Мачки (општи дискусии)

L

Lu

Гостин
Планирам да купам маче за подарок па прашањето ми е од прилика колку пари да си земам за да го купам и каде има уствари? Попрецизно во кои пет шопови...
Каква раса сакаш, Сијамска или Персиска ?

Јас чувам Сијамска мачка и можам да кажам дека Сијамките се фантастични мачки и со мноооогу поразличен карактер од останатите мачки.
Ако еднаш во животот земеш Сијамска мачка, цел живот ќе сакаш да чуваш само Сијамска мачка бидејќи се мачки со неверојатен карактер.

Види по огласите Пазар3 и Реклама5 , баш сега скоро гледав Сијамчиња за околу 50 евра се продаваа.

Еве најдов:

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/782232?searchID=1057957&Idx=8

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/771625?searchID=1057957&Idx=6

http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=280433
 
M

Moon Child

Гостин
Планирам да купам маче за подарок па прашањето ми е од прилика колку пари да си земам за да го купам и каде има уствари? Попрецизно во кои пет шопови...
Ако бараш мрзлива мачка што нема да прави неред и проблеми по дома, ти препорачувам персиска. Јас чувам и ти кажувам дека не ја интересира ништо друго освен да се најаде и да спие :) Не се агресивни воопшто, приврзани се со семејството и плус се украс :)
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
278
Поени од реакции
65
Ако бараш мрзлива мачка што нема да прави неред и проблеми по дома, ти препорачувам персиска. Јас чувам и ти кажувам дека не ја интересира ништо друго освен да се најаде и да спие :) Не се агресивни воопшто, приврзани се со семејството и плус се украс :)
jas imam persiska :) Arti se vika i ima 9 godini,cel e bel. po mrzlivo zivotno vo zivot neam videno.
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
33
Поени од реакции
7
Имате осетено, или пробајте да видите и помогнете ми..
Кога ја галам мачката во коренот на опашот чуствува нешто и одма се вознемирува почнува да ме каса и гребе... Секаде е тоа така и зошто?
Кај мене мачорот обожава галење во коренот на опашот, штом почнам, веднаш се врти накај мене, почнува да преде и што повеќе да се гали :)
--- надополнето: 13 февруари 2012 во 21:44 ---
jas imam persiska :) Arti se vika i ima 9 godini,cel e bel. po mrzlivo zivotno vo zivot neam videno.
Моето е целото бело, преубаво крзно и бушаво повеќе одошто посакував! Најмрзливото и најубавото суштество на свет, тоа се персиските, баш затоа ГИ ОБОЖАВАМ!
--- надополнето: 13 февруари 2012 во 21:51 ---
Ме интересира дали некој знае, колку долг временски период треба да помине за парење на мачорот ми или пак може веднаш? не сум запознаена со овие ситуации, го парев пред неполн месец.
...дали може мачорот или пак треба да почекам некое време за наредно парење :/
 
M

Moon Child

Гостин
Кај мене мачорот обожава галење во коренот на опашот, штом почнам, веднаш се врти накај мене, почнува да преде и што повеќе да се гали :)
--- надополнето: 13 февруари 2012 во 21:44 ---

Моето е целото бело, преубаво крзно и бушаво повеќе одошто посакував! Најмрзливото и најубавото суштество на свет, тоа се персиските, баш затоа ГИ ОБОЖАВАМ!
--- надополнето: 13 февруари 2012 во 21:51 ---
Ме интересира дали некој знае, колку долг временски период треба да помине за парење на мачорот ми или пак може веднаш? не сум запознаена со овие ситуации, го парев пред неполн месец.
...дали може мачорот или пак треба да почекам некое време за наредно парење :/
Ако бара сега можеш да го париш. Ако не бара за џабе ќе го малтретираш.:)
Познавам едно девојче има персиски мачор го однесе на парење, само што го врати дома уште сакал и го вратија пак:pos:

И уште нешто, гледам често на она сајтовите на фб Спас за животните и останати слични, како луѓе губат персиски мачиња и тоа во густо населени места. Имаше едно се загубило во Аеродром. И пишав таму, сакам и овде. Тие мачиња не се за да шетаат надвор, тие се домашни мачиња. Или ако ги земете чувајте ги како што треба или не ги носете на душа. Јас мојот на чекор не давам да се оддалечи од мене во двор, камоли да го пуштам сам да шета. Плус се скапи и расни мачиња, кој и да го види може да го украде.
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
33
Поени од реакции
7
Ако бара сега можеш да го париш. Ако не бара за џабе ќе го малтретираш.:)
Познавам едно девојче има персиски мачор го однесе на парење, само што го врати дома уште сакал и го вратија пак:pos:

И уште нешто, гледам често на она сајтовите на фб Спас за животните и останати слични, како луѓе губат персиски мачиња и тоа во густо населени места. Имаше едно се загубило во Аеродром. И пишав таму, сакам и овде. Тие мачиња не се за да шетаат надвор, тие се домашни мачиња. Или ако ги земете чувајте ги како што треба или не ги носете на душа. Јас мојот на чекор не давам да се оддалечи од мене во двор, камоли да го пуштам сам да шета. Плус се скапи и расни мачиња, кој и да го види може да го украде.
Гледам од Велес си. Да не се познаваме :))
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
278
Поени од реакции
65
Кај мене мачорот обожава галење во коренот на опашот, штом почнам, веднаш се врти накај мене, почнува да преде и што повеќе да се гали :)
--- надополнето: 13 февруари 2012 во 21:44 ---

Моето е целото бело, преубаво крзно и бушаво повеќе одошто посакував! Најмрзливото и најубавото суштество на свет, тоа се персиските, баш затоа ГИ ОБОЖАВАМ!
--- надополнето: 13 февруари 2012 во 21:51 ---
Ме интересира дали некој знае, колку долг временски период треба да помине за парење на мачорот ми или пак може веднаш? не сум запознаена со овие ситуации, го парев пред неполн месец.
...дали може мачорот или пак треба да почекам некое време за наредно парење :/
pocekaj use mesec barem ,neka nabaci energija :) poso vo toa vreme koga e mackata tuka ili on ako e tamu im treba energija,navamu natamu se celo vreme ,nespiat.
--- надополнето: 14 февруари 2012 во 19:54 ---
Ако бара сега можеш да го париш. Ако не бара за џабе ќе го малтретираш.:)
Познавам едно девојче има персиски мачор го однесе на парење, само што го врати дома уште сакал и го вратија пак:pos:

И уште нешто, гледам често на она сајтовите на фб Спас за животните и останати слични, како луѓе губат персиски мачиња и тоа во густо населени места. Имаше едно се загубило во Аеродром. И пишав таму, сакам и овде. Тие мачиња не се за да шетаат надвор, тие се домашни мачиња. Или ако ги земете чувајте ги како што треба или не ги носете на душа. Јас мојот на чекор не давам да се оддалечи од мене во двор, камоли да го пуштам сам да шета. Плус се скапи и расни мачиња, кој и да го види може да го украде.
Edna zima pred nekolku godini bevme na izlaganje i vratata bese otvorena,on za toa vreme izlegol i se spustil dole. Jas sekogas pred da si legnam go barav niz doma poso imavme nesreka predtoa so drugo mace. Taa vecer go nemase doma i se utepavme barajkigo . Go najdov pozadi zgrada stutkan vo kesi :) poso e bel edvaj go vidov.Zatoa sega nema ispustanje od vid,malce u hodnik da vidi so ima i nazad :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Некој има направено кастрација на мачорот? Што пари е, и како се однесува потоа?
 
M

Moon Child

Гостин
Знаете ли некој лек за отворени рани? Мојот мачор нон стоп по грбот се чеша и прави рани, многу се грозни:sick: Му ставам Дерматол, ама не помага... Нешто друго? Можам ли да му ставам од она Бетадине?:confused:
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Ми треба одговор...
знам дека на мачките овој период им е период на парење,па ме интересира колку време може да не доаѓаат дома ?
Пошо мојот мачор од вчера вечер накај 21 часот го нема.
Го викав на улица,не се појавува,а знае одма на моја свирка или викање по име да се нацрта пред мене...
 
M

Moon Child

Гостин
Ми треба одговор...
знам дека на мачките овој период им е период на парење,па ме интересира колку време може да не доаѓаат дома ?
Пошо мојот мачор од вчера вечер накај 21 часот го нема.
Го викав на улица,не се појавува,а знае одма на моја свирка или викање по име да се нацрта пред мене...
Некогаш може и да не се појават по неколку месеци. Не се знае точно, битно немора да значи дека му се случило нешто или дека избегал/го украле.
Баба ми така којзнае колку пати го имаше исплакано нејзиниот мачор :pos:
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Ми треба одговор...
знам дека на мачките овој период им е период на парење,па ме интересира колку време може да не доаѓаат дома ?
Пошо мојот мачор од вчера вечер накај 21 часот го нема.
Го викав на улица,не се појавува,а знае одма на моја свирка или викање по име да се нацрта пред мене...
Мојот мачор на 2-3 пати има бегано по 2-3 месеци, последен пат избега пред 3-4 месеци и никако да се врати. :(
Инаку мачката што ја имам си загази, по 3-4 мачори и се качуваат xD
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Да не ве цитирам и двајцата,ќе пишам одделен пост.
Го виделе комшиите и баба ми прееска како се шета низ улица и ептен гласно мјаука,изгледа си ја бара партнерката,а таа пак ја видов пред некој ден беше ептен голема во стомакот,значи трудна.
Вчера ја немаше цел ден кај нас пред врата,бидејќи тоа и е стандард процедура скоро секој ден,да се обеси на врата и да го чека мојов мачор да излезе за да се галат.
Па сеа според мојава логика,мачката е омачена некаде и мачорот мој ги пази и рани малите.

Башка проверив на улица да не е случајно прегазен (не дај боже) ни трага ни бутур нема,а ги проверив и околните улици,па најверојатно ми е она што го пишав погоре,дека е некаде со неговата партнерка и малите мачиња.
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
33
Поени од реакции
7
Ме интересира дали смеам да му давам што било на мачорот ми, зш не можам да гледам како ме гледа во очи додека јадам и не можам да оддолеам да не му да дадам на тоа муценце, но се плашам дека ќе добие пролив :/. Досега му се има случено тоа од промена на храна...колку Вие сте запознаени со сето ова?!
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Да не ве цитирам и двајцата,ќе пишам одделен пост.
Го виделе комшиите и баба ми прееска како се шета низ улица и ептен гласно мјаука,изгледа си ја бара партнерката,а таа пак ја видов пред некој ден беше ептен голема во стомакот,значи трудна.
Вчера ја немаше цел ден кај нас пред врата,бидејќи тоа и е стандард процедура скоро секој ден,да се обеси на врата и да го чека мојов мачор да излезе за да се галат.
Па сеа според мојава логика,мачката е омачена некаде и мачорот мој ги пази и рани малите.

Башка проверив на улица да не е случајно прегазен (не дај боже) ни трага ни бутур нема,а ги проверив и околните улици,па најверојатно ми е она што го пишав погоре,дека е некаде со неговата партнерка и малите мачиња.
Многу нелогично оправдување за исчезнувањето на мачорот- во природа на мажјаците не е да седат и да ги хранат малечките туку, спротивно, најчесто ги убиваат. Сурово, но релано. Ја спрема мачката за повторно парење. Еднаш моите малечки беа убиени од проклетиот комшиски мачор...
Мачорот твој не е со мачката ако она е омачена, он си бара друга партнерка. Не се моногамни животни- си работат све што ќе им излезе на пат. Али сигурна сум дека ќе се врати дома од како ќе им мине периодов кој е страшен за слушање....
--- надополнето: 16 февруари 2012 во 02:16 ---
Ме интересира дали смеам да му давам што било на мачорот ми, зш не можам да гледам како ме гледа во очи додека јадам и не можам да оддолеам да не му да дадам на тоа муценце, но се плашам дека ќе добие пролив :/. Досега му се има случено тоа од промена на храна...колку Вие сте запознаени со сето ова?!
Не можеш цело време да го полниш со храна, без разлика на тоа колку и да ти се умилкува и да ти се лигави околу тебе кога има храна. Се знае време за јадење, и се знае што храна може да јаде. Придржувај се до своите принципи ако сакаш да имаш здрав миленик. континуираното тупање на храна кај милениците доведува до зголемување на желудник, дијареа од различни храни и ред други проблеми.... Нек си мјаука, нек се умилкува и лигушкари- тоа му е работа... Не сакам да замислам ако на кучкава моја и давам цело време храна, кога ми се лигави, колава ќе стане, нема осет, бута колку гледа и што гледа. Затоа сме ние тука, да им направиме ред, да ги одржуваме здрави...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom