Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
па ако убиството во Гостивар семејството го сфатило како убиство на албанец од страна на Македонската држава, а албанците со познати по изразено чувство на национализам (голема албанија, вечно угнетени борци за права со оружје) ништо чудно платеници да убијат рандом Македонци, пошо нели децата биле и легитимирани.
Филмски е знам, ама и државава е во лош филм влезена, па нишо чудно и вистина да е...
Крвната одмазда треба да ја изврши член на семејството на убиениот врз полнолетен машки член од семејството на убиецот. Се друго не е крвна одмазда. Ова што ти го говориш (национализам, права и слично) спаѓа во доменот на политичка нарачка со одмазда (не крвна) како оправдување и е сосема друга тема. Нема информации дека децата биле легитимирани пред да бидат убиени.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Одбивам да бидам дел од групата која не знае за што протестира

http://www.kurir.mk/komentari/stavovi/67845-Za-tragedijata-ke-protestiram-so-molitva


Па види вака ,можеби ќе се протестира за зачувување на ретките и загрозени видови габи ,не велам дека треба да се крши и лумпува на протестот,но треба достоинствено да се порача дека ДОСТА Е ВЕЌЕ,не сме глинени гулаби да вежбаат на нас
Групата друже знае зошто ќе излезе на улица само овака е пошто ние Македонците немаме лидери вистински да не поведат на улица или ако не државни лидери барем некој невладини организации да има врз кого да се потпреме понекогаш се прашувам каде исчезна гордоста и самоувереноста кај Македонците се плашиме од она што нам ни припаѓа
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Не ми е јасно како успеаја и овој протест да го унаказат!
Ќе протестирала со молитва бе :tapp:
Со устав загарантирано право во државава не можеш да го оствариш. И тоа не дека те спречува нешто, туку такви потплатени штрајкбрејкери имаме, може вода да ни носат капиталистите од 103 и некоја по западните земји...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Групата друже знае зошто ќе излезе на улица само овака е пошто ние Македонците немаме лидери вистински да не поведат на улица или ако не државни лидери барем некој невладини организации да има врз кого да се потпреме понекогаш се прашувам каде исчезна гордоста и самоувереноста кај Македонците се плашиме од она што нам ни припаѓа
На кои лидери се потпирале Александар, Даме, Гоце, Карев?
И они изглеа се собирале по форуми или социјални мрежи.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
јас не реков крвна одмазда туку одмазда кон се што е македонско оти убиецот на Шчиптарите од Гостивар е полицаец и ако посегнаа по неговато семејство ќе беше многу лесно да ги фата ....просто ко пасуљ
Зошто семејството би се одмаздувало на рандом Македонец? Ти би бил задоволен доколку некој Албанец те повреди, а ти се одмаздиш на некој што воопшто не го ни знае. Полицаецот не ги убил нив затоа што биле Албанци, туку затоа што имале лични несогласувања.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.096
Поени од реакции
81.049
Не се бара, ама може мноооооооогу лесно во целава напнатост да излезе некоја р'чка што ќе разгори страсти.
Можело да излезе некоја р'чка? После 50+ напади од Албанците за само 2 месеца, најде да кажеш да се смириме за да не излегла некоја р'чка? Ма немој да ме јебеш.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
На кои лидери се потпирале Александар, Даме, Гоце, Карев?
И они изглеа се собирале по форуми или социјални мрежи.
Па тие биле вистински лидери во свое време секоја генерација треба да има по еден или кај нас подобро е да се биде под јорган. А и во право се што некој не застанува да земе одговорност во свои раце кога утре знае дека тој ќе биде осуден за национализам и за насилно однесување кривични и ред друго а некој како оние што секој знае кој беа на кале и кого пред 2 милиона очи го ослободија тој може слободно до ден денес да се шета и слободно да си пие кафе епа затоа викам прво да се почне од нашите а после од другите и нормално премногу влијание и е дозволено на америка ја претера ради нејзе од 2001 наваму живееме како во кафез
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Крвната одмазда треба да ја изврши член на семејството на убиениот врз полнолетен машки член од семејството на убиецот. Се друго не е крвна одмазда. Ова што ти го говориш (национализам, права и слично) спаѓа во доменот на политичка нарачка со одмазда (не крвна) како оправдување и е сосема друга тема. Нема информации дека децата биле легитимирани пред да бидат убиени.
стварно? Ова е кодот? А зошто тогаш во Влае на раскрсница и жените беа изрешетани???
Ќе ти кажам нешто, каква и да е нарачка, ако е нели, нема ни код ни ништо.
А дека биле легитимирани, читав некаде. Може и да не е вистина, не тврдам 100 %
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
Се е во ред економската состојба цвета па уште до војни ни е дојдено ... Но погледни ја цела ситуација Македонците можат да живеат со малцинствата многу пати докажале дека се космополити и не националистички настроени погледни што се дешава секој месец претепан Македонец , запалена црква , графити анти Македонски, закани за крвна одмазда , убиство (што нема да се открие) . Дали овакви убиства имаше пред 1998 ? кој ги донесе овие убиства кој ја донесе оваа мака на Македонија по 1998 сте се запрашале ли некогаш или секогаш глумиме интелектуалци па мислиме по демократски пат нешто ќе се реши ...
Не глумим некој интелекутацел кој решава по демократски пат. Ако си прочитал некој пост од мене пишав дека сум против војна. Пишав дека еконосмки сме пред пропаст. Не сум антиалбанец еве моментално пишуваам со колега албанец кој ми честита празник , а не сум ни испуштил ни јас да му честитам некој негов празник веќе 4 години го почитуем повеќе од други колеги македонци.

Ова го немаше пред 1998, ама немаше ни косовари пред 1998.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Најубаво кажаа на Хpватската телевизија -

во 2001-ва Западот го спpечи насилството на двете стpани, ама од тогаш ја забоpави Македонија. :/
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
Брат немој да кажеш дека си и ја прочитал колумната :facepalm:

Нареден пат прочитај и ги постовите од пред 2-3 години...уште додека не беше новинарка....да видиш за каков карактер се работи...поготово за активностите со момче во задниот ред додека била во кино.;)
Член на форум е, на кој мислиш дека се однесува ова тастатура револуционер, на баба ми да не мисли ?
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Токму така, токму така... Во право си 100%.

А сега да ти цитирам една твоја претходна порака:

Кај се младите во сета таа приказна? Некој претставник на младите македонци, на некои организации , на албанските? Овие се млади луѓе бре!!!
Треба и македонците и албанците млади да почнат они да градат соживот, да се договорат еднаш веќе да не страдаат невини луѓе.. Овие возрасните и така веќе ја зае‘‘‘аа цела работа
Ова не е моја порака, не се секавам дека јас сум ја напишал, знам што пишувам, не сум изветреан, или некој ми ја изменил од администраторите или некој ми влегол во прфилот.
Ај да видам каде сум го напишал ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom