Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Kako sto rekov pogore izgleda deka toa e pocetokot na krajot za vadenje na bug paso
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Во случај ако ме вратат на дополнителна проверка носење на документи дека брат ми двајцата чичковци и сите први братучеди и братучедки имаат бугарски пасош доволен доказ ќе е?

Несум 100% сигурен но мислам дека немаш гајле ...
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Во случај ако ме вратат на дополнителна проверка носење на документи дека брат ми двајцата чичковци и сите први братучеди и братучедки имаат бугарски пасош доволен доказ ќе е?
Би требало да е доволно како доказ ако еден од твоите браќа или сестри има веќе државјанство,а тебе те вратиле на дополнителна проверка,по автоматизам кога твојот брат или сестра го добиле државјанството тогаш и твоите родители се прикажани во документите дека се со бугарско потекло,а со тоа и ти веќе си во предност со тоа што со твојот брат или сестра делите исти родители или предци.За кого тогаш се однесува дополнителната проверка на документи?Тоа е за сите оние на кои им ги примиле документите кои се со исламска вероисповед и имиња кои ни најмалку не се бугарски односно македонски,не го владеат добро македонскиот а сепак се жители од Македонија.Со проширувањето на дозволените услови за добивање на бугарско државјанство на луѓе од Косово и Албанија,тогаш масовно се појавија овакви несоодветни апликанти.Фактички ова е само дополнение на веќе постоечкиот закон и негово ставање во рамка.Првично кога излезе овој закон за жителите од Македонија да добиваат бугарско државјанство тој се однесуваше на 1 600 000 луѓе ,а не на останатите 25% Рамковни ,но бидејќи законот не беше доволно прецизен ништо не ги спречуваше и останатите од малцинствата да поднесуваат апликации,бидејќи веќе го имаа првичниот услов а тоа е дека се жители на Македонија,и имаат македонско државјанство и важечки документи исто како сите Македонци,а сепак не се Македонци,туку Французи или Еѓипќани.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Во случај ако ме вратат на дополнителна проверка носење на документи дека брат ми двајцата чичковци и сите први братучеди и братучедки имаат бугарски пасош доволен доказ ќе е?

Несум 100% сигурен но мислам дека немаш гајле ...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Nikoj nisto ne znae sega za sega

A sto treba da znae treba da projdat 2-2.5 godini da dobies drzavljanstvo toa e toa porano mozese i za 1.5 godina sega malku stegnaa demek ..Ne se sekiraj dobivas nase drzavljanstvo 100 % samo malku ce pocekas
--- надополнето: 30 јануари 2014 во 23:18 ---
Nikoj nisto ne znae sega za sega

A sto treba da znae treba da projdat 2-2.5 godini da dobies drzavljanstvo toa e toa porano mozese i za 1.5 godina sega malku stegnaa demek ..Ne se sekiraj dobivas nase drzavljanstvo 100 % samo malku ce pocekas
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Od kade znaes deka 2-3god ke se ceka mozebi site ke gi odbijat ostanuva da cekame I da vidime.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Od kade znaes deka 2-3god ke se ceka mozebi site ke gi odbijat ostanuva da cekame I da vidime.
A zosto bi gi odbile mozebi ce gi odbijat samo Albancite ovie drugi provadjaat na se sekirajte samo malku treba povece da pocekate koj ima dokumenti a imaat site odnesete vo Sofija i uspeh e garantiran
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Takvi dokumenti sto baraat 90% nemaat mozebi ke projdat I bez dokumenti da se nadevame
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво . Значи вака, јас бев аплицирала преку посредник за БГ пасош уште во јули минатата година и првото интерјву ми бесе закажано во март. Го сменив тој човек и се префрлив кај друг . Овие денови од тој што го сменив ми кажа дека ми ја поништил шифрата што ми ја дадоа од таму (многу се изнервирав). Ме интереситра дали може пак да аплицирам и да добијам нова шифра? Ве молам за помош .
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Mi
Здраво . Значи вака, јас бев аплицирала преку посредник за БГ пасош уште во јули минатата година и првото интерјву ми бесе закажано во март. Го сменив тој човек и се префрлив кај друг . Овие денови од тој што го сменив ми кажа дека ми ја поништил шифрата што ми ја дадоа од таму (многу се изнервирав). Ме интереситра дали може пак да аплицирам и да добијам нова лозинка ? Ве молам за помош .


Sent from my C2105 using Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Здраво . Значи вака, јас бев аплицирала преку посредник за БГ пасош уште во јули минатата година и првото интерјву ми бесе закажано во март. Го сменив тој човек и се префрлив кај друг . Овие денови од тој што го сменив ми кажа дека ми ја поништил шифрата што ми ја дадоа од таму (многу се изнервирав). Ме интереситра дали може пак да аплицирам и да добијам нова шифра? Ве молам за помош .

Го имаш ли картончето што го даваат кога ти закажуваат за интервју?? Јас до сега не сум слушнал дека на некој му "поништиле" датум за интервју... Според закон ако имаш неправилности во документацијата те обавестуваат на самото интервју, ти даваат рок од 30 дена да ги собереш документите и да се вратиш пак на интервју... А за повторно да аплицираш можеш без проблем ама кошта време и пари... Прво идеш во ДАБЧ бараш дупликат на уверението за производ и после другите документи ги собрираш и закажуваш за инетрвју...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Takvi dokumenti sto baraat 90% nemaat mozebi ke projdat I bez dokumenti da se nadevame
Ne se nadevaj ne ostavaj se na slucaj potrazi malku ako nemas dedo ili baba i od majkina strana i od tatko koj e krsten, zenet ,zemja nekoja so bg dokumenti ma nevozmozno da nemas period 41-44 godina ili pak e bil vo vojna 1912 godina potrazi ce najdes rasprasaj se ne bidi len i trom da cekas da padne od gospod zemi ja sudbinata vo svoi race
Pozdrav se raduvam ne ima se povece
Da zivee majka Blgarija
Pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom