Топ 5 филмови на 2014

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.290
Лани отворив ваква тема, па ајде и годинава.

Која е вашата лична листа на најдобри 5 филмови за 2014 ?

Листата треба да биде составена од филмови што излегле во 2014 според IMDb.

Се надевам дека сте доволно паметни да не ги судите листите на другите :)

Во спојлер мојата 5ка за оваа година. Од по-оскаровскиве филмови ги немам гледано Theory of Everything и Whiplash.

X-Men: Days of Future Past



Како фанбој на серијалов ова е THE X-MEN филмот. Спој на минатото и иднината. Едноставно мораше да се направи ваков филм после за мене најдобриот Х-Мен филм- First Class. Сега слободно може и рибут на серијалот да се прави знаејќи дека сме го имале овој филм, кој што и покрај големите очекувања не разочара

Penguins of Madagascar


За мене ова е најдобра комедија годинава. Забавен филм во кои што може да уживаат лица од сите генерации. Акција,хумор, забава е нешто што се бара од ваков филм и Пингвините тоа и го донесуваат на големото платно. Добар спин-оф на успешната Мадагаскар франшиза.Башка пингвини се кул, на многу филмов им требаат пингвини.Замилсете Стар Ворс со пингвини наместо лајтсајбери ? :ROFLMAO: Да не испадне дека зборам глупости потсетете се кое животинче го има во Фајкла ? Егзекли.

Magic in the Moonlight



Типично Вуди Ален филмче ми се наоѓа на 3тото место. Колин Фирт е фантастичен во филмов и штета што нема филмов да се најде ни блиску до Оскарите. Ема Стоун е исто така кул во филмов. Ако веќе филмот ти нема пингвини второ најдобро нешто е Ема Стоун :ROFLMAO: Добра романтична комедија (а.к.а. Вуди Ален филмче) за верувањето и цинизмот, магијата и науката etc.

Interstellar


Оригинален сај фај филм ? Во 2014 ? И тоа добар ? Немогуче !
Е могуче е. Кристофер Нолан даз ит аген. И покрај тоа што филмов е прехајпуван, и покрај тоа што circlejerk-от на филмот е преголем, сепак мора да се признае дека филмов е и те како квалитетен. И не, не само поради тоа што Ен Хатавеј глуми во филмов.
Нема што многу да се збори за филмов веќе неколкумина на форумов спомнаа за квалитетите на истите. Повеќе од мене за филмов тука

Gone Girl



И дефинитивно ова е филмот број 1 за мене годинава. Финчер даз ит аген енд аген енд аген..така и овој филм испадна фантастичен трилер/драма/романса филм, со една од најдобрите раскажувања на приказна било кога. Мистеријата во филмов е напната, и нови twists and turns ве очекуваат на секој агол од филмското возење наречено Gone Girl.
Повеќе од мене за филмов тука










И тоа е тоа, се на се ок филмска 2014, ама сепак за мене лично 2013 ни понуди подобри филмови.

А сега бујрум споделете ги вашите топ 5 филмови за ова лето Господово две илјади и четиринаесетто
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Според мене за оваа година

1-Dawn of the planet of the Apes(Прекрасно осмислен трилер,драма,акција и научна фантастика во едно,имено и одлично продолжение од првиот дел каде Цезар се осамостои и реши да гради империја)

2-Interstellar(Филмот е одличен посебно актерите каде дадоа свој придонес за толкава популарност и квалитет на филмот,идеата исто така доста креативна)

3-The Hobbit the battle of the five armies (Нема многу што да се коментира тука,единствен недостаток според мене е тоа што сите сцени се случуваа во една местоположба за разлика од претходните делови)

4.Gone Girl(добро осмислена драма,ама јас не сум некој љубител на вакви филмој па затоа ќе го сместам на 4 место)

5.Terrible bosses 2(Едноставно Џејми Фокс со неговата улога ги превртив цревата од смеење,закон филмче и мислам дека е една од најсмешните комедии што сум ги гледал)

Имаше и многу други филмови ама овие ми оставија најголем впечаток
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
1. Interstellar
2. Gone Girl
3. X-men: Days of future past
4. Nightcrawler
5. Captain America: The Winter Soldier
Овие први ми паднаа на памет :D
 
W

wicked_1

Гостин
Темава sucks.
1.Ida
2.Gone Girl

6.Guardians of the galaxy

Boyhood, Nightcrawler, Dawn of the p..., Oblivion, Edge of tom..., Captn murica, Hobit, Non Stop, Million ways to die in the west, xmans, ова сето у една кошница, пролазни неприметни филмови ќе се догодина, и не се баш за у никоја топ 5 листа.
Многу неам изгледано, ама најверојатно ќе се состави ок топ 5 за 2014 коа ќе му дое редот на interstellar, birdman и уше некој
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
БраД... што ви е фрката со Gone Girl?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
1. Automata
2. Transcendence
3. Interstellar
4. hobbit 3
5. the grand Budapest hotel

не се по редослед, туку онака 5те најдобри што сум ги гледал а излегле 2014 (иако во 2014 се изнагледав филмови од 2013 што биле издадени)
најлош = Guardians of the galaxy.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Interstellar
Boyhood
Dawn of The Planet of the Apes

За останатите 2 треба да помислам...

Напомена, oд потенцијалните оскаровски кандидати што планирам да ги гледам, уште не ми се гледани: The Imitation Game, Birdman, The Theory of Everything и Grand Budapest Hotel.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Guardians of the Galaxy
Captain America: the winter soldier
X-man
Edge of tomorrow
Justice League War
(Penguins.of.Madagascar, Snowpiercer, Dawn of the planet of the apes, The Boxtrolls, The Equalizer , The Lego Movie, ќе додадам кога ќе ми текнaт)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Сум гледал само два од 2014-та и тоа на последниот ден.
  1. Jack Ryan: Shadow Recruit
  2. 22 Jump Street
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
1.Fury
2.Hobbit
3.Guardians of the Galaxy
 

Kajgana Shop

На врв Bottom