Мексико

Член од
7 август 2012
Мислења
90
Поени од реакции
41
Ме интересира каков е животот во Мексико и како се емигрира во Мексико? И има ли македонци во Мексико?
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Ваљда има Франкфурт Мафија некоја филијала таму,шо знам
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Веруј нејќеш да идеш у Мексико, едино ако план ти е да станеш лидер на нарко картел и да правиш behead-ings на спротивничката банда.
 
F

FARANG

Гостин
Ме интересира каков е животот во Мексико и како се емигрира во Мексико? И има ли македонци во Мексико?


Зависи каде и со колку пари ќе идеш. Во Mexico City ти треба обезбедување да влечеш пари од банкомат на пример. Во Tijuana ќе ти треба панцир а во Tulum, Los Cabos или Acapulco ќе ти требаат пари или да си спремен да живееш како нив а и да работиш нешто поасално во резортите. Проблемот што ќе го имаш ако не си при пари за нив секогаш ќе бидеш гринго така да цените ќе бидат 2-3 повисоки за тебе.

Има мала заедница во Мексико Сити. Ова се претежно нашинци од Македонија, Австралија и Америка кој се ожениле за мексиканец/мексиканка.
 
Член од
26 ноември 2013
Мислења
153
Поени од реакции
181
Ја ќе те емигрирам у Мехико, немај гајле. Ќе идеме со кајче, беПлатно.
 
G

garthok

Гостин
Најголемите мафии се во Мексико 3 пати пострашно рецимо од Авганистан. Зошто би сакал таму да идеш? Побогу.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
http://www.aurora.com.mk/meksiko/ (супер понуда само цената е соленка)

Не мора да отидеш да живееш таму, можеш да отидеш на едно патување. Секако, има и банди, мафии. Во сериите на Телевиса и Ацтека не се толку прикажани, секако, пошто тие се гледаат низ цел свет и не сакаат да го кварат туризмот. Но, бандите не се само во Мексико, ги има во цела Латинска Америка: Колумбија, Венецуела... Одличен доказ беше серијата направена од страна на Каракол ТВ Колумбија, Pablo Escobar: el patron del mal (Пабло Ескобар:господарот на злото) во која беше претставен целиот мафијашки живот на Пабло Ескобар. И јас би сакал да одам во Мексико, но вестиве што ги има на интернет ми се ежи кожава. Подобро преку сериите ќе го гледам, отколку да се изложувам на ризик. :)
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
No hay macedonios en Mexico.Solo mexacanos ,con grandes sombreros que comen solo chillies .Cuando hablemos de emigracion ,no es un buen pais para vivir hay.Y no están organizando instituciónes estatal solo la mafia es oranizado.
 
Ч

Чај

Гостин
Верувале или не, Јужна америка има повеќе Македонци од Австралија,Уса и Канада.Само што нивната дијаспора или е добро адаптирана и за нас непозната,Aргентина има околу 30.000 а Бразил 45.000.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Верувале или не, Јужна америка има повеќе Македонци од Австралија,Уса и Канада.Само што нивната дијаспора или е добро адаптирана и за нас непозната,Aргентина има околу 30.000 а Бразил 45.000.
Во Јужна Америка можеби се веќе трета генерација т.е веќе се асимилирани доста добро и нема тука веќе македонизам.Повеќето од нив се егејци.Штом не се јавуваат не ги интересира.
Едни Хунзи се направија поголеми македонци од нив,а прашање е дали и се.Тоа е тоа.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
јас имам братучеди, во гвадалахара, единствени македонци се таму, братучетка ми се мажи за мексиканец и сега таа работи таму, исто и братот и сестра и сите си се наместија таму и живтот велат дека не е многу лош, само лошо е тоа што се доста далеку од дома, од своите, тоа им е единствена мана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom