Нарекувајте го исламот "ислам"

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Пробајте остајте ги на раат и ќе видите.
на пример: кога ќе се отвори нова џамија,дбк да не ги вика на разговор брадоњите,да не ги испрашува за секој нивен чекор,да не ги прислушкува на телефон,да не ги малтретира на граница кога сакаат да одат надвор од државава,да не ги срами пред фамилијата и слично.
пробајте со ова, и ќе го видите резултато.
Хмм, теоретски звучи убаво.

Ама напоменав што значи за Албанците изградба на џамија. Се е врзано со големоалбанскиот шовинизам.

Кај нив се испреплетени исламот и големоалбанското чувство.

За жал ете покрај сувото , страда и суровото, односно неалбанското муслиманско население при генерализациите. Ама тоа е. Тие се дрзнаа да бидат носители на Исламот и негови гласноговорници и по нивните дела судиме. Затоа велам проблемот е кај нив по ова прашање, а не кај Христијаните.

Нели мислиш дека доста им е подавана рака од МАкедонците, и дека конечно треба нешто да сторат тие за да покажат барем дека секој таков чин нивен и барање нема врска со нивниот шовинизам?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Пишувај си бе друже до миле воље.
Јас лично за мене викам дека од сега праам муабет само со вистински христијани,остали конфесии не ме занимаат.
Поздрав.
Одлично, сега сите што немаат аргумент може да кажат дека одсега ќе праат муабет само со марсовци.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
НИКАД!
да греши не би бил Бог.
Да? Зошто тогаш вашиот Бог ги создал мажите со кожинка на пенисот, па после им наредил да ја отстрануваат? Не би било логично да ги создаде без таа кожинка, кога веќе е непотребна? Очигледно згрешил, а ти тврдиш дека ако греши не е Бог, по што доаѓаме до заклучок дека вашиот Бог не е Бог.
Логика бе батка.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Да? Зошто тогаш вашиот Бог ги создал мажите со кожинка на пенисот, па после им наредил да ја отстрануваат? Не би било логично да ги создаде без таа кожинка, кога веќе е непотребна? Очигледно згрешил, а ти тврдиш дека ако греши не е Бог, по што доаѓаме до заклучок дека вашиот Бог не е Бог.
Логика бе батка.
Он неправи муабет со логика, туку со христијани.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Хмм, теоретски звучи убаво.

Ама напоменав што значи за Албанците изградба на џамија. Се е врзано со големоалбанскиот шовинизам.

Кај нив се испреплетени исламот и големоалбанското чувство.

За жал ете покрај сувото , страда и суровото, односно неалбанското муслиманско население при генерализациите. Ама тоа е. Тие се дрзнаа да бидат носители на Исламот и негови гласноговорници и по нивните дела судиме. Затоа велам проблемот е кај нив по ова прашање, а не кај Христијаните.

Нели мислиш дека доста им е подавана рака од МАкедонците, и дека конечно треба нешто да сторат тие за да покажат барем дека секој таков чин нивен и барање нема врска со нивниот шовинизам?
Јас ти одговорив стриктно за брадоњите што ги малтретирате,од било која националност.
а што е се однесува до болдираното ти пишав преѓе горе за причините,за кој рече дека не сум скроз во право.
тоа треба прво политички да се среди,виновни се и двете страни за тоа.
ако на пример: на европско првенство на кое играат македонија и полска,навивачите пеат НЕКА РАЗБЕРАТ КЛЕТИТЕ...
тогаш очекувај вадење на албански знамиња на битпазар бе брат шо да ти речам друго.
и така после се врзува еден настан за друг,едните ќе напраат едно,овие контра друго ќе напраат,билдање патриотизам од двете страни,а народот страда и од едната и од другата страна.
а сепак билдањето патриотизам повеќе им оди на штета на македонците,бидејќи албанците позади себе имаат 2 држави,и многу јака дијаспора,додека македонците се во понезавидна ситуација.
--- надополнето: 2 февруари 2013 во 00:45 ---
Да? Зошто тогаш вашиот Бог ги создал мажите со кожинка на пенисот, па после им наредил да ја отстрануваат? Не би било логично да ги создаде без таа кожинка, кога веќе е непотребна? Очигледно згрешил, а ти тврдиш дека ако греши не е Бог, по што доаѓаме до заклучок дека вашиот Бог не е Бог.
Логика бе батка.
Прашај си ги докторите :)
замисли овие колку се глупи шо го пакуваат млекото у тетрапак,а нам само млекото ни треба :)
Поздрав.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Јас ти одговорив стриктно за брадоњите што ги малтретирате,од било која националност.
а што е се однесува до болдираното ти пишав преѓе горе за причините,за кој рече дека не сум скроз во право.
тоа треба прво политички да се среди,виновни се и двете страни за тоа.
ако на пример: на европско првенство на кое играат македонија и полска,навивачите пеат НЕКА РАЗБЕРАТ КЛЕТИТЕ...
тогаш очекувај вадење на албански знамиња на битпазар бе брат шо да ти речам друго.
и така после се врзува еден настан за друг,едните ќе напраат едно,овие контра друго ќе напраат,билдање патриотизам од двете страни,а народот страда и од едната и од другата страна.
а сепак билдањето патриотизам повеќе им оди на штета на македонците,бидејќи албанците позади себе имаат 2 држави,и многу јака дијаспора,додека македонците се во понезавидна ситуација.
Абе вака ќе идеме до недоглед. Ти веќе си оформил слика за ситуацијата, и нема сигурно некој на форум да ти ја промени, повеќе од јасно.

Мене токму тоа ме интересира, кој каква слика има за ситуацијата.;)
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Абе вака ќе идеме до недоглед. Ти веќе си оформил слика за ситуацијата, и нема сигурно некој на форум да ти ја промени, повеќе од јасно.

Мене токму тоа ме интересира, кој каква слика има за ситуацијата.;)
Нормално,а мене ме интересира што мислиш за ова
а сепак билдањето патриотизам повеќе им оди на штета на македонците,бидејќи албанците позади себе имаат 2 држави,и многу јака дијаспора,додека македонците се во понезавидна ситуација.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Нормално,а мене ме интересира што мислиш за ова
а сепак билдањето патриотизам повеќе им оди на штета на македонците,бидејќи албанците позади себе имаат 2 држави,и многу јака дијаспора,додека македонците се во понезавидна ситуација.
Точно е.
--- надополнето: 2 февруари 2013 во 00:59 ---
Metta World Peace ме интересираше стално следново прашање, ама мислам никој не го одговорил до сега.

Зашто во Исламот се казнува со смрт, преоѓање во друга религија?

Ако е точно ова (бидејќи има примери низ светов нели) следи
Кој го практикува тоа, и на што се повикуваат при таков чин?
Зошто токму сечење на глава, има ли некоја симболика?
И дали е полошо да премине во друга вера или да стане атеист?
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Точно е.
--- надополнето: 2 февруари 2013 во 00:59 ---
Metta World Peace ме интересираше стално следново прашање, ама мислам никој не го одговорил до сега.

Зашто во Исламот се казнува со смрт, преоѓање во друга религија?

Ако е точно ова (бидејќи има примери низ светов нели) следи
Кој го практикува тоа, и на што се повикуваат при таков чин?
Зошто токму сечење на глава, има ли некоја симболика?
И дали е полошо да премине во друга вера или да стане атеист?
со задоволство ќе ти одговорам
и тоа што христијанството вели за преоѓање во друга религија,за да видиш какво ти е прашањето и колку не знаеш :)
Стариот завет (Второзаконие – Петта Книга Мојсеева) 13:6-9
6 „Кога твојот брат, синот на мајка ти, или твојот сопствен син, твојата ќерка, жената во твојата прегратка, или твојот пријател кој ти е како и животот, би те заведувал потајно, велејќи: ‘Ајде да им служиме на други богови,’ кои не ги познаваш ни ти ниту ги познаваа твоите татковци,
7 на боговите на оние народи што ќе бидат околу вас, било близу до тебе, било далеку од тебе, од едниот до другиот крај на земјата,
8 немој да се согласиш ниту го слушај! Твоето око нека не го сожалува; не штеди го и не сокривај го,
9 но уби го! Твојата рака нека се дигне прва за да го умртвиш, а потоа раката на целиот народ.

....
Стариот Завет: Втора Книга Летописи 15:13
13 А секој што не би Го барал Господа, Израелевиот Бог, да биде погубен, било мал или голем, маж или жена.
....
Стариот завет (Второзаконие – Петта Книга Мојсеева) 17:3-5
3 па отиде да им служи на други богови и им се поклони ним, на сонцето, на месечината, или на што и да е од небеското воинство, а што сум го забранил јас,
4 и ти се јави тебе за тоа и ти го чу тоа, тогаш испитај внимателно; и ако биде вистина, и навистина била направена таа грозотија во Израел,
5 тогаш тој човек, или таа жена, кои направија такво зло, изведи ги пред градската врата па каменувај ги за да загинат.


извор:
http://www.mkbible.net/biblija/index.php
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
со задоволство ќе ти одговорам
и тоа што христијанството вели за преоѓање во друга религија,за да видиш какво ти е прашањето и колку не знаеш :)
Стариот завет (Второзаконие – Петта Книга Мојсеева) 13:6-9
6 „Кога твојот брат, синот на мајка ти, или твојот сопствен син, твојата ќерка, жената во твојата прегратка, или твојот пријател кој ти е како и животот, би те заведувал потајно, велејќи: ‘Ајде да им служиме на други богови,’ кои не ги познаваш ни ти ниту ги познаваа твоите татковци,
7 на боговите на оние народи што ќе бидат околу вас, било близу до тебе, било далеку од тебе, од едниот до другиот крај на земјата,
8 немој да се согласиш ниту го слушај! Твоето око нека не го сожалува; не штеди го и не сокривај го,
9 но уби го! Твојата рака нека се дигне прва за да го умртвиш, а потоа раката на целиот народ.
....
Стариот Завет: Втора Книга Летописи 15:13
13 А секој што не би Го барал Господа, Израелевиот Бог, да биде погубен, било мал или голем, маж или жена.
....
Стариот завет (Второзаконие – Петта Книга Мојсеева) 17:3-5
3 па отиде да им служи на други богови и им се поклони ним, на сонцето, на месечината, или на што и да е од небеското воинство, а што сум го забранил јас,
4 и ти се јави тебе за тоа и ти го чу тоа, тогаш испитај внимателно; и ако биде вистина, и навистина била направена таа грозотија во Израел,
5 тогаш тој човек, или таа жена, кои направија такво зло, изведи ги пред градската врата па каменувај ги за да загинат.

извор:
http://www.mkbible.net/biblija/index.php

Ок де. Вели така, не велам не. Ама никој не го практикува тоа нели?

Кај вас се практикува, барем некаде?

Затоа и прашав.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Ок де. Вели така, не велам не. Ама никој не го практикува тоа нели?
Кај вас се практикува, барем некаде?
Затоа и прашав.
По правило,би требало да се практикува во држави кај што има шеријатски закон,а бидејќи само Арабија е со шеријатски закон,уште немам слушнато за таков случај кај нив.
Во држави каде што нема шеријатски закон,нормално дека е казниво согласно со законот од државата.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
По правило,би требало да се практикува во држави кај што има шеријатски закон,а бидејќи само Арабија е со шеријатски закон,уште немам слушнато за таков случај кај нив.
Во држави каде што нема шеријатски закон,нормално дека е казниво согласно со законот од државата.
Дали ова значи дека клиповите што се по интернет за такви егзекуции, и изјави на поединци, се само некое самоволие на поединци без амин од матичната држава?
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Дали ова значи дека клиповите што се по интернет за такви егзекуции, и изјави на поединци, се само некое самоволие на поединци без амин од матичната држава?
ако државата нема шеријатско уредување тогаш е без амин.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
ако државата нема шеријатско уредување тогаш е без амин.
Аха ако е со шеријатско, тогаш е со амин.

Зошто и со која цел се спроведува тоа според Шеријатот?

Кое е злото и гревот што го сторил тој што се откажал од Исламот?

Нели се велеше дека се почитуваат останатите религии. Тогаш што е страшен преминот од една во друга?
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Аха ако е со шеријатско, тогаш е со амин.

Зошто и со која цел се спроведува тоа според Шеријатот?

Кое е злото и гревот што го сторил тој што се откажал од Исламот?

Нели се велеше дека се почитуваат останатите религии. Тогаш што е страшен преминот од една во друга?
Па еве ти објасни ми што е страшен преминот од една во друга во христијанството..
ти наведов цитати од библијата,што е сега исламот проблем?
нели и вие велите да се почитуваат останатите религии.
:confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom