се можностите и колку препреки треба да поминеш и дали воопшто можеш да ги поминеш за да стигнеш до целта!
Помислувам некогаш дека мојата желба до целта е бајаги оптимистичка,но гледајќи ги факторите околку некако ми е утопија!
Само комунизмот ли беше утопија или имате и вие утопистички желби!?
И нормално ли е човек понекогаш да очекува и да живее во надеж,а да е тоа толку далеку!?
Понекогаш навистина сакам да сум астронаут(не се смејте ова е моја искрена желба),но за жал во овој живот утопија!
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
A neli e toa smislata na zivotot...da se trudis da postignes nesto pa makar i kolku nevozmozno da izgleda toa....ako go ostvaris togas super....ako ne....At least you die trying....with the only thought that you did your best!!!
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
ROZA напиша:
Понекогаш навистина сакам да сум астронаут(не се смејте ова е моја искрена желба),но за жал во овој живот утопија!
Чим можеш да си го замислиш сето тоа......
Финтата е само колку далеку си спремна да отидеш.....
Иначе утопијата не постои......:kajg:
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Далеку повеќе ќе ти е вреден животот ако се што си посакала, барем си пробала да го оствариш, макар и да го сметаш за утопија. Така нема да имаш ни едно „Ако” кое ќе те мачи се додека не се помириш со својот неуспех. А тоа е најжално нешто.
 

Wolf Pack

ThE ChieF
Член од
24 јули 2005
Мислења
783
Поени од реакции
5
"The things that you regret the most are the chances you never took."

Супер quote од супер филм :)
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
egzekli my man!!! :)))) :music3:
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Утопија постои не е залудно измислен тој збор со одредено значење ,туку прашање е колку ние забегуваме во нашите мисли и идеи за да дојдеме до некоја цел и колку е тоа остварливо!?
Мислата ми беше ”за мене е утопија ,но за некого можеби не”сепак е релативно и затоа навидум утопијата непостои!

Неверојатно колку чувствувам дека тапкам во место...па колку и да има излез овој оптимизам ме задуши,згора на се и најблиските:Биди позитивна,биди оптимистички настроена и.т.н.
Епа брате како да не помислам дека мисливе и идеиве ми се утопија!
Уф!
Сум станала песимист!Нема друго!
 
S

Sagan

Гостин
Утопистички оптимизам.
Колку тоа актуелно звучи.
Не си вработен? Без гајле, идат подобри времиња. Ќе влеземе во ЕУ, ќе има работа.
Имаш 30, не си женет, немаш жена, деца...? Ќе биде, ако не сега, догодина- сигурно...
Па зарем не гледате дека Македонија е земјата оптимистичко-утописка? Без оптимизмот, би требало сите фатени за раце-да скокнеме во Вардар.
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Леееее колку сте негативни еј!
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
The Real Highlander напиша:
Утопистички оптимизам.
Колку тоа актуелно звучи.
Не си вработен? Без гајле, идат подобри времиња. Ќе влеземе во ЕУ, ќе има работа.
Имаш 30, не си женет, немаш жена, деца...? Ќе биде, ако не сега, догодина- сигурно...
Па зарем не гледате дека Македонија е земјата оптимистичко-утописка? Без оптимизмот, би требало сите фатени за раце-да скокнеме во Вардар.
Ми ја погоди мислата,не само тоа туку и многу други нешта кои навидум се достапни се многу далечни!Сега кој чита е збунет,но нема зошто!Ова воопшто не е песимистично туку е реално и за жал со нитка на утопизам оној оптимистичкиот!
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
The_Grim напиша:
A neli e toa smislata na zivotot...da se trudis da postignes nesto pa makar i kolku nevozmozno da izgleda toa....ako go ostvaris togas super....ako ne....At least you die trying....with the only thought that you did your best!!!
Да се трудиш ама внимателно,затоа што со мавање со глава во ѕид и не е баш пријатно чувството.Затоа и ја отворив оваа тема да разбудам малку полемики ,но се зависи од самите Вас кои чувства Ве прогонуваат и кои желби,едноставно колку е тоа достапно за Вас!?
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Не го свајќајте неуспехот како загуба во животот,туку како лекција!
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
ROZA напиша:
Ми ја погоди мислата,не само тоа туку и многу други нешта кои навидум се достапни се многу далечни!Сега кој чита е збунет,но нема зошто!Ова воопшто не е песимистично туку е реално и за жал со нитка на утопизам оној оптимистичкиот!
Jas sum navistina zbunet do nemajkade.
A be neli znachenjeto na utopija nema vrska so lichen uspeh ili neuspeh..
Jas kolku shto znam toa beshe edno zamisleno idealno opshtestveno ureduvanje


Utopia, imaginary and ideal country in Utopia (1516) by Sir Thomas More, from Greek ou not, no + topos place
1 : an imaginary and indefinitely remote place
2 often capitalized : a place of ideal perfection especially in laws, government, and social conditions
3 : an impractical scheme for social improvement



Tuku aj da ne se mesham, terajte si go muabetot....
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Точно е ова Пина ,меѓутоа темата е малку попровокативна и означува размислување за утопијата како нитка во реалното време,збор со свое значење ,но народно употребувано и за други нешта!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom