Скандал: Коските на борците од НОБ фрлени околу костурницата во Кичево

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Не можеме да знаеме која националност или религија, се починителите. Можда се Тајланѓани-Будисти, можда се Маори-анимисти, tko bi to znao.....[DOUBLEPOST=1410531210][/DOUBLEPOST]
Аууу, националист.
Ти не си за ЕУ и НАТО, а?
(те молам да не прејудицираш вака, не е фер. Од кај знаеме дека на пример, оној СеверноКореецон што се самозапали несакајќи, не е нешто љут на медицинските установи тука, па сеа ни се свети.)
Да ти кажам искрено, нит сум за НАТО, нит сум за во ЕУ. Никаква придобивка ќе немаме. Напротив, како ќе ни диктираат од горе да живееме, така ќе живееме. Али затоа што не е темава за тоа, мислам дека оффтопикот тука може да се скрати.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.350
Поени од реакции
79.179
Да ти кажам искрено, нит сум за НАТО, нит сум за во ЕУ. Никаква придобивка ќе немаме. Напротив, како ќе ни диктираат од горе да живееме, така ќе живееме. Али затоа што не е темава за тоа, мислам дека оффтопикот тука може да се скрати.
Па чим збориш дека Албанци го направиле ова, ти гарант си против евроинтеграциите.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Па чим збориш дека Албанци го направиле ова, ти гарант си против евроинтеграциите.
Која е поврзаноста на евроинтеграциите со темава? Јас пишав дека не е битно која националност се тие (или тој) кој/и го напраил/е овој чин, кој и да е треба најостро да се осуди,додека вториот пост кој го избришав, е моја претпоставка.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.001
Поени од реакции
14.813
nastanot ne se znae koga se slucčil.koskite se pronajdeni rasfrlani na 8-mi,no se slucčilo pred nekolku nedeli verovatno
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.350
Поени од реакции
79.179
Која е поврзаноста на евроинтеграциите со темава? Јас пишав дека не е битно која националност се тие (или тој) кој/и го напраил/е овој чин, кој и да е треба најостро да се осуди,додека вториот пост кој го избришав, е моја претпоставка.
Никаква, сепак тоа е еден од начините со кои се сатанизираат тие кои посочуваат на албанскиот терор во земјава.[DOUBLEPOST=1410533124][/DOUBLEPOST]
nastanot ne se znae koga se slucčil.koskite se pronajdeni rasfrlani na 8-mi,no se slucčilo pred nekolku nedeli verovatno
Можеби никогаш не се ни случило, а веста е дел од масовна хипноза, која има за цел да не одврати од розовата реалност.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.001
Поени од реакции
14.813
ти кажувам сигурно,пошто човекот што го пријави настанот и што ги собираше коските ми е пријател.појма немаат кога се случило.јас лично бев во калето пред 2-3 недели ама не се гледа ништо према страната каде е вратата

да небеше прославата со месеци ке останеше настанот не применет
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Јас пак веднаш помислив дека е ова дело на некој Кучиња, скитници,силни кој можат да кинат ланци и катанци...
Picture 1771.jpg не ни сакам да помислам дека тоа дело е можеби и на некој црни двоглави орли, не тоа не са тие...
баш ме интересира правата вистина,посебно со она „српско“ што е спомнато и што ќе излезе и дали ќе се објави во јавност.
-------------
инаку се грозам од ова дело па кој и да го сторил - ТРЕБА ДА ВИСИ.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.001
Поени од реакции
14.813
сега вратата е заварена со ацетиленски апарат,но и тоа не е гаранција за заштита.сомнежите одат од вмешаност на политиката,па се до најпосакуваната верзија дека тоа е дело на некои `хај` дечки пошто тоа време се одржуваше музички настан на помлади рок групи
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.344
Поени од реакции
57.967
Се работи за надприроден феномен, често се случува на полна месечина мртовци да излезат на корзо. Нема врска со Албанците, тие не ни биле во градот тој ден, на свадба биле во Зајас.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.353
Поени од реакции
5.017
Одговорноста за Китино Кале е кај сите што живеат во Кичево.
Сепак доминантноста ја имаат албанците и тие го генерираат животот во градот.
Нова Македонија ја пренесе следнава вест.
Денеска, 11 септември, со скромна свеченост беше одбележана 71–та годишнина од првото ослободување на првоослободениот град во Македонија во времето на НОВ, Кичево
Отако беше интонирана македонската химна, пред музејот Западна Македонија во НОВ, беше подигнато знамето на Кичевско–мавровскиот партизански одред од страна на претставници на боречката организација. Знамето на јарболот ќе остане во наредните 21 ден, поточно до први октомври, период колку што траела првата слободна територија во Македонија. Потоа, на платото пред музејот беше изведен рециталот „Песни на мртвите поети“ од страна на Давор Јанкуловски и Андреа Ристески.

Малубројните присутни на свеченоста се упатија на Китиното кале, каде што пред спомен костурницата за воените случувања во кичевијата за време на НОВ и Илинден, говореше кустосот од кичевскиот музеј, Александар Нестороски.

На крај, на спомен костурницата во Паркот на револуцијата, делегации на општината, Сојузот на борците и на политичките партии, положија букети свежо цвеќе.
со слика од настанот


Пред само 11 год вака се прославуваше во Кичево




Разликата е очигледна!

Toa што се случува горе на Калето е резултат на незаинтересираноста од локалната власт да инвестира во обнова на тоа место. Незаинтерсираност да се одржат Македонски симболи, идеали и се што е македонско. Се инвестира се гради меѓутоа сето тоа што се случува во градот е во интерес на албанскиот фактор.
Влијанието на македонците во Кичево е тројно намалено. Со смената на власта угаснаа еден куп свечености кој редовно се организираа во градот.
Ова лето беше прво да нема летна културна програма. Замреа 2 меѓународни фолклорни фестивали на народни ора....
Што е тука е. Не можеш да се бориш со чистењето само е жално што без испукан куршум ќе се подели Македонија.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.001
Поени од реакции
14.813
Парадоксот да е поголем,баш сегашниот градоначалник Фатмир Дехари најмногу инвестира во Китиното кале.Другите досега со прст немрднале.јас редовно го посетувам и постирам слики на еден друг форум


пренесувам мој пост од тој форум:

На калето се работело интензивно во текот на летните денови.Привршува изградбата на патеките,скалите,а се преѕидуваат камените ѕидови таму каде беа распаднати.Се реконструира и фонтаната .каменот го работел мајстор од Прењаст,Албанија
















 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Сегашната и предходната влада се испосраа на истите тие коски,па сега дигаат ГРАЃАНИТЕ НА РМ глама зашто тие биле така на виделина.. а никој не се грижи како 2 гарнитури на влади направија комплетно се спротивно на тие чиви коски се гледаат го правеле..

Македонски садо-мазо секс..
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Срамота! Ама ако, Господ гледа! Еден ден може на Вести да ги даваат коските вака расфрлени на тој што го направил ова............ се се враќа.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Повампирени балисти, кои се подгреваат веќе 20тина години од незаинтересираноста на властите. Ги бараа Хунзите у пичкесиматеринистан. А овде дозволуваат некои планинци, да си играат со остнаките од македонските херои. Додуша, што да очекуваш од држава водена од криминалци и убијци.
Плус денес повеќе приврзаници имаш на нацизмот отколку на антифашизмот.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Нису то аљбанци,то су српски тајни служби урадили,ми смо поштен и миран народ,ми не дирамо никога,не смо терористи ми !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom