Последен гледан филм со кратка рецензија

Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Сеа пред малку го гледав Rabbit hole со Никол Кидман и Арон Екхарт во главна улога...Сите што се љубители на добрата драма ви препорачувам да го погледате филмот...Сниман е во 2010 година...

Станува збор за млад брачен пар, кои пред 8 месеци го загубиле нивниот 4-годишен син во несреќа пред вратата на нивната куќа...Навидум изгледаат како да се вратиле во колосек, но не е ни приближно така...
Нивниот социјален живот е сведен на нула, прекинати им се контактите со сите пријатели, во домот сите предмети на нивниот син стојат на своето место, нивните меѓусебни односи се ладат постепено...
Дури и седиштето на нивниот син сеуште им стои во колата...
Останува на нив што ќе одберат... Дали ќе продолжат понатаму со животот и ќе сфатат дека минатото не можат да го променат или ќе трагаат залудно по една бесконечна и безнадежна патека која ги води единствено до пропаст...?
Филмот има прекрасна порака за сите кои во животот загубиле некоја драга личност и не можат да се помират со тоа...

 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Мајки
Незнам зошто ли го гледав филмот мислам се надевав дека по Сенки на Манчевски му стана јасно како треба да бидат филмовите. Филмот се состопи од 3 дела кој меѓусебно не се врзани. Првиот дел е толку лигав со тоа децата ептен е лошо направен. Вториот дел ракажува зекипа која снима филм за животот во селата. При цела приказна никако не се кажува зошто се скарале братот и сестрата. Третиот дел е за убиствата во Кичево и мистериозното самоубиство на Владо Таневски единствено само овој дел му вреди од цел фил! Оценка 4/10

Панкот не е мртов

Филмов ми се допадна нешто поинакво реално. Зборува за распаднат панк бенд кој треба да има свирка во Дебар главниот лик Мирса со девојката и Љак ќе тргнат за да го соберат бендот за свирката. Филмот е супер оценка 7/10
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Mission impossible 2
Типично американско срање со огромен буџет...
Еден таен агент (Tom Cruise) , има задача да оди во Сиднеј, Австралија и да го пронајде вештачки направениот смртоносен вирус Химера и неговиот антивирус Белорофон, кои се направени од молекуларен биолог во една фармацевтска компанија со цел да се заразат многу луѓе и потоа тие кои стојат позади ова да профитираат дебело, продавајќи го антивирусот, кој ако не се даде телото на инфицираниот започнува да се распаѓа по 20 часа...
Уште еднаш ќе кажам - типична високобуџетска америчка акција од филм...Не ми се допадна уопште...
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
http://www.imdb.com/title/tt1334553/

ne mi e jasno kako sum go ispushtil da ne go gledam...must see...za ovaa godina za sega najdobar..David Hyde Pierce,genijalec,mnogu zapostaven glumec...film so presvrti,malce slow,pa turbo,pa flashback.Abe show nevideno...zanr??...malku komedija,malku drama,mnogu triler...sho i da pisham ke e spoiler.Ne veruvaj na ociglednoto.I pak ne mi e jasno kako sum uspeal da go propushtam
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
Deliverance (1972) http://www.imdb.com/title/tt0068473/

Eden od najvoznemiruvackite filmovi sto sum gi gledal (a sum gledal mnogu). Posakav da vlezam vo monitorot i da se presmetam so nekoi likovi vo filmot.
Prezivackata sposobnost vo otfrlena divina, covek e ostaven samo na instikti, go spasuva negovata hrabrost ili go unistuva negoviot strav. Ovoj film vredi da se gleda. Ostanuva so vas i otkako ke go pogledate.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Don't look back (Ne te retourne pas)
Жанр: психолошка драма
Времетраење: 111 минути
Улоги- Моника Белучи, Софи Марсеу...

Филмов не ми се допадна воопшто...Како прво заради комплицираната тематика што ја има, две глумици играат исти лик и филмот е на француски јазик...
Значи на кратко - Жан е писателка, омажена, мајка на две деца и живее во Франција. Таа започнува да забележува чудни промени кај себе и околу себе (гледа предмети во станот што претходно ги немало, на своето тело и лице гледа нови карактеристики и доаѓа момент кога не го препознава ни своето семејство...) Сите мислат дека таа се однесува чудно поради стресот со новата книга што ја пишува, но таа е сигурна во себе дека и се случува страшна работа и бара помош...)
Оди кај нејзината мајка и таму случајно здогледува една фотографија од нејзиното детство( на фотографијата се она и мајка и и плус уште една жена...)
Оди во Сицилија да ја открие вистината и во целиот филм се трансформира де во едно тело(Моника Белучи) де во друго(Софи Марсеу) или во 8-годишно девојче, за на крај да ја дознае вистината за нејзиниот прав идентитет...

Мене овој филм не ми остави посебен впечаток, баш заради крајно комплицираната приказна, која те заморува психички дури гледаш и си мислиш како доаѓа крајот на филмот ќе ја сфатиш поентата, али нема...
Барем јас не успеав темелно да го анализирам целиот филм туку онака површно само сфатив некои работи...Еве ви го постерот и ако сакајте гледајте го...Го има на Замунда...

 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Лет над кукавичкото гнездо​



Психоделичен сјај во очите, манипулаторска веѓа, луцидна насмевка, култно издигање над предрасудите - Џек Николсон . На моменти се прашував дали глуми или тоа навистина е негов емотивен крах. Одговорот горе долу :

" Мајкл Даглас, Џек Николсон (кој го игра Рендли Патрик МекМарфи) и Луис Флечер (сестрата Рејтчед) за време на снимањето на филмот живееле во болницата. Режисерот Милош Форман живеел шест недели во болницата и ги терал актерите да ги проучуваат секојдневните навики на болните. Џек Николсон паднал во депресија гледајќи ги нивните секојдневни патења, вклучувајќи ги тука и електрошоковите кои им ги давале. "

И сфаќам дека тој во филмот е еден од нив. Џек Николсон и остала багра, успеале со филмов да срушат цел еден систем на психијатриски гејмерски шоуа. Ликовите се толку реално сликани, толку бизарност и педантерија, толку луцидност и рутина.


И тој слободен дух и молневитост во вените на Randle P. McMurphy (Џек Николсон) , таа негова заразна смисла за нарушување на индеферентноста и рутината ( што на моменти , ако не и цел филм ќе ве смее - немојте да му замерите) ќе го исправи пред сестра Ratched ( Louise Fletcher). Тоа значи војна. Тој не е еден од многуте во бањарки. Тој анално ќе и пркоси на еден од најстудените, најивл лук, најмонстуозно педантерските негативни ликови градени у филмската индустрија - сестра Ratched ( подоцна Фриман ќе изјави дека таа е олицетворение на Советскиот Сојуз). И тој бунтовник ќе има свои мали и големи востанија почнувајќи од кошаркарскиот натпревар па се до бегството и возењето со брод и ќе успее да ја пренесе пораката да се живее слободно.​

Погледнете ја сценава и запрашајте се дали навистина гледате филм или сте дел од ентериерот на менталнава институција...​


И све у филмов е маестрално почнувајќи од приказната (иако не ја раскажав - не во целост, верувам повеќето ја знаете), глумата, дијалозите, пораката...​
 
П

Паспарту

Гостин
11-11-11 (2011)



Го чекав долго филмов, очекував нешто добро но искрен да бидам се разочарав. Накратко, по загубата на својата жена и дете Џозеф оди во Барселона за да го види неговиот татко кој е пред умирање. Се во филмов е поврзано со бројките и чудните работи што се случуваат во определен период поради нив... Филмот според мене е со тотално промашен и досаден крај, нешто подобро сигурно можеле да смислат.

Како и да е, оценка од мене има 5/10 само поради некои интересни моменти кои се случуваат во првата половина од филмот. Глумата е сосема просечна...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.935
^ Пишувајте име на филмот зошто некогаш сликата не излегува.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
White oleander
Жанр: драма (според вистински настан)!!!
Трае 109 минути
Година 2002
Режија: Питер Космински
Улоги: Мишел Фајфер, Рене Зелвегер, Алисон Лохман, Светлана Ефремова...
Моја оцена: 10/10

За филмов можам да напишам илјада страници, го гледам по трет пат и еден од моите омилени филмови...
Мишел Фајфер во улогата на Ингрид Магнусен - преубава млада жена, самостојна, независна, силна, самоуверена, емоционално недостапна, горда, непокорлива и воедно врвна уметничка...Сака да држи све под контрола, под нејзино влијание, живее со мисла дека целиот свет се врти околу неа...
Нејзината 15-годишна ќерка Астрид, од неа го наследила талентот за сликање, неверојатен талент...
Својот татко Астрид не го познава...Ги оставил кога таа имала само 2 години...
Ингрид и кажува на ќерка и дека е совршена, а кога она ја прашува зошто - и одговара дека е совршена затоа што е нејзина ќерка...
Ингрид започнува врска со еден маж по име Бери и откако дознава дека ја изневерува и лаже, бесмилосно го убива - не затоа што го сака, туку заради повреденото его и гордост...
Осудена е на мин. 35 години затвор...
Астрид оди во рацете на социјалната служба...
Таа за прв пат ќе осети што значи безрезервна, непосесивна и безусловна мајчинска љубов, кога ќе отиде во домот на Клер (Рене Зелвегер)...
Погледајте сами понатаму што ќе се случува и какви се пораки можат да се извлечат од филмов, кој е правен според светски бестселер и добитник на неколку врвни награди и признанија во светски рамки...
Ми остана во сеќавање реченица на Ингрид (Мишел Фајфер) кога и кажа на Астрид(ќерка и) дека злото е многу комплицирана работа и кога ќе мислиш дека си го нашол и доловил, се лажеш, затоа што тоа тогаш се трансформира во друга форма и повторно те напаѓа...Со ова и укажуваше дека сите им се непријатели и дека само они две треба да се имаат една со друга...
Еве ви го постерот...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Само да ја поздравам Блонди и нејзиниот ентузијазм.

Melancholia (2011)



Многу поделени мислења има филмот. Едните кои го обожаваат и другите кои сакале да гледат блокбастер со воведните сцени и крајот, притоа испуштајќи фасцинантиот дел од филмот каде Триер на својот препознатлив начин ти влегува под кожа претставувајќи ни ликови кои се пореални од самите нас. Поштувам пристапот, секоја интеракција, секој дијалог, секој допир, секоја акција го имаше тој печат оставено дека е извршена од обичен човек. Секоја контрадикторност, секој страв, секоја несфатеност.. оправдано што трае толку, пробете вие да дедуцирате човек во помалку. Посебно меланхоличар. Би гледал и 3 часа од ова. I'm a sucker за бавни, тензични драми.

Прва етапа, Justine или Kirsten Dunst.. Kirsten fucking Dunst. Goofy девојчето од спајдермен, која ми беше енормно антипатична, шостори.. Не сум засакал актер(ка) толку нагло. Очекувам минимално номинација за оскар, и колку еротски остарела само. Немам едноставно зборови. Се надевам само на добри избори за улоги во иднина. Мораше двапати да глуми, како депресивна требаше да глуми среќна. За момент помислив има поминато слично, дека доста реално долови, од facial expressions до импулсивните испади па и морбидна беше во лошите денови каде вегетативната состојба беше најмногу што може да даде. На моменти ќе ја мразете, на моменти ќе ви е херојот во филмот.

Втора етапа, Claire. Сестра и'. Кучката од Aнтихрист. Навидум цврстата, стабилна потпора на Кирстен. Онаа која се грижи за неа, која unconditionally ja сака. Која меѓу релативно новиот маж на Кирстен, Alexander Skarsgård и останатиот дел од фамилијата се дефокусирани од својот живот во обид да и помогнат и направат среќна со тривијални ствари кои уствари и' се рефлектираат повеќе депресивно, отколку тоа што треба да го достигнат примарно. Дури Кифер од 24 одглуми на ниво во филмов.

Сај фај делот ме потсети на The Tree of Life, и ако претходно не бевте депримирани ова дефинитивно ќе ве направи да се осеќате мали, helpless и како одредена личност од филмот, ќе ви ја сруши цела фасада, се' што сте граделе внатрешно за соочување со животот, секоја храброст, секој труд.. oblivion.
И не би било тоа тоа без паралелно фантастична музика, ах музиката.. за тој surreal opening, па и пропатно истата низ филмот. Проследно со исто фантастична фотографија, камера.. фантастично. Дефинитивно треба прецизно одбрана атмосфера и расположение за филмот, трпеливост и отвореност. Дали дека е различен, како и секогаш, од мене ја има најбелата нијанса на бел бумбар.


Технички, претпоследен гледан ми е, последен ми е Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole, како фан на анимирани, морам да ја пофалам реализацијата, безпрекорно добра анимација, интересна приказна, опуштете се и уживајте во боите. И не штедете гига на квалитет. Загарантирана забава.
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
Waking Life (2001) by Richard Linklater



Анимиран филм (не знам точно како се вика оваа техника, но спаѓа во категорија на анимација :)). Дејството се случува во сонот на главниот лик. Но не обичен сон, туку луциден, односно сон кој може да се контролира од сонувачот. Во тој сон, главниот лик се сретнува со карактери кои го “просветлуваат“ за некои длабоко филозовски теми. Всушност, целиот филм е составен од повеќе филозовски дијалози/монолози за прашања кои верувам дека и вие сте си ги поставувале. Контрола на сонот; сон vs реалност; задгробен живот; поставеноста на човекот кон системот...општо за смислата на животот (deeeeeeep, isn't it!? :D) Баш поради ова, би сакал да им го препорачам филмов на сите “филозофи“ на форумов, но не и на оние кои од филмовите очекуваат ексползии, убиства, пресврти, секс, романтиќи... Не за друго, не верувам дека ќе успеат да издржат подолго од неколку минути со филмов.

Освен Dazed and Confused и School of Rock, неам глеано други филмови од овој режисер (иако иам неколку на листа на чекање) и не би знаел да прокоментирам нешто повеќе за неговиот стил, но дефинитивно не можам да го поврзам Waking Life со претходниве.

Оценката на имдб му е 7.5, мојата би била тука некаде, можеби 7, ради моите построги критериуми :)

И за крај, една сцена, колку да имате претсава како изгледа филмов...плус, ептен е јак муабетот :)

 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Mission impossible 3
Година - 2006
Жанр - акција
Улоги - Том Крус, Мишел Монаган, Винг Рамес...

Иако во исти пакет одат сите три дела од филмов, сепак овој третиов за неколку нијанси ми беше подобар од другите два...
Агентот Итан (Том Крус), решава да оформи семејство и да стапи во брак со девојка му Џулија, но неочекувано е повикан повторно во агенцијата за разузнавање каде што работи и влегува во задача да го уништи планот на еден злобен и опасен криминалец по име Девијан, кој поседува една направа наречена "зајачка шепа" и која може да го уништи целиот свет...Имено Девијан планира истата да ја продаде за 850,000 милиони долари...
Значи сфаќам дека американските тајни и разузнавачки служби поседуваат опрема и оружје по највисоки стандарди и најнови технологии, али во филмов ова веќе преоѓа во научна-фантастика и тоа е клучното што не ми се свиѓа тука...Нереално исто како и сите оние акциони и каскадерски сцени, кои ми наликуваат на видео игри...
Иначе овој третиов дел имаше интересна приказна, али научно-фантасатично режирана...
И морам да кажам дека едниот од глумците ми го направи филмот ептен привлечен за гледање...Не е Том Крус...Еве го, танананааа... :love: Jonathan Rhys Meyers


А еве го и постерот...:)



 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Inglourious Basterds

Значи филмов се случува во текот на Втората светска војна и има една еврејска-американса група "Копилиња":icon_lol: кои се тука со цел да ги убијат нацистите ....
Оценката е солидна 8,3 ...... па и јас тука негде би дал оценка... можда и 7,5 што знам не ми се бендиса некои делови од филмот каде што имаше премногу одвратни работи..... Ама во глобала филмов мислам дека вреди да се гледа (y)
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
5 Days of War http://www.imdb.com/title/tt1486193/

Retko glup film. Ne znam ni zosto go gledav do kraj!? Mazohizam. :) Rusite se prestaveni kako djavoli, Gruzijcite kako jagninja, Amerikancite kako nosaci na demokratija.
Svetot e pretstaven crno-bel. Ednodimenzionalen, politicki nekorekten tesko deka vredi za dva potroseni casa. Odlicnata glumacka ekipa e potrosena uzalud.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom