ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.950
Поени од реакции
24.676
Ај некој од овие од 1ва група што се бруцошиве да ми каже за предметиве кои книги ни се, каде можам да ги набавам и колку пари ќе ме фатат сите книги да ги купам.. не на ново уку копии.
 

Ivana*Antique

Чисто информативно
Член од
5 септември 2011
Мислења
312
Поени од реакции
144
Ај некој од овие од 1ва група што се бруцошиве да ми каже за предметиве кои книги ни се, каде можам да ги набавам и колку пари ќе ме фатат сите книги да ги купам.. не на ново уку копии.
Abe sociologija na pravo imas u knizarata na praven, samo kopija ima , nema originalen ucebnik i e okolu 150 den. Istorija na pravo gi imas kaj zoki vo mavrovka, a zoki nemozes da go propustis ima epten golem znak :) i sekoja kniga e okolu 50 den, znaci site 4 okolu 200 max, a i ekonomikite gi ima tamu i edna e 150 a dvete 300...a pravo imas vo knizarata na filoloski ili filozofski... neznam koe bese ama eden do drug se taka da... nema sansi da gi utnes i e 155 denari...
 
Член од
11 март 2011
Мислења
131
Поени од реакции
34
ke moze nekoj da pise kda moze da se kupi skripta od ey od t.petrusevska i so koja tema pocnuva knigata da mi kaze ako ja ima nekoj?fala :)
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Дечки да ве прашам вас поискусните за Кандикјан - економика.
Мене материјалот ми изгледа ептен сложено никогаш немам учено економија и мн ми е тешко да го сватам. Дали професорот бара се до детали учење дали е мн строг при оценување и дали е доволно само со одговарањето на прашањата на крај на секоја лекција да успеам да научам.
Ве молам за одговор
 
Член од
11 март 2011
Мислења
131
Поени од реакции
34
Дечки да ве прашам вас поискусните за Кандикјан - економика.
Мене материјалот ми изгледа ептен сложено никогаш немам учено економија и мн ми е тешко да го сватам. Дали професорот бара се до детали учење дали е мн строг при оценување и дали е доволно само со одговарањето на прашањата на крај на секоја лекција да успеам да научам.
Ве молам за одговор
so odgovaranje na prasanja nisto nema da napravis ,a inace kandikjan bara poveke prakticno i na testovi sekogas ima nekoj primeri
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.440
Поени од реакции
7.907
За Гроздановски истото важи?
Изглеа економика многу проблеми ќе си имам, пошто на предавања и вежби ништо конкретно не се објаснува туку цело време се филозофира, и за една работа по цел час се збори... кога ќе отворам книга чувствувам како ништо да не ни е предадено... што знам, можеби и е до мене....
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Фала ти Кети
Значи тешко е кај него :(
Да си знам да си ги учам лекциите детално со примери и се.
А да ве прашам прашања може некои да остават или професорите или нз кој во книжариве за влезните колоквиуми па здравје и за крајниот испит прашања како пример што може да се падне?
 
Член од
11 март 2011
Мислења
131
Поени од реакции
34
Фала ти Кети
Значи тешко е кај него :(
Да си знам да си ги учам лекциите детално со примери и се.
А да ве прашам прашања може некои да остават или професорите или нз кој во книжариве за влезните колоквиуми па здравје и за крајниот испит прашања како пример што може да се падне?
imase edni prasanja sto se vrtea pred dve gpodini vo knizarive vo mavrovka sigurno uste gi ima na vtoriot kolokvium sto ni bese se pagaa dosta pa i za dvata pomagaa dosta pri polozuvanje mada sega vie novite generacii imate nekoj testovi na profesorive ne im se isplati bas da ja menuvaat tezinata na prasanjata bas za ovaa generracija taka da sigurno ke se paga nesto sto prethodnite generacii go imale na kolokviumi
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Да се надеваме дека нема да биде се детално сменето со новава програма јас уште неделава ќе поминам до Либро и Зоки да видам дали имаат од прашањата од минатите години.
Фала ти ептен
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
354
Поени од реакции
153
За Гроздановски истото важи?
Изглеа економика многу проблеми ќе си имам, пошто на предавања и вежби ништо конкретно не се објаснува туку цело време се филозофира, и за една работа по цел час се збори... кога ќе отворам книга чувствувам како ништо да не ни е предадено... што знам, можеби и е до мене....
Сигурен сум дека Ceteris paribus го повтори едно 30 пати :D
 
Член од
11 март 2011
Мислења
131
Поени од реакции
34
Сигурен сум дека Ceteris paribus го повтори едно 30 пати :D
isto bese i pred tri godini skoro pola generacija zaglavuvas na ekonomika zaradi ''finoto''predavanje i ''jasnite '' prasanja na grozdanovski :)SREKNOOOOO ! Za novive generacii sto ke idat na usmeno kaj grozdanovski imam nekolku soveti prvo ne bidi humoristicen so cel da go nasmees covekot nema osmeh po priroda ,vtoro sekogas ke gleda da te ispozaglavi od edno prasanje ide na drugo taka da glej te da odgovarate sto posigurno i da mu davate primeri i kako posledno bidi mnoguuuu seriozen i odgovaraj samo striktno toa sto te prasuva bez zaobikoluvanje zatoa sto on ke ti rece dobro odlicno i na kraj ke doznaes deka si padnal:))
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Колку е границата за положен испит за вонредни? Исто е како кај редовните?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
7
Ina po istorija ni kaza deka pred ispit ke ni kazela sto trebalo da ucime dali stvarno ke ni kaze i dali mnogu ke ni skrati za da znam kako da ucam...i ako moze da mi kazete kade da go najdam silabusot na stranata na praven?TNX:)
 
Член од
2 август 2011
Мислења
81
Поени од реакции
41
Ina po istorija ni kaza deka pred ispit ke ni kazela sto trebalo da ucime dali stvarno ke ni kaze i dali mnogu ke ni skrati za da znam kako da ucam...i ako moze da mi kazete kade da go najdam silabusot na stranata na praven?TNX:)
Za sulabusot ke si kliknesh na predmetot sto ti treba tamu kaj studii ke gi najdesh i ti pisuva prevzemi verzija za pecatenje ili na nekoi samo ke ti se simne koa ke kliknes...:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom