Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
темата си е супер. насловот исто така. само работата е што на некои членови не им е местото тука.
Со ова што го изјавуваш -ти не сакаш да им помогнеш на другите кои сакаат да под дадат документи за бугарски пасош.
Јас и се залагам за комплет топик што ќе им овозможи комплетна прегледност на сите што ќе дојдат, да видат кои документи им требаат, адреси, цени и слично, за сами да си ја обавуваат работата.
Ти не си тој што треба да каже на кој каде му е местото, ти си подреден, ти си ништо- ти си ауф, не постоиш.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Вчера бев во министертво за правда и подадов документи за Бг државјанство, ако му треба информација на некој слободно нека каже ако можам ќе му одговорам. Успат ќе споделам некои информации од посредувачот, колку се точни не знам(значи не ги земајте здраво за готово). Интервјуто ми го закажаа за почетокот на Ноември 2014 година. Документите ги носев во Софија директно.
  1. -Сите оние кои сакаат да поднесат за бугарско државјантво после 08.01.2014 треба своето бугарски потекло да го докажат со документ(скоро сите го знаете тоа). Доказот за бугарско потекло единтвено може да биде поврзан со нај нај блиските членови во фамилијата. Значи единтвено одобруваат ако имаш `бугар` прадедо/баба, дедо/баба, мајка/татко.*
  2. -друго шо ми спомна посредувачот е дека ако имаш прв братучед со бугарски пасош а немаш бугарски потекло од дедо,татко или сл., шансите за добивање на државјанство се кажи речи нула. Значи и ако имаш прв братучед дополнително треба да докажеш дека си Бугарин.*(Посредувачот не се ни сака да ја започнува постапката за тие што дополнително немаат докази)
  3. -Ако имаш брат или сестра шо извадиле бугарски пасош `на времето` треба да докажете дека вие две деца сте од иста мајка. Ова докажување дека сте од иста мајка моментално во Македонија за потребите на Бугарската држава го правел Бугарскиот Клуб во струмица кој од 1.10.2014 ги добил сите потребни лиценци и слични глупости од Бугарските власти за да го прави тоа.*

***Значи сите информации се од посредувачот
 
S

simpleman

Гостин
Со ова што го изјавуваш -ти не сакаш да им помогнеш на другите кои сакаат да под дадат документи за бугарски пасош.
Јас и се залагам за комплет топик што ќе им овозможи комплетна прегледност на сите што ќе дојдат, да видат кои документи им требаат, адреси, цени и слично, за сами да си ја обавуваат работата.
Ти не си тој што треба да каже на кој каде му е местото, ти си подреден, ти си ништо- ти си ауф, не постоиш.
И што се реши ќе им дадеш на луѓево пасоши или не?!;)
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
Где је боље да се предају документа за бугарски пасош, у амбасади Бугарске или да се иде директно у Софију? Која је разлика?
Молим да ми неко одговори...
Директно у Софија, побрзо,поефикасно,посигурно .... со среќа иначе
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Последно уредено:
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Dali nekoj znae ako go propustis rokot za dostavuvanje na dopolnitelni dokumenti I gi odneses podocna primer 3 meseca od kako te izvadile vo protokol Dali ke gi prifatat
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Dali nekoj znae ako go propustis rokot za dostavuvanje na dopolnitelni dokumenti I gi odneses podocna primer 3 meseca od kako te izvadile vo protokol Dali ke gi prifatat
Мислам дека се пишува молба и се наведува причината поради која не си можел да одиш, но дополнително со молбата се приложуваат докази како шо се виза, болнички упат или слично.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom