MARNet - уназадени со години!

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Имам едно прашање. На пример веќе си има регистрирано некоја веб страна на .com.mk ( пр. www.web.com.mk) . Сега јас сакам истиот домен да го регистрирам, но на org.mk ( пр. www.web.org.mk) .Дали прво треба да барам одобрување од тој што ја има на .com.mk или може во марнет дирекно да ми ја регистрираат на .org.mk
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Имам едно прашање. На пример веќе си има регистрирано некоја веб страна на .com.mk ( пр. www.web.com.mk) . Сега јас сакам истиот домен да го регистрирам, но на org.mk ( пр. www.web.org.mk) .Дали прво треба да барам одобрување од тој што ја има на .com.mk или може во марнет дирекно да ми ја регистрираат на .org.mk
мислам дека не треба одобрување се разбира додека не работиш противправно тој што го има com.mk
сепак твојот домеин ќе е организација.. види прашај попаметниве, јас мислам дека не треба пош сеа полагав тоа испит
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Тикви4ка, не е точно.
Имам едно прашање. На пример веќе си има регистрирано некоја веб страна на .com.mk ( пр. www.web.com.mk) . Сега јас сакам истиот домен да го регистрирам, но на org.mk ( пр. www.web.org.mk) .Дали прво треба да барам одобрување од тој што ја има на .com.mk или може во марнет дирекно да ми ја регистрираат на .org.mk
Треба писмено одобрување од регистрантот на web.com.mk, ако сакаш да го регистрираш web.org.mk.

Постапката за регистрација е објаснета тука. Обрати внимание на овој дел:

3. Доколку е регистриран еден или повеќе домени со ист посебен дел од називот, треба да доставите Согласност од сите регистранти на домени со ист посебен дел од називот, доколку тоа не е истата организација која го поднесува барањето за регистрација
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Ок , фала многу.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Инаку, сакам да ги пофалам и јас. За 1 ден ја регистрираа kajgana.mk.
Во четврток го пратив формуларот, во петок веќе беше регистриран. :)
 
P

Princ

Гостин
Камо сите да ја имавме таа среќа. Јас си чекам секогаш по 15 дена :)
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Дада подобри се , и јас tutorijali.com.mk го регистрирав за 1 ден.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Има некој искуство со регистрирање .com.mk поставен на 1&1? Дали може директно да се регистрира таму (и кои NS треба да се наведат во барањето од МАРНет), или мора прво на привремена локација, па после да се префрли (додатно замарање)?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Не може .com.mk на 1and1. Не можеш да додадеш македонски домен во нивниот хостинг пакет.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Еве сега само што се јавив, имам проблеми со префрлање од еден на друг хостинг.

Дали проблемот е до мене (не верувам) или до нив проценете:
- До сега имам регистрирано неколку домејни на истиот хостинг (реселер)
- со некои од нив имаше проблеми, и незнам како, мистериозно се решија.
- Како може .com домејн да го подесам толку лесно како 1,2,3 а .ком.мк да мора со 10 јавувања.

Дај кажете дали јас грешам, или овие од марнет се тотално неспособни. По стотти пат прегледувам сетапот на ДНС зоната, се е исто како и на други .ком.мк домејни, ама овде не ме наоѓа.

Што треба да исполнам од моја страна за тој нивен „софтвер“ кој не може да ме пронајде?

еве пост од мејлот:
3. Proverka na IP adresi na imenski opsluzzuvacci ...
3.1 >>>NS1: ns1.embedlab.com. VON domenot, !!! Nema A zapisi !!!
3.2 >>>NS2: ns2.embedlab.com. VON domenot, !!! Nema A zapisi !!!

4. Proverka na imenski opsluzzuvacci ...
4.1 >>>NS1: ns1.embedlab.com., !!! Nema IP adresa !!!
4.2 >>>NS2: ns2.embedlab.com., !!! Nema IP adresa !!!

5. Analiza na rezultati
5.1 SOA zapisi -> NE E VO red
5.2 NS zapisi -> NE E VO red


Дали има нешто што треба специјално за марнет да го направам да можат да најдат кога додавам хостинг на .ком.мк домејн?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Нешто од кај тебе не е во ред.. како што ти пишале, нема IP адреси за NS-ите.

 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Има ова некаква врска дека сум на реселер?

Денес ги подесив и NS-ите на WHM да бидат на ns1.embedlab.com и ns2.embedlab.com. Така ми кажаа и од support. Се надевам дека ќе проработи.

И како може да работи за сите други домејни (.com, .org, .info) а за марнет не? И како (ако до сега не им одговараше на марнет) имам уште неколку .com.mk кои веќе работат?
 
P

Princ

Гостин
А јас пак имам еден уште посмешен проблем со нив.
Креирав 3 хостинг сметки истовремено и пратив апликации за регистрација на 3 домени истовремено. Денес еден ми регистрирале а за 2 ми го пратиле истото она што и на сајберкор. И сега ти мисли му ја што е проблемот. На ист сервер, исти именски опслужувачи... Еден поминува, 2 не :nesvest:
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Епа и јас тоа се чудев највеќе. И се скапав подесување на серверот, конечно успеа. Реално, не знам што успеа, ама нешто проработи. Дали на моја или на нивна страна не знам.

Изгледа во софтверот нивни има рандом функција, која решава дали ќе успее регистрацијата, или ќе те помалтретираат уште малце :)

ЕДИТ:
Битола има аеродром, спотрски :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom