Правна помош и совети

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
дешавасе, имаше случај каде бандерата беше во двор и правеше проблем жиците се допираа и се правеше некој спој, сопственикот на имотот сакаше да ја тргне, ама судот нему дозволу, туку само донесе одлука за отстранување на опасност од штета и го задолжи ЕВН да стави нова бандера.
ИНаку, сигурно си забележал далеководите дека се наместени да проаѓаат по приватен имот.
Кај мене на плац требаше телеком да стави бандера за телефонски кабли не им дозволив додека не направивме договор за закуп со месечен надоместок.
Исто на времето мобимак сакаше да стави предавател на имотот од викендицата не им дозволив додека со помош на адвокат судски не направивме договор за закуп на непоределено време.Кога дојде телеком малце се противеа ама си легнаа на брашното.

Зависи дали бил сопственик на имотот или добиено на трајно користење.
Ако сега е сопственик и има имотен лист може од евн да бара месечен надомсток или одредена сума на надомест за неопределено користење

Се надевам дека проблемот со далноводите во сред нива е на сличен начин решен
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
^I agree!

Ako banderata e na EVN togas treba da mu plakjaat.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
ЕВН откупуваат одредена квадратура потребна за далекуводот.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Кај мене на плац требаше телеком да стави бандера за телефонски кабли не им дозволив додека не направивме договор за закуп со месечен надоместок.
Исто на времето мобимак сакаше да стави предавател на имотот од викендицата не им дозволив додека со помош на адвокат судски не направивме договор за закуп на непоределено време.Кога дојде телеком малце се противеа ама си легнаа на брашното.

Зависи дали бил сопственик на имотот или добиено на трајно користење.
Ако сега е сопственик и има имотен лист може од евн да бара месечен надомсток или одредена сума на надомест за неопределено користење

Се надевам дека проблемот со далноводите во сред нива е на сличен начин решен
``требаше да стави`` и`` веќе стои подолго време`` се различна ствар, како и да за ова се консултирав и со адвокат ми го кажа истото како јас што мислам.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Zdravo , sakam da prasam nekoj sto znae dali moze darodavacot da go obvrze daroprimacot vo Dogovorot za dar da ne ja prodade ili izdade pod zakup nedviznosta sto mu ja poklonuva? ITNOOOOOOOOOO
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
За да извадам пасош ми треба извод. Оригинал или може и копија?
Може и копија...а и да не може, за два часа се в
Zdravo , sakam da prasam nekoj sto znae dali moze darodavacot da go obvrze daroprimacot vo Dogovorot za dar da ne ja prodade ili izdade pod zakup nedviznosta sto mu ja poklonuva? ITNOOOOOOOOOO
Секако дека може...дарувачот може да даде налози на дарошримачот во врска со дарот...
 

Red Widow

vintage soul
Член од
17 мај 2013
Мислења
101
Поени од реакции
163
Ако некој знае нека ми пиша да и помогнам на другарка , ми го пиша ова

Станот ни е купен на 40 години , и сега ни стигна писмо дека немаме платено 6 рати ,во писмото пишува да го подмириме долгот во рок од 10 дена , но дури денеска го добивме и одминати се тие 10 дена , е сега што треба да се направи ? Дали ќе ни биде одземен станот или ? Адресирано е од државен правобранител , и пишува дека треба некаков закуп да направиме , што значи тоа ? Дали станот станува државна сопственост или останува наша приватна сопственост ?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Ако некој знае нека ми пиша да и помогнам на другарка , ми го пиша ова
Рокот почнува да тече од денот кога е добиено писмото..без разлика што пишува во писмото..а за друго не знам што да кажам оти многу малку информации има во постов[DOUBLEPOST=1400254919][/DOUBLEPOST]
Рокот почнува да тече од денот кога е добиено писмото..без разлика што пишува во писмото..а за друго не знам што да кажам оти многу малку информации има во постов
аха...станот ви е даден под закуп а не ви е купен....епа ако имате преостанат долг ќе мора да го платите ако сакате да останете во станот...ако сметате дека немате преостанат долг или сметате дека не е основано барањето од правобранителот поради нешто друго може да поднесете тужба до Основниот суд.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
``требаше да стави`` и`` веќе стои подолго време`` се различна ствар, како и да за ова се консултирав и со адвокат ми го кажа истото како јас што мислам.
20god treba da stoi. I doubt it deka 20god stoi banderata, a i da stoi, tesko deka nekoj znae koga e postavena.
Член 199 Стварната службеност се заснова со правно дело (договор, тестамент), со одлука на државен орган и со одржувачка.
Член 203 Сопственикот на послужната ствар има право на надоместок за утврдената службеност.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
20god treba da stoi. I doubt it deka 20god stoi banderata, a i da stoi, tesko deka nekoj znae koga e postavena.
Член 199 Стварната службеност се заснова со правно дело (договор, тестамент), со одлука на државен орган и со одржувачка.
Член 203 Сопственикот на послужната ствар има право на надоместок за утврдената службеност.
тоа е рецимо се така на хартија убаво, али во пракса ај докажи ти дека нема 20 години, друга работа како мислиш да наплатиш од ЕВН еве ако ти тужиш многу тешко ке докажеш дека бандерата не стои повеќе од 20 години, а ретко кога новите бандери ги ставаат по дворови, друга работа несмееш да ја пипнеш, така да ако на време не си договорил надоместок не бива од тоа ништо, а праов на надоместок мислам дека е само ако стварна службеност сезаснова на договор.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
тоа е рецимо се така на хартија убаво, али во пракса ај докажи ти дека нема 20 години, друга работа како мислиш да наплатиш од ЕВН еве ако ти тужиш многу тешко ке докажеш дека бандерата не стои повеќе од 20 години, а ретко кога новите бандери ги ставаат по дворови, друга работа несмееш да ја пипнеш, така да ако на време не си договорил надоместок не бива од тоа ништо, а праов на надоместок мислам дека е само ако стварна службеност сезаснова на договор.
Се косат и законите со градба или доградба на мој имот.
По кое право во мој двор ме ограничува да барам да ми се издаде дозвола за градба или доградба али јебига додека има овци ќе има овчари и волна
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Вака нешто сакам да прашам? Живеам со девојка ми година дена. И планираме така да тераме уште некоја година. Има некоја правна регулатива за тоа. Во смисла на имот стекнат во вонбрачна заедница или нешто слично. Или нешто нема како да не било? Во пракса немаме некој „заеднички“ имот се што е мое е на мое име нејзино на нејзино...
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Вака нешто сакам да прашам? Живеам со девојка ми година дена. И планираме така да тераме уште некоја година. Има некоја правна регулатива за тоа. Во смисла на имот стекнат во вонбрачна заедница или нешто слично. Или нешто нема како да не било?
Да има...доколку живеете повеќе од една година заедно, имотот кој ќе го стекнете е заеднички..исто како кај бракот
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Да има...доколку живеете повеќе од една година заедно, имотот кој ќе го стекнете е заеднички..исто како кај бракот
Аха значи се после година дена или и од почетокот на живеењето?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Аха значи се после година дена или и од почетокот на живеењето?
Заедно живеење над една година се смета како вонбрачна заедница...имото стекнат од почетокот на заедницата е заеднички во тој случај според правилата кои важат и за бракот..значи од почетокот а не од кога ќе помине година дена..ако престане заедницата пред да биде година дена.тогаш како ништо да не било...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom