Предлог за филм со кратка рецензија

G

grande-juve

Гостин
ИЛИНДЕН





Mакедонски филм во четири дела на Димитрие Османли, дејствието ги опфаќа деновите пред, за, и после Илинденското востание. Филмов е и како историска лекција, и стварно е добро направен. Ми остави впечаток уште првиот пат кога нешто сум гледал од него, на 10-тина години, кога после филмот на едно дрвено пиштолче сум си напишал "слобода или смрт", ама сега кога го гледав, ми ги разбуди сите до едно национални чувства, поготово со две посебни сцени, кревањето на нашето знаме, и последната битка на четата на Питу. Одличен тв филм што секој Македонец мора да го изгледа, само проблемот е како да се најде, јас го гледав на мтв.
Од мене 10 од 10
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Во последно време, многу ретко се воодушевувам од некој филм. Арно ама денес гледав еден филм кој ме падна од стол.

Mr. Nobody (2009)



Мој тип на филм. :)
Филмов би им се допаднал на тие што им се допаднале The Fountain, Eternal sunshine of the spotless mind, итн... Не би сакал да откривам побитни моменти за содржината, иако филмов премногу конфузен од почеток.
Воглавно е за тип кој целиот живот му е избор помеѓу повеќе работи, и премногу what if ситуации за него. Се обработуваат и доста други интересни теми, димензии, вселена, време... се то вклопено многу интересно.

Едитирањето е совршено, преминувањето од една сцена во друга, од еден живот во друг е перфектно, уф уште сум под импресии.
Саундтракот е гром, wot ако го гледат сигурно ќе се изненадит позитивно, не кажвам зш. :)

Дефинитивна препорака за сите на форумов кои се расположени за еден поинаков филм. И да, потценет е бајаги на имдб според мене.

Француска продукција е, од непознат режисер за мене. И баш ми е криво шо еден ваков филм ќе е заборавен и негледан.

И еден прејак цитат за крај:
"You have to make the right choice. As long as you don't choose, everything remains possible."
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Repo Men 2010
http://www.imdb.com/title/tt1053424/

Болни луѓе купуваат вештачки органи од една корпорација наречена UNION, и кога купувачот ќе закасни со ратата за плаќање вработените во UNION Remy и Jake ги пронаоѓаат луѓето и извршуваат хируршки зафати без анестетици и ги враќаат органите во компанијата!!
добро филмче, би му дал оценка 8/10..
има интересен крај!!
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Hot Tub Time Machine

Интересен филм, се работит за 3ца другари. Тие се другари уште од млади и сега ке сакаат да одат на одмор во еден Хотел каде што биле пред околку дваесетина години и правеле луди работи (женски, пијалоци итн). Но овој пат со нив ке дојде и внук му на еден од нив. Кога ке стасаат таму ке ја земаат истата соба во која биле сместени кога биле предходниот пат пред 20 години (не ме држете за збор не знам точно). Таму ќе има едно Џакузи кое ќе го наполнат со вода и ќе почнат со забавата. Ќе пијат некој недозволен пијалак за продажба, нема да се свесни што прават и несаќајки еден од таквите пијалоци ке се истури врз копчињата од Џакузито мислам она што е оф он. Тие од што ќе се препијани ќе заспијат во џакузито и кога ќе се разбудат утредента, ќе се вратени пред 20 години истата ден кога престојувале тука. Едниот таа вечер ќе треба да раскине со девојката, другиот прв пат да искочи на сцена, а третиот ќе треба да го претепаат. Внукот уште нема да е роден, но и тој ќе е присутен тука како и неговата мајка. И се натака да не ви раскажувам, додуша имам и забораено точно све како и што беше го гледав пред 1-2 месеца но можам да ви речам дека е супер филмче и немат да згрешите ако го гледате.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Kick ass 2010

kick-ass.jpg

Филмов е баш нетипичен супер-херојски филм. Дечкото во главна улога е бубалица (стандард) во школо и одеднаш му текнува да стане супер-херој само што нема никаква супер сила, па јаде ќотек како луд. Поради тоа околината ептен го прифаќа и го смета за идол...

Ептен ме изненади реалноста на филмот, само што на крај малце го зезнале со своите стандардни холивудски ефекти и плус ме изнервира моментот што секогаш оставаат простор за втор-трет и уште појма немам кој продолжеток.

Сепак 9/10 од мене. ;)


пс. ова ептен ме изнасмеа:

[URL="http://www.imdb.com/name/nm1093951/"]Dave Lizewski: How do I get a hold of you?
Hit Girl: [sarcastically] You just contact the mayor's office. He has a special signal he shines in the sky; it's in the shape of a giant cock.
[/URL]
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Префрлив 30 мислења и избришав 20тина. Аман. Јас разбирам, лето е, сите се затворени дома на горештиниве и гледет филмој, ама шо е греота шо никој не ги читат правилава на подфорумов, греота е...

 
B

boki10messi

Гостин
The Dreamers(2003)

Филмот го погледнав само на кратко, но од тоа што го сфатив, се работи за еден млад Американец(Michael Pitt) кој доаѓа во Франција и се запознава со 2 млади Французи, (Eva Green и Louis Garrel). Потоа живеат некое време заедно во заеднички стан, па се знае што може да прават млади луѓе:). Е, јас не би го препорачал на деца филмот има некои сцени кои може да ги "возбудат".

Простете за нубското објаснување, знам дека може и да ви даде погрешно мислење за филмот, но и јас допрва ќе го гледам цел. Сега само вака ви го објаснив, без поента:toe:. Меѓутоа, сигурен сум дека АКО издвоите малку време, барем да го погледнете, ќе го смените мислењето и ќе сакате да го изгледате цел.

 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
The Sea Inside
Многу добра драма базирана на вистинска приказна. Не знам што би пишал за филмов а да не биди спојлер, така да ете го линкот, кој сака нека види на IMDB што се расправа.

П.С Еве трејлер.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
The gift
9/10. Многу добар, морничав филм. Ќе ве држи напнати до самиот крај.
Филмската екипа се состои од неверојатната Кејт Бланшет, мојот омилен Киану Ривс кој мислам дека совршено ја одглуми улогата на насилник, Џовани Рибиси, Кејти Холмс, Хилари Свонк... Толку добри глумци собрани на едно место - филмот не може да биде лош :).
Инаку, Кејт Бланшет е вдовица која е како гатачка. Во малото градче се случува убиство и полицијата ја бара нејзината помош.
Филмов има прилично елементи од надприродното, ќе им се допадне на сите.



Primal fear
Филм кој секој мора да го изгледа. 10/10. Едвард Нортон е феноменален (бил номиниран за Оскар за оваа улога), Ричард Гир одличен, as usual. И на моменти го имаме Лок од Лост.
Се работи за убиство за кое обвинет е Нортон, а Гир е негов адвокат. Од старт изгледа дека Гир сосема сигурно ќе го изгуби случајот.
Немам зборови за филмов, нема човек кој го гледал а да не му се допадне. Пресврти од почеток до крај.
 

ChaLL3nGeR

Кајгана's APEX PredaTor
Член од
15 април 2009
Мислења
721
Поени од реакции
66
Inception. Го гледав у кино и бев фасциниран. Филмот е комбинација од The Martix & James Bond (според NY Times). Ако кажам повеќе ќе го уништам. Must see за 2010. Повелете таилер.

 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
285
Поени од реакции
39
The Home Room. Филмот навистина остава голем впечаток и тера на размислување дека може не се сите луѓе онакви како што мислиме дека се и дека позади таквото однесување мора да се крие некое минато, причина поради која човекот станал таков. Базиран е на вистински настан, школски масакр во Columbine High School,
има интересен крај кога се дознава дека девојката која е неприфатен goth, повторувала неколку години и за која сите мислеа дека е наркоманка и вмешана во масакрот излегува примерна ученичка која всушност ја изгубила мајка си, живее со татко инвалид а потоа останала бремена од наркоман и бебето и умрело. Тажна но и поучна приказна
еlly, си ставила спојлер во потпис, а не во рецензија. - џимеј

 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
The lookout



Крими драма. Нејќам драми ама оваа ја препорачувам. Јако филмче.
Прочитав на имдб дека се работи за ограбување на банка и се затрчав по филмов, ама уствари испадна дека е појше драма отколку крими. Ок, нема везе. Значи се работи за едно момче кое ќе предизвика сообраќајка со страшни последици, а тој самиот ќе преживее, али ќе има трауми. Како и у секоја драма, no offence. Е сега, ќе се удружи со една група, ќе си фати девојка али од групава ќе почнат да го тераат да им помогне да ја ограбат банката во која тој работи како чистач.



The fall



Леле знам дека сликата е преголема (у случај автоматски да не се намалила), али филмчево е едно и единствено. Не е холивудско, номинирано е на шест различни филмски фестивали меѓу кои има освоено за најдобар филм. Има на имдб 7.9. Видете ги коментарите само "Totally Blown AWAY .....". Многу длабок филм, стварно занесува.
Глумата мислам дека е супер. Јас го гледав без превод, а девојчето во главната улога на неколку пати збори на романски или на некој сличен јазик.
Приказната воодушевува. Значи се работи за еден човек кој е во болница, парализиран, бидејќи се повредил дури снимал филм, и за едно 5годишно девојче кое е во истата болница бидејќи се повредило дури берело јаболки, значи работи од мала. И момчето сака да изврши самоубиство и сфаќа дека може да го искористи девојченцето за тоа. И почнува да му раскажува измислена приказна за петмина луѓе. Понатаму би било спојлер и одвај се воздржувам да не продолжам да раскажувам. Фантастично е.
A Little Blessing In Disguise.
 
B

boki10messi

Гостин
Miss March (2009)



Добра комедија, не е нешто посебно, ама за во друштво е супер.
Се започнува кога Јуџин(Zach Cregger), иако не му е по ќејф, треба да има секс со девојката на матурската, ама му се случува мала незгода, па после започнува низа заплети зачинети со хуморот на неговиот другар Такер Клеј(Trevor Moore)
7.5/10
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
The Bridge on the River Kwai

Воена класика на режисерот Дејвид Лин, правен според книгата на Пјер Бул за група англиски воени заробеници во јапонски камп. Улогите се на Алек Гинис и Вилијам Холден



Интересна тривија е што Алек Гинис сакал да се откаже од улогата, ама некако го убедиле, останал и си вредело - добива оскар

Вилијам Холден пак со филмот финансиски се уредил за цел живот - а бил тоа убав живот. Во договорот му пишувало дека ќе добива 10 посто од кино заработката на филмот. Секоја година на сметка му стигале убави парички

Како локација за снимање на филмот била разгледувана и тогашна Југославија (којзнае можеби екипата дошла и во Македонија), ама се откажале.

10/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom