Кладилница (Генерална дискусија)

Член од
7 јули 2014
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.162
Знам дека го донесуваат. Ме чуди леснотијата со која луѓето се навикнуваат некој да им го начука. На крајот на краиштата, која е Германија во светот на кладењето, за да биде урнек нејзиниот закон? Ниту имаат традиција, ниту имаат квалитетни кладилници, немаат ништо.
По секоја правна логика единствените кои треба да плаќаат данок се организаторите.
По секоја ПРАВНА логика секој човек кој заработува треба да плаќа данок. Е сега како процентуално ќе биде распределен тој данок одлучува државата. За Англија малку е поинаква приказната затоа што зад целиот коцкарски бизнис стои, Her Majesty. Сите англиски кладилници се лиценцирани во керќи-држави на Англија во кои највисоки ингеренции има Кралицата.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.892
Поени од реакции
63.739
Знам дека го донесуваат. Ме чуди леснотијата со која луѓето се навикнуваат некој да им го начука. На крајот на краиштата, која е Германија во светот на кладењето, за да биде урнек нејзиниот закон? Ниту имаат традиција, ниту имаат квалитетни кладилници, немаат ништо.
По секоја правна логика единствените кои треба да плаќаат данок се организаторите.
Зашто те чуди? Зашто имаме 150.000 у државна администрација кои се вработени строго со книшка и подмачкан анус?
Како тој да се буни?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
По секоја ПРАВНА логика секој човек кој заработува треба да плаќа данок. Е сега како процентуално ќе биде распределен тој данок одлучува државата. За Англија малку е поинаква приказната затоа што зад целиот коцкарски бизнис стои, Her Majesty. Сите англиски кладилници се лиценцирани во керќи-држави на Англија во кои највисоки ингеренции има Кралицата.
Ветар на магла. Зборот заработува е многу растеглива категорија. Оние кои заработуваат од кладењето се кладилниците. Тие треба да плаќаат данок. Каква врска има каде се лиценцирани англиските кладилници, од аспект на некој кој што се клади? Можат и на Марс да бидат лиценцирани, се додека играчите не плаќаат данок. И Македонските кладилници се лиценцирани во Македонија, плаќааат уредно данок, па бандата удри и по народот.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.162
Зашто те чуди? Зашто имаме 150.000 у државна администрација кои се вработени строго со книшка и подмачкан анус?
Како тој да се буни?
Не дека не е издржан аргументов ама проблемот за нас како нација е тоа што уште се луѓето научени на пусто турско, да ги ебе кој стигне и да не се бунат. Ќе се искорени тоа, ама кога ќе се сменат уште 1-2 генерации.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Јас мислам дека не се бунат бидејќи луѓето се премногу прости за да разберат како државата ги кради и не знаат елементарна математика...

Јас веќе година дена секој ден се бунам во врска со овој закон на луѓе што уплаќаат секој ден народни ливчиња и сите до еден го имаат истиот став како "абе фати му ти 20-30.000 па нека ти земат данок" а не разбираат дека јас не играат сите народни ливчиња и дека на поголема уплата имаш поголема шанса да фатиш а тука тие ти вршат класична кражба со данокот 10%..и плус не рачунаат дека низ цела година со тие народни ливчиња имаат преку 200 евра даено и се радуваат како мали деца ако фатат 3000 денари со 50 денари(иако се 8000-9000 зијан на годишно ниво)..

Значи луѓето едноставно се прости и не знаат каква кражба е овој закон
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.162
Ветар на магла. Зборот заработува е многу растеглива категорија. Оние кои заработуваат од кладењето се кладилниците. Тие треба да плаќаат данок. Каква врска има каде се лиценцирани англиските кладилници, од аспект на некој кој што се клади? Можат и на Марс да бидат лиценцирани, се додека играчите не плаќаат данок. И Македонските кладилници се лиценцирани во Македонија, плаќааат уредно данок, па бандата удри и по народот.
Не е ветар и магла, најголем ќар во Англија од коцкарскиот бизнис има кралското семејство. Ако се воведе данок тој ќар ќе се намали а таму Камерун или како и да беше не смее да чепка.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Зашто те чуди? Зашто имаме 150.000 у државна администрација кои се вработени строго со книшка и подмачкан анус?
Како тој да се буни?
Таквите луѓе не гледаат подалеку од носот. Со својата бескорисна егзистенција, и со земање пари за џабе директно ја упропастуваат иднината на државата и со тоа на нивните деца.

Само, џабе е се. Каков народ, такви политичари, таква држава. Овој народ си ја заслужува пвеводбата.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.162
Јас мислам дека не се бунат бидејќи луѓето се премногу прости за да разберат како државата ги кради и не знаат елементарна математика...

Јас веќе година дена секој ден се бунам во врска со овој закон на луѓе што уплаќаат секој ден народни ливчиња и сите до еден го имаат истиот став како "абе фати му ти 20-30.000 па нека ти земат данок" а не разбираат дека јас не играат сите народни ливчиња и дека на поголема уплата имаш поголема шанса да фатиш а тука тие ти вршат класична кражба со данокот 10%..и плус не рачунаат дека низ цела година со тие народни ливчиња имаат преку 200 евра даено и се радуваат како мали деца ако фатат 3000 денари со 50 денари(иако се 8000-9000 зијан на годишно ниво)..

Значи луѓето едноставно се прости и не знаат каква кражба е овој закон
Тоа!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не е ветар и магла, најголем ќар во Англија од коцкарскиот бизнис има кралското семејство. Ако се воведе данок тој ќар ќе се намали а таму Камерун или како и да беше не смее да чепка.
Најголем ќар од данокот на кладилниците во Македонија има бандата на власт. Не знам што се обидуваш да докажеш. Кладењето е игра на среќа. Постои организатор на таа игра на среќа кој остварува профит и кој треба да плати данок. Точка. Добивките од игри на среќа не треба да се оданочуваат, или барем да се оданочуваат над некоја огромна бројка која ретко кој ја добива.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Во случајов државата ти вели "кога ќе фатиш сме ортаци,а кога ќе падниш кој те еба" која е логиката тука?..зошто јас да платам 15-16.000 годишен данок а всушност сум во зијан од кладењето?...зошто државата ми ги кради тие пари?..и не само мене туку и на многу други?..страмота
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.892
Поени од реакции
63.739
Проблемот е што таквите ни ја кројат судбината и на нас.
Него му влегуваат 20-25 иљадарки секој месец, а никако да разбере дека децата ке му патат ради тоа.

Милион пати е дискутирано ова. Џабе е све.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.162
Најголем чар од данокот на кладилниците во Македонија има бандата на власт. Н знам што се обидуваш да докажеш. Кладењето е игра на среќа. Постои организатор кој остварува профит и кој треба да плати данок. Точка. Добивките од огри на среча не треба да се оданочуваат, или барем да се оданочуваат над некоја огромна бројка која ретко кој ја добива.
До порано беше така, точно. Баш памтам татко ми имаше фатено некоја премија на бинго и ништо не плати. Арно ама некој треба да плаќа за мудата на Букефал и промозгале овие нашиве што се носи како даночен закон во странство и се што ќе видат таму применуваат и овде. Се бара секој можен легален начин од народот да се извади последното денарче.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.162
Арсенал мина на денот, X2 ќе биде
Мене повеќе како мина на денот ми личи ВБА 1Х.
Манчестер ми е 1 на денот. Лирс би требало да е 1Х по старото правило коа играат прв и последен во ваква лоповска лига никогаш не тепа тој што е прв.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom