Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Така како ти што си опишала значи 1 или 2 деца така?
За мене идеална бројка се три деца. Тоа што го опишав може да важи и за три деца, нема тука правилна.
Башка може ќе имам и 4 деца бе, може нема никад да се разведам, сеа си праиме хипотетички муабети. Јас не сакам да стигне работата до развод, ама ако стигне здравје тоа е. Има опции и има алтернативи, баш као шо опишав погоре.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
А, и најироничната работа е што овие проповедачите кои бараат „идеална расплодна жена“ за да имаат по 10 деца веројатно нема да имаат ниедно, оти нема да се најде жена шо ќе може да ги трпи со такви ставови.

И премногу терате во крајности, нема тука маж команда или жена, потребни се компромиси, е сега нормално е во конкретни ситуации едниот или другиот партнер да има поголемо влијание, ама сепак тоа се лични работи во кои државата не треба да се меша, а не да стимулира одржување на брак по секоја цена оти разводот бил штетен.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Ти познаваш Јапонки лично или ги гледаш по видеа?

Јапонците и Кореанците се националисти. Кинезите не се. Дечко ми беше Кинез. Од традиоционално семејство. Луѓето од неговото потесно и пошироко семество си плаќаат отштета на државата и имаат повеќе од 1 дете. Ако можеш да ја прифатиш кинеската култура и ти ќе бидеш Кинез, нема тука национализам. Не верувам дека јас би го расипала неговиот генетски материјал, ниту пак тој мојот.

Еве и ти си призна дека имаш фетиш :)
Да, ти ги запозна сите 1,3 милијарди Кинези и знаеш какви се тие. Затоа потепаа 5, 000 имигранти и муслимани таму во Кина и имаат строги анти емиграциони политики како држава и се населени со 99% жолто население. Дај те молам не треси глупости тука.Кинезите имаат тотално Национал Социјалистичко уредуње слично на Хитлерова Германија со голема конзервативност, патријахалност и патриотизам.

Фетиш кон што? Кон Јапонки или Кореанки?
 
F

FARANG

Гостин
За мене идеална бројка се три деца. Тоа што го опишав може да важи и за три деца, нема тука правилна.
Башка може ќе имам и 4 деца бе, може нема никад да се разведам, сеа си праиме хипотетички муабети. Јас не сакам да стигне работата до развод, ама ако стигне здравје тоа е. Има опции и има алтернативи, баш као шо опишав погоре.
Извини ама се повеќе од 2 деца а ти да работиш за мене е неизводливо. Би било несовесно и во никој случај прифатливо за мене тоа ти што го кажуваш. Мислам пак си правиш филм.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Извини ама се повеќе од 2 деца а ти да работиш за мене е неизводливо. Би било несовесно и во никој случај прифатливо за мене тоа ти што го кажуваш. Мислам пак си правиш филм.
Значи познавам жени што имаат три деца и работат. Многу и тоа. Не е тоа научна фантастика.
Замисли на пример првото е машко/женско, второто пораѓање се раѓаат близнаци... што, да не треба да го дадам едното? Може да се постигне, не ме зафркавај...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
на форумот сигурен сум само за двајца форумџи кои се задоволни од изјавата на владиката

Мики1 по дифаулт (се шо ќе каже владиката и црквата е вистина без поговор и сомнеж)

Шкорпион, коначно и црквата мада индиректно призна предности на геј брак каде нема жена која ги прави сите гревови и проблеми во општеството
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
34
Поени од реакции
27
голема конзервативност, патријахалност и патриотизам.

Фетиш кон што? Кон Јапонки или Кореанки?
Ало, имав дечко Кинез, ти ми кажуваш статистики. А твојот расизам што е?

Многу Кореанки се правени операции за разубавување.
Јас би ти препорачала девојка Хонг Конг оти има многу мешани, тие се најубави. Само дали можеш финансиски да си дозволиш да прошеташ натаму.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Ај детали деновиве, сега ме мрзи да барам и да ти пишувам зошто баш по женска линија....
Добро де, не уредување, туку форма на општество. Може така?
Како во едно племе во кое со сексуални односи се започнува многу рано во развојот (уште како деца и машки и женски) ќе се создаде причинско-последичната врска секс-бременост? Сексот не дава бременост во раната возраст а истиот тој секс е причина за бременост после половото созревање?
Тука може да настане идејата за матријахарт, жена родилка комплетно независна од мажот самата создава потомство...
Кога "глупиве мажи" сфатиле дека не само од жените туку и од нив зависи дали ќе има или не нов живот тогаш ги присвоиле децата и го укинале владеењето на жените.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
А, и најироничната работа е што овие проповедачите кои бараат „идеална расплодна жена“ за да имаат по 10 деца веројатно нема да имаат ниедно, оти нема да се најде жена шо ќе може да ги трпи со такви ставови.

И премногу терате во крајности, нема тука маж команда или жена, потребни се компромиси, е сега нормално е во конкретни ситуации едниот или другиот партнер да има поголемо влијание, ама сепак тоа се лични работи во кои државата не треба да се меша, а не да стимулира одржување на брак по секоја цена оти разводот бил штетен.
Јас кажав еднаш дека пораснав во 6 члено семејство. Моите мајка и татко имаа четири деца :). Дел од моето семејство веќе отиде на 3 деца, а се надевам и на повеќе.За мене не се секирај воопшто(y)
 
F

FARANG

Гостин
Баш тие White Pride страни се најпесимистични во статистиките и слично. И јас сум видел такви парови, ама кога се зема целокупната популација се во мизерно мал број :).

Јас баш ги обожавам Јапонците и Кореанците, баш поради нивниот традиционален живот. Фантастични народи. Им се воодушевувам на нивната интелегенција, чесност, вредност, принципиелност и почитување и сакање на својата земја, раса и се останато. Дали знаеш ти дека во воспитување на едно јапонско дете прво и најзначајно што се учи е “Дека на прво место е Јапонија“, а после се останато.Јас такви родољуби никаде не сум видел. Секаде каде и да живеат , а сум ги видел и во Европа се прекрасен пример.Да, расата и чистата крв е најбитна за интелегенција на еден народ. Како што кажав не е ни место ни тема тука.

Кажав секаде има исклучоци, секаде има разни примери, но земи ги статистиките на сите тие земји Тајланд, Индонезија, Сингапур, Хонг Конг сепак тоа е мизерно мал процент на бракови. Патем, Индонезија е муслиманска држава со строги антиимиграциони закони и 99% жолто население. Сите овие држави се со над 98% жолто население.

Расизам незначи да мразиш друг, туку своето да го ставаш како најсвето и обврска, нешто природно и логично. Тоа што денес телевизијата и пропагандната машинерија финансирана да не кажам од кого направи така да се размислува тоа е друга работа. Природата го создаде расизмот и различноста, а не човекот!
Јасно ми е де што пишува на тие страни затоа и реков се гледа од кај ти се инфорамциите.

Ги обожаваш азиските расисти... Јас стварно ти пожелувам еден ден да прошеташ до тој дел на светот, да видиш колку они не се мешаат... Немаш ти поима колку не си во право.. Ако некогаш стигнеш до Токио прошетај до Ропонги. Распрашај се што е нампа и како се прави ;)

За во кореа не ни мора од хотел да искочиш само логирај се на некој од нивните дејтинг сајтови има цел викенд да незнамеш што ти се случило...

А дека се расисти... РАСИСТИ СЕ... Поготово кореанците пробај да резервираш маса во некој од луксузните ресторанти во Генгнем или Судогвон или пробај влези сам во некоја подобра дискотека па ќе правиме муабет
 
O

Orion.

Гостин
Не е точно дека децата родени од родители од различна раса имаат зголемен здравствен ризик. Ова е најголемата глупост која сум ја прочитал деновиве...
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Ало, имав дечко Кинез, ти ми кажуваш статистики. А твојот расизам што е?

Многу Кореанки се правени операции за разубавување.
Јас би ти препорачала девојка Хонг Конг оти има многу мешани, тие се најубави. Само дали можеш финансиски да си дозволиш да прошеташ натаму.
Твојот бивши дечко Кинез е еден од 1,3 милијарди Кинези така да ти не си компетентна да зборуваш за Кинези или било што(y) Еден Кинез незначи 1,3 милијарди Кинези . Дај те молам олабави !

Каква врска има тоа што Кореанките и Јапонките прават операции за разубавувањe со расно мешање и конзерватизам жити се? Не ме интересира да се женам ниту со една од нив. Сепак си обичам белина и 185 цм жени, а не патуљци :)

Мене уопште ниту ми се привлечни, ниту ми се убави, ниту сакам да имам ништо со нив, туку имам големо почитување кон нивната култура , нивниот расизам и почитување на своето како најсвето, а тоа да стапувам во брак со нив ни најмалку. Сакам моите деца да се белци како мене и мојата жена да е белкиња со можност Македонка.
 
F

FARANG

Гостин
Значи познавам жени што имаат три деца и работат. Многу и тоа. Не е тоа научна фантастика.
Замисли на пример првото е машко/женско, второто пораѓање се раѓаат близнаци... што, да не треба да го дадам едното? Може да се постигне, не ме зафркавај...
Може. Ама за мене тоа не е добра мајка. Тоа е себична жена која нејќе да ја прифати реалноста и да се посвети на семејните обврски. Затоа што може и затоа што така размислувате сега ми е супер овде...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom