Нарекувајте го исламот "ислам"

Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
дали муслиманите смеат да чуваат свиња како добиток и дали смее еден муслиман да работи на таква живинарска фарма или да допре свиња во својот живот?
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
246
Поени од реакции
106
Куранот забранува разни супстанции како недозволени („харам“) за консумирање:

-Свинско, или било какви свински производи, па дури и допирање на свињата, што значи несмее да работи на такво место и да одгледува свињи и сл. (например пача, облека ,обувки од свинска кожа и сл.)
(Куран, 2:173)

-Крв (Куран, 2:173)

-Животни заклани во било чие име освен Божјето (Куран, 2:173)

-Мрша (Куран, 5:3)

-“Острозаби ѕверки” според преданијата – сите месојадни животни, со исклучок на повеќето риби и морски животни

-Сите опојни средства (особено алкохолот). (Куран, 2:219)
--- надополнето: 1 февруари 2013 во 03:55 ---
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Куранот забранува разни супстанции како недозволени („харам“) за консумирање:

-Свинско, или било какви свински производи, па дури и допирање на свињата, што значи несмее да работи на такво место и да одгледува свињи и сл. (например пача, облека ,обувки од свинска кожа и сл.)
(Куран, 2:173)

-Крв (Куран, 2:173)

-Животни заклани во било чие име освен Божјето (Куран, 2:173)

-Мрша (Куран, 5:3)

-“Острозаби ѕверки” според преданијата – сите месојадни животни, со исклучок на повеќето риби и морски животни

-Сите опојни средства (особено алкохолот). (Куран, 2:219)
--- надополнето: 1 февруари 2013 во 03:55 ---
за видеово, ........ дава пример со лекарот и вакцината. па луѓе, не се ставајте ко да сте малоумни. НЕ СТЕ! имате памет и разум. слепо верувате а сепак барате емпириски докази, потврда од науката. па и јагнешкото е опасно по здравјето. било кој лекар на кардиологија ќе каже дека јагнешкото е поопасно од свинското за срцето. особено после инфаркт, ...... ух ух, колку само се нагласува тоа. така да ллуѓе мои, не е се црно-бело. има и сиво
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
дали муслиманите смеат да чуваат свиња како добиток и дали смее еден муслиман да работи на таква живинарска фарма или да допре свиња во својот живот?
Po ova moze covek da te proceni kolku tezis.
--- надополнето: 1 февруари 2013 во 13:23 ---
за видеово, ........ дава пример со лекарот и вакцината. па луѓе, не се ставајте ко да сте малоумни. НЕ СТЕ! имате памет и разум. слепо верувате а сепак барате емпириски докази, потврда од науката. па и јагнешкото е опасно по здравјето. било кој лекар на кардиологија ќе каже дека јагнешкото е поопасно од свинското за срцето. особено после инфаркт, ...... ух ух, колку само се нагласува тоа. така да ллуѓе мои, не е се црно-бело. има и сиво
Svinskoto meso zabraneto e i za Evreite. Tuka se gleda deka biblijata e menuvana i prepisuvana po kejf.
Vprocem toa i sami edna prilika si go kazavte deka i vo postari vreminja hristijankite si gi pokrivale kosite ama denes svetot otide daleku a biblijata kao spora bila da go prestigne svetot,pa se prekrstivte i trgnavte po svetot.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Po ova moze covek da te proceni kolku tezis.
--- надополнето: 1 февруари 2013 во 13:23 ---


Svinskoto meso zabraneto e i za Evreite. Tuka se gleda deka biblijata e menuvana i prepisuvana po kejf.
Vprocem toa i sami edna prilika si go kazavte deka i vo postari vreminja hristijankite si gi pokrivale kosite ama denes svetot otide daleku a biblijata kao spora bila da go prestigne svetot,pa se prekrstivte i trgnavte po svetot.
ОВА ТИ ГО КАЖАВ ПРЕД НЕКОЈ ДЕН
душичка напатена, се губиш. ептен тропаш се и сешто. изгубив желба да дискутирам со тебе. :tapp:
кај се другите поинтересни муслимани, да размениме адекватни зборови?
не ме реплицирај затоа што јас “свршив“ со тебе
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
(едитирано од модератор), од тој мом како што гледаш ни ти се обраќам, ни пак ти реплицирам.
твоите мислења се помножени со нула.
уште еднаш ти кажувам, никогаш повеќе да не си ме реплицирал, пошто никогаш повеќе ниедно прашање нема да биде наменето кон тебе. за сега ја имаш привилегијата на единствен со таков статус, стаус кој е неменлив
ајт сега ГИТ
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
(едитирано од модератор), од тој мом како што гледаш ни ти се обраќам, ни пак ти реплицирам.
твоите мислења се помножени со нула.
уште еднаш ти кажувам, никогаш повеќе да не си ме реплицирал, пошто никогаш повеќе ниедно прашање нема да биде наменето кон тебе. за сега ја имаш привилегијата на единствен со таков статус, стаус кој е неменлив
ајт сега ГИТ
А сега слушај ти паметњаковиќу.

Кога поставуваш прашање и добиваш одговор , почнуваш да вреѓаш се така по ред.... Очигледно е дека Соул интелектуално ти ги скрши забите и сега немаш друг начин освен преку вреѓање да го деградираш. За жалење сте!

Еве и јас ти велам дека и Библијата го забранува свинското месо и дека Исус НИКОГАШ не пробал такво месо. Ај демантирај ме со докази ако можеш, а не со закани?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
СЛУШАЈ ВАМУ слепец, од тој мом како што гледаш ни ти се обраќам, ни пак ти реплицирам.
твоите мислења се помножени со нула.
уште еднаш ти кажувам, никогаш повеќе да не си ме реплицирал, пошто никогаш повеќе ниедно прашање нема да биде наменето кон тебе. за сега ја имаш привилегијата на единствен со таков статус, стаус кој е неменлив
ајт сега ГИТ
Ne bidi tolku ogranicen. Koga ke drdoris za Islamot,toa me vrzuva i mene.
Edinstveno nema da ti repliciram togas koga nema da pisuvas za islamot nisto. Jas tebe kako licnost te pomnozuvam so nula i ne misli deka zelba mi e da ti repliciram tebe.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
Po ova moze covek da te proceni kolku tezis.
--- надополнето: 1 февруари 2013 во 13:23 ---


Svinskoto meso zabraneto e i za Evreite. Tuka se gleda deka biblijata e menuvana i prepisuvana po kejf.
Vprocem toa i sami edna prilika si go kazavte deka i vo postari vreminja hristijankite si gi pokrivale kosite ama denes svetot otide daleku a biblijata kao spora bila da go prestigne svetot,pa se prekrstivte i trgnavte po svetot.
библијата ни еднаш не е менувана, твојот мозок е сменет а куранот дупло повеке е сменет
 

Kajgana Shop

На врв Bottom