Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
TI ne si ni izvadila pasos...
Druze nemam nikakov interes da te lazam a zaso od pricina so ti od toa jas so sum go zemala nemas nikakva korist ni pa me interesira dali ti ke zemes oti jas od toa ne ke imam korist.Go podeliv moeto iskustvo tuka a bas me zabole patikata dali ti mi veruvas ili ne.posle se cudeme zaso Makedonija ne ja biva.Znaci ako nekoj uspeal vo nesto odma e prevara ili krade ili laze toa e sramota i greota.Sreka moja sto za koj den odam od ovaa zemja polna so prokleti luge i iskreno ne se vrtam nazad da poglednam nitu pak se vrakam.A vie ostanete na temava i polemizirajte okolu toa dali nekoj izvadil passos ili laze i na koj nacin go zel i dali moze taka da se zeme i ne ti znam tamu uste sto drugo.[DOUBLEPOST=1421348953][/DOUBLEPOST]Eve mal dokaz za neverni toma.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Dali na nekoj sto ima odneseno dopolnitelni dokumenti vo skoro vreme mu se ima smenato postapkata od dopolnitelna vo nesto drugo? Jas imam odneseno dokumenti na dopolnitelna pred tocno 2 meseci ama uste nisto mi se nema smenato. Mi stoi deka sum na dopolnitelna proverka. Inace brojceto mi e 103** . Pozdrav do site:)
A kakvi dukumenti odnese ????
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
На секој од форумот кој има познавњае од проблематкиата ми е јасно дека тропаш зелени.
Земи прочитај убаво, изгледа нешто не си прошитал добро или некој ти раскажувал празни приказни.
Вакви ко тебе на темава, знајш колку имам пречекано и испратено?

Не знам стварно шо ги филмате луѓево, ко јас ЛИЧНО познавам најмалку 20 души шо однесоа дополнителни документи од први брачеди и пак останаа на дополнителна проверка. На дел од нив им стигна ЕМАИЛ кај шо од правосудство им бараат да ја докажат врската со "почетниот" носител на бугарскиот корен, а не врската со првиот брачед.

Кој црни брачеди бе друже бе аман бе :facepalm:

Druze nemam nikakov interes da te lazam a zaso od pricina so ti od toa jas so sum go zemala nemas nikakva korist ni pa me interesira dali ti ke zemes oti jas od toa ne ke imam korist.Go podeliv moeto iskustvo tuka a bas me zabole patikata dali ti mi veruvas ili ne.posle se cudeme zaso Makedonija ne ja biva.Znaci ako nekoj uspeal vo nesto odma e prevara ili krade ili laze toa e sramota i greota.Sreka moja sto za koj den odam od ovaa zemja polna so prokleti luge i iskreno ne se vrtam nazad da poglednam nitu pak se vrakam.A vie ostanete na temava i polemizirajte okolu toa dali nekoj izvadil passos ili laze i na koj nacin go zel i dali moze taka da se zeme i ne ti znam tamu uste sto drugo.[DOUBLEPOST=1421348953][/DOUBLEPOST]Eve mal dokaz za neverni toma.

Со здравје да го служиш ако е твој и не мора одма камен да фрлаш на Македонија и на темава...
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
@
Нuкола ne pasosot na slikava ne e moj tuku bev do kaj komsijata da go slikam.:)Drugo ne frlam odma kamenja po Makedonija i po temava.I treto ako se vratis nazad na temava ke procitas (pak ke se povtoram po ne znam koj pat isvinuvam se za toa)gi nosev dokumentite 5-6 meseca od intervjuto ne cekav da me vratat na dopolnitelna znaci toa bese sovet direktiva od Bugarija od advokat.Da ne cekam da me vratat pa da dostavuvam.e sega ako si pameten ke razberes sto i kako e situacijata kaj mene.Pa mos i da si u pravo mos sum ispadnata ubavo na slikite so gi imaat vo moeto dosie pa se me bendisale i resile se da me pustat se si biva.Znaci od prv bratucet za tie so se od 2013 samo ako ste vo zadolzitelna procedura ako ste vrateni na dopolnitelna ne znam dali ke uspee ali ako se nema drugi sredstva probajte.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Nikola
Jas doagam do zaklucok deka so tvojata postapka nesto ne e vo red vo najmala raka si prekinat ili odbien,pa sega nemas kade besot go isturas na forumdziite...mnogu napisa a nisto ne kaza.Na krajot na kraistata sto ti e gajle koj kakov ke odnese dokument,mozebi dobila po slucajnost,mozebi 100% pominuva toj dokument,nikoj od nas ne raboti vo sovetot pa da moze so sigurnost da tvrdi kako e..ako se zanimavas so ovaa problematika malce podolgo ke svatese deka veke nema pravila i ne se znae niti koj pie ni koj plaka niti uste kolku vreme ke trae ovaa agonija i dali voopsto ke prestane..Jas licno gi zateknav site reformi i mozam da tvrdam deka na dobro rabotava ne odi koj ima dokument ke pomine koj ne so tek na vreme ke bide otfrlen i cao....a so kakvi dokumenti ke pominuvaat aplikantite nikoj ne moze 100% sigurno. I za toa ne propagiraj bidi ljubezen daj mislenje ali ne nametnuvaj ni se smaci veke!
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
Druze nemam nikakov interes da te lazam a zaso od pricina so ti od toa jas so sum go zemala nemas nikakva korist ni pa me interesira dali ti ke zemes oti jas od toa ne ke imam korist.Go podeliv moeto iskustvo tuka a bas me zabole patikata dali ti mi veruvas ili ne.posle se cudeme zaso Makedonija ne ja biva.Znaci ako nekoj uspeal vo nesto odma e prevara ili krade ili laze toa e sramota i greota.Sreka moja sto za koj den odam od ovaa zemja polna so prokleti luge i iskreno ne se vrtam nazad da poglednam nitu pak se vrakam.A vie ostanete na temava i polemizirajte okolu toa dali nekoj izvadil passos ili laze i na koj nacin go zel i dali moze taka da se zeme i ne ti znam tamu uste sto drugo.[DOUBLEPOST=1421348953][/DOUBLEPOST]Eve mal dokaz za neverni toma.
Idi i ne vra4aj se ... filozofii do besvest...
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
Pa bidi dosleden i spodeli nesto pametno vo otustvo na zborovi ostani pasiven ....Ne navreduvaj imaj pocit prema ostanatite!
Mislam deka ne navrediv nikoj , ili nesto gresno imas procitano ....
Sakav samo da dadam do znaenje na site na forumot da ne si gi davaat parite djabe osven ako nemat direkna vrska za poteklo toa e toa da ne se lazeme i da ne si davame lazna nadez ...
 
Член од
18 август 2014
Мислења
10
Поени од реакции
7
Здраво на сите во форумов,бев во Бугарија на 14-ти (вчера) поднесов документи и сите зборуваа таму дека на 20-ти месецов се назначува нов директор на агенцијата за бугарите во чужбина наводно ќе бил човек од каракачанов партијата и ке се сменела целата процедура на подобро,инаку од 50-60 закажани за тој датум одвај имаше 15 луге.Тоа е ќе видиме.Поздрав
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Mislam deka ne navrediv nikoj , ili nesto gresno imas procitano ....
Sakav samo da dadam do znaenje na site na forumot da ne si gi davaat parite djabe osven ako nemat direkna vrska za poteklo toa e toa da ne se lazeme i da ne si davame lazna nadez ...
Ok e seto toa ali zaso da ne se proba so se mozno so postoe zaso kako slepi za stap tie dokumenti gi svrzuvate samo so baba i dedo.Zboram dokolku se ima sredstva i moznosti.Sekoj tuka znae kolku mu e dlabok dzebot i dali moze da go podnese toj trosok.Spored mene se dodeka ne se iscrpe i poslednata moznost ne treba nikoj da se otkazuva.Znaci ni ti ni nikoj drug ne moze da mi kaze kakov dokument jas da odnesam i na so parite da gi dadam.A eve za primer kolku da ti dokazam deka nekogas ni od baba i dedo ne igrae uloga imav prilika so prijatel da razgovaram so uredno dostaveni dokumenti od dedo ne da go vratat na dopolnitelna tuku go odbija ne mu odobrija kako oni sto pisuvaat dobi otkaz.Nema pravilo I ne se filozofii.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Здраво на сите во форумов,бев во Бугарија на 14-ти (вчера) поднесов документи и сите зборуваа таму дека на 20-ти месецов се назначува нов директор на агенцијата за бугарите во чужбина наводно ќе бил човек од каракачанов партијата и ке се сменела целата процедура на подобро,инаку од 50-60 закажани за тој датум одвај имаше 15 луге.Тоа е ќе видиме.Поздрав
Koj go kaza toa deka ke se smeni
nekoj od posrednicite,aplikantite vrabotenite?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Јас го напишав моето искуство уште на почеток на декември, но за тие што не прочитале ќе повторам уште еднаш. Јас поднесов документи од брат на дедо ми..венчаница од Бугарија и документ дека се запопил во Бугарија. Истите документи ги дадов на моја втора братучетка. Нејзината баба е сестра на попот. Таа е од 2012, поточно на интервју беше во јули 2012. На дополнителна е од ноември 2013, а дополнителните документи ги поднесовме во мај 2014. Три недели по поднесувањето и стигна меил во кој со кој оргинал умреница од попот за да докаже дека е брат на баба и..Умреницата ја поднесе во јули. За жал и стигна повторно меил од Министерство за правосудие во кое и кажаа дека името на баба и во умреницата и во изводот на татко и не се совпаѓа. И побараа да донесе и побараа документ со кој ќе докаже дека е иста личност. За промената кај нас е надлежно Министерство за правда. Документот го чека два месеци. Во меѓувреме и стои статусот дека е на дополнителна проверка. Еве ги двата мејла..за да бидете сигурни. Така да ако не ја признаваа роднинската врска тогаш одамна ќе ја одбиеа.
Поздрав

1.
On Thursday, June 26, 2014 7:58 AM,

Уважаема госпожо Симеонова, след нјаколко дни ште ви доставја необходимите документи.
Поздрав,
А С

On Thursday, June 26, 2014 9:14 AM, Suzana Simeonova <S_Simeonova@justice.government.bg> wrote:


Уважаема госпожо С, в'в вр'зка с Ваша молба относно преписка с вх.№ 8ххх/2012 г.
Ви уведомјаваме, че след изв'ршена доп'лнителна проверка по Вашата преписка се установи, че документ'т, којто може да б'де използван за доказване на в'зходјашт б'лгарин е Свидетелството за Свето венчание от Б'лгарската екзархија на Ефтим /брат на баба Ви Славјанка/. В тази вр'зка следва да представите:
1. удостоверение за раждане или см'ртен акт на башта Ви
2. Удостоверение за раждане или см'ртен акт на брата на баба Ви Ефтим,
за да може да се проследи родствената Ви вр'зка с тјах.
Документите следва да б'дат снабдени с превод на б'лгарски език, изв'ршен и заверен по предвиденија ред, с'гласно изискванијата на § 2 от Доп'лнителните разпоредби на Наредба № 1 от 19 февруари 1999г. за прилагане на глава Пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Дирекција „Б'лгарско гражданство“
МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОС'ДИЕТО

2.
On Tuesday, November 11, 2014 4:09 AM, Suzana Simeonova <S_Simeonova@justice.government.bg> wrote:


Уважаема госпожо Стефановска, в'в вр'зка с Ваша молба относно преписка с вх.№ 8ххх/2012 г. Ви уведомјаваме, че след изв'ршена доп'лнителна проверка по Вашата преписка се установи следното:
В приложеното по преписката удостоверение за раждане на башта Ви, Вашата баба е вписана с имена Слафка Стефановска, а в см'ртнија акт на баба Ви, тја е вписана с имена Славјанка Стефановска. Следва да представите документи в доказателство за това, че Слафка С и Славјанка С са едно и с'што лице.
Документите следва да б'дат снабдени с превод на б'лгарски език, изв'ршен и заверен по предвиденија ред, с'гласно изискванијата на § 2 от Доп'лнителните разпоредби на Наредба № 1 от 19 февруари 1999г. за прилагане на глава Пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Дирекција „Б'лгарско гражданство“
МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОС'ДИЕТО
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom