Семинарски, состави, есеи, задачи

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
Хелоуу луѓе.Имам есеј на тема Данте Алигиери-предвесник на новото време.Ја прочитав пеколот од истоимениот автор, преубаво дело но потребна ми е уште иснпирација, идеи и податоци за истоимениот наслов. Може помош ? :love:
Кажи ми поточно што ти треба.
 
Член од
4 октомври 2011
Мислења
14
Поени од реакции
5
Кажи ми поточно што ти треба.
Па не ми оди од рака баш ова со темата и насловот.Незнам што да напишамм како тоа бил ПРЕДВЕСНИК всушност,и какви промени донел за тоа време (предренесансата).
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
Ќе ти одговорам ама ќе ми треба малку повеќе време.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
Дали некој знае кој збор е со спротивно значење на зборот цвета??
--- надополнето: Oct 4, 2011 8:48 PM ---
Дали може да почекаш за Пеколот до утре ??
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
Значи така да почнам.
Средниот век или ренесансата се поврзува со три личности во италјанската литература а тоа се Данте Алигери, Бокачио и Петрарка. Овие автори не само што создаваат еден нов правец на движење на литературата туку тие се сметаат и за создавачи на литературниот италјански јазик. Најпрво Данте Алигери со своите дела а потоа и Бокачио со својата проза и Петрарка со својата поезија. Од овие тројца автори се создава и правецот Ренесанса којашто сигурно знаеш значи преродба. Ќе бидам пократка инаку има страни и страни за пишување за Данте и за неговите дела. Данте Алигери е универзален автор на сите времиња, ни ја пренесува на нас важноста и вредноста на нашата душа, вербата во нешто што е над нас луѓето, ја покажува расипаната реалност осветлувајќи ја со божествена светлина и всушност дека само таа светлина може да ни даде едно последно објаснување на тоа како започнува човечката приказна или приказната за ренесансата.
 
Член од
4 октомври 2011
Мислења
14
Поени од реакции
5
Дали некој знае кој збор е со спротивно значење на зборот цвета??
--- надополнето: Oct 4, 2011 8:48 PM ---
Дали може да почекаш за Пеколот до утре ??
венее, овенува?

инаку морам сега да го напишам прва смена сум, за утре ми е :/
--- надополнето: Oct 4, 2011 8:57 PM ---
Значи така да почнам.
Средниот век или ренесансата се поврзува со три личности во италјанската литература а тоа се Данте Алигери, Бокачио и Петрарка. Овие автори не само што создаваат еден нов правец на движење на литературата туку тие се сметаат и за создавачи на литературниот италјански јазик. Најпрво Данте Алигери со своите дела а потоа и Бокачио со својата проза и Петрарка со својата поезија. Од овие тројца автори се создава и правецот Ренесанса којашто сигурно знаеш значи преродба. Ќе бидам пократка инаку има страни и страни за пишување за Данте и за неговите дела. Данте Алигери е универзален автор на сите времиња, ни ја пренесува на нас важноста и вредноста на нашата душа, вербата во нешто што е над нас луѓето, ја покажува расипаната реалност осветлувајќи ја со божествена светлина и всушност дека само таа светлина може да ни даде едно последно објаснување на тоа како започнува човечката приказна или приказната за ренесансата.
Фала многуу, извини што те измачив, ми помогна доста :**
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
Само со надежта, само со таа тензија кон апсолутот (assoluto) како последна цел на животот на земјата може да се живее и да се прифати животот со достоинство. Делата на Данте не можат да бидат ни имитирани ни продолжени бидејќи неговите дела имаат извонредни карактеристики на грандиозност и комплексност.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
една молба до вас.. ако ја има некој прераскажано Пеколот од Данте Алигери ве молам пишете одма ! благодарам однапред :) :)
Дали може да почекаш до утре, зошто и јас имам писмена ???
--- надополнето: Oct 4, 2011 9:17 PM ---
Делото Боженствена комедија е комбинација на хтистијанската мисла и рицарскиот идеализам. Иако има влијание од класичната антика, делото е уредно структурирано и го петставува затворениот свет на средноцековната теологија.
една молба до вас.. ако ја има некој прераскажано Пеколот од Данте Алигери ве молам пишете одма ! благодарам однапред :) :)
--- надополнето: Oct 4, 2011 9:18 PM ---
имам уште пет страни но имам писмена утре
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
Фантастичната генијалност на Данте проилегува во епизодата на реинкарнација благодарение на асимилирањето на свои сопствени културни искуства. Тој смета дека патувањето е центарот на христијанството. Човекот во светот не е ништо друго освен патник. Сонцето е симбол за божествена светлина.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
Само со надежта, само со таа тензија кон апсолутот (assoluto) како последна цел на животот на земјата може да се живее и да се прифати животот со достоинство. Делата на Данте не можат да бидат ни имитирани ни продолжени бидејќи неговите дела имаат извонредни карактеристики на грандиозност и комплексност.
Фала многу, ми помогна и мене.
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
Секој камен има своја вредност и значи нешто. Пантерот значи неспособност и мали гревови додека лавот значи гордост.
--- надополнето: Oct 4, 2011 9:39 PM ---
Данте го создава dolce stil nuovo.
--- надополнето: Oct 4, 2011 9:49 PM ---
Првото дело на Данте Алигери е Новиот Живот или на италјански ( La vita nuova). Со ова дело е создаден и новиот стил или како ќе си го преведете. Всушност Данте со ова дело ја опишува кавалерската љубов или љубовта која била присутна во замоците. За едно момче да биде сакано од страна на понежниот пол треба да биде кавалер а тоа се подразбира да биде храбар, убав, да и дава комплименти на една дама, да знае поезија итн.
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
Во Божествена комедија се раскажува за имагинарното патување на поетот, започнато на 8 април во 1300 во траење од 7 дена во 3 кралства пеколот, чистилиштето и рајот. Божествена комедија може да има 4 значења литературно, алегорично, морално и анагогичко.
--- надополнето: Oct 4, 2011 10:01 PM ---
Јас мојот го завршив, Мислам дека е добар.
Wish me luck tommorow, and thank you very much :***
Требаше да кажете порано имам страни да ви пишувам и тоа од италјански критичари а сега ако ви треба нешто дополнително утре ќе ви напишам се изморив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom