Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.549
Поени од реакции
52.342
So zboris? Razvali. Koe vozenje. Zeevme so ustite. Film sto ja odbelezi 2014.

:cuc:
Стварно? Абе мене ми се свиѓаше, не кружев околу стол ама некако си имав изгледа некоја друга замисла за филмот (проблем што ми се јавува често вака кога нема да отидам да гледам некој филм во кино, а сите зборат дека е јак) која не ми се исполни. Далеку од тоа дека не го бива, ама не го исполни тоа што го очекував. Prisoners ми беше подобар.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.050
Се извинувам. :unsure: ... Не ја посетувам редовно темата и незнаев дека не е баш "free дискусија". Ќе внимавам следниот пат.
Обично за нови филмови нема free дискусија, особено за вакви како Gone Girl каде една реченица може да го упропасти филмот. На пример не е ко Гравити, Гравити цел раскажи го нема гајле, вака за убици, мистерии, осетлива тема е. :icon_mrgr:

Не е за таа шо мислиш друга е у питање :icon_lol:
Си направив филм одма јас... добро е, само делумно ми е расипан.

Инаку додека сум тука, го има некој гледано новиот од Јодоровски, The Dance of Reality? Да сподели импресии...

п.с. Добар article, Дејвид Линч кажува како art филмовите се пренесуваат на тв.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.880
И мене ме уништи за Gone Girl, во дел од секундата веднаш штом ми светна Spoiler Alert реагирав но мислам дека и она што го видов е премногу... а се си мислев дека драгонски ќе ми го расипе.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.660
Ne e nisto strasno mislenjeto, barely passes as mini sporeden spojler (mada maka mi e so ja ne go vidov). Ima prejaka atmosfera, neso ko Mystic River... i well written dijalozi.
Jas za 15min vo filmot se otkazav od nagagjanje, ne svoevolno, ednostavno ne vi ostava mnogu vreme. Ostavajte neka ve vozi. Samo taka ke vi se dopadne.

Gone girl ako e filmsko ostvaruvanje za 2014 togas ste psihopati, posebno poslednite 30min boze boze koe gubre od film.
Decki, aj pripazi na recnik, ne e ova fudbal podforumot.
Ne znam za tebe, ama mene ne mi e film da se ponasam.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.880
Интерстелар го гледаше бе копук?[DOUBLEPOST=1418409304][/DOUBLEPOST]Пардон, почитуван модераторе... ми се испуштаат вакви работи кога комуницирам со модератори...[DOUBLEPOST=1418409319][/DOUBLEPOST]Морав да почекам 11 секунди за да ја извршам оваа функција...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.660
Интерстелар го гледаше бе копук?[DOUBLEPOST=1418409304][/DOUBLEPOST]Пардон, почитуван модераторе... ми се испуштаат вакви работи кога комуницирам со модератори...[DOUBLEPOST=1418409319][/DOUBLEPOST]Морав да почекам 11 секунди за да ја извршам оваа функција...
:D

ne, me zaebaa, se odlucija prosetkata do sk da ja iskoristat za rakomet gledanje mesto film gledanje
koj uste glea sport u zivo?
ke go cekam blu sea... (n)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.698
Поени од реакции
6.619
Уфф прејако нешто :vozbud:

Иначе го гледаше некој новиот? Што е финтата со тоа HFR 3D? Знам дека е дупло фрејмови него стандардните 24 ама дали има некоја разлика практично?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.660
Уфф прејако нешто :vozbud:

Иначе го гледаше некој новиот? Што е финтата со тоа HFR 3D? Знам дека е дупло фрејмови него стандардните 24 ама дали има некоја разлика практично?
Ima mnogu. Nekomu toa duri mu preci i preferira stariot nacin. Vo kvalitetno kino vredi da se ide na hfr, vo drugo ne, poso ispustas mnogu pozadina i efekti za samo poubavo da e ispaknat likot napred. Podobro iskustvo e definitivno, ama mene uste ne mi e sviknata tehnologijava, kolku i da uzivav, doma mu dadov povisoka ocena. :D

I na noviot ke idam pak hfr, ama i doma pak ke si go izvrtam.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Го гледав конечно I Origins денес. Се гледа од одма дека се работи за истиот режисер и сценарист, не само ради тематиката која се обработува заедно со филозофскиот и метафизичкиот шмек на филмот, туку и вметнување на актери од претходниот негов филм Another Earth и овде, иако во споредни улоги, ако не главни. За маани и критики можам да најдам 1001, како повеќето кои така се настроени кога гледаат некој филм. Искрено со оглед на приказната што се обработува, и тематиката, можеа одредени делови подобро да се сработат, и да не бидат преочигледни и очекувани. Предвидливоста многу ми пречи кога гледам филм затоа што не уживам во него, нема изненадувања, шокови, твистови. Тоа ставено на страна, филмот е сепак солиден според мене. Поставува одлични прашања, и за тие кои се филозофски настроени или кои сакаат такви филмови со кои после можеш со саати да дискутираш за тематиката во него, ова е одличен филм. Бидејќи токму тоа и го прави. Јас го гледав за жал сам, па немав со кого да дискутирам за истиот. Но да напоменам, ако го гледате со друштво, гледајте некој like-minded круг нека биде за да може да има дискусија, филмов не е за секого (колку и да звучи клише ова :D). Филмов иначе има добро сценарио (пак, според мене), и има материјал за доста мемиња и цитати да се намножат по нетов, што секако, доколку беше поуспешен од што е, веројатно тоа и ќе се случеше. Има 8/10 од мене, и покрај мааните што ги спомнав.

Као демек мал review ќе беше ова ама се зголеми :D. Можно е да направам и поголемо и подетално review во соодветната тема, ако ме мавне расположение и се сетам да пишам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom