Дежурна Ординација! #2

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Па го пијам скоро цела пролет додека има полен. Алергичен сум на полен, и цело време периодов сум поспан. :confused:
Пробај смени го со Летизен или Zyrtec - ако можеш вториов да го најдеш. Во принцип Лорадатин предизвикува најмалку поспаност, ама сепак е индивидуално, а сите лекови исто делуваат на алергијата па види кој најмалку ќе те успива.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.055
Поени од реакции
6.380
dali moze obicnata zoltica da se prenese preku french kiss ?
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
1. За суво лице ти треба помрсен крем. Оние стандардните Нивеа во сино паковање шо се ќе ти завршат работа, исто можиш и павловичева маст или апла помрсен крем ти е Лала 80 денари е некаде имаш и дневен и ноќен. Суво ти е лицето и ти се лупи од шо не внесуваш доволно течности, пијај повеќе вода, јади повеќе овошје и ќе ти се среди.
2. За проширени вени, ништо друго освен вендоксин. Ама изгор скапи се.
Можи и со руска вода да проба,ама нишо ефект пола саат ако има.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
1. За суво лице ти треба помрсен крем. Оние стандардните Нивеа во сино паковање шо се ќе ти завршат работа, исто можиш и павловичева маст или апла помрсен крем ти е Лала 80 денари е некаде имаш и дневен и ноќен. Суво ти е лицето и ти се лупи од шо не внесуваш доволно течности, пијај повеќе вода, јади повеќе овошје и ќе ти се среди.
2. За проширени вени, ништо друго освен вендоксин. Ама изгор скапи се.
Можи и со руска вода да проба,ама нишо ефект пола саат ако има.
Фала!!
Нивеа користев до сега ама нема некоја ефикасност, ќе пробам со кремава па ќе видиме дали има резултати.
А за вендоксинот ќе пренесам па ќе видиме дали ќе земе или не.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Фала!!
Нивеа користев до сега ама нема некоја ефикасност, ќе пробам со кремава па ќе видиме дали има резултати.
А за вендоксинот ќе пренесам па ќе видиме дали ќе земе или не.
Епа не примаш доволно течности. И јас имам сличен проблем, пример имам многу мрсна кожа,а истовремено знае и да ми се лупи и ова се дешава само кога не пијам вода доволно во денот, барем пола литар.
Само вода му е мајката :)
 
A

aye

Гостин
За да ти даруваат крв треба нешто упат од матичната или некоја друга документација, се плаќа или... т.е како иде таа цела процедура?
Иначе хемоглобинот ми е околу 110 последно кога го мерев, железото ми е 2.8 може и нешто покачено е, а може и не е пошто баш периодов ми заврши менструацијата и богами беше обилна. Немам други здравствени проблеми освен железово што ме утепа, воопшто немам сила, не можам ни дланките да ги стегнам, главата, грбот се ме боли. Па мислев да ми прелеат крв пошто со таблети ќе се лекувам пола година и на крај пак исто.
Ако некој ја знае цела таа процедура како иде нека пише језда ја секако ќе отидам да прашам само не знам каде, а немам баш сила да се шетам од една во друга болница.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Вака - бидејќи сум нововработен и ме осигураа здравствено пред некоја недела а немам добиено електронска картичка ниту плави картони - ме интересира дали може да одам со старата книшка (на која што има потпис/печат дека сум здравствено осигуран како вработено лице) и фондот да ми покрие %.

Доколку не може, какво чаре ми препорачувате додека ја чекам Ел. картичка ???
Доколку сеуште немаш добиено одговор.

Прво, дури и кога ќе ти стигне ел.картица, на преглед ќе си ја носиш и "старата" книшка.

Второ, зависи за што ќе одиш кај матичниот лекар. Доколку имаш здр. осигурување(можеш да провериш на страницата на ФЗОМ), матичниот лекар може да ти издаде упат за било каде.Значи за таму не ти треба доказ дека имаш осигурување. Проблем може да ти направат таму за кај ти е наметет упатот, бидејќи бараат доказ дека имаш осигурување.

Препорака, појди до Фондот, кажи им дека имаш поддадено за ел. картица но не ти е стигната и побарај им плави картони
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
479
Поени од реакции
140
На левата страна од стомакот имам мали болки , и ме фака некако саклет осекам како да имам нешто внатре што ми пречи , исто кога одам чат пат кога назгазнувам нагло може да ме штрекне па морам да застанам 3-4 сек да ми помине болката па да продолжам да одам, веке 2-3 дена ми се случува ова до што може да е ??
Ке одам на матичен до после да видам што ке каже секако , ама ме занимат и мислења од овде.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
За да ти даруваат крв треба нешто упат од матичната или некоја друга документација, се плаќа или... т.е како иде таа цела процедура?
Иначе хемоглобинот ми е околу 110 последно кога го мерев, железото ми е 2.8 може и нешто покачено е, а може и не е пошто баш периодов ми заврши менструацијата и богами беше обилна. Немам други здравствени проблеми освен железово што ме утепа, воопшто немам сила, не можам ни дланките да ги стегнам, главата, грбот се ме боли. Па мислев да ми прелеат крв пошто со таблети ќе се лекувам пола година и на крај пак исто.
Ако некој ја знае цела таа процедура како иде нека пише језда ја секако ќе отидам да прашам само не знам каде, а немам баш сила да се шетам од една во друга болница.
Крв се дава кога хемоглобинот е под 80 и не е по желба туку исклучиво ако е неопходно. Тоа и не е така едноставна процедура, не се прави тек така на барање на пациентот туку само ако МОРА да прими крв поради тоа што му е многу попречен нормалниот живот. Разговарај со матичната, таа слабост може да е и од други причини. 110 хемоглобин и не е така низок, можеби има некоја друга причина за слабоста.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Во Германија за примање крв треба 20 доктори да ти потпишат, не се прави тоа така лесно и не е заебанција. Советувај се со повеќе лекари зошто е хемоглобинот опаднат.
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
479
Поени од реакции
140
На левата страна од стомакот имам мали болки , и ме фака некако саклет осекам како да имам нешто внатре што ми пречи , исто кога одам чат пат кога назгазнувам нагло може да ме штрекне па морам да застанам 3-4 сек да ми помине болката па да продолжам да одам, веке 2-3 дена ми се случува ова до што може да е ??
Ке одам на матичен до после да видам што ке каже секако , ама ме занимат и мислења од овде.
Сум имал некоја грешка во документите некој потпис нешто и не сакаа да ме прегледат додека не го корегирам,:pos: :pos: а тоа дека иде викенд и ке треба да чекам до понеделник , да средам работите а можеби и вторник не го загрижуваше баш, ок сфакам им е важен тој потпис за да ме најдат во архивата или било што и да значи во новите правила што ги довеле, ама тие повеке треба да имат свест дека е неморално и не човечки така да испратиш дома некој со болки без да го ислушаш до крај за проблемот, да му дадеш некој совет или привремен лек некој за смирување на болка било што...
:гомце::гомце::гомце::гомце::гомце::гомце:
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Сум имал некоја грешка во документите некој потпис нешто и не сакаа да ме прегледат додека не го корегирам,:pos: :pos: а тоа дека иде викенд и ке треба да чекам до понеделник , да средам работите а можеби и вторник не го загрижуваше баш, ок сфакам им е важен тој потпис за да ме најдат во архивата или било што и да значи во новите правила што ги довеле, ама тие повеке треба да имат свест дека е неморално и не човечки така да испратиш дома некој со болки без да го ислушаш до крај за проблемот, да му дадеш некој совет или привремен лек некој за смирување на болка било што...
:гомце::гомце::гомце::гомце::гомце::гомце:
Можеби треба да земеш 1-2 лажичиња ленено семе (смелено или истолчено) помешани во јогурт.
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Малку сум параноичен...
Пред околу 4 часа добив удар со фудбалска топка во левиот дел од главата. Секако, за момент се почувствував малку зашеметен но ниту изгубив свест, не ми се повраќаше, немав проблеми со рамнотежа. Единствено нешто што сега ме загрижува е тоа што многу малку (милиметарски) ми се причинува дека едната зеница е помала од другата.

Сега, исто така се чувствувам најнормално. Да почекам уште неколку часа пред да легнам?
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Малку сум параноичен...
Пред околу 4 часа добив удар со фудбалска топка во левиот дел од главата. Секако, за момент се почувствував малку зашеметен но ниту изгубив свест, не ми се повраќаше, немав проблеми со рамнотежа. Единствено нешто што сега ме загрижува е тоа што многу малку (милиметарски) ми се причинува дека едната зеница е помала од другата.

Сега, исто така се чувствувам најнормално. Да почекам уште неколку часа пред да легнам?
Немаш галје од ударот е , ќе се смири, сум го јадел и ја тоа многу :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Иначе дај кажете што да праам со ноктов палецот на ногата , го удрив на фудбал, ми се скрши од октомври ми растеше, тамам што ми порасна ,вчера пак го пукнав и тоа скоро на почетокот од кај што почнува да расте... Се мрднав со овие нокти на палциве 3 пати ми се пукаат и ми расте нов..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom