Паркови за миленици и данок за опасни миленици

  • Креатор на темата Deleted member 55587
  • Време на започнување

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Ако прифаќаш јас да ти одговорам а прашањето за Ивана (колку и да беше фигуративно) сопствениците на кучиња во Франција ама баш ич ништо не ги кошта задоволството да си ги носат кучињата на вечера во ресторан со нив - освен, разбира се, цената на храната и пијалакот :)
Токму за тоа и зборував.
Едно е некој за своето куче да плати со свои пари посебни услуги кои ги нуди власник на ресторан а сосема друго нешто е плаќање давачки/данок и за возврат добивање на тоа за кое пишуваше ти. Баби и жаби... :)


http://www.whittlesea.vic.gov.au/pets-plants-and-animals/pets-and-animals/cat-and-dog-registration

Обратете внимание на болдираното - ако се донесе ваков закон како овој, кај нас, јас што имам две кучиња, ќе си купам уште две и на драго срце ќе плаќам годишен данок за сите.
Таксата за кучиња ако разумно се одреди и правилно се користи не е казна за тие што имаат кучиња, туку е бенефит - така да "кучемразачите" слободно можат да престанат да се радуваат :rolleyes:
Цитирано за разумност! (y)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
http://www.whittlesea.vic.gov.au/pets-plants-and-animals/pets-and-animals/cat-and-dog-registration

Обратете внимание на болдираното - ако се донесе ваков закон како овој, кај нас, јас што имам две кучиња, ќе си купам уште две и на драго срце ќе плаќам годишен данок за сите.
Таксата за кучиња ако разумно се одреди и правилно се користи не е казна за тие што имаат кучиња, туку е бенефит - така да "кучемразачите" слободно можат да престанат да се радуваат :rolleyes:
И да појаснам - јас сметам дека данок за кучиња и регулирање на декларирано опасни кучиња е токму мешање на баби и жаби. Поздрав !
Супер звучи тоа, а кога би се извело тоа и кај нас, не гледам причина некој да се буни за истиот. Но (секогаш кај нас постои едно огромно НО), кај нас тоа никогаш нема да биде, или еве да не бидам до тој степен песимист, ќе биде после 50 години... што значи ја пак не гледам никаков бенефит од тој данок.
Пред 6-7 години кога ги донесоа микрочиповите кај нас, сите ветеринари не убедуваа, ставете микрочипови, сега немаш корист од нив али ќе имаш после година-две. Сеуште нема корист од нив освен преминување на Српска граница... така да, кога микрочиповите ќе добијат функција после година две (од пред 6-7 години тоа) тогаш и ние ќе уживаме во бенефициите на данокот што ќе го плаќаме.

Vanlok, ова е твојата разумност?!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Баби и жаби Ивана. Ситуацијава во земјава е таква каква што е... но потребата за теоретска поставеност на работите во правилна форма е важна работа. Ако законите се поставени како што треба, можеби работите побрзо ќе се сменат.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Баби и жаби Ивана. Ситуацијава во земјава е таква каква што е... но потребата за теоретска поставеност на работите во правилна форма е важна работа. Ако законите се поставени како што треба, можеби работите побрзо ќе се сменат.
Исто како и во изминативе 20 години... баби и жаби од твоја страна.
Идеата е прекрасна, интерпретацијата на истата = катастрофа.
Не знам зашто сеуште се надевате дека некогаш нешто ќе биде подобро од ова што е сега... Можеби ќе биде, но сигурна сум дека нема да го доживееме тој момент за да уживаме во него. Вака како што е, ни мене ни тебе не ни одговара. Така како што ти викаш дека треба да биде, уште помалку ќе ни одговара, сфати го тоа. Треба време.
Среди ги прво работите, па воведи данок. Не оди прво данок, па после ако се среди ќе се среди, ако не... никому ништо? Е па не иде така... премногу еутопистички ти се ставовите, изгледа забораваш кај живееш на моменти. :)
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Ванлок, чисто да те поправам, како што реков и претходно во мојот пост - луѓето во Франција можат да добијат такви услуги за своите миленици и ги добиваат за мали пари или дури бесплатно, а притоа НЕ ПЛАЌААТ НИКАКВИ ДАНОЦИ ЗА МИЛЕНИЦИТЕ.
Опасните раси мораат да бидат микрочипирани и регистрирани во општините каде се лоцирани - регистрацијата не се плаќа :) Финансиски, мораат да имаат осигурителна полиса која би покривала трошоци при евентуален напад од такво куче и тоа е се. Во Франција не постои данок за кучиња, опасни или неопасни.

http://www.secretsofparis.com/pets-in-paris/ еве што се можеш да правиш заедно со кучето во Франција, поточно Париз (y)
А кога веќе зборуваме за европските примери и искуства неможев едноставно да одолеам а да не ја ставам и оваа неодамнешна вест од Германија - земја со едни од најстрогите правила за регулација на „декларирано опасните раси“ :cuc:
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/318616/Nemci-menjaju-propise-za-drzanje-pasa-zbog-sve-cescih-napada

Значи како што реков претходно, ако при изготвувањето се осмисли ваков закон како на примерот, јас на моите две кучиња ќе додадам уште две кучиња па макар тоа биле и „опасни“ раси :tapp: со тоа што мислам дека секој сопственик на куче кој е одговорен, има право на одредени бенефиции за возврат на таа одговорност.
Од друга страна, не мислам да поддржувам ниту да плаќам некакви си закони и даноци изработени во стил „видела жабата дека го потковуваат коњот па и таа кренала нога“ и со цел од народов да се измолкне уште некоја пара за уште некој кичест споменик и лечење на нечии комплекси.

И морам на крај да дадам уште една забелешка на аргументирањето дека даноков би имал намена да се спречи чување на опасни раси кучиња.
Истиот момент кога би се донел некој ваков данок со некој износ од 300 евра како во Белград, ако на пример во Скопје има 20 сопственици на Питбули за борби (кои честопати чуваат по 4-5 кучиња) тие кога ќе си ја направат математиката колку тоа нив ќе ги кошта, прво нама да им падне на крај памет да ги регистрираат и микрочипираат тие кучиња, и второ ќе го направат потенцијално најлесното за нив и ќе ги испуштат тие кучиња на улица.
Е кога тие новопечени „уличари“ ќе нападнат некого, господ нека му е напомош прво да преживее, а второ да бара одговорност и оштета од некого за повредите.
Така да индиректно ваков данок би допринел за зголемување на бројот на напади од кучиња во државава и бројот на бездомни животни. А НЗС нешто не гледам дека таксава од 300 евра го намали бројот на напади од кучиња во Белград.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Ванлок, чисто да те поправам, како што реков и претходно во мојот пост - луѓето во Франција можат да добијат такви услуги за своите миленици и ги добиваат за мали пари или дури бесплатно, а притоа НЕ ПЛАЌААТ НИКАКВИ ДАНОЦИ ЗА МИЛЕНИЦИТЕ.
Види сега... не знам како одат цените за кафанските кучешки услуги во Франција ( :) ), ама оние човечките предходнава недела во Ница беа прилично големи (барем за мој стандард).

Муабетот ми е, во Франција или било каде, едно е ресторан а друго даноци и слични давачки. Да не продолжувам сега со детализирање на (очигледните) разлики.

Инаку теоријата дека заради 20те (разбојници?) сопственици на питбули за борба не треба да се носат закони е како да кажеш дека треба да го легализираат хероинот за да не го испуштат дилерите на улица во страв дека ќе ги фатат.

Дап, баби и жаби ама така ја терате работава на темава... штом на некој не му се плаќа данок/казна/давачка се вади од ракав (неспорниот) факт за популистичката влада која „цепа„ кич па затоа го полни буџетот.

П.С. Патот низ повеќе европски градови предходниве недели ме подсети на една работа што ја имам запазено и предходно. Кучињата што таму ги шетаат низ толпи народ, целосно ги игнорираат луѓето. Овде кај нас кучињата се многу подружељубиви, сакаат да дојдат и убаво да те изнамирисаат од повеќе агли.
До кучињата е... или до сопствениците?
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Како по обичај Ванлок, пак ја промаши поентата (n)
Ако тебе стандардот за пиење кафе во Ница ти е мал,тогаш не очекувај ни некој во Македонија со некои 200 евра просечна плата веднаш без приговор да даде 300 евра на,,лепе очи,, Точно е, едно е ресторан, друго се давачките, но поентата беше дека се работи за нивото на култура - значи ако јас сакам да му купам на кучето вечера во ресторан или дијамантска огрлица, тоа е мое право и фала богу, постојат разумни решенија без да се поставуваат нелогички и нефункционални закони и давачки без потреба. Пример ти е Франција.;) Едноставно, таму таква се има култура, да ако тебе ти е гадно и непријатно во Македонија да те подушка куче, таму е нормално, ако јас седнам во бистро со моето куче, некој да му понуди бесплатно чинија со вода на пример. Не е до стандардот, до културата е.
Поентата за 20те разбојници е логичниот и предвидливиот резултат од драконски воведен и неразумно осмислен закон.Ама од тоа нема да имам проблем јас, ке имаш проблем ти на улица, а мислам дека бегајки од некој питбул на улица нема да имаш време за размислување за баби и жаби нели ;)
И пост скриптумов не ти го разбирам - ако моето пријателски расположено куче те подушка додека ти поминуваш покрај нас (на поводник и со корпа разбира се:свиркам:) јас треба да плаќам 300 евра затоа што ти не сакаш кучиња во твоја близина???o_O
П.С. Ако се стегаш, се плашиш и практично прерипуваш пречки тргајки се од патот на кој оди некое куче, било кое куче да е,инстинктивна реакција ќе му биде да те подушка а тоа богами не ќе да е до кучето, туку до тебе:giggle: - мал факт кој би го знаел на пример ако би имал бар некаква едукација во однос на однесувањето на кучињата (со што на пример се запознати децата од 3то оттеление во Австралија каде од таксата за кучиња која што ја плаќаат сите сопственици на кучиња и мачки се организираат и едукативни програми по основните школи)... паметно потрошени пари, зарем не?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Си дозволуваш пресумпции за мене.

Каков е мојот стандард за пиење кафе и дали сакам кучиња во моја близина не е важно за темава. Ако веќе инсистираш на интимни податоци за мене можам да ти кажам дека ниедно од предходните две не е точно.
Тоа што е точно е дека јас не сакам кучиња кои имаат идиот за власник... и на мислење сум дека законите за кои зборевме предходно а воедно и даноков, ќе го намалат бројот на идиотите кои чуваат куче.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
П.С. Патот низ повеќе европски градови предходниве недели ме подсети на една работа што ја имам запазено и предходно. Кучињата што таму ги шетаат низ толпи народ, целосно ги игнорираат луѓето. Овде кај нас кучињата се многу подружељубиви, сакаат да дојдат и убаво да те изнамирисаат од повеќе агли.
До кучињата е... или до сопствениците?
Со ова (по втор пат), можам комплетно да се согласам со тебе. Факт е дека кај нас, поголем број од самопрогласените познавачи на кучиња (а тоа се некои 80% од луѓето што чуваат), врска си немаат од тоа што значи добро воспитано куче. Дисциплината ја споредуваат со малтретирање на кучето, што е комплетно погрешно бидејќи, во природна средини (зборам за диви кучиња и уличари) има добра поставена хиерархија и се почитуваат одредени правила. Тоа е факт кој љубителите на кучиња го забораваат.
Еден пример од мое искуство при прошетка со опаснава моја кучка:vozbud:, она не се радува на никој друг освен на мене, и луѓе кога и приоѓаат да ја погалат е тотално незаинтересирана за никој, као, ајде погалиме и веќе да завршиме со тоа:), но луѓето на тоа гледаат како- оо па не ми се радува, не ме душка, може да ме нападне.... абе ајде!

Но, тоа не е причина за воведување данок, нели?
Што мислиш, нели е попаметно да се поработи на едукација? Можеби е премногу компициран процес и можеби ретко кој би пристапил на истиот, но сепак е одредено решение.
Знаеме дека на простиов наш народ, кога ќе му лупнеш данок за куче, кое го чува цел живот врзано во двор, ни еднаш прошетано, ретко однесено на вет, кога-како погалено, повеќе игнорирано, хрането само со остатоци од леб, е па него нема да му се исплати да плаќа данок. Се знае што ќе се случи со тоа куче, ќе заврши на улица. Ретки се тие кои, без разлика на се, би продужиле да чуваат куче.
Тоа ми е поентата со едукација и со давање на повеќе време работите да се средат, па после нека се воведе данок. Нека не се избрзува.

Oдговорот на КСМ кои имаат прекрасно објаснето зашто овој данок не е во ред.
http://www.kupimilenik.mk/vest/184/KSM-se-izjasni-po-povod-izjavite-za-donesuvanje-na-danok-za-kuchinja
--- надополнето: 9 мај 2012 во 11:48 ---
Си дозволуваш пресумпции за мене.

Каков е мојот стандард за пиење кафе и дали сакам кучиња во моја близина не е важно за темава. Ако веќе инсистираш на интимни податоци за мене можам да ти кажам дека ниедно од предходните две не е точно.
Тоа што е точно е дека јас не сакам кучиња кои имаат идиот за власник... и на мислење сум дека законите за кои зборевме предходно а воедно и даноков, ќе го намалат бројот на идиотите кои чуваат куче.
... и ќе го зголеми бројот на кучиња скитници, за кои нели очајно се бориме да се тргнат од улиците....
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Што мислиш, нели е попаметно да се поработи на едукација? Можеби е премногу компициран процес и можеби ретко кој би пристапил на истиот, но сепак е одредено решение.
Тоа е основната идеја, едукација.
Целта на данокот е барем делумно да се финансира едукацијата и другите бенефити за животните и сопствениците.


Во врска со пацерите кои наводно ќе ги напуштеле кучињата заради неплаќање на данок... подобро е за заедницата еднаш еднократно да се справи со наплив на незгрижени кучиња одколку постојано да има проблеми со луѓе кои не заслужуваат да имаат куче (заради работите кои и сама ги наброја).

Впрочем нели и за тие кучиња не е подобро така?
Тие власници не се грижат за нив, не се шетани, пазени, социјализирани... вака секогаш има шанса некој што знае што значи чување на миленик, да ги земе и да ги згрижи.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Тоа е основната идеја, едукација.
Целта на данокот е барем делумно да се финансира едукацијата и другите бенефити за животните и сопствениците.


Во врска со пацерите кои наводно ќе ги напуштеле кучињата заради неплаќање на данок... подобро е за заедницата еднаш еднократно да се справи со наплив на незгрижени кучиња одколку постојано да има проблеми со луѓе кои не заслужуваат да имаат куче (заради работите кои и сама ги наброја).

Впрочем нели и за тие кучиња не е подобро така?
Тие власници не се грижат за нив, не се шетани, пазени, социјализирани... вака секогаш има шанса некој што знае што значи чување на миленик, да ги земе и да ги згрижи.
Леле, ќе се утепам, све прекрасно звучи, дур на моменти помислувам дека стварно така ќе биде.... ама нема, тоа е проблемот! Прекрасна е идеата, све е прекрасно смислено, али пак ќе кажам, едно е идеа на хартија а друго е интерпретација на истата.
Не можам да ти објаснам колку се радував, кога прочитав дека ќе се прави првиот парк за кучиња. Со душа чекав да го пуштат. Цело време врвев таму да видам што се случува... кога го направија, ми идеше да влезам у него и да се :гомце: на истиот. Тоа е проблемот.
А за да ги нема тие идиоти, кои не знаат да се грижат за своите кучиња, односно ги злостауваат на одреден начин- морам да ја дадам пример Америка. Си има полиција за животни. Секоја пријава за малтретирање или запуштање на миленик, има одговор, луѓето кркаат казни на велико. Не само парични, туку и затворски. Не знам дал си упознат со тоа дека, ако убиеш куче (исто е и во Германија), лежеш 3 години и ќе си платиш дебела казна... тоа е решение. Тие казни, за несоодветно чување на кучиња или било какви миленици, ќе го решат проблемот, а не данокот.
И сега тука ќе речеш, па некој треба да ги плаќа тие луѓе што ќе работат како полиција. Е па тоа е работа на владата. Како и во секоја друга држава. Отвараш центар за згрижување, а истовремено правиш и нова едниница во МВР, која ќе се грижи за благосостојбата на милениците. Бројот на миленици во Скопје е преголем, со секое имање на миленик (било каков), самото купување храна, самото идење на вет, ти плаќаш данок за тоа. Тој данок на додадена вредност иде во буџет. Значи државата има пари да ја спроведе оваа акција, еднакво колку што има пари за во Вардар да става врби од 250 000 евра. Вработените, ако е проблем да се издвојат пари од буџет, нека бидат платени на процент од казни, па ќе видиш како тогаш се ќе се реши само за неколку месеци. Е тогаш дур, нема да има идиоти со кучиња и неспособни сопственици, а воедно и помалку малтретирање врз животните. Би се средил проблемот и со борбите.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Имам чувство дека и кај нас ќе биде вака:)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
(se izvinuvam za latinicava)
Temava nekako ja nema da zivne, kako I sekoe novo cudo kaj nas shto trae tri dena. Zakonot nikoj ne go pocituva, nit pa nekoj se interesira da go sprovede.

Tuku, toa manje-vishe, zamislete se pravi nov park za kucinja kaj vero 2, I neli kako I prethodniot- gas mesto. Ali sepak, inicijativata e vazna neli?
Jas iskreno se iznenadiv, koga pocnaa da ja kopaat toa nivata, ni na kraj pamet deka ke oddelat prostor za kucinjata ( iako prethodno cela niva se koristeshe, sega ke se koristi samo desetinka). No ete, iznenadija, vidoa za koi potrebi e koristen toj prostor, pa prevzedoa inicijativa, del od istiot da ostane za istata namena, samo ovoj pat zagraden ( I zamislete ogradata ke bide povisoka,ucat od greshkite), so nekolku alatki za zanimacija, I najbitnoto, nema da ima dece koi ke trcaat zaedno so kucinjata( da ne znaesh kogo od kogo da go pazish). Vo sekoj sluchaj, I pokraj maliot prostor, potegot se ceni. :cool:
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Вие каков таков парк имате а ете и ке добиете нов...што да кажеме ние од останатите градови. Кај нас кога ги шетам двете кучиња ме гледаат како луда, а она што ме најмногу нервира е реакцијата на некои шмизли кога ке ги видат кучињата,како тие по нив да се пуштаат и вриштат и пиштат и скокаат. Ако нешто можам да ги пофалам кучињата е тоа што кога шетаат воопшто не се заинтересирани за она околу нив, едноставно си тераат напред,нити се влечат ниту се вртат на страна, ама кога ке ги видат лугето-хорор филм. Инаку страшните ѕверки се лабрадори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom