Прашања за Исламот III

Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
Какви болести кријат тоалетните хартии




Денес, кога науката го достигнала врвот на нејзиниот напредок и која јасно нагласува дека миењето на раце после вршење нужда е нужност која мора да се уважува, заклучуваме каква корист му донесе исламот на човештвото, сакајќи да го едуцира, не само во важните акаидски, туку и најобични прашања кои живот и здравје значат.
Користен е дел од текстот на Плусинфо
а влажните марамици исто штетни се ? а пред исламот демек лугето не ги миеле рацете?
 
Член од
7 април 2013
Мислења
206
Поени од реакции
329
Дали може девојка која имала сексуални односи пред брак да ја прифати исламската вера?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Дали може девојка која имала сексуални односи пред брак да ја прифати исламската вера?
У секаква состојба и околности можеш да ја прифатиш исламската вера, али не смееш у никаква состојба или околности да ја напуштиш - барем не во шерјатските земји оти според Шерјатот ти следува смртна казна!
 
Член од
7 април 2013
Мислења
206
Поени од реакции
329
У секаква состојба и околности можеш да ја прифатиш исламската вера, али не смееш у никаква состојба или околности да ја напуштиш - барем не во шерјатските земји оти според Шерјатот ти следува смртна казна!
Дали ќе ми бидат опростени сите гревови откако евентуално би го прифатила Исламот?Дали технички откако ќе станам Муслиманка ќе станам невина?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Дали ќе ми бидат опростени сите гревови откако евентуално би го прифатила Исламот?Дали технички откако ќе станам Муслиманка ќе станам невина?
Да секако, ако можеш да си дозволиш хименопластика..:D
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Дали ќе ми бидат опростени сите гревови откако евентуално би го прифатила Исламот? Дали технички откако ќе станам Муслиманка ќе станам невина?
Според Исламот, Алах простува кому сака и колку сака и ако сака.

“Аллах, навистина, нема да прости да Му се здружува здруженик, а сé, освен ова, простува кому сака..” (Сура Ен-Ниса, 48, Куран)

Сепак има индикации дека ако се покаеш за сторените дела, Алах ќе ти прости..

„...освен оние кои, навистина, ќе се покајат и кои ќе се поправат и тоа очигледно ќе го направат: ним ќе им простам. Јас сум Простувач и Сомилосен!“ (Сура Ел-Бекаре, 160, Куран)
 
Член од
7 април 2013
Мислења
206
Поени од реакции
329
Да секако, ако можеш да си дозволиш хименопластика..:D
Мене ме интересира дали ќе ми се суди заради тоа што сум уживала во телесните страсти пред брак,нешто што ми е овозможено од страна на Бог бидејќи ми го дал ова тело.Ако не сакал да уживаме во сексот,зошто ни дал тело,сетила и чувство на задоволство?
Знам дека Исламот го забранува сексот пред брак,прашувам дали ако се конвертирам ќе ми биде опростено?
--- надополнето: 7 април 2013 во 23:38 ---
Според Исламот, Алах простува кому сака и колку сака и ако сака.

“Аллах, навистина, нема да прости да Му се здружува здруженик, а сé, освен ова, простува кому сака..” (Сура Ен-Ниса, 48, Куран)

Сепак има индикации дека ако се покаеш за сторените дела, Алах ќе ти прости..

„...освен оние кои, навистина, ќе се покајат и кои ќе се поправат и тоа очигледно ќе го направат: ним ќе им простам. Јас сум Простувач и Сомилосен!“ (Сура Ел-Бекаре, 160, Куран)
Ако простува кому сака,зошто тогаш дал упатство како треба да се однесува еден верник?
Како можам да се каам поради тоа што сум се препуштила на својата природа,но ете сум на размисла да станам Муслиманка.Значи во зависност од расположението на Алах во моментот кога ќе ми биде судено за гревовите,ќе ми биде пресудено за век и векови?
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Кога веќе се правилата да одговараат муслимани,испочитувајте :)


Дали може девојка која имала сексуални односи пред брак да ја прифати исламската вера?
Пратеникот Мухаммед вели дека Исламот брише се што било пред него.
Значи,за тие што прифаќаат ислам..па верувањето дека Бог има дете,или дека Бог е 3 во 1 во исламот е мнооогу поголем грев од сексуалните односи пред брак па луѓе прифаќаат ислам без проблем,тоа не е пречка.
Единствено се бара искрено покајување и поправање,Аллах простува кому сака,убаво напиша Чорбаџија а искреното покајување е меѓу тој што се покајува и Тој што простува односно меѓу тебе и Бог,луѓето како луѓе не можат да задираат во човечките срца за да знаат каква намера е внатре.
Секој што ќе прифати ислам е добродојден,а дали е искрено или не,неговата намера само Аллах ја знае,се додека јасно не се прикаже дека некој заради некоја цел прифаќа ислам.
Така да,гревовите кои се направени пред да се прифати исламот не треба да бидат пречка за прифаќање на ислам и поправање на себеси како личност.
 
Член од
7 април 2013
Мислења
206
Поени од реакции
329
Мета,колку што те сфатив,најважна е намерата и чистото срце за да Бог ни ги опрости гревовите?
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Мета,колку што те сфатив,најважна е намерата и чистото срце за да Бог ни ги опрости гревовите?
Мухаммед с.а.в.с. вели: Делата се вреднуваат спрема намерата :)
--- надополнето: 8 април 2013 во 00:02 ---
Мета,колку што те сфатив,најважна е намерата и чистото срце за да Бог ни ги опрости гревовите?
Секако дека таа намера и чисто срце тоа треба и да го докаже со дела,но најбитна е намерата.
Ако некој искрено се покае за некој направен грев,искрената намера и чистото срце нема пак да го направат истиот грев :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
Кога веќе се правилата да одговараат муслимани,испочитувајте :)



Пратеникот Мухаммед вели дека Исламот брише се што било пред него.
Значи,за тие што прифаќаат ислам..па верувањето дека Бог има дете,или дека Бог е 3 во 1 во исламот е мнооогу поголем грев од сексуалните односи пред брак па луѓе прифаќаат ислам без проблем,тоа не е пречка.
Единствено се бара искрено покајување и поправање,Аллах простува кому сака,убаво напиша Чорбаџија а искреното покајување е меѓу тој што се покајува и Тој што простува односно меѓу тебе и Бог,луѓето како луѓе не можат да задираат во човечките срца за да знаат каква намера е внатре.
Секој што ќе прифати ислам е добродојден,а дали е искрено или не,неговата намера само Аллах ја знае,се додека јасно не се прикаже дека некој заради некоја цел прифаќа ислам.
Така да,гревовите кои се направени пред да се прифати исламот не треба да бидат пречка за прифаќање на ислам и поправање на себеси како личност.
Ниту еден грев не смее да биде простен, ако е простен значи не е веке грев, и на крај на исто рамниште се ставаат оние кои правеле гревови и оние кои не правеле, а ако алах сите гревови ви ги простува зашто тогаш постои пекол, според вас само рај треба да има, па вие што сакате на земјава може да правите
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Намерата ми е да имам критериум со кој ќе ги вреднувам делата:
Си ги измешал брзините друже,си ме сфатил ти одлично ама сега мудруваш нешто.
--- надополнето: 8 април 2013 во 14:24 ---
Ниту еден грев не смее да биде простен, ако е простен значи не е веке грев, и на крај на исто рамниште се ставаат оние кои правеле гревови и оние кои не правеле, а ако алах сите гревови ви ги простува зашто тогаш постои пекол, според вас само рај треба да има, па вие што сакате на земјава може да правите
Како бе мона :)
Па човек греши додека е жив,нема безгрешен човек.
и гревовите се за да се простуваат се додека човек бара искрено покајување.
Чорбаџија убаво напиша курански ајет,дека Аллах простува кому сака,само Аллах ја знае искрената намера кога некој сака да се покае искрено.
И само на Судниот ден ќе се знае кому му е простено а кому не,никој на земјава нема гаранција дека му е простено.
Во исламот нема: Прости ми Оче,грешев......Простено нека ти е чедо мое и пријатно :)

Еден од знаците на искрено покајување е неповторување на гревот и поправање на своето однесување и слично.
Не можеме ние како луѓе да знаеме кому му е простено а кому не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom