Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
Луѓе едно се знае МВР нема да ја каже вистината ке ја скрие тоа е сигурно зошто неможе да се преќути пред вакво нешто тоа они го знаат и затоа ќе ја скријат вистината, и сител ке гледа што помалку да ја обработува оваа тема за да се спречи каква била реакција на македонските граѓани зошто гневот е голем особрно зошто посегнат е по животот на македонците со цел да се уништат за да се прави голема албанија
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.482
Која црна Гевгелија ??? Не можеш да ги научиш градовите онака чисто од култура колку да не ти се смеат луѓето.
И сеа што цело време ке ме коментираш мене зошто го згрешив градот? Грешка, се разбравме немој ти да се напнуваш... Кулирај си (y)
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Абе овие сериозни се со проблемов за кучињата скитници во Тетово? Мислам, до тоа им дојде, за тоа прилог на вести да прават?
Кога ќе дојдеш да живиш у тетово и кога навечер кога ќе се враќаш дома ќе те бркаат 20тина кучиња по 60 кила, повеќе од метро високи секоа вечер по повеќе од 100тина метра, а никој не презема ништо и кога секој од твојата фамилија ќе биде искасан од куче и 250 случаи за помалку од година тогаш ќе можеш да кењаш за проблемот што го имаме!
И како што можеш да видиш тоа беше спореден прилог што траеше помалку од една минута!
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Луѓе едно се знае МВР нема да ја каже вистината ке ја скрие тоа е сигурно зошто неможе да се преќути пред вакво нешто тоа они го знаат и затоа ќе ја скријат вистината, и сител ке гледа што помалку да ја обработува оваа тема за да се спречи каква била реакција на македонските граѓани зошто гневот е голем особрно зошто посегнат е по животот на македонците со цел да се уништат за да се прави голема албанија
Се сложувам со ова целта е да има немири во Македонија и Србија само како што разбрав нели ана рече дека сака и во Црна Гора и кај јужниве да има немири како на ова гледаат нивните страни баш би сакал да знам !?!?!Или доколку има некој инфо да ни каже
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Се повеќе и повеќе ме влече дека ова е поради убиството од Гевгелија... Т.Е 1000 % сум сигурен дека е! За двајца нивни настрадаа 4 наши, значи едниот им дојде неочекувано. А и убиени се некако во нивен стил на нивен начин (тие имаат и повеќе видови оружја). За тоа со личните карти што биле најдени како демек биле легитимирани, изгледа сакале да се осигураат дека се македонци... Се надевам дека ова со возилото е направено од паника а не да се сокрие трагата и да се пренасочи истрагата... Оваа варијанта некако ми е најлогична а уште од почеток мислев вака!
Слабо географија...

Теоријата за некаква „одмазда“ за нашите и нивните не ми држи вода. Дури и албанци да се сторители на убиствата, мислам дека целта не им била некаква дестабилизација или покажување дека нема соживот. На никој не му одговара дестабилизација, албанците мање-више добија тоа што сакаа 2001, и секаква дестабилизација би значело дека тие ќе изгубат повеќе отколку што ќе добијат.

Моја теорија е дека дечките виделе нешто што не требало да видат (drug deal, друго убиство можеби), и затоа биле егзекутирани. Рибарот пак веројатно бил сведок на убиствата на децата, и затоа и тој бил убиен. Убијците, ако имаат памет во главата, сигурно се надвор од државата. Се надевам дека ќе бидат идентификувани и ќе ги стигне правдата. Жалам само што немаме електрична столица или „ињекција“ во нашиот правен систем.
 
P

PewDiePie

Гостин
Може возилово е оставено како мамка,тоест да ги посочи во погрешен правец,не треба да се зема се здраво за готово,ама очигледно дека they're on to something.
 

makedonec_bt

Проф. по улични науки
Член од
15 април 2012
Мислења
146
Поени од реакции
102
Луѓе едно се знае МВР нема да ја каже вистината ке ја скрие тоа е сигурно зошто неможе да се преќути пред вакво нешто тоа они го знаат и затоа ќе ја скријат вистината, и сител ке гледа што помалку да ја обработува оваа тема за да се спречи каква била реакција на македонските граѓани зошто гневот е голем особрно зошто посегнат е по животот на македонците со цел да се уништат за да се прави голема албанија
nema so da se krie toa se shto NEGIRA JANKULOVKSA to e vistina a toa shto kazuva e 30% vistina, izbegnuva da kazuva za identitetot zoshto? ili se makedonci koi na najgolemiot verski praznik masakriraat? ili se Albanci-muslimani koi sakaat da ne sitnat i dvete scenarija davaat smrtna kazna za kriminalcite koja e pricinata znaci da ne go dava identitietot? Zatoa jas znam deka se Albanci, 3 pati ja prashaja dali decata bile maltretirani ili masakrirani taja odbi i sega vehstacite kazuvaat deka bile samo povredeni od 3-6 kurshumi site 5 dushi toa znaci okolu 25-30 kurshumi toa ako ne e maltretiranje shto e?
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Слабо географија...

Теоријата за некаква „одмазда“ за нашите и нивните не ми држи вода. Дури и албанци да се сторители на убиствата, мислам дека целта не им била некаква дестабилизација или покажување дека нема соживот. На никој не му одговара дестабилизација, албанците мање-више добија тоа што сакаа 2001, и секаква дестабилизација би значело дека тие ќе изгубат повеќе отколку што ќе добијат.

Моја теорија е дека дечките виделе нешто што не требало да видат (drug deal, друго убиство можеби), и затоа биле егзекутирани. Рибарот пак веројатно бил сведок на убиствата на децата, и затоа и тој бил убиен. Убијците, ако имаат памет во главата, сигурно се надвор од државата. Се надевам дека ќе бидат идентификувани и ќе ги стигне правдата. Жалам само што немаме електрична столица или „ињекција“ во нашиот правен систем.
Да те надополнам мање-више ова им е целта http://turkeymacedonia.files.wordpress.com/2010/08/greater-albania.gif па освестете се луѓе и цел Балкан ради нив ќе има немири во 4 земји уште ли некој не ја дозна оваа јавна тајна
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.482
Слабо географија...

Теоријата за некаква „одмазда“ за нашите и нивните не ми држи вода. Дури и албанци да се сторители на убиствата, мислам дека целта не им била некаква дестабилизација или покажување дека нема соживот. На никој не му одговара дестабилизација, албанците мање-више добија тоа што сакаа 2001, и секаква дестабилизација би значело дека тие ќе изгубат повеќе отколку што ќе добијат.

Моја теорија е дека дечките виделе нешто што не требало да видат (drug deal, друго убиство можеби), и затоа биле егзекутирани. Рибарот пак веројатно бил сведок на убиствата на децата, и затоа и тој бил убиен. Убијците, ако имаат памет во главата, сигурно се надвор од државата. Се надевам дека ќе бидат идентификувани и ќе ги стигне правдата. Жалам само што немаме електрична столица или „ињекција“ во нашиот правен систем.
ГОСТИВАР :) а не мислам дека за да сокријат 1 убиство направиле + 5? А и нема тело, пребарано е езерото... Телото со нив ли го зеле?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.442
Гледам дека некои од членовите се против шпекулации, но ќе речам дека можеби некои можни сценариа излегоа и од овој форум, и ќе речам дека шпекулациите се дел од истрагата. Самите правци на истрагата се базираат на првични информации што се шпекулации и до заклучок се доаѓа со нивно елиминирање.

Што се однесува до сооштенијата на МВР, никој нема да излезе со сооштенија со кои ќе порасне меѓуетничката тензија. Но народот мора да знае што се случува и Албанскиот и Македонскиот. Пошто кој и да го направил ова, целта е да се иницира реакција. Ако идеме по таа претоставка, ова не е изолирана група, ова се повеќе групи. И ако ова не изнуди реакција ќе има и други обиди, кои можат да бидат и посурови. Мора да се каже тоа ако сака да се спречи, ако воопшто може да се спречи.

Со измислување на тези, и приказни, нема да се прекине тоа, туку со соочување на суровата вистина. Јас ги разбирам тие што ме осудуваат дека сум многу директен во моите шпекулации, но на крајот на краиштата и да не сум во право, јас ги кажувам очигледните работи, кои секој нормален човек ги гледа. Јас не ги измислив тепачките во автобуси, коминикето на АНА и меморандумот на Илирида. Така да не е важно која е вистината, лесно ни е нас да бидеме трезвени и да бараме други причини освен меѓуетнички, но има луѓе кои се бесни и кои бараат одмазда дека нивните деца/браќа/братучеди/другари се убиени. И тие ги гледаат случувањата што се очигледни и што ги водат кон заклучокот дека единствена причина за убиството е што биле Македонци и дека убијците се Албанци. Па и да не е тоа така.

Кога ќе се случи реакција, веќе е касно. Гневни луѓе нема само во Радишани и Црешево, и реакција неможе да спречи Полицијата ако се реши некој да направи. Затоа и Албанците се исплашени. И затоа повикавење на мир и измислување смешни тези, нема да не спаси од војна. Туку гледањето на суровата вистина во очи.

Редоследите на настанот говорат, дека во најмала рака, некој сака да предизвика меѓуетнички конфликт. Дека најверојатно нема да застане на ова и дека многу веројатно е таа намера да му успее, како што иде работата.

Да се мешаат психопатски сериски убиства, без етнички карактер со овие убиства е идиотска работа. Тука нема ни С од класично психопатско сериско убиство. И е обид да се тргнат очите од вистината, и уште поголемо заташкување на вистинските причини, што самото по себе е уште поголем мотиватор за реакција за случајов. Пошто секакво криење ќе биде очигледно и ќе се изгуби доверба во институциите за една таква деликатна истрага. Значи една лага, и све ќе тргне низбрдо. Подобро да ќутат за некои работи отколку да шират вакви дезинформации.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
некои новајлии на форумов.......се јавија......ќе ве ислушаме до утре шо ке кажете........да не генерализарме сеа......ама ептен сумничави сте ми.....некоа цел да не имате
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.442
Дечки прашање можда оффтопик,
Дали ми се чини или темава е доста кочи и со постирање има проблем? Ако е така, тоа значи дека ни се читаат мислењата и допринесуваме некако.
 
P

PewDiePie

Гостин
Затоа и Албанците се исплашени.
Исплашени биле души,епа и треба да бидат ,не дека оправдувам понатамошни инциденти на наши врз албанци ама не ги ни осудувам,преку кур му дојде на македонскиот народ.
Исто како онаа приказната со овчарчето што викало Волк Волк а немало волк,и кога дошол волкот никој не му верувал,така и ова сега и да не се директно вмешани македонски албанци никој нема да им верува заради сите овие пиздарии што ги направија до сега.
 
Член од
30 март 2011
Мислења
95
Поени од реакции
74
Слабо географија...

Теоријата за некаква „одмазда“ за нашите и нивните не ми држи вода. Дури и албанци да се сторители на убиствата, мислам дека целта не им била некаква дестабилизација или покажување дека нема соживот. На никој не му одговара дестабилизација, албанците мање-више добија тоа што сакаа 2001, и секаква дестабилизација би значело дека тие ќе изгубат повеќе отколку што ќе добијат.

Моја теорија е дека дечките виделе нешто што не требало да видат (drug deal, друго убиство можеби), и затоа биле егзекутирани. Рибарот пак веројатно бил сведок на убиствата на децата, и затоа и тој бил убиен. Убијците, ако имаат памет во главата, сигурно се надвор од државата. Се надевам дека ќе бидат идентификувани и ќе ги стигне правдата. Жалам само што немаме електрична столица или „ињекција“ во нашиот правен систем.
Оваа теорија е најнелогична и за македонецот во овој момент најприфатлива.Значи друг деал или дилање дрога не се врши на езеро каде што често има рибари(кој поминал од таму знае) криминалци не одат на езеро да убијат должник или да прават криминал бидејќи на толку мало езеро нема ни кафани ни ништо да и се собирале таму.И јас сакам да верувам дека нема животни способни за ова но ни докажаа дека има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom