Менструални болки

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
И за животните е особено штетен венторот :)
Ете, јас не знаев бидејќи не ме интересирало многу-многу :)
Како и да е, сега гледам дека има некој нов ибупрофен во форма на капсули со течен гел, Рапидол С. Пробајте го, само внимателно ако сте алергични на аспирин или имате чувствителен желудник.
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Во разговор со лекар кога го прашав што се менува после пораѓајот па демек менструалните болки се намалувале се насмеа и ми рече: па после искусувањето на породилните болки сите други болки за жената стануваат навидум послаби или занемарливи иако си продолжуваат со истиот интензитет, едноставно им се менува реперната точка. ;)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Болки? Ни видела ни осетила, ама затоа никогаш не ми доаѓа на време, зашо не осеќам ништо, може да се деси и да иам добиено да не приметам (дур не отидам до вц). Иначе за расположението пред добивање, мислам дека се може да се регулира со исхрана, да се доведе телото во баланс...м? Имам приметено кога се хранам поздраво ни промени во расположение немам. Ми останува само тиа дека губам апетит кога имам добиено. Понекогаш сум омалаксана ана зашо не јадам баш месо и во тој период земам минерали, друг проблем...ЈОК!

п.с. во пмс нервозен период секс помага и те какооо, си се празниш од тие будалите хормони, се опушташ, ја плус ќе си се пожалам дека се тие денови па сум и троа поише мазена oд дечкото :P
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Болки? Ни видела ни осетила, ама затоа никогаш не ми доаѓа на време, зашо не осеќам ништо, може да се деси и да иам добиено да не приметам (дур не отидам до вц). Иначе за расположението пред добивање, мислам дека се може да се регулира со исхрана, да се доведе телото во баланс...м? Имам приметено кога се хранам поздраво ни промени во расположение немам. Ми останува само тиа дека губам апетит кога имам добиено. Понекогаш сум омалаксана ана зашо не јадам баш месо и во тој период земам минерали, друг проблем...ЈОК!

п.с. во пмс нервозен период секс помага и те какооо, си се празниш од тие будалите хормони, се опушташ, ја плус ќе си се пожалам дека се тие денови па сум и троа поише мазена oд дечкото :P
Дај предлог за храна да влијаеме на расположението :) За сексот се согласувам.

Јас сум тотално неурамнотежена особа во пмс. Можам за 5 минути да те однесам у курац и во следните 5 да те вратам. Можам да заплачам за било што, во наредните 5 да се смеам како будала. Али воглавном тие 5 дена минат со фул нервоза. Се нервирам за се, ама буквално се ме вади од кожа, што во нормален ден ми е сеедно. Не јадам благо цел месец, доволно ми е коцка чоколада, а во пмс имам потреба од благо, ми бара самиот организам. Од кога ќе ми дојде губам апетит неколку дена и потоа се одново во круг. И на средина од циклус ден/два/три имам исти симптоми на кравјо лудило. Болки немам, освен вториот ден каде губам целосно енергија и не сум способна за ништо. Друго ништо не чувствувам.
 

%naked%

born to be wild
Член од
28 мај 2013
Мислења
550
Поени од реакции
1.480
Болки немам баш некои,ама јас имам висок степен на издржливост.
Што се однесува до интензитетот на болките пред и после породување нема баш некоја разлика ,само што после породувањето не се е случило да дојдам до онесвестување,како шо ми се имаше случувано за време на тинејџерството.
У пмс имам гооолем апетит за благо и секс,шо продолжува и за време на циклусо.
И тука станувам ептен нервозна и фрустрирена и нестрплива и ги бројам деновите до крајот оти ногооо ми се иска.:)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
А да ви предложам нешто...одете во билна аптека и земете си чај за таа намена.
За регулирање и болки се пие по една шоља на ден:)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
А да ви предложам нешто...одете во билна аптека и земете си чај за таа намена.
За регулирање и болки се пие по една шоља на ден:)
Мене една шоља ми е малку. Две до четири шољи чај од невен пијам во текот на денот, посебно првите два, три дена. А има некој посебен микс чај од билки во билна? Оти јас само невен си земам од таму.
 
A

AnFem

Гостин
Дај предлог за храна да влијаеме на расположението :) За сексот се согласувам.

Јас сум тотално неурамнотежена особа во пмс. Можам за 5 минути да те однесам у курац и во следните 5 да те вратам. Можам да заплачам за било што, во наредните 5 да се смеам како будала. Али воглавном тие 5 дена минат со фул нервоза. Се нервирам за се, ама буквално се ме вади од кожа, што во нормален ден ми е сеедно. Не јадам благо цел месец, доволно ми е коцка чоколада, а во пмс имам потреба од благо, ми бара самиот организам. Од кога ќе ми дојде губам апетит неколку дена и потоа се одново во круг. И на средина од циклус ден/два/три имам исти симптоми на кравјо лудило. Болки немам, освен вториот ден каде губам целосно енергија и не сум способна за ништо. Друго ништо не чувствувам.
Заеби храна, барај Агнус кастус. Погуглај и прочитај туѓи искуства, ќе видиш за што ти зборувам.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Мене една шоља ми е малку. Две до четири шољи чај од невен пијам во текот на денот, посебно првите два, три дена. А има некој посебен микс чај од билки во билна? Оти јас само невен си земам од таму.
Да,има во билна аптека.... а јас го користев чајот од глуварче и не првите два три дена,туку од циклус до циклус секој ден по една шоља и така неколку месеца.
Друг чај е чај од магдонос од џумбир,мајчина душица...:)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Да,има во билна аптека.... а јас го користев чајот од глуварче и не првите два три дена,туку од циклус до циклус секој ден по една шоља и така неколку месеца.
Друг чај е чај од магдонос од џумбир,мајчина душица...:)
Мене до сега невенот ми е најпогоден. Малку е горчлив, ама се навикнуваш на вкусот. Имам пробано мајчина душичка, ајдучка трева и магдонос, ама без некоја голема разлика. Ќе пробам и од глуварче, па ќе видиме како ќе влијае. Фала ти многу. :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Заеби храна, барај Агнус кастус. Погуглај и прочитај туѓи искуства, ќе видиш за што ти зборувам.
Какви кастуси какви лекарства, нека ме трпат бе што ми е гајле. Јас како останатите дена трпам се.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Дај предлог за храна да влијаеме на расположението :) За сексот се согласувам.

Јас сум тотално неурамнотежена особа во пмс. Можам за 5 минути да те однесам у курац и во следните 5 да те вратам. Можам да заплачам за било што, во наредните 5 да се смеам како будала. Али воглавном тие 5 дена минат со фул нервоза. Се нервирам за се, ама буквално се ме вади од кожа, што во нормален ден ми е сеедно. Не јадам благо цел месец, доволно ми е коцка чоколада, а во пмс имам потреба од благо, ми бара самиот организам. Од кога ќе ми дојде губам апетит неколку дена и потоа се одново во круг. И на средина од циклус ден/два/три имам исти симптоми на кравјо лудило. Болки немам, освен вториот ден каде губам целосно енергија и не сум способна за ништо. Друго ништо не чувствувам.

За делот кога си во пмс како себе си да се читав, значи неподнослива сум си и за себе и за околина, колегите на работа веќе препознаваат кога сум во пмс.

Оној што вика дека ПМС е урбана легенда нека се трампа со мене...Најголем проблем ми е што некогаш ми почнува дури 10 дена пред да добијам и тогаш стварно тешко мене и тие околу мене. Пробувам да се смирам со чаеви, бедоксинче ама некогаш делува некогаш не. Тие денови ми е најдобро да спијам. Инаку кога ќе добијам имам 2 дена болки, од кои првиот болката е страшна, ако не се напијам апче веднаш штом ќе осетам после и 10 да испијам џабе. Пијам исклучиво кетонал форте зашто ништо друго не ми делува. Во последната година приметив дека кога имам добиено освен што ме боли стомакот, имам ужасни болки и во желудникот, е тоа веќе не можам да си го објаснам, мислев дека можеби ми е од кетоналот ама пробав да не пијам воопшто да видам дали ќе има промена, и немаше. Значи 3 дена болки во желудник и апсолутно ништо не помага, ниту апчиња ниту чаеви само лежење. А нажалост не можам секој месец 3 дена боледување да земам, така да морам да трпам. Ако некој има идеја зашто би ме болел желудник и како да си помогнам, нека ме спаси.
 
D

Daedalus

Гостин
Во последната година приметив дека кога имам добиено освен што ме боли стомакот, имам ужасни болки и во желудникот, е тоа веќе не можам да си го објаснам, мислев дека можеби ми е од кетоналот ама пробав да не пијам воопшто да видам дали ќе има промена, и немаше. Значи 3 дена болки во желудник и апсолутно ништо не помага, ниту апчиња ниту чаеви само лежење. А нажалост не можам секој месец 3 дена боледување да земам, така да морам да трпам. Ако некој има идеја зашто би ме болел желудник и како да си помогнам, нека ме спаси.
-Mозокот честопати ги мисинтерпретира нервите кои доаѓаат од матката и јајниците како нерви кои се наоѓаат во желудникот и мислиш дека те боли желудник.

Некогаш организмот лачи премногу простигландин и прогестерон и тие влијаат на појавата на болки во желудник за време на менструалниот циклус. Кај некои луѓе, земањето на лекарства за ублажување на болките предизвикуваат проблеми во дигестивниот механизам. Исто има евиденција дека жени кои имаат гастритис/чир или други работи како синдром на иритирани црева имаат проблеми и болки во желудникот за време на мензис.

Внимавај што јадеш, вежбај и не се изложувај на премногу стрес. Ако болките се зголемат и станат неподносливи, посети си го гинекологот иако би ти препорачал тоа да го напраиш уште од сега. :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И гинекологот ќе ја реши :D
Тоа е природа, ќе си трпи ништо нема да и помогне. Можеби после пораѓај да се смени, инаку јок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom