Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
А кој бара војна жити се :facepalm:
Не мислев дека и ти ќе се вклопиш во сивата маса на овчарскиот народ :facepalm:
Морало некој да не подбуцнал, морало некој да не пратил.
Не не пратил никој, си размислуваме самите за себе, не треба некој да ме викне со локум и пенкала за да излезам на протест кој е во корист на мојот народ.
Вие сте тие кој што го делите народот, со вашите глупи размислувања.
Ај размисли поубаво кој бара војна?
Тргни од фактот кој тепа деца во автобуси, кој напаѓа во глутници во изминативе 10 години?
Епа пиле мора некој да се спротистави, ако полицијата им дозволува да го тепаат Мкедонскиот народ, ако на политичарите им е сеедно што за некоја година Македонија нема да постои НА НАС НЕ НИ Е.
Следна може да бидеш и ти на листата.
Зар во 10 години не увиде дека НЕКОЈ ДРУГ НЕСАКА СОЖИВОТ А НЕ МАКЕДОНЦИТЕ?
Македонецот сакал војна затоа што си го брани својот град :facepalm:

Абе вие сте да ве остави човек и 30 години да ве измачува во кафез, ништо друго не заслужува овој неблагодарен и себичен народ.

Медиумите известуваат како штоќе им се каѓже. Ако треба ќе напишат дека 700 лица се нападнати, 350 убиени и ред други работи.

Само за информација, знаеш како известуваа медиумите за Нерез така? И колку гомна се изедоа на форумов од тие квази новинарчињата.
Комити како група добивме казна од 1 800 000 денари, за наводно истепани жени и деца (нигде нема доказ за било каква повреда на жени и деца).
Вистината можеш да ја видиш и од клипов
http://www.youtube.com/watch?v=_GMXE7uKlus
Каде убаво се гледа дека се тепаме со наши врсници кои први провоцираа ( се работеше за навивачка пресметка Комити вс Шверцери). Мада со паметот на нашава нација може да се каже дека биле некои баби кои трчаат сп брзина на усеин Болт. Се е можно.
Брат ми вчера поминувал пред собрание кога ВИЕ сте биле таму и ми кажуваше дека се дереле и барале војна. Имам многу работи видено и знам какви се работиве во државава и многу ми е криво заради тоа. Јас никого не делам, само ги гледам луѓево како размислуваат, ќе се јават по оноа утринскине програми и ќе почнат. Жално е што и многу млади луѓе има со такво размислување. И ајде ти кажи ми бидејќи знам дека си од Комити, зашто се тепате со Пирати или Фамили? Зашто една утакмица не ја изгледате заедно и не навивате ко што треба? Па сите сте МАКЕДОНЦИ, сите живеете во ист град, е само што навивате за различен тим. Тоа е тоа што не дели нас. Никогаш не сум слушнала две различни албански навивачки групи да се истепаат, ко што вие го правите тоа. Они се држат заедно, а ние очи си вадиме, ние сме на Господ бељата. Само гледаме во дворот на комшијата и чекаме козата да му умре и да се ситиме. Е такви сме ние.
 
Член од
30 декември 2008
Мислења
98
Поени од реакции
142
Комити како група добивме казна од 1 800 000 денари, за наводно истепани жени и деца (нигде нема доказ за било каква повреда на жени и деца).
Вистината можеш да ја видиш и од клипов
А од другата страна колку имаше казна???
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.176
А од другата страна колку имаше казна???
зеро
--- надополнето: 17 април 2012 во 10:53 ---
Брат ми вчера поминувал пред собрание кога ВИЕ сте биле таму и ми кажуваше дека се дереле и барале војна. Имам многу работи видено и знам какви се работиве во државава и многу ми е криво заради тоа. Јас никого не делам, само ги гледам луѓево како размислуваат, ќе се јават по оноа утринскине програми и ќе почнат. Жално е што и многу млади луѓе има со такво размислување. И ајде ти кажи ми бидејќи знам дека си од Комити, зашто се тепате со Пирати или Фамили? Зашто една утакмица не ја изгледате заедно и не навивате ко што треба? Па сите сте МАКЕДОНЦИ, сите живеете во ист град, е само што навивате за различен тим. Тоа е тоа што не дели нас. Никогаш не сум слушнала две различни албански навивачки групи да се истепаат, ко што вие го правите тоа. Они се држат заедно, а ние очи си вадиме, ние сме на Господ бељата. Само гледаме во дворот на комшијата и чекаме козата да му умре и да се ситиме. Е такви сме ние.
Се пеело Анти Албански песни, али не верувам дека под тоа се подразбира војна :facepalm:
Војна се предизвикува со такви ситни напади какви што има изминативе години, така се предизвикува меѓуетнички конфилкт, а не со пееење песни :tapp:
Билборди се кршеа за да се разбуди народот, да дигне малку тоа подвиените глави.

Нен си баш запознаена за навивачки групи.
СО Фемили си немаме ништо, си навиваме во различни спортови.
Со Пирати си имаме ривалство во ракомет. Да не треба ружи да си делиме на меѓусебни дуели? Непријателството трае дури е утакмицата, а после тоа има секакви дружби.
Во Ниш, во Хрватска Комити и Пирати заедно едни до други даваа поддршка на македонија, така да ти паѓа теоријата во вода.
Одново си слушнала а не си дослушнала.
Абре во Македонија НЕМА ХУЛИГАНИ, ама на кого му зборам. Дојдете на утакмица и видете дали има нешто слично на поимот хулиганизам :facepalm:
На Балканов сите врвни навивачки групи се предводени од главни мафијаши во градот, политички профитери, рекетари, групите се главен алат за сеење страв меѓу народот...
Во Македонија нема групан со над 300 членови, одн кои 85% се под 20 години.
Нема никакв основа за хулиганизам како прво, а иститен такви фацки како што водат групи низ Балканов, кај Македонија се рекетари на партиите.
А народот си голта се што му е сервирано.
Него се му пречи, пееле ова, скокале, шкртале по ѕидови, ствано хулигански :tapp:
И они не се држат заедно, Шверцери и Балисти се испотепаа неколку пати лани. Шверцери во Албанија седат одвоено од сите останати, заедно со две групи од Тирана и Косово.
Не не разделуваат кај нас клубските бои, туку ПАРТИСКИТЕ а они тој проблем го немаат ;)
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Гледам дека имало протест.... Не пратам вести па незнам што се случувало.
Ај да ми објасни некој која беше пораката од протестот, за што протестиравте, што сакавте да му кажете на народот и на мвр со овој протест. Или беше Излези и крши, да се знае дека сме силни....
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
што се однесува до протестот и брат ти што видел.. и и јас бев вчера таму и учествував. само една работа жалам. Затоа што поглемиот број од тие 200-300 беа ДЕЦА деца на 15-16 год. кој некој им кажал нешто и излегле ама пак од друга страна постарите нигде ги немаше или во мал број беа. а за таа војна немаше никакви извикување и барање имаше антиалбански пароли,пароли против албанскиот дел од полицијата и сл. и тие што беа се свесни дека ако има војна нема ниту они ниту јас ниту ти да излезат или да бидат регрутирани.
а дали протестов е осуден или не тоа не знам. ама вчера без разлика дали некој бил комита,пират,СДСМ,ВМРО, беа МЕКЕДОНЦИ и беа заедно
 
Член од
15 април 2012
Мислења
35
Поени од реакции
35
Ne bidete naivni i prosti, vojnata mu odgovara na toj sto saka da ja pocne. Ako gi utepaa decata za da pocnat vojna vie sto se palite ko mladi majmuni ke im ja ispolnite celta. Nema sto vojna da se sponzorira, treba da se fatat izvarsitelite i eventualno naracelite i za muda da se obesat na violinska zica, samo taka ke se dade na znaenje deka nikoj ne sme da pomisli da stori svirepo zlodelo vrz civili i bilo kogo, a ne so vojna vo koja ke ginat nevini civili.
Rezultat od vojna videte segde naokolu sto se sluci, a i kaj nas vo 2001, zarem ne vlecete pouki od greskite ili kako magarinja udirate so glavite vo zid.
Znaci nekoj saka da pocne konflikt ili vojna, a vie sto ja sakate ste niven instrument, razberete ne e resenie vojnata, resenieto e brzo otkrivanje na krvnicite i nivno lincuvanje.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
http://www.novilist.hr/Komentari/Kolumne/Trafika-Predraga-Lucica/Leb-i-sol-na-ranu

Eto vidiš sad ovo u Makedoniji. Jel' ti ja stalno govorim da to ne može tako, da i to tamo ne može a da ne pukne?!
– A šta to ne može a da ne pukne?
– Pa to što je puklo i u Hrvatskoj, i u Bosni, i na Kosovu... Kad ljudi više ne mogu skupa, onda mora puknuti. A vidiš da Makedonci i Albanci više ne mogu...
– A ti poznaješ sve Makedonce i sve Albance, i svi su ti oni rekli da ne mogu skupa?
– Kakvo ti je to glupo pitanje? Pa nitko ne poznaje sve Makedonce i sve Albance... I zašto bi ih morao poznavati da bi zaključio da oni ne mogu skupa?!
– A poznaješ li ijednog Makedonca ili Albanca?
– Poznajem situaciju. Pratim na televiziji, čitam u novinama. Neodrživo je to. Pazi, netko ubije četiri makedonska mladića u ribolovu i još likvidira petog kao svjedoka, a svi odmah znaju da su počinitelji Albanci i onda krenu napadi na albanska sela...
– Koji su ti to svi? Niti itko išta zna, niti svi tako misle.
– Ali se uglavnom sumnja...
– Na nepoznate počinitelje albanske nacionalnosti? I to je tebi logično i razumno?
– Nema ti u tim stvarima ni logike ni razuma.
– Misliš: nema ničega osim neizbježnog pucanja?
– Ako ovo što se dogodilo nije dovoljan dokaz, onda ja stvarno ne znam šta još treba pa da ti postane jasno. Gledaš li ti, čitaš li šta ljudi govore?
– Evo baš čitam kako jedna Albanka na čijoj su kući porazbijani prozori moli novinare da to ne slikaju. I još kaže da razumije ljude koji su to napravili i da se ne ljuti na njih.
– A ona kao ne razumije da su joj prozore polupali Makedonci, i to samo zato što je Albanka?
– Ona razumije da su to napravili ljudi koji su prokuhali zbog zločina nad mladićima. I sama kaže da duboko žali zbog smrti nedužnih ljudi. I da novinare moli da ne fotografiraju slomljena stakla na njenoj kući, jer ne želi da se ta tragedija zloupotrebljava.
– Kažeš: žali zbog smrti nedužnih ljudi? Pa i ona je nedužna. I nju treba žaliti.
– Pa baš zato što je nedužna, ona ne želi da je žale oni što bi u znak žalosti nanijeli zlo ili nepravdu nekim drugim nedužnim ljudima.
– I ti sad od nje praviš heroja?
– Ne. Jer nju ne zanima da se od nje pravi bilo što – ni heroj ni žrtva. Niti bi htjela da o njenim prozorima brinu oni što bi razbijali bilo čija stakla.
– Samo ti zatvaraj oči pred stvarnošću...
– A ta žena, po tebi, nije stvarna?
– Ne kažem da nije, ali prava stvarnost ti je, evo, ovdje – na etničkoj karti Makedonije. Ovo narančasto, vidiš, to ti drže Makedonci. Ovo tu, ne znam koja je ovo boja, ni sivo ni roza, to su ti Albanci. Ove dvije oker fleke, to su ti Turci. A ovo plavo... Jebiga, u Jutarnjem ne piše koji su ovo plavi, a pokrivaju veći teritorij od Turaka. Ali tko su, da su, tu nema mira...
– To plavo, to su ti jezera.
– Ne lupaj gluposti! Kakva jezera na etničkoj karti?
– Ohridsko, Prespansko i Dojransko.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.265
Поени од реакции
8.380
Гледам дека имало протест.... Не пратам вести па незнам што се случувало.
Ај да ми објасни некој која беше пораката од протестот, за што протестиравте, што сакавте да му кажете на народот и на мвр со овој протест. Или беше Излези и крши, да се знае дека сме силни....
Пораката од овие 20 годишници беше ... утре треба семејство да основам, деца да направам ... епа што да им оставам на децата. Несигурност? Никакво ценење на трудот што го вложуваш? Мајмуни со осмолетка или со вечерно на државни функции? Терористи што пукале на мене и седат дома и зимаат државна плата? Двојазичност? Ден на шиптарското знаме? Што ајде објасни ми што е тоа исправното во оваа земја што ве тера вас да бидете задоволни и да се буните на протестите?
Се поубеден сум дека штом го завршам факултетот и дојдам при пари више нема што да барам во татковината каде што сум странец....
 
Член од
27 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
42
И јас истото го викам. Да сакаат Албанциве војна, ќе не сотрат сите до еден. Зашто они се сите заедно, ние се делиме на СДСМ, ВМРО, Скопје, Битола, Комити, Пирати и си ги вадиме очите меѓусебно. Оние 100 деца што излегле на улица и што пееле песни и што барале војна се само набуцкани од некого. Ако има војна, сигурно тие со 15 години нема да одат да се борат. А сигурно ни пола од татковците на тие нема да отидат и ќе се кријат. Како што било секогаш. Немаат памет што бараат. Сопствениот град си го демолираа, сопствениот народ си го истепаа. Идиоти!​
ako realno te interesira pobrzo vmro so sdsm koalicija ke napravat negoli dui so dpa kaj niv nema licemerie toa e edinstvena razlika tie ne se sobiraat na kajgana da diskutiraat dali makedonec ili dr im nashtetil ne ja cekaat MVR DA GO RASVETLI SLUCAJot nego vednash merki prezemaat za razlika od nas plackovcite\
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.176
Како не сваќате дека никој не бара војна :facepalm:
Дали пораката И НИЕ СМЕ ДЕЦА НА МАКЕДОНИЈА е барање на војна?
Се бара полицијата да нема двојни аршини, да важат истите казни и за малцинството, да не живеат под сосема други правила и ние да плаќаме за секое нивно непочитување на законите.
И главното ПОЛИЦИЈАТА ДА НЕ ДРЕМЕ ВРЗ СИТЕ ПОВИЦИ ДА РЕАГИРААТ НА МЕСТАТА КАДЕ ШТО АЛБАНЦИТЕ СЕ ПОВЕЌЕ И ВРШАТ АГРЕСИЈА ВРЗ ОСТАНАТИТЕ.
Дур не си ја сватат работата озбилно, ќе се случува тоа што се случува.
Е ако полицијата не одговара за својата работа, има некои кои нема да одговараат за последиците :)
Не се сите мирни, не се сите овци за стрижење.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
зеро
--- надополнето: 17 април 2012 во 10:53 ---

Се пеело Анти Албански песни, али не верувам дека под тоа се подразбира војна :facepalm:
Војна се предизвикува со такви ситни напади какви што има изминативе години, така се предизвикува меѓуетнички конфилкт, а не со пееење песни :tapp:
Билборди се кршеа за да се разбуди народот, да дигне малку тоа подвиените глави.

Нен си баш запознаена за навивачки групи.
СО Фемили си немаме ништо, си навиваме во различни спортови.
Со Пирати си имаме ривалство во ракомет. Да не треба ружи да си делиме на меѓусебни дуели? Непријателството трае дури е утакмицата, а после тоа има секакви дружби.
Во Ниш, во Хрватска Комити и Пирати заедно едни до други даваа поддршка на македонија, така да ти паѓа теоријата во вода.
Одново си слушнала а не си дослушнала.
Абре во Македонија НЕМА ХУЛИГАНИ, ама на кого му зборам. Дојдете на утакмица и видете дали има нешто слично на поимот хулиганизам :facepalm:
На Балканов сите врвни навивачки групи се предводени од главни мафијаши во градот, политички профитери, рекетари, групите се главен алат за сеење страв меѓу народот...
Во Македонија нема групан со над 300 членови, одн кои 85% се под 20 години.
Нема никакв основа за хулиганизам како прво, а иститен такви фацки како што водат групи низ Балканов, кај Македонија се рекетари на партиите.
А народот си голта се што му е сервирано.
Него се му пречи, пееле ова, скокале, шкртале по ѕидови, ствано хулигански :tapp:
И они не се држат заедно, Шверцери и Балисти се испотепаа неколку пати лани. Шверцери во Албанија седат одвоено од сите останати, заедно со две групи од Тирана и Косово.
Не не разделуваат кај нас клубските бои, туку ПАРТИСКИТЕ а они тој проблем го немаат ;)
Кога се идеше во Литванија, извадија луѓе од авион? Извадија ... ама нема врска сега тоа, бидејќи не е тема на разговор. Поентата ми беше дека ние Македонците многу се делиме. Да, точно е тоа дека ПАРТИСКИТЕ бои не делат ама и ние си наоѓаме по уште нешто. Брат ми сигурно нема да измисли за тоа што слушнал. Можеби тоа биле некои дечишта кои извикувале дека сакаат војна, не биле сите ама пак имало и такви. Е тоа ме нервира. Тоа што децава ни се без мозок. Се возам во двојка и сум видела се. Ама баш се. Од наши до нивни. И седеле заедно и се карале и се тепале. И во Автокоманда на проаѓање кога се, ме закачале. Баш зимава кога имаше снег ме маваа со топки. Ама и во Карпош ме маваа наши деца. Значи не може сите во еден кош да ги ставам, ни нашите, ни нивните. Имам и другар албанец кој не е ни налик на тоа што вие мислите за нив. Јас не сум за војна, зашто имам трауми од 2001, зашто татко ми го немаше два месеци дома, зашто он беше таму да ја брани државата. А сите оние што сега сакаат војна тогаш се криеја. Тоа најмногу ме боли. Ме боли што секој си зема за право да бара нешто. Не заслужуваат некој да се бори за нив, а најмалку да гине за нив.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
166
Поени од реакции
78
Ne bidete naivni i prosti, vojnata mu odgovara na toj sto saka da ja pocne. Ako gi utepaa decata za da pocnat vojna vie sto se palite ko mladi majmuni ke im ja ispolnite celta. Nema sto vojna da se sponzorira, treba da se fatat izvarsitelite i eventualno naracelite i za muda da se obesat na violinska zica, samo taka ke se dade na znaenje deka nikoj ne sme da pomisli da stori svirepo zlodelo vrz civili i bilo kogo, a ne so vojna vo koja ke ginat nevini civili.
Rezultat od vojna videte segde naokolu sto se sluci, a i kaj nas vo 2001, zarem ne vlecete pouki od greskite ili kako magarinja udirate so glavite vo zid.
Znaci nekoj saka da pocne konflikt ili vojna, a vie sto ja sakate ste niven instrument, razberete ne e resenie vojnata, resenieto e brzo otkrivanje na krvnicite i nivno lincuvanje.
За мене ти си наивен. Размисли малку, ако НЕКОЈ сака да има војна, ќе има. Ако тој НЕКОЈ сака да има војна, ќе го повтори ова дело. Колку си ти сигурен дека не може да се повтори?
А сторителите, да, можат да се фатат, а нарачателот баш и не сум сигурен. Од кај знаеш дека сево ова не го прави Грција и нејзини служби за да ја врати нестабилноста на балканот и да добие пари од Европа(пример).
А за поуки од војната, мислам и се надевам дека се извлечени. Барем овој пат ќе знаеме како да ја добиеме.

P.S. Не пишувајте вакви постови кои реално се далеку од темата.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.176
Никој не сака војна верувај ми, овсен лажни профили кои се прават по ФБ и форуми и повикуваат на војни или на неизлегувањен на протести, профили кои се направени од партиските младински штабови се со цел да се испере мозокот на народот ;)
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Никој не сака војна верувај ми, овсен лажни профили кои се прават по ФБ и форуми и повикуваат на војни или на неизлегувањен на протести, профили кои се направени од партиските младински штабови се со цел да се испере мозокот на народот ;)
A ti sto sakas?
 
Член од
15 април 2012
Мислења
35
Поени од реакции
35
I dosta so gluposti, Makedoncite se delele vaka onaka, sami na sebe si go....Pa ova e forum kade ima iljadnici mislenja i sekoj ima pravo da razmisluva so svoja glava mada na nekoj ne mu se dopagalo toa. Ako sum VMRO ili SDSM ili obratno ne znaci deka nema da ti pomognam ako si vo nevolja znaj go toa Makedonecu. Nie sme takov narod koj e human i saka da mu pomogne na toj sto e vo nevolja mada bil i od druga vera i nacija, samo nedoverbata vo svojata licnost ne pravi nekogas da mislime poinaku.
Veruvajte vo svojata Drzava i nacija i nema da bidete neverni po mnogu prasanja sto se odnesuvat na Makedonskiot duh,nepokornost,hrabrost,heroizam,borbenost,itrina zarem nemate kako narod miljon primeri niz istorijata Makedonska. Dosta go gledate negativnoto malku svrtete se kon pozitivnite raboti.
Sto se odnesuva do protestot, go opravduvam zatoa sto mladiot covek ne e slusan od postarite vo opstestvoto, ova e nacin da gi isfrli fustraciite i negativniot naboj koj go nosi vo sebe kako mlad covek i idnina na opstestvoto. Moze i kamen da zafrci i se da se kaze toa e protest protiv onoj koj go stori kukavickiot cin ubivajki 5 nevini luge so trski za riba vo racete. Tie sigurno ne ja posakuvat vojnata so Albancite ili bilo kogo, tie posakuvat duel so onie sto gi utepaa decata vo toa sum siguren i znam deka e taka. 90% od niv se razocarani zatoa sto veruvat vo sozivot so sekogo i isfustrirani se od vakvio tek na rabotite, a samo 10% se fanatici na koj vremeto vo Hristijanstvoto im izmina vo sredniot vek.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom