Филмска ретроспектива на 2012 година

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.289
Кој го има гледано филмов Cloud Atlas може ли да ми објасни накратко за што се работи бидејќи 2 пати го гледам trailerot и ништо не сваќам.
Најпросто објаснето:6 различни животни приказни раскажани во еден филм.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
1. Филм кој ја одбележа годината - Safe, The Dark Knight Rises, Lawless, Amour, Taken 2. Тежок избор.
2. Актер/ка која ја одбележа годината - Tom Hardy
3. Најдобра серија за оваа година - Homeland, Last Resort, Arrow
 

AniMagus

ペルソナ
Член од
20 октомври 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
4.292
1. Avengers, The Dark Knight Rises
2. Tom Hardy
3. Game of Thrones, Breaking Bad
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Кој го има гледано филмов Cloud Atlas може ли да ми објасни накратко за што се работи бидејќи 2 пати го гледам trailerot и ништо не сваќам.
Најпросто објаснето:6 различни животни приказни раскажани во еден филм.
...и опишано како различните избори кои ги правиме во животот влијаат и на нас, но и на некој друг - сега или некогаш, и како нешто направено и сосема неважно денес може да биде инспиративно и од клучно значење за развојот на настаните некогаш!

Мое мислење:
1. за мене до сега - Cloud Atlas и Moonrise Kingdom
2. Том Хенкс, Брус Вилис, Меги Смит, Џуди Денч...
3. шо знам - сериите кои јас ги гледав годинава не беа баш сите снимени и прикажани во 2012. Од поновите, (од 2012), нека бидат: Game of Thrones S2, Touch, Once Upon A Time S2, и најверојатно (уште не сум ја изгледал) - The Killing S2
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.289
...и опишано како различните избори кои ги правиме во животот влијаат и на нас, но и на некој друг - сега или некогаш, и како нешто направено и сосема неважно денес може да биде инспиративно и од клучно значење за развојот на настаните некогаш!
Јас гледав најпросто што може во 1 реченица да му објаснам :D
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Сега го гледав The Words со Бредли Купер.Мислам дека е еден од најдобрите.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Рано е. Уште ги немаме гледано Les Miserables, Хобитот и други филмови кои ќе се најдат во комбинација за награди. Јан/Фев е периодот кога ќе имаме целосна слика. Од тоа што изгледав до сега Cloud Atlas е во водство. Ане нормално е актерка на годината и на столетието.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
1. Тhe dark knight rises
2. Stan Lee Ми текна на него
3. Zorro's Fighting Legion - Стар е филмов некаде од 1940, ама годинава 2 пати го изгледав и супер е.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
1. /
2.Објективно Joseph Gordon Levitt,4ри улоги годинава,1 блокбастер,1 трилер,1 лесна драма, и 1 драма режирана од Спилберг која покрај Хобитот е една од главните конкуренти за под број 1,бидејќи се што гледав досега не ме воодушеви до тој степен.
3.Breaking bad.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Еден максимално субјективен пост и од мене:

1. The Hobbit ќе ги засени сите блокбастери од 2012, штета што немаме можност да го гледаме во нашите "најдобри и најсовремени" кина. Од она што имав можност да го гледам најинтересни ми беа Prometheus и Cloud Atlas, но The Dark Knight Rises, Avengers и Skyfall (овој се уште го немам гледано) растурија во поглед на гледаност.

2. Tom Hardy и Joseph Gordon-Levitt беа најекспонирани и добро одглумија во филмовите во кои се појавија. Tom Hanks се појави само во еден филм (Cloud Atlas) но пошто е психо и одглуми 5-6 различни карактери и на сите им даде душа и лик неможам а да не го спомнам. Michael Fassbender со улогата на роботот David во Prometheus излезе од групата на "unknown" актери кои често ги гледаме во мали улоги и не им ги знаеме имињата. Актеркиве слабо годинава, Emmanuelle Riva бабата од Amour беше феноменална.

3. Game of Thrones и Breaking Bad. Иако различни жарнови и двете серии се врвот во својот жарн.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Јас ќе почекам со ретроспективава барем до февруари некаде до кога планирам да изгледам се што ќе има излезено по торентиве од годинава и дал Господ, Хобитот да биде изгледан ако им текне да го донесат во кино во брзо време.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Najserija godinava mi bese Dr.Who
Najlosa sto ja prekinav Dexter

Najdobar film se potpiram na hobitot
Najlos The Bay, Frankie goes boom

Najakter Gordon-Levitt, uste od 50-50 me impresionirase, pa milo mi e sto go forsiraat niz blokbasteri, za nekoja godina da si bira ulogi sam
Dobra godina spored mene, so se pomegu spomenatite.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
1. Филм: рано е, ама до сега што сум гледал Amour.

2. Актер/ка: Брајан Кренстон, Клер Денс и Емилија Кларк, дека ме прифати на ФБ.

3. Серија: Breaking Bad и Game of Thrones.

Глупост на годината: The Cabin in the Woods и Dexter.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom