Како да го размрдаме и подобриме подфорумот за Фотографија?

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Буљаши се бе, еднаш викав да се собереме за ноќно фотографирање - никој не се пријави.
Или можда се плашат од темницата? :)
Па да ти кажам и мене мажи да ме викат за во темница ке одбијам :))

Шала на страна ако има заинтересирани ајде да го направиме тоа :)
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
165
Поени од реакции
18
здраво на сите,
имам идеја веќе сто години уназад да направам едно убо timelapse видео во скопје, ама да биде нешто вау. Бидејќи гледам дека нема многу timelapseови од скопје. Да се одберат неколку локации и да се снима едно десетина дена убав материјал и после да го искомбинираме монтираме убаво. Ми требаат луѓе кои имаат какво такво познавање, кои имаат нешто од канон опрема (јас иам канон 550 д со фиксна пееска стандард 18 55 и еден аналоген објектив 50) и еден статив, и кои имаат желба да се дружиме, да пиеме вино со кока кола мешано на ладново, и да снимиме убав материјал, да им покажеме на сите посебно на кампањите дека не треба парите да се мотивација да се направи убаво спотче од скопје. Ако некој е заинтересиран можеме да почнеме од наредниот викенд.
Риспекат, Здрао
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
здраво на сите,
имам идеја веќе сто години уназад да направам едно убо timelapse видео во скопје, ама да биде нешто вау. Бидејќи гледам дека нема многу timelapseови од скопје. Да се одберат неколку локации и да се снима едно десетина дена убав материјал и после да го искомбинираме монтираме убаво. Ми требаат луѓе кои имаат какво такво познавање, кои имаат нешто од канон опрема (јас иам канон 550 д со фиксна пееска стандард 18 55 и еден аналоген објектив 50) и еден статив, и кои имаат желба да се дружиме, да пиеме вино со кока кола мешано на ладново, и да снимиме убав материјал, да им покажеме на сите посебно на кампањите дека не треба парите да се мотивација да се направи убаво спотче од скопје. Ако некој е заинтересиран можеме да почнеме од наредниот викенд.
Риспекат, Здрао
Лајк за идејата...
Треба да ми стигне деновиве интервалометар за тајмлапс :)
Подобро да бидеме повеќе души со различни апарати, зошто ако биде само еден има да напраи 100.000 пукања како од шала :)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
Лајк за идејата...
Треба да ми стигне деновиве интервалометар за тајмлапс :)
Подобро да бидеме повеќе души со различни апарати, зошто ако биде само еден има да напраи 100.000 пукања како од шала :)
Па после ќе имаш проблем за продавање :pos:
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
165
Поени од реакции
18
Лајк за идејата...
Треба да ми стигне деновиве интервалометар за тајмлапс :)
Подобро да бидеме повеќе души со различни апарати, зошто ако биде само еден има да напраи 100.000 пукања како од шала :)
А кога ќе ти стигне интер.вдфвадсфвдсф валтор :) ?
едит: ааааа деновиве, добро :)
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
165
Поени од реакции
18
Здраво пак,
значи немат интерес некако многу, ама ќе си пробам ајде, вака:
јас сум недела најверојатно слободен, ако сакате можеме приквечерина да почниме со снимање, значи ќе ги земеме апаратите, една батерија две да се иштракаат, две три шишиња вино, и сликаме.
Толку
--- надополнето: 20 ноември 2012 во 00:24 ---
Здраво пак,
значи немат интерес некако многу, ама ќе си пробам ајде, вака:
јас сум недела најверојатно слободен, ако сакате можеме приквечерина да почниме со снимање, значи ќе ги земеме апаратите, една батерија две да се иштракаат, две три шишиња вино, и сликаме.
Толку
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Да направиме едно катче посветено на Критика ? На пример ако некој му треба критика за некоја слика нека е тоа посебна секција каде сите ке си ги постираат сликите за кои им е потребна критика
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Let 3,

Пиши го предлогот за преорганизација на подфорумов тука, може да се вклучат иостанатите членови :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Let 3,

Пиши го предлогот за преорганизација на подфорумов тука, може да се вклучат иостанатите членови :)
ок ќе спремам мое мислење како да ги организираме темите пошто се расфрлани и нелогички поставени па ќе ставам овде
--- надополнето: 18 февруари 2013 во 15:33 ---

Acid јас би го подсредил тематски малце форумот да биди пологички и попристапен, сега некако се расфрлани теми или теми во кои се и сешто има свое место значи глчвна тема подтема и под подтема...

Камери и опрема
новини во фото индустријата
помош за избор и прашања за проблеми
берза
тела
објективи
останато
опрема која ја поседувате
Фотографии
големи имиња од светот на фотографијата
изложби
курсеви и литература
портрети
пејсажи
архитектура и градби
животински свет
макро
улична
B&W
настани и концерти
Сток фотографија
други категории
фотографии од други автори кои ви оставиле впечаток
помош совети и критики на фотографии на членови
софтвер за фотографии
Видео
новини во видео опрема
опрема која ја поседувате
видео берза
обработка и монтажа
ваши дела
софтвер и литература
Останато
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Овие зелениве се теми или подфоруми? :)

Значи, ова би бил еден пример, додека стигнеш до соодветната тема:

Кајгана форум
Фотографија и видео
- Камери и опрема
- - Новини во фото индустрија
- - - Тема поврзана со новина во фото индустрија

Да не е многу расцепкано?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Овие зелениве се теми или подфоруми? :)

Значи, ова би бил еден пример, додека стигнеш до соодветната тема:

Кајгана форум
Фотографија и видео
- Камери и опрема
- - Новини во фото индустрија
- - - Тема поврзана со новина во фото индустрија

Да не е многу расцепкано?
Acid
не мислев да има понатаму други теми на пример
Фото и видео
- камери и опрема
-- новини во Ф.индустрија, е крајно (нема да има нови теми тука би се ставале најчесто линкови до страни каде се преставени некои нови производи, не баш секој поинт енд шот апарат) нешто поинтересно) исто и кај другите ова би биле севкупно теми без понатамошно отварање на нови, исто на пример
Фото и видео
- камери и опрема
-- помош за избор и проблем (не мислам да се отвараат теми понатаму во стил “барам апарат од 5000 денари“, “барам апарат од 6000 денари“ “.... 8000 денари“, или тема “не ми работи дисплеј“, “линии на фотографии“ “проблем со блиц ЕХ 430“........ значи во тоа помош би се ределе прашања и проблеми како што предложив тоа би биле крајни теми без понатамошно цепкање

Единствено во фото берза предвидив уште едно ниво на теми, како објективи, тела и апарати и останато така е вообичаено по други форуми а и луѓе кои продаваат и купуваат обично бараат или тело или објектив или блиц па да не врти страни и страни да најде меѓу тела и објективи - на пример некој блиц дали има или мемориска...
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Што мислите за тоа да има генерални теми кои се однесуваат на одредени производители, па и нешто као фан-клуб да бидат. Во смисол на теми што се уникатни за секој од нив, софтвер, формати на фотографии (raw, nef...), oбјективи исл. Мислам на dslr и тоа на најосновните производители од типот на Canon, Nikon како најзастапени....секако и ако има некои други, да може да си тераат во своја тема....јас мислам дека би било прегледно....
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Повеќе голи автопортрети од женскиот пол.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Acid

1. Промоција на фотографиите од членовите:

- Организирање на натпревар со одреден мотив пр. храна, сонце, стара куќа, споменик и сл. каде што членовите ќе постираат свои фотографии и да се гласа.
- Победникот на таа тема одбира свои 5 слики кои мисли дека се најдобри и на кајгана да се објават да му дојде како еден вид на промоција на портфолиото на тој член.
- Со самото ова членовите ќе имаат поголем мотив за пишување на овој подфорум.

2. Фотографски собиранки меѓу членовите:

- Еднаш во неделата да се прават собиранки по договор кога ќе им одговара на членовите за споделувања на искуства, размена на трикови на информации и сл.
- Евентуално по договор да се организираме да идеме во акција т.е. на фотографирање на одреден мотив да речеме во парк и (10,20,30) зависи колку луѓе ќе сме сите заедно да идеме и потоа да има натпревар за тие фотки.

3. Дискусии за можностите на Canon и Nikon како најзастапени:

- Да се отворорат две посебни теми па и повеќе за останатите марки како Olympus, Pentax и др. каде што секоја недела ќе се менува моделот за дискусија.
- Една недела се дискутира да речеме за Canon 5D Mark, потоа за Canon 20D и сл, додека во другата тема за Nikon D80, Nikon 3100 итн.

4. Да се отвори нов подфорум Рецензии:

- Членовите да можат да даваат рецензија и сопствено искуство со одреден модел на апарат/објектив и сл.
- Или тоа да им се одстапи на членовите со поголемо искуство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom