Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Друже знаеш ли ти колку книги се запалени во александриската библиотека? Знаеш л ити колку книги се запалени за време на инквизицијата? Или колку книги се сокриени во тоа време?

Postoje saznanja da je ispod Vatikana ceo podzemni grad. Dole je sakriven deo papirusa iz Aleksandrijske biblioteke,zapisnici o morbidnim zlocinima, kao i vise apostolskih dela i dva jevandjelja koji su sastavni deo Biblije,a ciji sadrzaj poglavari katolicke crkve kriju vekovima: apostola Nevernog Tome i Marije Magdalene,najveceg jevandjeliste. U njenim spisima nalazi se istina o reinkarnaciji. Ona govori o zivotu posle zivota, o inkarnacijama kroz koje duse prolaze sve dok se potpuno ne ociste od grehova.
Дај линк за оваа информација.Јас кога го читам ова,мене ми звучи ова како да е од некое срско списание,жута штампа.Во таквите написи може да сретнеш,како се да е теорија на заговор,како сите да се против Србите,тие имале кобајаги многу тајни,а овие од Ватикан биле масони и правеле се само Србија да исчезне.Ова добро звучеше во деведесетите години,ама не во 21 век.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.203
Поени од реакции
16.632
Па, вистина е дека во средниот век биле запалени многу книги во Александриската библиотека, меѓу кои и многу кои содржеле материјали за езотеричното Христијанство, Гностицизмот. На тој начин, благодарение на Црквата, денес Христијанството,во голема мера, е осакатена религија.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Дај линк за оваа информација.Јас кога го читам ова,мене ми звучи ова како да е од некое срско списание,жута штампа.Во таквите написи може да сретнеш,како се да е теорија на заговор,како сите да се против Србите,тие имале кобајаги многу тајни,а овие од Ватикан биле масони и правеле се само Србија да исчезне.Ова добро звучеше во деведесетите години,ама не во 21 век.
Ова е тоа што фали сега како дел во христијанството, да се спознаеш.

Rimljani su izmenili revolucionarni antimaterijalizam Hristosa Isusa koristeći se hrišćanstvom (izraz koji se prvi put pojavljuje u II-om veku) kako bi opravdali akumulaciju moći i bogatstva, umesto da favorizuju Autorealizaciju predviđenu gnostičkim dokumentima kao Jevanđelje po Tomi ili po Mariji.

Izbacili su potragu za Spoznajom i mogućnost da se do Boga približimo pojedinačno. Denuncirali su, kao jerese, tradicije povezane sa Misterijama i Gnostičke prakse.

Svаkа nеpriјаtnоst, svаki incidеnt mоžе nаs vоditi, pоsrеdstvоm sаmооpаžаnjа, prеmа оtkrivаnju nеkоg „Ја“, kао štо su sаmоlјublје, zаvist, lјubоmоrа, bеs, sumnjа, klеvеtаnjе, blud itd, itd, itd.

Imаmо pоtrеbе dа sаmi sеbе spоznаmо, prе nеgо štо ćеmо uspеti spоznаti drugе. Hitnо је dа nаučimо dа vidimо i tаčku glеdištа drugоgа.

(U originalnoj verziji biblije, kako je kasnije otkrio Martin Luter, nogde se nije pominjala crkva kao institucija, posebno mesto za molitve i postojanje posrednika - sveštenika). Sve ovo bilo je napisano u latinskoj vulgata bibliji

П.С. Инаку има уште едне доказ во библијата која ја потврдува реинкарнацијата. Тоа е делот каде пишува за второто доаѓање на Господ Исус Христос со милиони ангели и во тој момент ќе го видат тие што го распнале ќе заплачат. Ова е уште еден доказ дека тие од пред 2000 години рисмките војници ќе се родат повторно пред доаѓањето на Господ Исус Христос.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Ова е тоа што фали сега како дел во христијанството, да се спознаеш.

Rimljani su izmenili revolucionarni antimaterijalizam Hristosa Isusa koristeći se hrišćanstvom (izraz koji se prvi put pojavljuje u II-om veku) kako bi opravdali akumulaciju moći i bogatstva, umesto da favorizuju Autorealizaciju predviđenu gnostičkim dokumentima kao Jevanđelje po Tomi ili po Mariji.

Izbacili su potragu za Spoznajom i mogućnost da se do Boga približimo pojedinačno. Denuncirali su, kao jerese, tradicije povezane sa Misterijama i Gnostičke prakse.

Svаkа nеpriјаtnоst, svаki incidеnt mоžе nаs vоditi, pоsrеdstvоm sаmооpаžаnjа, prеmа оtkrivаnju nеkоg „Ја“, kао štо su sаmоlјublје, zаvist, lјubоmоrа, bеs, sumnjа, klеvеtаnjе, blud itd, itd, itd.

Imаmо pоtrеbе dа sаmi sеbе spоznаmо, prе nеgо štо ćеmо uspеti spоznаti drugе. Hitnо је dа nаučimо dа vidimо i tаčku glеdištа drugоgа.

(U originalnoj verziji biblije, kako je kasnije otkrio Martin Luter, nogde se nije pominjala crkva kao institucija, posebno mesto za molitve i postojanje posrednika - sveštenika). Sve ovo bilo je napisano u latinskoj vulgata bibliji

П.С. Инаку има уште едне доказ во библијата која ја потврдува реинкарнацијата. Тоа е делот каде пишува за второто доаѓање на Господ Исус Христос со милиони ангели и во тој момент ќе го видат тие што го распнале ќе заплачат. Ова е уште еден доказ дека тие од пред 2000 години рисмките војници ќе се родат повторно пред доаѓањето на Господ Исус Христос.
Ти си го сватил тоа така,но реинкарнацијата не оди заедно со воскресението.Не е логично ако некој се реинкарнира и смени стотици тела,на денот на Судот и на сеопштото воскресение,тогаш тој во кое тело ќе воскресне?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ти си го сватил тоа така,но реинкарнацијата не оди заедно со воскресението.Не е логично ако некој се реинкарнира и смени стотици тела,на денот на Судот и на сеопштото воскресение,тогаш тој во кое тело ќе воскресне?
Секој е створен како оргинал, значи на тој ден ќе биде во својот оргинал.

еве за претходно што пишав за реинкарнација

Откровение на светиот апостол Јован Богослов

7 Ете, иде со облаците, и ќе Го види секое око, и оние, што Го прободоа; и ќе се расплачат пред Него сите земни племиња. Да. Амин!

Јас мислам дека е јасно објаснето дека на второто Христово доаѓање ќе го видат тие што го прободоа, а тоа се римските војници кои го закова за крстот.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
741
Поени од реакции
1.592
Секој е створен како оргинал, значи на тој ден ќе биде во својот оргинал.

еве за претходно што пишав за реинкарнација

Откровение на светиот апостол Јован Богослов

7 Ете, иде со облаците, и ќе Го види секое око, и оние, што Го прободоа; и ќе се расплачат пред Него сите земни племиња. Да. Амин!

Јас мислам дека е јасно објаснето дека на второто Христово доаѓање ќе го видат тие што го прободоа, а тоа се римските војници кои го закова за крстот.
Мене не ми е јасно на кој начин ќе го препознаат Исус? Ќе има некое обележје?
Ќе оди по вода,ќе прави вино од вода,ќе оживува мртви?
Ќе биде нешто налик на Дајнамо и Крис Ејнџел ?
Мислам,по што ќе го препознаете вие Исус?
И што ќе биде Исус на своето второ доаѓање? Ќе биде реинкарнација или Исус не се реинкарнира?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Секој е створен како оргинал, значи на тој ден ќе биде во својот оргинал.

еве за претходно што пишав за реинкарнација

Откровение на светиот апостол Јован Богослов

7 Ете, иде со облаците, и ќе Го види секое око, и оние, што Го прободоа; и ќе се расплачат пред Него сите земни племиња. Да. Амин!

Јас мислам дека е јасно објаснето дека на второто Христово доаѓање ќе го видат тие што го прободоа, а тоа се римските војници кои го закова за крстот.
Види вака,баш од откровението најде докази за реинкарнацијата.Ама таа книга не треба да се сваќа буквално.Откровението исто така и книгата на пророкот Еремија се книги кои ги содржат сите симболи за кои што зборува Кабалата.Тие се алегориски книги.Ништо што е пишано таму не треба да се гледа така,како што го проповеда црквата.Сите тие јавачи на апокалипсата,четирите свети животни,стакленото море.Се е тоа длабоко шифрирано,само со помош на хебрејските букви,има поинакво и вистинито толкување.Не треба тоа да го читаш така,како роман,само на македонски јазик.Без длабока анализа,ништо не можеш да сватиш од тие свети текстови.
 
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Не учи затоа што е укината на саборот 553, а се верува дека постојат евангелија кои се скриени и не му се дадени на јавноста. Затоа човекот се држи во темнина дека животот е еден, тоа е лага на сатаната. Ќе видиш кога ќе дојде Господ Исус Христос по втор пат.
Си го гледал филмот Кодот на Да Винчи ? таму се ''докажува'' дека Исус имал дете со Марија Магдалена,и дека Крстоносните војни не биле да се ослободи Светата Земја туку да се дојде до нејзиниот саркофаг каде била закопана.Така да...................... да не навелгуваме во Сатанистички глупости од типот скриени евангелија,реинкарнации и силично..
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Мене не ми е јасно на кој начин ќе го препознаат Исус? Ќе има некое обележје?
Ќе оди по вода,ќе прави вино од вода,ќе оживува мртви?
Ќе биде нешто налик на Дајнамо и Крис Ејнџел ?
Мислам,по што ќе го препознаете вие Исус?
И што ќе биде Исус на своето второ доаѓање? Ќе биде реинкарнација или Исус не се реинкарнира?
Пишува во Библијата дека нема да дојде сам туку со милиони ангели, значи тоа ќе биде нешто несекојдневно. Во самото царство небесно има хиерархија, Госод Исус Христос е на врвот на таа хиерархија, после надоле се херувими архангели, ангели. Така да он меѓу нив ќе се препознае кој е главен.[DOUBLEPOST=1418751457][/DOUBLEPOST]
Види вака,баш од откровението најде докази за реинкарнацијата.Ама таа книга не треба да се сваќа буквално.Откровението исто така и книгата на пророкот Еремија се книги кои ги содржат сите симболи за кои што зборува Кабалата.Тие се алегориски книги.Ништо што е пишано таму не треба да се гледа така,како што го проповеда црквата.Сите тие јавачи на апокалипсата,четирите свети животни,стакленото море.Се е тоа длабоко шифрирано,само со помош на хебрејските букви,има поинакво и вистинито толкување.Не треба тоа да го читаш така,како роман,само на македонски јазик.Без длабока анализа,ништо не можеш да сватиш од тие свети текстови.
Света книга е Библијата и не треба да ја спориме тоа што пишува таму. Поготово каде нема шифрирани псевдоними, јасно пишува дека иде со облаците и дека секој ќе го види, тука нема ништо скриено на било кој јазик.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Мене не ми е јасно на кој начин ќе го препознаат Исус? Ќе има некое обележје?
Ќе оди по вода,ќе прави вино од вода,ќе оживува мртви?
Ќе биде нешто налик на Дајнамо и Крис Ејнџел ?
Мислам,по што ќе го препознаете вие Исус?
И што ќе биде Исус на своето второ доаѓање? Ќе биде реинкарнација или Исус не се реинкарнира?
:facepalm:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Си го гледал филмот Кодот на Да Винчи ? таму се ''докажува'' дека Исус имал дете со Марија Магдалена,и дека Крстоносните војни не биле да се ослободи Светата Земја туку да се дојде до нејзиниот саркофаг каде била закопана.Така да...................... да не навелгуваме во Сатанистички глупости од типот скриени евангелија,реинкарнации и силично..
Сега кај отиде ти, тоа нормално дека е обмана, секоја лага има по нешто вистина и така ги манипулираат луѓето. Затоа секој треба да се развива духовно, да се просветлува за да може да ја извлечче виситината, да ја одели од лагата. Јас ја прочитав книгата од закарија стичин 12 -та палнета и извадив само три работи од 368 страни. Од каде дошле синовите божји, нефилите, вавилонската кула, и сега ќе ја презентирам 3-та работа која с еоднесува на крстот, ил ипланетата нибиру која исто така ја викаат планета на крстот на српски планета крижања, или панета икс.



 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Света книга е Библијата и не треба да ја спориме тоа што пишува таму. Поготово каде нема шифрирани псевдоними, јасно пишува дека иде со облаците и дека секој ќе го види, тука нема ништо скриено на било кој јазик.
За Тората итекако е света книга.А додека за сите други новозаветни списи,одлучувале некојси стари отци,цареви,папи,таму нема светост.Значи Библијата не треба да се гледа како една целина,туку така како што смета јудаизмот.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
За Тората итекако е света книга.А додека за сите други новозаветни списи,одлучувале некојси стари отци,цареви,папи,таму нема светост.Значи Библијата не треба да се гледа како една целина,туку така како што смета јудаизмот.
Не си во право затоа што сепак се е според божја воља. Така и сотавувањето на тие списи било божја воља. Сепак во таа книга има учење за спасение на човекот. И да постои некоја списа која не е ставена намерно и тоа зло е за некое добро. Сите што треба да се спасат ќе се спасат. И на секој ќе му се даде шанса да се промени да свати кога не иде по вистинскиот пат.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Не си во право затоа што сепак се е според божја воља. Така и сотавувањето на тие списи било божја воља. Сепак во таа книга има учење за спасение на човекот. И да постои некоја списа која не е ставена намерно и тоа зло е за некое добро. Сите што треба да се спасат ќе се спасат. И на секој ќе му се даде шанса да се промени да свати кога не иде по вистинскиот пат.
Ти тролаш,еднаш едно зборуваш ,сега друго.Викаш дека има сокриени книги кои не влегле во составот на Библијата,кога ја составува Иринеј,таму пишувало за реинкарнација.А сега ми велиш дека таа била комплетна,исправно составена.Не ја составува Господ,туку Иринеј одлучува кои книги да влеат во составот,кои не.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ти тролаш,еднаш едно зборуваш ,сега друго.Викаш дека има сикриени книги кои не влегле во составот на Б
Не реков дека сум сигурен, но логички е така да мислам затоа што јас сум свесен дека животот не е еден. И ги барам доказите, ја барам вистината зашто е скриена, тој одговор го барам, и затоа размислувам дека е можно нешто да е скриено од човекот.

Јас значи не верував во Господ Бог. Мене ми се случи просветлување и од тогаш погледот на животот ми се смени кога тоа го дознав. Значи се случи токму тоа што го пишува во светата книга каде Господ Бог вика дека ќе ме најдат тие кои не ме бараат.

После неколку месеци доживеав уште едно просветлување, спознав дека постојат и претходни животи, и така почнав да сваќам многу повеќе зашто нешто се случува во мојот живот, и така многу помирно ја прифатив судбината за која јас самиот сум си крив од некој од претходните животи.

Значи сватив дека судбината не можеш да ја смениш, можеш само да ја ублажиш или да ја влошиш.

Нормално дека и верникот ќе живее и од милоста божја која може да ти ја ублажи судбинаат, да ти ги прости гревовите. Но сепак мислам дека мора да се смениш, да научиш нешто што во претходниоот живот си правел погрешно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom