Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
2
Posto ja podnesov sredina na septemvri i niti sum odbien,niti sum vraten,a uste ne e gotovo.Koga podnesuvav i mene mi kazaa da dojdam za 30 dena deka ke bide gotovo,ama eve uste ne e.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Posto ja podnesov sredina na septemvri i niti sum odbien,niti sum vraten,a uste ne e gotovo.Koga podnesuvav i mene mi kazaa da dojdam za 30 dena deka ke bide gotovo,ama eve uste ne e.
А со што документи поднесе јас на пример поднесов крштеница и венчаница од блгарска екзархија од брат на дедо ми.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Original.Se javiv vo Dabc da prasam,mi kazaa deka uste ne e gotovo.Mnogu se zabavi rabotava.
Си заглавил негде другар тогаш имаше инспектори поради лошата работа во ДАБЧ а можно е и да редуцираат бидејќи има многу натрупани нерешени прдмети во правосудие па да не се трупаат уште повеќе. Јас поднесов на 8 октомври со број 102хх а за после мене има само околу 600-700 бројчина за 3 месеца така да немаат дадено происход на многу луѓе не само на тебе изгледа сум имал среќа што сум поминал
 
Последно уредено:
Член од
11 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
20
Дечкото и да ви нацрта нема да разберете , џабе е...
Крштеницата или свидетелство од 41-45 напишано на бугарски е доказ поради тоа што тоа време немало ништо официјално македонско свакаш ли? Тоа дава големо значење во целата процедура на тие што ги имат зачувано документите .... И поради тоа 'lorenita' може да добие бг пасош а некој што ке поднесе само документи од бг пасош од братучет кој има добиено со изјава дека се чуствува бугарин е гола вода ....
Дали е гола вода времето ке покаже. Луге ако имате роднина со бг пасош носете ги документите веднаш во мин.за правосудие во Софија на превод и не чекајте да ве вратат на доп.проверка. Ви треба извод од роднината фотокопија од пасош и бројчето кое ви е, Ако не можете сами најдете посредник ,Знам лично 5-6 луге кои добија државјанство без да бидат вратени на доп. проверка
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Posto ja podnesov sredina na septemvri i niti sum odbien,niti sum vraten,a uste ne e gotovo.Koga podnesuvav i mene mi kazaa da dojdam za 30 dena deka ke bide gotovo,ama eve uste ne e.
И јас исто чекам од средина на септември, ама би требало од февруари веќе да почнат да даваат происход.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
6
zdravo drustvo,gledam deka ima mnogu komentari okolu ovaa tema pa bi sakala nekoj od forumot ako znae da mi pomogne.jas do sega ne sum aplicirala za bg pasos ne mi bese potreben,zapoznaena sum blagodarenie na forumov so procedurata okolu predavanje na dokumentite za proishod i ponatamu za grazdanstvo.mene me interesira vase mislenje okolu dokazuvanjeto na potekloto i dali bi dobila pasos.imeno dedo mi zavrsil gimnazija vo sofija 1944g,a baba mi zavsila osnovno vo blagoevgrad( majka i tatko na tatko mi),imam originali svidetelstva kaj mene kade se izjasnile bugari.rodeni se vo stip vo 1920 i 1929.god.tatko mi i majka mi se invalidi i ne mozat da pokrenat postapka nitu imaat bg pasos,a rodeni se vo skopje.ako ja pokrenam procedurata na znam koi uste dopolnitelni domenti bi mozele da mi pobaraat??ne sum osuduvana,imam umrenici,izvodi od site.vi blagodaram
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
@dance01 ти треба твој извод, потврда дека не си осудувана од суд со назнака за бугарско државјанство, лекарско уверение во кое треба да се наведе дека не си билна од СИДА, сифилис и други заразни болести (т.е. дека е негативно). Умреници од баба ти и дедо ти, извод од мајка ти или татко ти зависно по која линија докажуваш потекло и оргиналните свидителства. Изводите треба да се преведени и легализирани, а копија од свидетелствата заверени на нотар во Бугарија. Тие документи се потребни за да ти издадат происход и да ти закажат термин за интервју.
Поздрав и со среќа.
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
Ima li nekoj promeneto od tie sto posle dopolnitelnata se prefrleni na zadolzitelna ....
pa na potpis ???
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
6
@dance01 ти треба твој извод, потврда дека не си осудувана од суд со назнака за бугарско државјанство, лекарско уверение во кое треба да се наведе дека не си билна од СИДА, сифилис и други заразни болести (т.е. дека е негативно). Умреници од баба ти и дедо ти, извод од мајка ти или татко ти зависно по која линија докажуваш потекло и оргиналните свидителства. Изводите треба да се преведени и легализирани, а копија од свидетелствата заверени на нотар во Бугарија. Тие документи се потребни за да ти издадат происход и да ти закажат термин за интервју.
Поздрав и со среќа.
fala za odgovorot,gi razbrav procedurite i dokumentite sto se potrebni i tvojot odgovor sekako mi pomogna,no poentata mi e sledna jas ke gi nabavam site tie dokumenti sto oni gi baraat za notari,lekarsko,uverenija ke gi prevedam itn,no hipoteticki prasuvam posto imam originali od dedo i baba koi ucele vo bugarija i se izjasnile kako bugari i mislam deka za proishod ke mi dadat,no dali ima i nekoi drugi dopolnitelni raboti sto bi mozele da mi pobaraat za izdavanje pasos posto nekako po vasite komentari ja zategaat procedurata
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
fala za odgovorot,gi razbrav procedurite i dokumentite sto se potrebni i tvojot odgovor sekako mi pomogna,no poentata mi e sledna jas ke gi nabavam site tie dokumenti sto oni gi baraat za notari,lekarsko,uverenija ke gi prevedam itn,no hipoteticki prasuvam posto imam originali od dedo i baba koi ucele vo bugarija i se izjasnile kako bugari i mislam deka za proishod ke mi dadat,no dali ima i nekoi drugi dopolnitelni raboti sto bi mozele da mi pobaraat za izdavanje pasos posto nekako po vasite komentari ja zategaat procedurata
Не ти треба ништо друго таму бараат официјален документ издаден од бг власти што ти веќе ги имаш друго на што треба да внимаваш е имињата и презимињата на сите документи да се исти единствено не е проблем ако презимето во извод завршува на -ски а во бг сведителството на -ов.
Со среќа.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
6
Не ти треба ништо друго таму бараат официјален документ издаден од бг власти што ти веќе ги имаш друго на што треба да внимаваш е имињата и презимињата на сите документи да се исти единствено не е проблем ако презимето во извод завршува на -ски а во бг сведителството на -ов.
Со среќа.
blagodaram za odrovorot
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom