Нарекувајте го исламот "ислам"

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Gledam gubis kontrola,ne e ubavo neli koga nekoj te stava vo tolpa na poddrzuvaci na krvopijci.
Citaj me vnimatelno,Beric,ne zasramuvaj se,ke procitas i ke najdes koj e protiv protestite koj e za protestite.Koj e protiv kakvi protesti koj e za kakvi protesti i koj sto poddrzuva i koj sto bara.....

Kaj nas barem mozete da odelite i razlika da napravite pomegju "radikalisti,vehabisti,,,,,"
Popovite vasi se vasi prestavnici koi se slikaat so Karadzica i so Mladica so avtomati vo race. Sto im propovedaat tie popovi na misite ? Ovie li od grevovi ke ocistat nekogo ? Od vakvi li proska barate ? Da,provociram.
Sekoj toa go moze.Samo ne e toa toa. Rabotata e da se razbereme.
Abe so meshas babi zabi i zmigavci....Ne zamaraj so srbite....ubavo te prasuvame koj od Makedoncite ispadna na protest da se oslobodat srpskite radikalisti....koj ? Te sporedivme li tebe so talibanicte....ili treba da pocneme....
Vrtite tema koa gubite kontrola....So se fati za popovite ebate....nie sami odlucuvame za nasite postapki....taka da popovite ne vlijaat nad nas....za razlika od vasite odzii....i drugo nesto....Nie nemame DZIHAD...i ne ubivame nevernici...taka dosta palamudi.....znaes i samiot kakva e vashata religija ....ne tuku mi postiraj nekoi mudri stihovi koi postojat na hartija samo....realnosta e druga....frli gi toa rozevite ocila....
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Со кое право мамлазиш со ставот дека рисјаните од МК некогаш воопшто рекле нешто позитивно за Младиќ, Караџиќ. Милошевиќ, Аркан??

Може за Цеца, да и спијат на цицоци, ама.....

Дај, ти се рече, не мамлази.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Нашите попови се сликаат со Младиќ?

Ти како прво не ни го сфаќаш православниот концепт за национални цркви. За разлика од Исламот и Католицизмот, во Православието црквите се национално одвоени.
Pravoslavni Hristijani se be dete.
Koj od nas so Bin Laden se slikal ? Se gleda kolku ste nacionalno odvoeni,se gleda.
Sekogas ti velam i sekogas ke ti velam. Bilo da e nacionalna povrzanost ili verska,koga ke pocnes da kritikuvas nekogo i za nesto da obvinuvas,pogledni se sebesi.
Covek,nemoze ni Boga da go spoznae se' dodeka samiot sebesi ne se spoznae ubavo. Toa e prvo i osnovno skalilo.
Crnata damka koja kaj drugite ja gledate,taa e vase crnilo.
--- надополнето: 23 јануари 2013 во 21:38 ---
Abe so meshas babi zabi i zmigavci....Ne zamaraj so srbite....ubavo te prasuvame koj od Makedoncite ispadna na protest da se oslobodat srpskite radikalisti....koj ? Te sporedivme li tebe so talibanicte....ili treba da pocneme....
Vrtite tema koa gubite kontrola....So se fati za popovite ebate....nie sami odlucuvame za nasite postapki....taka da popovite ne vlijaat nad nas....za razlika od vasite odzii....i drugo nesto....Nie nemame DZIHAD...i ne ubivame nevernici...taka dosta palamudi.....znaes i samiot kakva e vashata religija ....ne tuku mi postiraj nekoi mudri stihovi koi postojat na hartija samo....realnosta e druga....frli gi toa rozevite ocila....
Ne ednas,iljadnici pati.
Vie poveke vodite racun sto se slucuva vo islamskite zemji odkolku vo nasata,zatoa od race ke vi pojde.
Da si gi navalese ti tockite na porakite malce,ne bese loso.
Toa e toa sto naj mnogu vo zivci doagja sto sekogas sekoj Musliman go sporeduvate so talibancite i so nekoi si teroristi.
Da ne e taka,nemase ni jas da ve sporeduvam so tie ubijci i poddrzuvacite na ubijcite,sepak,pravoslavni hristijani se. Ako e isto sto pravi nekoj talibanec vo avganistan i jas vo makedonija,togas ne ste ni vie porazliciti od niv.
--- надополнето: 23 јануари 2013 во 21:39 ---
Со кое право мамлазиш со ставот дека рисјаните од МК некогаш воопшто рекле нешто позитивно за Младиќ, Караџиќ. Милошевиќ, Аркан??

Може за Цеца, да и спијат на цицоци, ама.....

Дај, ти се рече, не мамлази.
So,vie vo makedonija da ne imate poinakva biblija,slucajno ?
Vo sto ste porazliciti vie kako Risjani od Risjanite vo Srbija ?
Koj ne si ja svatil religijata vie ili tie ?

Uste nesto @Beric Dondarrion
Kolku e odvoena verata od nacijata,slusni go srpskiot vladika pa,ako na osnova izjava od eden ili tolpa mozeme da osudime edna religija,neka go slusnat i onie koi velat deka ne bilo verska vojna;
Kako vladikata go proslavi padot na srebrenica:


Ova,sekako,mu sluzi za sram na pravoslavniot narod. Vaka ke se izrazam,moram na isti vas jazik,za da se razbereme podobro sto sakam da vi kazam.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
De procitaj uste ednas ....
Abe so meshas babi zabi i zmigavci....Ne zamaraj so srbite....ubavo te prasuvame koj od Makedoncite ispadna na protest da se oslobodat srpskite radikalisti....koj ? Te sporedivme li tebe so talibanicte....ili treba da pocneme....
Vrtite tema koa gubite kontrola....So se fati za popovite ebate....nie sami odlucuvame za nasite postapki....taka da popovite ne vlijaat nad nas....za razlika od vasite odzii....i drugo nesto....Nie nemame DZIHAD...i ne ubivame nevernici...taka dosta palamudi.....znaes i samiot kakva e vashata religija ....ne tuku mi postiraj nekoi mudri stihovi koi postojat na hartija samo....realnosta e druga....frli gi toa rozevite ocila....
-----
--- надополнето: 23 јануари 2013 во 21:38 ---


Ne ednas,iljadnici pati.
Vie poveke vodite racun sto se slucuva vo islamskite zemji odkolku vo nasata,zatoa od race ke vi pojde.
Da si gi navalese ti tockite na porakite malce,ne bese loso.
Toa e toa sto naj mnogu vo zivci doagja sto sekogas sekoj Musliman go sporeduvate so talibancite i so nekoi si teroristi.
Da ne e taka,nemase ni jas da ve sporeduvam so tie ubijci i poddrzuvacite na ubijcite,sepak,pravoslavni hristijani se. Ako e isto sto pravi nekoj talibanec vo avganistan i jas vo makedonija,togas ne ste ni vie porazliciti od niv.



Ova,sekako,mu sluzi za sram na pravoslavniot narod. Vaka ke se izrazam,moram na isti vas jazik,za da se razbereme podobro sto sakam da vi kazam.
Se gubis ...totalno...ne te razbiram zosto uopste me citiras....nema odgovor ..i i nisto ne ti go povrzuva muabetov .... strakas po tastaturata bezveze....matenje slama u prazno...te prasuvame edno...ti zabega muabetov nemajki odgovori...sea moz ke pocnis i stihovi da citiras....ajt git sea :)
PS:Za tockite ic ne se sekiraj.... eve ti gi pozdrav..................
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Прво и осовно,шеријатска држава(теократија) не постои,укината е во 1924 од страна на Ататурк и од тогаш не постои.

Сечењето глави е како што ти напоменав убиство(наизглед одвратно) но со ист резултат како и секое друго убиство.Некогаш поради немањето огнено оружје т.е поради војувањето со сабји и копја била честа појава-најчесто во војна,денес тоа е со стрелање...Дали е девијантно?Убиството само по себе некогаш е пожелно(пр:Самоодбрана) но и непожелно и неисламски (убивање невин).Затоа реков,врска нема со девијантност.

Каменувањето,зошто би било гнасно? Што има гнасно во тоа на тој начин да се казнува блудничка?
Законот е суров(но и поучен,не верувам дека некоја или некој би се осудил при таква казна влегува во такви активности).
Токму овој човек напраи колку толку луѓе од некои од вас, со таквото укинување на шеријатот.

Па чоек променете го Исламот и поставете го Ататурк за светец, и бидете му благодарни до века што ви ги подотвори очите.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
@SuBZerO
Ke vatis i ti eden den,belkim.
Retkive galami dokazuvaat deka i onie sto porano ne svakaa,sega pocnaa da svakaat pa si gi krijat gazovite.
Znam deka ne me razbiras,koga ke razberes i ti ke se sokries.

Da ti poednostavam,posto ne si vo tek.

Kako sto si znaes i sam,sekogas muslimanite se poistovetuvaat so teroristite i radikalistite. Sto god da napravi nekoj musliman vo svetot,toa go sporeduvaat i im go prepisuvaat na Islamot.

Znaci,SubZero i mene me mesaat so nekoi si teroristi neznam kade. Koga nie objasnuvame deka toa ne e Islamot i deka Islamot nema vrska so toa,odma skokaat,SubZero i ne' pravat site isti,teroristi,ubijci.....

Vaka koga ke im zalepish nesto,se pravdaat so toa sto makedonskite popovi ne se slikale so Karadzic i Mladic. Pa nie se slikavme li so Bin Laden ? Jas otidov na bilo kakvi protesti ?
Zosto e Islamot kako religija kriv za sekoe ubistvo i greska napravena na nekoj musliman radi nekoi si svoi pricini i maloumnost ? Vie ste se grozele od takov cin i takva postapka na popovite i srbite,ama ne se grozat site,ima i takvi koi za heroi gi smetaat. I jas se grozam od muslimani,neznam do kade da im se bradite i turbanite i sarucite,ako napravi nesto sto ne e vo sklad so islamot. Ama NE ! Vie site ste isti,taka velite.

Razbiras ili da ti pisuvam uste ?

Jas velam,gledajte si ja rabotata,gledajte gi sekogas rabotite racionalno,ubiecot narekuvajte go ubiec,bilo od koja religija da bil,ne mesajte i ne plukajte vrz pripadnosta na negovata religija ako za nekakva si sosema druga pricina napravi nekakva steta. Zatvorete go,kaznete go kako ubiec i kako sto ke si napravi prekrsok,nemojte da vregjate religii,oti,normalno e deka vernici ke stanat i ke se pobunat zaradi toa sto im ja vregjate religijata za budali glavi.
Kako sto vam ve provocira sega na sekoe da vi povtoruvam kako pravoslavnite hristijani ubivaat,kako gi poddrzuvaat ubijcite a veruvam deka ima hristijanski vernici koi ne sakaat takvo nesto kakvo sto se sluci vo srebrenica,jas toa go znam,ama toa vie ne go svakate,pa moram na vakov nacin i jas da ve potsetam kakvi greski pravite i kakvi glupavi sporedbi.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
@SuBZerO


Da ti poednostavam,posto ne si vo tek.

Kako sto si znaes i sam,sekogas muslimanite se poistovetuvaat so teroristite i radikalistite. Sto god da napravi nekoj musliman vo svetot,toa go sporeduvaat i im go prepisuvaat na Islamot.

Znaci,SubZero

Razbiras ili da ti pisuvam uste ?
1 znaci ne poednostavuvaj toj si e vo tek so se
2 nikoj ne ti go kritikuva islamot tuku tie sto go ''sledat nego'' -muslimanite tocno e deka site muslimani ne se teroristi ama zatoa site teroristi se muslimani
3 znaci znaci znaci znaci ama i nemora da znaci
4 epten razbira deka kolku i da sakas nesto da obelis gjabe e ako ima fleka i KRAJ
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
1 znaci ne poednostavuvaj toj si e vo tek so se
2 nikoj ne ti go kritikuva islamot tuku tie sto go ''sledat nego'' -muslimanite tocno e deka site muslimani ne se teroristi ama zatoa site teroristi se muslimani
3 znaci znaci znaci znaci ama i nemora da znaci
4 epten razbira deka kolku i da sakas nesto da obelis gjabe e ako ima fleka i KRAJ
Eve kako mi go potvrdivte celoto moe pisuvanje do sega.
Vi blagodaram.
Da ne se izmacuvam da objasnuvam,vie ste mi momentalno naj dobar primer.
PS: Nemoze,navistina ne moze da se obeli kolku crnilo napravivte za samo 2 dena.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
BTW kaj e kralot da ne go fatil grip ?
--- надополнето: 23 јануари 2013 во 22:39 ---
Eve kako mi go potvrdivte celoto moe pisuvanje do sega.
Vi blagodaram.
Da ne se izmacuvam da objasnuvam,vie ste mi momentalno naj dobar primer.
i nie se obiduvame da svatis deka gjabe se zamaras ti i pisuvas ovde za miroljubie koga realnosta drugo kazuva ETE ic ne se maci da objasnuvas ponataka i da ne razubeduvas nema da ti uspee
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
BTW kaj e kralot da ne go fatil grip ?
--- надополнето: 23 јануари 2013 во 22:39 ---

i nie se obiduvame da svatis deka gjabe se zamaras ti i pisuvas ovde za miroljubie koga realnosta drugo kazuva ETE ic ne se maci da objasnuvas ponataka i da ne razubeduvas nema da ti uspee
Ne mozete ni da go zamislite miroljubieto koe go posakuvam za covestvoto,samo,vie mnogu zahtevate,prijatele Fraer... vie sakate da vregjate,ama ako nekoj se odbrani od navredite,togas pokazuva verska netolerancija. Vie sakate da vregjate ama da ne ve vregjaat,sekoj e nemiroljubiv koj nema da vi zamolci na navredite.
Vie sakate da postavuvate prasanja za Islamot na naj gnasen nacin,ama normalno nemoze covek za vas da prasa,oti ispagja licemer..... Toa e taka,prijatele Fraer,oti taka loso ste se naviknale,ve raskocila drzavata.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Ne mozete ni da go zamislite miroljubieto koe go posakuvam za covestvoto,samo,vie mnogu zahtevate,prijatele Fraer... vie sakate da vregjate,ama ako nekoj se odbrani od navredite,togas pokazuva verska netolerancija. Vie sakate da vregjate ama da ne ve vregjaat,sekoj e nemiroljubiv koj nema da vi zamolci na navredite.
Vie sakate da postavuvate prasanja za Islamot na naj gnasen nacin,ama normalno nemoze covek za vas da prasa,oti ispagja licemer..... Toa e taka,prijatele Fraer,oti taka loso ste se naviknale,ve raskocila drzavata.
od koga be soul pocna da posakuvas miroljubie za covestvoto
OD KOGA? od pred nekoj post samo na tastatura posakuvas
nemozes da me ubedis deka ti mene mi posakuvas dobro ili drn drn se dodeka ne svatis i razberes deka ne postoi samo islam na ovoj svet
ustvari znam kako posakuvas ti miroljubie taka sto sekoj bi go primil islamot za religija neli?
epa tesko tesko
sekoj tvoj post e ubeduvanje kako vie ste najdobri, kako nie ne ja znaeme vistinata, kako nas ni se zaslepeni ocite -vo prevod prifatete islam prifatete islam
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
od koga be soul pocna da posakuvas miroljubie za covestvoto
OD KOGA? od pred nekoj post samo na tastatura posakuvas
nemozes da me ubedis deka ti mene mi posakuvas dobro ili drn drn se dodeka ne svatis i razberes deka ne postoi samo islam na ovoj svet
ustvari znam kako posakuvas ti miroljubie taka sto sekoj bi go primil islamot za religija neli?
epa tesko tesko
sekoj tvoj post e ubeduvanje kako vie ste najdobri, kako nie ne ja znaeme vistinata, kako nas ni se zaslepeni ocite -vo prevod prifatete islam prifatete islam
Dobro e Fraerce,dobro e. Toa sekoj za sekogo moze da go kaze. Kolkava arogancija imam preslusano i precitano od vas hristijani i ateisti,covek bi pomislil deka kolite se' pred vas.
Ne bidete be drugarce tolku polni so predrasudi.
Ete,neka ti se napravi kejfot,taka e kako sto ti ke kazes.
Zadovolen ? :)
Poslednovo pisuvanje ne bese voopsto za tebe,ne bese nitu za nekoi koi se pojavija i se izbrukaa.... Poslednovo sto se napisa bese tokmu za onie koi ne sakaa da pisuvaat i tokmu zaradi toa,za da ne pisuvaat.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Dobro e Fraerce,dobro e. Toa sekoj za sekogo moze da go kaze. Kolkava arogancija imam preslusano i precitano od vas hristijani i ateisti,covek bi pomislil deka kolite se' pred vas.
Ne bidete be drugarce tolku polni so predrasudi.
Ete,neka ti se napravi kejfot,taka e kako sto ti ke kazes.
Zadovolen ? :)
Poslednovo pisuvanje ne bese voopsto za tebe,ne bese nitu za nekoi koi se pojavija i se izbrukaa.... Poslednovo sto se napisa bese tokmu za onie koi ne sakaa da pisuvaat i tokmu zaradi toa,za da ne pisuvaat.
Секаде каде што стапнал муслиман, тоа е муслиманска земја - предрасуда.

Сите што не се муслимани да им с епонуди да го прифатат исламот со убаво, ако нејќат тогаш со сила, ако и тогаш нејќат да се убијат - предрасуда.

Сите ќафири (неверници) да се истребат - предрасуда.

Сите хомосексуалци да се каменуваат до смрт или на друг начин истребат - предрасуда.

итн.....
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Dobro e Fraerce,dobro e. Toa sekoj za sekogo moze da go kaze. Kolkava arogancija imam preslusano i precitano od vas hristijani i ateisti,covek bi pomislil deka kolite se' pred vas.
Ne bidete be drugarce tolku polni so predrasudi.
Ete,neka ti se napravi kejfot,taka e kako sto ti ke kazes.
Zadovolen ? :)
Poslednovo pisuvanje ne bese voopsto za tebe,ne bese nitu za nekoi koi se pojavija i se izbrukaa.... Poslednovo sto se napisa bese tokmu za onie koi ne sakaa da pisuvaat i tokmu zaradi toa,za da ne pisuvaat.
ete pak se NIE NIE NIE NIE
AKO SAKAS NESTO DA POKAZES I DOGASES NE SE SPOREDUVAJ SO DRUGI
PISUVAJ ZA SEBE DOSTA VEKE SO TOA GO POTCENUVAS ISLAMOT KAKO DA TI KAZAM
ZA SE NESTO ODMA PRAVIS SPOREDBA STO PRAVIME NIE
ABE BAR NIE NE SE TEPANE DA TI DOKAZEME DEKA SME PRAVI HRISTIJANI ZA RAZLIKA OD TEBE I KRALOT STO SE SEBE RACUNATE ZA PRAVI MUSLIMANI
--- надополнето: 23 јануари 2013 во 23:07 ---
FRANCIJA VEKE IMA DZAMIJA ZA PEDERI A TI VIKAS DEKATREBA DA SE UBIJAT ME INTERESIRA DA BESE MUHAMED OD OVA VREME STO MISLIS KAKO BI RAZMISLUVAL? DALI BI POBARAL DA GI UBIETE? DALI NAVISTINA DOBRO SI GO SVATIL KURANOT?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
ete pak se NIE NIE NIE NIE
AKO SAKAS NESTO DA POKAZES I DOGASES NE SE SPOREDUVAJ SO DRUGI
PISUVAJ ZA SEBE DOSTA VEKE SO TOA GO POTCENUVAS ISLAMOT KAKO DA TI KAZAM
ZA SE NESTO ODMA PRAVIS SPOREDBA STO PRAVIME NIE
ABE BAR NIE NE SE TEPANE DA TI DOKAZEME DEKA SME PRAVI HRISTIJANI ZA RAZLIKA OD TEBE I KRALOT STO SE SEBE RACUNATE ZA PRAVI MUSLIMANI
Jas sum obicen gradjevinec,citam literatura sto ke si kupam.
Ne sum zavrsil nikakva skola i naj malku se smetam za prav vernik. Skraja da e.... Jas i vistinski vernik imame razlika od nebo do zemja.
Moeto neznaenje i nepoznavanje na islamot pod noze da go stavam,oblacite so temeto ke gi dopram.
So ova malecko poznavanje se trudam da objasnam.... doduse,tie sto znaat i sto se pravi i vistinski vernici,zarem so vas bi se raspravale kako jas sto se raspravam ?
Ne be drugarce.

Odete legnete si.... ako mozete vie ispravetesi gi greskite niz vekovive sto si gi imate praveno pa da zboruvate potoa za drugi.
Vprocem i Isus rekol: Ne barajte ja raskata vo tugite oci ako ne ja izvadite gredata od vasite.
I ne sudete za da ne bidete sudeni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom