Познати филозофски изреки од големите мислители

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Луѓето се често горди на чистотата на својата совест, само затоа што имаат краток ум. - Толстој

Љубовта не учи да ја засакаме самотијата, а самотијата да го засакаме дружењето со себе си. - Тарчети

Ако ја затворите врата на сите мани, и вистината ќе остане надвор. - Тагоре

Не дозволувај јазикот да ти грми ако душата ти шепоти. - Сенека
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Da bev ribar ke lovev riba,da bev gotvac ke gotvev ,da sum kurva bi se bel po cel den!
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Не е најлошо што СЕ тече и СЕ се менува, туку тоа што ние не можеме да се помириме со тој прост и неизбежен факт. - Андриќ

Меѓу слободата и здравјето сличноста е во тоа што ја спознаваме нивната вистинска вредност, тогаш кога ќе ги изгубиме. - Бек

Животот умира тогаш кога борбата завршува. - Белински

Во неискрени односи, најтешко е да се изрече вистината. - Бјорнсон

Најголемата човечка слабост е тоа што секогаш сака да го дознае, она што воопшто не сака да го знае. - Молиер

Ако постои Бог, тогаш е потребно најмногу да биде праведен....зашто ако не е, тогаш е полош и понесовршен од сите суштества. - Монтески

Будалата има голема предност пред паметниот....секогаш е задоволен со самиот себе. - Наполеон

На срцето полно со храброст и добрина, од време на време му е потребна мала доза на опасност....инаку животот му станува неподнослив. - Ниче
 

osicka

ЅвЕрЧе
Член од
12 декември 2005
Мислења
312
Поени од реакции
4
Mozes da se somnevas deka sonceto sveti, mozes da se somnevas deka zvedite sjaat, mozes da se somnevas deka vistinata e lada , no mikako deka lubovta e lubov- Vilijam Sekspir
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Убава му е ноќта на оној кој знае дека ќе се раздени. - Цанкар

Трагедијата во животот не е во тоа што луѓето ќе ги направи да страдаат, туку во тоа што ќе го промашат, испуштат. - Карлајл
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Mary Jane

1.Sekogas imaj plan
2.Nikogas nisto nema da odi spored toj plan
3.Na krajot ne e ni bitno dali si imal plan
 
N

NightFuneral

Гостин
Ona shto ne ne ubiva,vsusnost ne pravi posilni - Fridrih Vilhelm Nice
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Времето е тоа кое ја задоволува правдата! Тоа ги става нештата на свое место.- Волтер

Полни со злоба се луѓето кои не знаат што е тоа љубов, затоа не знаат ни што е тоа срам. - Шо

Светот е тесен, а паметот е неограничен.Мислите лесно живеат една покрај друга, но стварите болно се судираат во просторот.- Шилер
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Never argue with an idiot; he will drag you down to his level then he beats you with expeience - Einstein
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
-Edno vreme bev kakov sto si ti sega,no kakov sto sum jas sega,ti nikogas nema da bides. - Diogen
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Кој е задоволен со ништо, има се што му треба.- Боило

Она што сме е производ на сопствените размислувања.- Буда

Кој сака да ги запознае луѓето...нека обрати внимание на причините за нивните оправдувања.- Хебел
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Никогаш не купувајте мајонез со поминат рок - мама

Знам дека сега некој ќе го избрише ова ама во право си е жената :star:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom