Чија е оваа песна?

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
C

cige

Гостин

Документарен филм на бугарската режисерка Адела Пеева.
Филмот дава осврт на песната „Ој ти Пацо Дреновчанке“ препеана во македонска верзија. Станува збор за песна, за која секој народ на Балканот си ја присвојува како своја. Режисерката патува низ Турција, Грција, Албанија, Македонија, Босна, Србија и Бугарија и ги документира мислењата на обичните луѓе за оваа песна. Интервјуира и познати уметници кои ја пееле песната.
Сите, освен еден Македонец, кажуваат дека песната е нивна. Македонецот тврди дека не е наша, оти го нема тој ритам карактеристичен за Македонската народна музика.


Уредено од модератор: .Sky.
 
Последно уредено од модератор:

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
@cige, стави опис за видеото и вовед во темата за која се расправа во него. Во спротивно темата ќе ти биде префрлена во канта или заклучена додека не ја средиш.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Еве вовед од мене, ако не успее @cige навреме да напише еден. Штета ваква тема да се кантоса.

Документарен филм на бугарската режисерка Адела Пеева.
Филмот дава осврт на песната „Ој ти Пацо Дреновчанке“ препеана во македонска верзија. Станува збор за песна, за која секој народ на Балканот си ја присвојува како своја. Режисерката патува низ Турција, Грција, Албанија, Македонија, Босна, Србија и Бугарија и ги документира мислењата на обичните луѓе за оваа песна. Интервјуира и познати уметници кои ја пееле песната.
Сите, освен еден Македонец, кажуваат дека песната е нивна. Македонецот тврди дека не е наша, оти го нема тој ритам карактеристичен за Македонската народна музика.

Мене филмот ми е гледан два пати. И ептен ми се допаѓа.
Погледнете го, па да дискутираме.
Што вие мислите за филмов и за тематикава во него?
Чија е оваа песна? :)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Луѓе отидоа на Марс ние уште Пацо Дреновчанке разрешуваме чија е...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Wiz

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Абе Паца од Дреновци си е наша, песната (мелодијата) не е. :D
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Македонска песна е, кај сте виделе вие турчинка Паца да се вика?
Шала настрана, документарецов ми е во топ 10 документарци само заради фактот што на моменти се опседнувам со етно музика. Филмчево е нешто ко The Balkan in a nutshell секој со своето "мое е и крај". Песнава е наша исто ко шо Солун е наш. :icon_lol: А бугариве кои нацистички турулејки се, а спомнеш турска песна одма те линчуваат... бугарска работа :facepalm: Ти ако сакаш и госпо симни им го да им објасни пак ќе тераат инает дека е нивна песната.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
А бе то блгариштата страшна работа. Чак ни Норис не може с'с нив. И мојов е б'лгарин оти на ов завршува. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom