Собири и протести за петкратното убиство кај Смиљковско езеро

wqx

Член од
12 април 2012
Мислења
49
Поени од реакции
36
На што личи ова бе 200-300 души на протест цццццццццц срамота бреее леле брука жива !!!!
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Цела толпа истрча натаму затоа што имаше ипштари а тоа не го кажаа на вести.После пред влада коа бевме јавија по станици дека друга група доагја кај холидеј ин и мора да се спречи да не се судрат.Медиумуите не кажаа дека и друга група имаше од друга националност!!!
Билбордите ( ми се чини 1 дека беше само) беа искршени откако полицијата почна да тепа.Сите беа гневни.Стоев на жардињера и мислев не сум крив за ништо и дека нема потреба да бегам ама момците со пендраци тепаа све што ке фатат на 5 метра од мене замавна со пендрак во мене и ми рече сега ке видиш застани тогаш сватив зошто секогаш има гнев против нив!
Во гостивар дуќани беа искршени никој не праша кој зошто како и никој не беше волку обвинет.
И уште еднаш ти кажувам не беше на протестот затоа неможеш да збориш и да напаѓаш.

А твојот ник се борел за Македноија но ти не го правиш тоа!Далеку си од тоа!
Ај сеа и ти не претерувај као демек ништо не праеше толпата , џандарите први почнаа , а тоа што со бекатонки ги маваа пред влада и што го зденаа у кацига едниот нема врска а :D ?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Зарем овој протест не е за секој човек што сака да дојде и што е револтиран од случувањава? И што ќе се случи ако сакаат и албанци и роми и турци да дојдат на протест? Ќе се нарекуваат самите со погрдни зборови..зарем ова не е протест со кој бараме да ги казнат убијците на децата а не протест на кој се извикуваат непотребни навреди и се мава со камења накај луѓето од друга националност? Кога има протест сите луѓе треба да бидат сложни и да не се делат според вера и националност само така ќе се постигне нешто а вака никој со нормален разум нема да искочи зошто несака да добие камен по глава ... невин човек не се тепа не е тоа целта на протестот.
Да, за секој е, ама знаеш зошто Албанци, Турци, Босанци, Роми не доаѓаат на вакви протести?Јас ќе ти кажам зашто.Затоа што кур ги боли за оваа држава, кур ги боли за Македонија, кур ги боли за Македонците и гледаат да ни го сотрат се она што останало каурско во нас.Немој жити се да ни продавате некои демагогии еднакви за детска градинка и приказни за Дедо Мраз.Секогаш си се солидаризираат кога е во прашање Каур.
Доста ми е веќе да слушам бедни одговори колку само да се даде некаква против теза на твој цитиран пост во стил ’Јас познавам многу Албанци, Турци и останати што ја сакаат Македонија’Жими стапов знаете, туку си ги измислувате тука на форумот колку само да реплицирате на некој пост.
Јас спротивно ќе верував да видев Албанци да излегоа и да протестираа против масакрите на Учк, амнестирање на хашките случаи и ред други работи, ама од тоа ни трага ни глас.Тоа се убиства, геноцид и ред други работи.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.528
Поени од реакции
69.294
ti znaes sto zboris? kolata bila najdena vo Ljuboten ubistvo na avtopat kon Kosovo?? roditelite tvrdele deka postojano si imale problemi so Albanskoto naselenie od selata? tolkavi problemi sto doslo do pettkratno ubistvo , cetvorica od niv maturanti, kolkav bi trebalo da bide toj problem za da dojde do ubistvo na cetiri mladi momcinja? ok prodolzi so tvoeto ubeduvanje deka albanci sigurno toa go napravile.
А кај води обиколницата?
Да не води кон Танзанија случајно :facepalm:
Да, КОЛАТА КОЈА МИНИСТЕРКАТА ПОВБТРДИ ДЕКА ЈА КОРИСТЕЛЕ УБИЈЦИТЕ Е НАЈДЕНА ВО БЛИЗИНА НА ЉУБОТЕН, кое сосема случајно е село со 80% Албанци.
Дали тоа значи дека имале логистика од локалните Албанци?

И знам добро што зборат нивните родители, за разлика од тебе, се интересирам за случајот, пошто ме боли душава и сакам да дознаам што се случило со децата.
По која случајност другарите на децата револтот го кренале кон АЛбанците во околината?

Знам кои проблеми ги имаа жителите на Бутел и Радишани во 57-ца.
Знаеш ли колку деца беа истепани во овој период?

Од Љуботен се симнувале Албанци и викале ќе се пролее Македонска крв на велигден.
Човек близок на фамилиите на ден по убиството на интервју ЗБОРИ ЗА ПРОБЛЕМИТЕ СО АЛБАНЦИТЕ.
Значи не е зачуден, пошто досега сто пати алармирале дека децата не смее слободно да ги пуштат навечер.
АБЕ МОРА ДА СЕ СТАВИ ЕДНАШ КРАЈ НА ТОА.
А со свиткана глава нема да се направи тоа.

Децата се убиени без причина. Случајно избрани жртви.
Нешто што ни е веќе добро познато
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
zasto ? zabraneto e na latinica da se pisuva?
Ти си Арианис или Арианит ?!
Мислам дека си згрешил, место С стави си Т !
И дај почни да пишуваш на Кирилица, не си у Немачка или у Швицарска да му се сневиди или незнаеш Кирилица ?!
 
Член од
30 декември 2008
Мислења
98
Поени од реакции
142
Ај сеа и ти не претерувај као демек ништо не праеше толпата , џандарите први почнаа , а тоа што со бекатонки ги маваа пред влада и што го зденаа у кацига едниот нема врска а :D ?
Реков брат јас маваа ама и сам виде ако беше таму дека беа дечишта и дека се криви!но сигурно нема да ги напагаме сега затоа што во гостивар имаше тепани цајкани па ги пуштија од затвори и ред други работи
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Неможам да читам 20страни уназад ама ќе дадам мал коментар.
Комити тргнаа и се собираа посебно баш со цел за да не се измешаме со политички платеници.
Си се собравме на страна си извадивме парола и се упативме кон влада.
Грешка е што нафурани деца почнаа да пеат против Албанци иако им беше кажано да не се пее.
Кога стигнавме се запалија свеќи се мафташе со барјаци( кои се за Македонија не за Вардар). Тука во толпата заприметивме 10тина деца со маски(по 17-19год) кои земаа камења и се упатија кон влада, ги прашавме кои се ама не кажаа ништо, 2-3ца немаа маки па видовме дека не се наши. Работата не мирисаше на арно, си ги спакувавме знамињата и си заминавме, неколку Комити останаа и се приклучија на тие што почнаа фрка на своја глава.
Единствена грешка беше што се скандираше против Албанци се друго беше ок од страна на Комити според мене.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
61
Поени од реакции
15
Искрено се надевам дека не се тие. Ако се лошо ќе биде. Инаку АНА ако сака една војна може веднаш да ја добие треба само едно соопштение во кое ја преземаат одговорноста за настанот. Јас лично не обвинувам никој дури и да се не би излегол на протест. Нека ги казнат според закон.
Ти кажувам што мисли мнозинствот јас мислам дека не сум во мнозинството.
mnozistvoto e vo zabluda. toa veke odamna so godini se gleda, ne e od sega. zamateni umovi do bezkraj
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Реков брат јас маваа ама и сам виде ако беше таму дека беа дечишта и дека се криви!но сигурно нема да ги напагаме сега затоа што во гостивар имаше тепани цајкани па ги пуштија од затвори и ред други работи
Е да тука си у право .. у гостивар далеку полошо и дуќаните им ги кршеа и ресторанот на Јаким ама ете кај нив закон не владее ....
 
Член од
15 април 2012
Мислења
341
Поени од реакции
642
Реков брат јас маваа ама и сам виде ако беше таму дека беа дечишта и дека се криви!но сигурно нема да ги напагаме сега затоа што во гостивар имаше тепани цајкани па ги пуштија од затвори и ред други работи
Да знаеш дека секој што не завзема страна со народот во вакви моменти, тоа го прави од лична корист. Пократко: политичка припадност.
 
Член од
30 декември 2008
Мислења
98
Поени од реакции
142
Па да,ако треба да си го уништувам сопствениот град далеку и ќе бидам.
Друже ти уништија 5 твој сограѓани!Ти ја уништуваат државата!Ти уништуваат све што имаш!
Не ме јеби дека ти е до 1 билборд на автобуска на ЈС.
--- надополнето: 16 април 2012 во 21:41 ---
Да знаеш дека секој што не завзема страна со народот во вакви моменти, тоа го прави од лична корист. Пократко: политичка припадност.
Јас јасно кажав ако има уапсени утре да има протест и да бидат пуштени!
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
mnozistvoto e vo zabluda. toa veke odamna so godini se gleda, ne e od sega. zamateni umovi do bezkraj
Какви се такви се имаат и зошто да се...Како и да е со нив треба да се живее а генерализирање не помага.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.528
Поени од реакции
69.294
Не ни од далеку,за џабе ме обвинуваш од прееска(ти посебно,што не очекував)
поентата ми е дека има луѓе што кршеле,ФАКТ има луѓе што ја понесле толпата во обид да направат пиздарија што најмалку ни треба,на сите во Македонија,ФАКТ
не велам дека Комити планирале нешто,нити пак дека се криви,ама дека протестов доби сосема друг карактер,и дека вакви наслини протести можат само лошо да ни донесат е исто ФАКТ.
Значи никој од полиција нема прв да се стрча кон демнстрантите,никој.
Фрлање со камења и тргнување преку мост се знае кон што би водело,секој што бил во таа толпа а не се тргнал откако видел како се развиваат настаните заслужува да ги сноси последиците.

Безцелно е насилството.
Те критикувам дека не си бил а збориш според тоа на ТВ вести, божем незнаеш какви се глупости лупаат :facepalm:

Значи ваквите протести неможе да се окасрактеризираат како незнам колку насилни. Да народот бараше судир со опонентите кои херојски напаѓаат 20 на 1 секој ден, ама не го сдоби тоа. Се очекуваше нешто такво, пукна тиквата...
Ти се напали со скршените билборди божем некој дома ти влегол и ти кршел...
Да сме кршеле продавници, да сме ограбувале, па да речеш насилен протест, ама за неколку скршени билборди НАСИЛЕН?

И како го направиле ова со сликиве секоја чест :eek:
Гарантирам дека никој не запали контењер, сигурно одамна си горел контењерот (честа слика низ Скопје), а овие го фатиле под агол и во позадфина брканицата со специјалците мислиш којзнае каква анархија завладеала :facepalm:
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
убијците треба да се бараат во Косово најверојатно,Јанкуловска нека го викне на помош колегата од Косово и нека му објасне што и како бараат.
Убијците не се тука,колата ја оставиле на скоро граница со Косово,сигурно не се глупи назад да се вратат,но со друга кола и да се сокријат во некоја куќа и да чекаат да бидат фатени.
Мора побрзо да реагира неспособното МВР,а не сила да покажуваат на луѓе кој излегле на протест денеска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom