Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
Епа што кур влегуваш со мене во дискусија. Ако имаш некои логички претпоставки, бујрум кажи ги. Јас тука дискутирам со луѓе кои имаат дијаметрално спротивни ставови од мене. Ти доаѓаш од нигде никаде, си начекал едно мислење од 4000 тука на темава и јадеш трици трици тука. Јас ниту те терам да влезеш со мене во дискусија, ниту пак сакам дискусија со луѓе со предрасуди. Тоа е моето мислење и како такво го кажувам Го потркепувам со некои логични заклучоци, го бранам и го корегирам доколку некој ми даде подобра логична претставка.
Повели искажи го твоето мислење и не ме дрви мене воопшто, притисни го копчето Ignore и веќе никад нема да го прочиташ моето мислење.
Логика, логично, логички,...што има логично да си ја ставиш фантазијата да проработи за конструирање на разно разни хорор сценарија, во еден толку деликатен случај како што е овој, во случај кога буквално секој човек (пази човек, не животно) го боли душата за смртта на тие деца, што има логично да ти со твоите постови цело време сееш омраза на форумот, објавуваш војна? Дали е логично тука деца 14-15 годишници да читаат вакви мислења исполнети со бес, гнев, омраза кон цела една заедница?
Бидете малку одговорни за тие ваши мислења, некој може од вас тука да се инспирира па утре и тој да изврши некое грозоморно дело, исто како и сторителот на овој злочин.
Никого не го заболе за вашите теории на завера, за вашите шпекулациии, има институциии тие тоа ке го решат, бидете стрпливи барем до тогаш не јадете гомна безврска.
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Премногу се задржуваме на тоа кои се сторителите или нарачателите. Навистина е трогателно ова што се случи, убиени се деца на голем, најголем христијански празник. Би и посакал на нивните фамилии да бидат сплотени заедно да ја делат загубата, болката. Би и посакал и во иднина да ги делат заедно убавите моменти, доколку ѓи имат. Вистинското прашање е која е причината !? Се наближува НАТО самитот во Чикако, дали Македонија ке биде на дневен ред после ова ? Дали Македонија ќе биде преставена како вистински проблем на Балканот, Буре барут на кој му е краток фитилот, а веќе е запален. За прв пат Македонците се оние кои се радикализираат, посебен момент е ќе нагласам, најголемиот Христијански празник. Дали Македонија вака ќе го плати членството во НАТО ? Или се јави нов момент во сверата на влијанија во Македонија, за момент и се смени позцијата на Америка, овде во Македонија. Дали е можно сето ова да е извршено од страна на Европските или Руските тајни служби !? Да бидеме искрени тоталната свера на влијаније во Македонија го поседува Америка. Доколку е ова обично курташење на Албански дечиња или возрасни, предлагам да се построиме ние Македонците од една страна наоружани само со заби и голи раце, а од друга страна вие Албанците земете што сакате. Ќе ве изгризаме сите еден по еден, во рок од 24 часа. Да ни е вечен празникот, да го празнуваме се додека живее човештвото.​
Христос воскресна!

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
a ti gleas li sto se pisue tuka? boris i ljubco mi gi slavat?
a ubistvo ti praat Albanci na 1 kilometar od sk? so oruzjeto sto ovie im go dadoa vo 2001?
ili ne e dokazano toa a? abe lugeeee do koga ke se praime ludi?
te razbiram sto vikas no taka se custvuvam vo momentov
direkno pisuvam i ne mozam ni da spijam da ti kazam pravo za decava, ne znam kako da ti objasnam!


i bas me zabole .. za recnikot onaka NAJISKRENO
aj..
Епа ај пријатно тогаш.
 
P

Princ

Гостин
Дали ме разбираш што сакам да кажам?
Не, најискрено.
Јас мислам дека ова највеќе можат да го спречат Албанците.
Човече, на Македонски ти зборувам... Не можат Албанците крив курац да спречат. Убијците не знаеме дали се Албанци. Зошто толку тешко ти/ви е да го разбереш тоа?? Не знаеме ништо, ало. Може да се Француски платеници за да ја примат Македонија во НАТО во Мај. Може да се Грчки платеници за да НЕ ја примат Македонија во НАТО во Мај. Све живо и диво може да е во овој стадиум, што све не се шпекулира.
Министерката за внатрешни работи ви е Македонка. Нека ги најде убијците и нека ги изведе пред лицето на правдата.
Чудна работа, кога (хипотетички) извршител на некое кривично дело е Македонец - поединецот мора да си ги сноси последиците. Кога ситуацијата (хипотетички) е обратна, мене ми пишуваат приватни пораки да сум се произнел.
Ќе повторам: без разлика што се сторителите по националност и кој им бил мотивот, тие се монструми и треба да си го добијат она што законски им следува пута 5. Појасно амин.
--- надополнето: 15 април 2012 во 02:11 ---
Princ

A sto ke se sluci so vas po 10 ili 50 godini ako USA resi poveke da ne ve poddrzuva?
Што има врска УСА со моите 6 деца и 24 внуци?
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
i temava moze da se zakluci gledam celo vreme edno te isto ke pobedi pravdata na krajot kolku i da e bavna ke gi najdat ubijcite ke vidime koi se.........
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Не, најискрено.

Човече, на Македонски ти зборувам... Не можат Албанците крив курац да спречат. Убијците не знаеме дали се Албанци. Зошто толку тешко ти/ви е да го разбереш тоа?? Не знаеме ништо, ало. Може да се Француски платеници за да ја примат Македонија во НАТО во Мај. Може да се Грчки платеници за да НЕ ја примат Македонија во НАТО во Мај. Све живо и диво може да е во овој стадиум, што све не се шпекулира.
Министерката за внатрешни работи ви е Македонка. Нека ги најде убијците и нека ги изведе пред лицето на правдата.
Чудна работа, кога (хипотетички) извршител на некое кривично дело е Македонец - поединецот мора да си ги сноси последиците. Кога ситуацијата (хипотетички) е обратна, мене ми пишуваат приватни пораки да сум се произнел.
Ќе повторам: без разлика што се сторителите по националност и кој им бил мотивот, тие се монструми и треба да си го добијат она што законски им следува пута 5. Појасно амин.

Кој Македонец носи оружје со себе,и тоа во група,и спремен да испука 5 души,и да ги усмрти ? на прсти се бројат таквите...од Албанска страна,неможеш со дигитрон да ги изброиш колку се...а за платеници надворешни,може,ништо чудно...но едно е сигурно,Македонци не се.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.724
Поени од реакции
71.209
Нема да зборам ништо дур не се утврди работава, ама ова е посериозно дури и од моите очекувања :cenzura:
Жртвите се случајно одбрани :cenzura:
 
Член од
12 јануари 2012
Мислења
17
Поени од реакции
5
Кога дознав за ова, вчера вечерта веднаш ми падна на памет дека се работи за мафијашка пресметка помеѓу скопски подземни кланови заради долгови, дрога и сл и ништо повеќе (така и напишав веднаш на темава)...Но после све што слушнав и прочитав меѓувремено, можам слободно да кажам и морално и одговорно да тврдам дека ова е дело на албански терористи платени и пратени од некоја повисока албанска екстремистичка структура...Ова е намерно и свесно исценирано да се случи во очи на најголемиот христијански празник Велигден, масакр на 5 недолжни цивили од кои 4 деца...Со ова сакаат да пренесат порака...Ја завија Македонија во црно...Вакви масакри правеа во 2001 год и еве сега репризираат на исти начин...Колку и да си викаме дека сеуште не е пронајден виновник и дека е рано за шпекулации, сите сме свесни и знаеме дека ова албанци го сторија...И монструмите се сега во Косово, заштитени на сигурно!
На овие пет недолжни душички не им дојде на погреб ниту еден од владејачката структура, ниту еден претставник (ни министер, ни премиер, ни претседател -НИКОЈ...) Наместо во општина Бутел требаше да прогласат ден на жалост во целата држава или во најмала рака во Скопје...
Капак на све ми дојде кога прочитав по некои сајтови и блогови дека децата биле малтретирани пред да бидат убиени...И во моментов самата себе си се тешам и си велам дека исекотините и подливите што ги имале по лицето и телото се од извршената обдукција...Не сакам да прифатам дека биле измачувани...!
Памтете ми го зборот дека ова ќе го заташкаат...Ќе го заташкаат поаѓајќи од себе прво, од свој личен интерес, од свој газ поаѓајќи, да не му го нарушат на али ахмети ќеифот, да не ја загрозат владејачката фотеља...Или ќе уапсат некој обичен љочкарско-косовски каубоец кој е никој и ништо, а главните играчи како и секогаш ќе си останат од птичја перспектива да ги гледаат работите и да ги местат коцките по свое...
Колку и да сме ние Македонците со негативни карактерни црти како народ, ние НЕ сме способни да масакрираме 18 годишно дете, изживувајќи се со него, па било на која националност да припаѓа или вера или колку и да било криво за нешто...Таквите способности не се запишани во нашиот генетски код...Македонецот е поинаку кодиран...Тоа е факт.
За ова се слагам потполно со тебе, ама мислам дека ја утна малку со прозивката кон политичарите, нема потреба од такви работи. Разбирам дека си гневна, а кој не е гневен од општава ситуација во државава, а посебно после овој масакар. Кој и да беше на власт можеше истото да му се случи
 
P

Princ

Гостин
Кој Македонец носи оружје со себе,и тоа во група,и спремен да испука 5 души,и да ги усмрти ? на прсти се бројат таквите...
Необјективно точно да речеме. Има и кај Македонците огромно количество оружје итн... башка муабет.
Суштината е дека за да се изврши вакво дело токму толку и се потребни, на прсти што се бројат, само тројца.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Не, најискрено.

Што има врска УСА со моите 6 деца и 24 внуци?
Ок. Чим не ме разбираш, да не си го губиме времето. Барем се слагаме дека работата далеку отидена, дека Албанците имаат повеќе што да изгубат отколку Македонците. Па сега ќе видиме што ќе испадне.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
23
Поени од реакции
50
Не, најискрено.

Човече, на Македонски ти зборувам... Не можат Албанците крив курац да спречат. Убијците не знаеме дали се Албанци. Зошто толку тешко ти/ви е да го разбереш тоа?? Не знаеме ништо, ало. Може да се Француски платеници за да ја примат Македонија во НАТО во Мај. Може да се Грчки платеници за да НЕ ја примат Македонија во НАТО во Мај. Све живо и диво може да е во овој стадиум, што све не се шпекулира.
Министерката за внатрешни работи ви е Македонка. Нека ги најде убијците и нека ги изведе пред лицето на правдата.
Чудна работа, кога (хипотетички) извршител на некое кривично дело е Македонец - поединецот мора да си ги сноси последиците. Кога ситуацијата (хипотетички) е обратна, мене ми пишуваат приватни пораки да сум се произнел.
Ќе повторам: без разлика што се сторителите по националност и кој им бил мотивот, тие се монструми и треба да си го добијат она што законски им следува пута 5. Појасно амин.
--- надополнето: 15 април 2012 во 02:11 ---

Што има врска УСА со моите 6 деца и 24 внуци?
So tvojte deca neznam so ima, ama ima so tvojot narod, ke se ponasaa li poedinci albanci ovaka primitivno i divjacki ako nemaa nikakva poddrska od uncle sem, ke imase li ramkoven, ke imase li kosovo.

Kako i da e momentalno si vo pravo, no za 10-50g kojznae kako ke bide.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Да го знаевте Принц лично немаше да тврдите вакви работи ниту па да ви текне да го прашувате вакво нешто, believe me, не мора да го ставате во исти кош. Да ја прекрстиме темава прашања до Принц ако не па... задржете се на темата.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Сега ќе почнам од пpва стpаница да ве читам, ама искpено, една битна pабота ми боди очи - зошто цела Сpбија скокна за ова + имате и официјални изјави од нивниот министеp (http://www.time.mk/cluster/60f8a60b16/jeremik-gi-osudi-ubistvata-na-pettemina-vo-makedonija.html?utm_medium=twitter) што ми кажува (баpeм мене) дека овде нешто смpди од севеp и од југ. :/

Лесна им земја на децата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Логика, логично, логички,...што има логично да си ја ставиш фантазијата да проработи за конструирање на разно разни хорор сценарија, во еден толку деликатен случај како што е овој, во случај кога буквално секој човек (пази човек, не животно) го боли душата за смртта на тие деца, што има логично да ти со твоите постови цело време сееш омраза на форумот, објавуваш војна? Дали е логично тука деца 14-15 годишници да читаат вакви мислења исполнети со бес, гнев, омраза кон цела една заедница?
Бидете малку одговорни за тие ваши мислења, некој може од вас тука да се инспирира па утре и тој да изврши некое грозоморно дело, исто како и сторителот на овој злочин.
Никого не го заболе за вашите теории на завера, за вашите шпекулациии, има институциии тие тоа ке го решат, бидете стрпливи барем до тогаш не јадете гомна безврска.
Уште се замараш со мене? Дај прескокни ме жити све.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom